Skocz do zawartości

zakup pierwszego teleskopu


gochalee

Rekomendowane odpowiedzi

Powiedz mi. Czego ty tak naprawdę oczekujesz po astrofoto? Ta dziedzina fotografii to nie jest niedzielne pstrykanie. Trzeba włożyć w to wiele wysiłku (smażenie, obrabianie etc.). Na Dobsonie można pstrykać fotki Księżyca i Słońca, które zapewne przyjęłyby się z większym entuzjazmem wśród znajomych, niż słabe mgiełki, jak mniemam. :)

 

Dlatego na Twoim miejscu brałbym Dobsona z tubą 20cm. I do tego jakieś szkło. Nie mówię jednak, że 150/750 na EQ3-2 to zły sprzęt. Wręcz przeciwnie. To dobry zestaw, który pokaże już nieco więcej. Ale mogłaś to według mnie rozegrać inaczej :)

 

Ciemnego nieba.

 

 

hej.

na dobsona nie mogę się zdecydować z jeszcze jednego powodu: otóż mój "za niedługo mąż" jest fotografem i ten teleskop wybieram również z myślą o nim, także za jednym razem będziemy rozwijać swoje pasje i chce się od niego czegoś nauczyć z dziedziny foto. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej.

na dobsona nie mogę się zdecydować z jeszcze jednego powodu: otóż mój "za niedługo mąż" jest fotografem i ten teleskop wybieram również z myślą o nim, także za jednym razem będziemy rozwijać swoje pasje i chce się od niego czegoś nauczyć z dziedziny foto. :rolleyes:

 

A... No to spoko :). Rozumiem.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podtrzymam swoje stanowisko [i zarazem zgodzę się z Kubą J.], że optymalny byłby inny wybór, ale... nie jest źle.

150/750 to już niezły sprzęt, EQ3-2 z tą tubą będzie wystarczający do wizuala. W razie problemów z drganiami spróbujcie usztywnić statyw lub wymienić na stalowy, przede wszystkim starajcie sie nie przeciążyć montażu -jeśli uda sie wyważyć tube pojedynczą [tą większą] przeciwwagą z kompletu, wysuwajac nieco pręt, byłoby idealnie.

Jeśli chodzi o astrofoto, to nada sie do zdjęć Księżyca czy planet. Ewentualnie do prób z długoczasowym astrofoto na krótkich ogniskowych samym aparatem. Potem będziecie musieli zainwestować w coś mocniejszego jeśli chodzi o montaż.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że pomyśl sobie że na dobsonie to niepopstryka sobie wiele, do astrofoto niepoleca sie dobsona a na dodatek dla kobiety która jest "puchem marnym" jak to mówią poeci. Przy dobsonie jak się fotografuje to trzeba troche się a nawet sporo napocić, naskakać i przestawiać, ewentualnie popychać itd.

 

 

 

Ej, bardzo proszę Cię o bardziej ostrożne dobieranie słów. Ja mam Taurusa 27cm na dobsonie i bardzo go sobie chwale, żadnych trudności przy przestawianiu i popychaniu go nie mam :P:P :Beer: , a jestem kobietą. O astrofoto raczej nie myślę na tym sprzęcie. Astrofoto to jednak dobry montaż a potem dopiero szkiełko i detektor...

 

 

 

pozdrawiam

 

Ori

Edytowane przez Ori2711
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ej, bardzo proszę Cię o bardziej ostrożne dobieranie słów. Ja mam Taurusa 27cm na dobsonie i bardzo go sobie chwale, żadnych trudności przy przestawianiu i popychaniu go nie mam :P:P :Beer: , a jestem kobietą. O astrofoto raczej nie myślę na tym sprzęcie. Astrofoto to jednak dobry montaż a potem dopiero szkiełko i detektor...

 

Hehe napisal bym Ci cos ale az sie boje co by mi sie stalo :P Ale wiesz nie kazda kobieta jest rowna innej kobiecie. A to co uzyl kolega to tylko taki utarty wzor i na pewno nie mial nic zlego na mysli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dienet, to co Ja mam teraz myśleć o tym co napisałeć? Mam się cieszyć czy smucić?

