Skocz do zawartości

ATIK 314L


sumas

Rekomendowane odpowiedzi

Po długim oczekiwaniu wreszcie dotarła zamówiona kamerka

Zamówiłem ją w holenderskiej firmie Robtics.nl to jeden z oficjalnych dystrybutorów Atika, dlaczego tam, otóż była ona tam najtańsza, niestety okazało się już po złożeniu zamówienia, że sklep nie posiada kamery na stanie, więc zmuszony byłem czekać niemal miesiąc na finalizację zamówienia. Ale wreszcie jest, dotarła

 

Pudełko:

IMG_0006res.jpg IMG_0007res.jpg

bardzo niepozorne, wręcz skromne

w środku oprócz kamery, płyta z driverami i kartka formatu A4 z opisem instalacji,

kabelek zasilający do gniazda zapalniczki i 3 metrowy kabel USB, no cóż widać że to nieduża manufakturka a nie światowy koncern z branży foto

 

kamerka również wygląda niepozornie

 

IMG_0021res.jpg IMG_0022res.jpg IMG_0023res.jpg IMG_0024res.jpg

choć wykonana bardzo starannie, ma średnicę ok 11 cm, grubości ok 3 cm jest dość lekka, waży ok. 0,5 kg

 

człoweik przyzwyczajony do głęboko schowanej matrycy DSLR'a

IMG_0012res.jpg IMG_0018res.jpg

trochę się dziwi, ze kamera tak daleko ogniskuje

naturalnie dojdzie w przyszłości koło filtrowe, ale tak czy siak ogniskuje niemal na końcu wysuwu wyciągu

 

oczywiście tradycyjnie po takim zakupie o bezchmurnym niebie można zapomnieć ;)

z braku nieba tak wygląda dark 300 sek

CCD_dark300sek.jpg

choć niemam pojęcia czy go poprawnie przekonwertowałem bo jest zapisany w jpg z "auto stretch'em"

 

aa też dla mnie nowość po włączeniu zasilania, odrazu zaczyna pracować wentylator kamery

psując niestety błogą ciszę nocy ;)

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie jakbyś zrobił, kiedy już będzie pogoda jakieś porównanie z Canonem. Bardzo by mnie takie porównanie interesowało.

Chodzi mi o podobne czasy i w miarę zbliżone kąty widzenia, czyli optyka musiałaby być inna. Chciałbym zobaczyć o ile taka kamerka jest czulsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluje zakupu, też kiedyś nad tym modelem myślałem. Ma dość stary chip, ale nie znaczy że zły. W Ha-alpha jest to czuła jednostka, mało szumi, ale darki i tak trzeba odejmować. Ostatecznie jednak wybrałem coś co już prawie wszyscy mają :) Głównym powodem był selfguide i większy chip oraz świetna obsługa softem.

 

P.S. A można zapytać ile Cię ta przyjemność kosztowała? :rolleyes: Z tego co widzę jeszcze nie masz koła i filtrów. Czyli chyba najdroższe akcesoria do CCD przed Tobą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje :Beer: , kolejna kamerka w Polsce, ale będzie wysyp fantastycznych fotek :banan:

 

Jeżeli mógłbym Ci coś doradzić, zainwestuj na początku w robofocusa, nie dasz rady ręcznie zmieniać ostrości między poszczególnymi filtrami, teraz kup tylko Ha i wal tylko przez niego.

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kamerka kosztowała 1500€, ale na skutek opóźnień w dostawie, sprzedawca odesłał 50€ jako zadośćuczynienie na otarcie łez (wprost niewiarygodne, bo zrobił to absolutnie z własnej nieprzymuszonej woli)

 

tak planach jest koło filtrowe i komplet filtrów narrow band, akurat ATIK wypuścił niedawno swoje pierwsze zmotoryzowane (ok 230€) ale zdaje się, ono jeszcze nie niema możliwości współpracy z softem astro

 

A robofocus również myślę, że jest niezbędny, przez chwilę wczoraj było niebo, tuż po zachodzie Słońca, więc ostrość ustawiałem na Vedze i szok jak dynamicznie zmieniała się wielkość gwiazdki, w lustrzance aż tak tego nie było widać

 

 

..

teraz otworzą się przed Tobą zupełnie nowe możliwości!

...

 

tak, już po pierwszym strzale, było widać o ile łatwiejsze i przyjemniejsze jest wykonywanie zdjęć taką dedykowaną kamerą astro niż lustrzanką :)

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myśle, że przed filtrami i innymi dodatkami w planach powinien być Robofocus i Maxim.... To jakby "podstawy" a filtry to "rozszerzenia"...

Z kamerą mono Robofocus z FocusMaxem i Maximem będą bardzo ładnie współpracować... zapominisz, że wogóle ostrość sie ustawia...

 

Gratuluje i szczerze zazdroszcze... ! :notworthy:

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heh, może uda mi się Adama zmusić do odsprzedaży swojego, bo ciągle tłumaczę, po co mu dwa?

bo robofocus przy guiderze to przecież czyste marnotrawstwo :szczerbaty:

też mnie to zawsze zastanawiało :D

 

 

Sumas teraz to aż się normalnie prosi żebyś do tej kamerki dokupił montażyk w tym samym kolorku :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kamerka kosztowała 1500€, ale na skutek opóźnień w dostawie, sprzedawca odesłał 50€ jako zadośćuczynienie na otarcie łez (wprost niewiarygodne, bo zrobił to absolutnie z własnej nieprzymuszonej woli)

 

tak planach jest koło filtrowe i komplet filtrów narrow band, akurat ATIK wypuścił niedawno swoje pierwsze zmotoryzowane (ok 230€) ale zdaje się, ono jeszcze nie niema możliwości współpracy z softem astro

