Skocz do zawartości

ATIK 314L


sumas

Rekomendowane odpowiedzi

Ja jeszcze o darkach kilka słów, bo padały tutaj zarzuty że nowa kamera Sumasa nie ma regulowanego chłodzenia i będzie problem bo różnica kilku stopniu itp. itd.

Darków wcale nie trzeba robić ani odejmować, doskonale radzi sobie z tym maxim, a po złożeniu (sigma clip) i mieleniu w ps i tak nie widać różnicy czy darki były odejmowane od surówek czy zrobił to za nas maxim.

Oczywiście w przypadku kamerek.

No właśnie w przypadku kamerek B&W to sigma-clip działa, w przypadku DSLRów niestety zupełnie nie... zdejmowanie hot-pikseli w Maximie na DSLRarch też nie działa... po prostu maska Bayera to mało fajne coś ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozumiem, że miały by to być jakieś surowe klatki jednego obiektu w miarę jednakowych warunkach, ale...

 

co z optyką,

 

Ja bym zdecydowanie "zamówił" cropa pow. 100% z 350D. Może to być nawet 800x600, albo zbliżony bardziej do Atika. Ta sama optyka, czas naświetlania, myślę, że bez odejmowania dark frame.

(iso800)

 

Co do porównania St2K do 350D to mówmy raczej o ST-2000XCM, bowiem mono to inna bajka jednak. Więc jeżeli ktoś dysponuje XCM to chętnie bym zobaczył zestawienie.

Edytowane przez Zawisza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale dlaczego cropa z 350D? Jak już to po zmianie rozmiaru do takiego jak w ccd. Wtedy to będzie jakoś miarodajne.

 

Chodzi o to żeby porównać powiększenie 100%.

 

 

 

 

--edit--

na prośbę autora

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem co to jest crop i dlatego się zastanawiam jaki sens mam porównywanie cropa z matrycy bayerowskiej z obrazem z matrycy mono ccd?

 

 

Jak dostaniesz cropa to sobie z nim zrobisz co zechcesz, choć w ograniczonym zakresie. Crop pow. 100% powie najwięcej. Oczywiście, że matryca color nie może być stawiana w tym samym rzędzie z mono. Samo porównanie mono-color, no cóż zaspokaja ciekawość. Myślę, że sumas spokojnie przygotuje różne rodzaje plików tak więc nie będzie problemu :)

 

 

Dużo już mówi porównanie piotra_s, 350D-XM.

 

Czekam jednak na porównanie matryc bayera.

 

ja już zrobiłem porównanie

 

 

Canon modyfikowany?

Edytowane przez Zawisza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do porównania St2K do 350D to mówmy raczej o ST-2000XCM, bowiem mono to inna bajka jednak. Więc jeżeli ktoś dysponuje XCM to chętnie bym zobaczył zestawienie.

Słuszna uwaga. Porównywanie kamery BW do kolorowej jest co najmniej dziwne. Ta sama matryca bez maski jest znacznie czulsza, a co mówić o różnych klasach urządzeń.

 

Ktoś się tu zagalopował z wnioskami i wątek podryfował w kosmos. Nie traćcie czasu na porównywanie kamery astro (jakiejkolwiek) z DSLR. Naprawdę - nie wiem, czemu miałoby to służyć. W Ha taki, nawet stary ST2000 będzie nieporównywalnie czulszy, niż nawet najlepszy DSLR.

 

W tym wątku padło tyle bzdur, że chyba zasługuje na miano nr 1 w mieszaniu w głowach. Oto kilka przykładów z brzegu:

1. Atik kosztuje tyle samo co ST2000

2. Selfguiding, obudowa, gratisy są priorytetami w wyborze kamery astro

3. DSLR ma podobną czułość w Ha, co ST2000

4. Brak regulatora temperatury dyskwalifikuje Atika 314L

5... i jeszcze parę innych kwiatków by się znalazło.

 

Proponuję ochłonąć i zastanowić się, co z tego wątku może pożytecznego wyczytać świeża osoba.

 

Jedyny sens, jaki tu w ogólę widzę do testów, czy porównania, to shootout wspólny Sumasowego Atika z Sbigiem. Zobaczymy, jak bardzo różnią się realne efekty od wykresów, które swoją drogą weryfikowałem na stronie Sbiga. Samo QE to nie wszystko, jeszcze jest parę istotniejszych parametrów, chociażby stosunek sygnału do szumu.