No jak umiesz sobie z taka armata poradzic w nocy, pod golym niebem, to chyba tylko sie cieszyc pozostaje. A te ktore by sobie nie poradzily to chyba sie smuca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak umiesz sobie z taka armata poradzic w nocy, pod golym niebem, to chyba tylko sie cieszyc pozostaje. A te ktore by sobie nie poradzily to chyba sie smuca.

 

Akurat kratownicowa konstrukcja Taurusów jest genialna i bardzo lekka, dla kobiety w sam raz. Rozkładanie trwa pięc minut, przenoszenie kilka sekund (zależy od dystansu ;) ). Poza tym cały taurus270 waży ledwie około 12 kg, więc spoko :Beer:

Polecam wszystkim a szczególnie kobietkom :D

 

I jeszcze dopisze, żeby za dużo off topa nie było, że newton z lustrem 270 jest świetny do DSów, niestety w mieście zbiera głównie LP, tak więc pokazuje swoje pazurki dopiero za miastem. Dla kogoś kto ma dobre niebo albo ma samochód i dobrą miejscówkę to ekstra sprzęt, który przenosi w podróż kosmiczną każdego kto w niego spojrzy, a z dobrym okularem to już odlot total... :D

 

 

pozdrawiam

Ori

Edytowane przez Ori2711
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ej, bardzo proszę Cię o bardziej ostrożne dobieranie słów. Ja mam Taurusa 27cm na dobsonie i bardzo go sobie chwale, żadnych trudności przy przestawianiu i popychaniu go nie mam :P:P :Beer: , a jestem kobietą. O astrofoto raczej nie myślę na tym sprzęcie. Astrofoto to jednak dobry montaż a potem dopiero szkiełko i detektor...

 

 

To bardzo przepraszam za te stwierdzenie ale to miało być w sensie pozytywnym i chodziło mi przedewszystim że w astrofoto to dobson raczej niejest praktyczny tak jak np papalaktyki EQ5 (CG5) (CG5 GT) albo (CGE) które w 100% są na wysokim poziomie i technicznym wykonaniu co do ewentualnych drgań wstrząsów i przypadkowym traceniu czy popchnieciu (szybkie niwelowanie wstrzasów i drgań)

 

A to podziwiam umiejętnosci posługiwania się dobsonem ale przyznaj ze trudno sie robi na nim zdjecia no mozna się wycwiczyć jakoś ale to już nie to co paralaktyk

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bardzo przepraszam za te stwierdzenie ale to miało być w sensie pozytywnym i chodziło mi przedewszystim że w astrofoto to dobson raczej niejest praktyczny tak jak np papalaktyki EQ5 (CG5) (CG5 GT) albo (CGE) które w 100% są na wysokim poziomie i technicznym wykonaniu co do ewentualnych drgań wstrząsów i przypadkowym traceniu czy popchnieciu (szybkie niwelowanie wstrzasów i drgań)

 

A to podziwiam umiejętnosci posługiwania się dobsonem ale przyznaj ze trudno sie robi na nim zdjecia no mozna się wycwiczyć jakoś ale to już nie to co paralaktyk

 

Pozdrawiam

 

Nie ma sprawy.

 

Co do zdjęć z dobsona z lub bez platformy paralaktycznej, to osobiście nie próbowałam, więc się nie wypowiem. Aczkolwiek są ludziki co robią fajne zdjęcia z platformy nawet DSom, bez platformy to pozostaje nam Słonko, Księżyc, ewentualnie ustawić w okolice polarnej i łuki gwiazd zarejestrować, ale to można zrobić nawet zwykłym aparatem bez teleskopu jako obiektywu. Co do umiejętności prowadzenia dobsona, to hm... no wiesz jak się jest Chuckiem Norrisem to można próbowac robić kilkuminutowe ekspozycje bez poruszeń :szczerbaty: , a tak na poważnie to popatrz sam jakie ekstra zdjęcia ISS robione są właśnie dobsonami.