 

Powiem Ci, że po dokupieniu lepszych filtrów i koła zbliżysz się do ceny używanego SBIGa ST2000XM z filtrami... Zdaje sobie sprawę z tego, że to nówka ale oszczędzając na osobnym guiderze różnica w cenie pomiędzy SBIGiem a ATIkiem byłaby rzędu paru stów :) Przy tak nisko stojącym dolarze amerykańskie kamery są naprawde konkurencyjne cenowo i nie tylko z europejskimi... :rolleyes:

 

Życzę wielu udanych fotek w narrowbanidze i nie tylko mam nadzieję! B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci, że po dokupieniu lepszych filtrów i koła zbliżysz się do ceny używanego SBIGa ST2000XM z filtrami... Zdaje sobie sprawę z tego, że to nówka ale oszczędzając na osobnym guiderze różnica w cenie pomiędzy SBIGiem a ATIkiem byłaby rzędu paru stów :) Przy tak nisko stojącym dolarze amerykańskie kamery są naprawde konkurencyjne cenowo i nie tylko z europejskimi... :rolleyes:

 

Życzę wielu udanych fotek w narrowbanidze i nie tylko mam nadzieję! B)

Qba przestan odbierac Suamsowi przyjemnosci i radosci plynacych z zakupu :lol: Mnie bardziej ciekawi czy ta kamerka stanowi autentyczna konkurencje dla sbiga i bede "wypatrywal" zdjec Sumasa.

... kurcze canon jednak coraz bardziej podupada, zostane sam za niedlugo w ogniskowych 750mmm i wyzej.... :szczerbaty:

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qba przestan odbierac Suamsowi przyjemnosci i radosci plynacych z zakupu :lol: Mnie bardziej ciekawi czy ta kamerka stanowi autentyczna konkurencje dla sbiga i bede "wypatrywal" zdjec Sumasa.

... kurcze canon jednak coraz bardziej podupada, zostane sam za niedlugo w ogniskowych 750mmm i wyzej.... :szczerbaty:

 

 

Ej no spoko, nie miałem nawet takich intencji... Co do kokurencyjności to zobaczymy. Na pewno Jacek zrobi nią niejedną fajną fotę. Jeszcze raz gratuluje zakupu!

 

 

P.S. Canon niestety bardzo podupadł, ale jeżeli są lepsze możliwości to po co sie wzbraniać. Sentyment to słaby argument. :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci, że po dokupieniu lepszych filtrów i koła zbliżysz się do ceny używanego SBIGa ST2000XM z filtrami... Zdaje sobie sprawę z tego, że to nówka ale oszczędzając na osobnym guiderze różnica w cenie pomiędzy SBIGiem a ATIkiem byłaby rzędu paru stów :) Przy tak nisko stojącym dolarze amerykańskie kamery są naprawde konkurencyjne cenowo i nie tylko z europejskimi... :rolleyes:

 

Życzę wielu udanych fotek w narrowbanidze i nie tylko mam nadzieję! B)

Czemu służy ten post? Qbanos - kolejny raz zapapatkam, czy ty masz jakiś problem? A może twój mentor?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na poważne fotki z tej kamery to chyba trzeba będzie jednak trochę poczekać ;)

to zupełnie inna bajka niż DSLR i niestety wygłada na to, ze przy metrowej ogniskowej EQ6 już nie wyrabia przy skali i detalu tej kamery

 

m13_atik_test.jpg

 

sama lumiancja zero filtrów, pełnia Księżyca, więc niestety nie było szans na nic bardziej ambitnego

M13 raptem parenaście klatek od 2,10 i 180 sek

niestety paro minutowe espozycje już są nieźle pojechne, o ile na 350d wogóle nie było tego widać, to Atik bez litości obnaża błędy prowadzenia montażu

 

a i sama obróbka to zupełnie inna bajka, niemal wszystkiego trzeba się uczyć od początku

jak nie dam rady poprawić prowadzenia, to niestety albo trzeba będzie przesiąść się na krótszą ogniskową albo wymienić montaż

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na poważne fotki z tej kamery to chyba trzeba będzie jednak trochę poczekać ;)

to zupełnie inna bajka niż DSLR i niestety wygłada na to, ze przy metrowej ogniskowej EQ6 już nie wyrabia przy skali i detalu tej kamery

 

m13_atik_test.jpg

 

sama lumiancja zero filtrów, pełnia Księżyca, więc niestety nie było szans na nic bardziej ambitnego

M13 raptem parenaście klatek od 2,10 i 180 sek

niestety paro minutowe espozycje już są nieźle pojechne, o ile na 350d wogóle nie było tego widać, to Atik bez litości obnaża błędy prowadzenia montażu

 

 

 

ej tam, poczatki są zawsze trudne B) . Patrzmy na to jak na wyzwanie :P.

 

Mi się podoba, że gwiazdki są małe i rozbite do samego środka, jeszcze kolorek by się przydał, ale to pewnie jak dojdą filterki... a w ogóle to gratulki Jacuś nowego nabytku, ostatnio czasu nie miałam pogratulować.

 

 

 

pozdrawiam serdecznie

 

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mamy chyba ten sam efekt co przy webkamerce SC3 - znacznie mniejszy chip ( czyli nie robimy już resize'ów o 80% :szczerbaty: ) i do tego brak maski Bayer'a która ładnie rozmywa wszystko w promieniu conajmniej jednego piksela... To jest właśnie to o czym tak tłukłem przez tyle czasu.... zaczyna się walka pojechanie o jeden piksel.... i już nie ma "przebacz"...

 

Pozdrawiam

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.