 

 

 

pozdrawiam

 

Ori

Edytowane przez Ori2711
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre dobre z tym Norisem hehe

 

Nom są robione niezłe zdjecia dobsonami no ale chyba musieli brac lekcje od Norisa własnie w bezdotykowym poruszaniu dobsonem na odległość hehe nie no żartuje toż wszystko jest możliwe i nawet na dobsonie da się to doprowadzić do perfekcji tylko trzeba trenować trenowac i jeszcze raz trenować no i czasami stosować dziwne pozycje jak sie z reki robi bo ja sam nawet niemam jeszcze statywu i się męczę( i to na paraliktyku a co dopiero by było na dobsonie; ręcznie trzeba się wygimnastykować i zmienic stan skupienia na stały (w bezruchu), wtedy aż pot leci po skroni, żeby zrobic te "super" zdjęcie tyle trzeba się napocić że chocho :)

Edytowane przez Fangthane
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fangthane, przepraszam z góry za ciut osobistą wycieczkę, miałem tego nie pisać, ale... Z Twoich postów wiem,że dopiero zaczynasz tak naprawdę zabawę z teleskopem. Tymczasem zaangażowałeś się w szczegółową dyskusję w sprawach, o których pojęcie masz siłą rzeczy dość luźne. Uważałbym z tym,by nie robić szumu informacyjnego. Toczysz zupełnie niepotrzebny spór ze mną, z Ori i paroma osobami . A tak naprawdę chodziło o to,że pierwotny wybór Autorki wątku [mały teleskop na chwiejnym EQ2 -słabym nawet do wizuala pod taką tubę] powodowany apetytem na astrofoto był bez sensu i lepszym wyjściem w Jej warunkach był naszym zdaniem zakup Dobsona do obserwacji a wejście w astrofoto w późniejszym terminie, uwzględniając jej ograniczenia budżetowe i dobre warunki obserwacyjne. Tego dotyczył mój post [na który się powołujesz] i KubyJ., czego najwidoczniej nie zrozumiałeś kompletnie. Myślisz,że jej wmawiam astrofoto na Dobsonie? Gochalee znalazła z resztą jeszcze inne rozwiązanie będące rozsądnym kompromisem.

Ty zaś toczysz dalej spór o sprawy, o których Twoi rozmówcy świetnie wiedzą. Zupełnie niepotrzebnie. To z resztą dość częsty obyczaj wśród początkujących adeptów na forum,że zabierają się do udzielania rad innym ciut za wcześnie... Chyba większość z nas kiedyś przechodziła przez taki etap [łącznie ze mną -podkreślam, nie chce, abyś niepotrzebnie poczuł się urażony], mimo to apeluje o pewien umiar -to prowadzi do strasznego zamieszania w wątkach merytorycznych, na czym tracą osoby zadające na forum pytania,w tym i Ty.

Pozdrawiam

-J.

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fangthane, przepraszam z góry za ciut osobistą wycieczkę, miałem tego nie pisać, ale... Z Twoich postów wiem,że dopiero zaczynasz tak naprawdę zabawę z teleskopem. Tymczasem zaangażowałeś się w szczegółową dyskusję w sprawach, o których pojęcie masz siłą rzeczy dość luźne. Uważałbym z tym,by nie robić szumu informacyjnego. Toczysz zupełnie niepotrzebny spór ze mną, z Ori i paroma osobami . A tak naprawdę chodziło o to,że pierwotny wybór Autorki wątku [mały teleskop na chwiejnym EQ2 -słabym nawet do wizuala pod taką tubę] powodowany apetytem na astrofoto był bez sensu i lepszym wyjściem w Jej warunkach był naszym zdaniem zakup Dobsona do obserwacji a wejście w astrofoto w późniejszym terminie, uwzględniając jej ograniczenia budżetowe i dobre warunki obserwacyjne. Tego dotyczył mój post [na który się powołujesz] i KubyJ., czego najwidoczniej nie zrozumiałeś kompletnie. Myślisz,że jej wmawiam astrofoto na Dobsonie? Gochalee znalazła z resztą jeszcze inne rozwiązanie będące rozsądnym kompromisem.

Ty zaś toczysz dalej spór o sprawy, o których Twoi rozmówcy świetnie wiedzą. Zupełnie niepotrzebnie. To z resztą dość częsty obyczaj wśród początkujących adeptów na forum,że zabierają się do udzielania rad innym ciut za wcześnie... Chyba większość z nas kiedyś przechodziła przez taki etap [łącznie ze mną -podkreślam, nie chce, abyś niepotrzebnie poczuł się urażony], mimo to apeluje o pewien umiar -to prowadzi do strasznego zamieszania w wątkach merytorycznych, na czym tracą osoby zadające na forum pytania,w tym i Ty.

Pozdrawiam

-J.

No to rozumiem ale powiedz czy coś źle doradzałem?? bo mi się wydaje że źle niedoradzałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.