 

Trzeba by się umówić razem i zrobić taki test na jednym zestawie. Inaczej nie ma sensu.

Kto ma w Warszawie aktualnie Sbiga ST2000?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie traćcie czasu na porównywanie kamery astro (jakiejkolwiek) z DSLR. Naprawdę - nie wiem, czemu miałoby to służyć. W Ha taki, nawet stary ST2000 będzie nieporównywalnie czulszy, niż nawet najlepszy DSLR.

 

......

 

Tak nie możesz stawiać sprawy. Bowiem, my prosimy sumasa o test który jest dla nas interesujący. To nawet nie ma znaczenia czy zaspokoi tylko naszą ciekawość, czy zostanie dogłębnie przeanalizowany. Zapomnijmy na chwilę o różnicach technologicznych. Jeśli znajdzie chwilkię niech go zrobi.

 

Pytasz czemu to ma służyć. Z pewnością da bardziej szczegółową odpowiedź niż Twoje stwierdzenie: "ST2000 będzie nieporównywalnie czulszy, niż nawet najlepszy DSLR", bo to można sobie różnie interpretować. Choć sama teza jest słuszna, poparta zapewne Twoim doświadczeniem. Test sumasa ma dot. Atika, ale analogia jest widoczna.

Ale teścik XCM-350D to byłby miodzio :), mimo wszystko czekam. Może Adamo coś stworzy. Pisał na forum o testach XCM.

Edytowane przez Zawisza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak nie możesz stawiać sprawy. Bowiem, my prosimy sumasa o test który jest dla nas interesujący. To nawet nie ma znaczenia czy zaspokoi tylko naszą ciekawość, czy zostanie dogłębnie przeanalizowany. Zapomnijmy na chwilę o różnicach technologicznych. Jeśli znajdzie chwilkię niech go zrobi.

 

Pytasz czemu to ma służyć. Z pewnością da bardziej szczegółową odpowiedź niż Twoje stwierdzenie: "ST2000 będzie nieporównywalnie czulszy, niż nawet najlepszy DSLR", bo to można sobie różnie interpretować. Choć sama teza jest słuszna, poparta zapewne Twoim doświadczeniem.

 

Ale teścik XCM-350D to byłby miodzio :), mimo wszystko czekam. Może Adamo coś stworzy. Pisał na forum o testach XCM.

Nie no jasne, tylko martwi mnie to, jakie już mamy emocje. Miałem nadzieję, trochę je wyciszyć. Sam lubię takie zabawy, więc z chęcią to zobaczę. Jak znajdę chwilę czasu, to odkopie Ci w internecie podobne testy, bo już gdzieś to widziałem. Szkoda, że nie dałem tego wtedy na forum, to by było pod ręką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja już zrobiłem porównanie

 

 

pojedyncza klatka z st2000 z podciągniętymi levelsami bez darków, flatów itp.

i zdjęcie Filipa które zamieścił jakiś czas temu na forum, już po złożeniu i obróbce.

 

Nie chce wysunać zbyt daleko idącego wniosku, ale według mnie pojedyncza klatka z st2000 masakruje gotowe zdjęcie z dsrl'a

Z czystej ciekawości........ proponuje wziąć pod uwagę, że ten ST2K działał przy temperaturze o 25*C niższej niż DSLR ... gdybym schłodził DSLRa do -10*C ( bo pewnie przy takiej działał wtedy ten ST2K ) :rolleyes: ... to było by troche lepiej. Moja jasność optyki to F5.6... Piotr_s działał chyba przy ~F4, tak ?

Wszystkie to surówki, te same czasy, podobna data naświetlenia... te z DSLRa to same czerwone pixele wyciągnięte w IRISie z maski Bayera.

 

Untitled_2.jpg

 

PS. 1. :whip:;) ( wiecie, ze to dla zabawy... to tylko kamerka.... serio... czejk it izi )

PS. 2. Skąd ty wziałeś to moje zdjecie które dałeś do porówniania... to jakieś stare i chyba mocno na szybko...

PS. 3. Udostępnić FITSa ?

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... gdybym schłodził DSLRa do -10*C ( bo pewnie przy takiej działał wtedy ten ST2K ) :rolleyes:...

... gdybym zeskrobał maskę Bayera

... gdybym zamienił przetwornik analogowo-cyfrowy na 16-bitowy...

 

- to bym w życiu nie wymieniał Canona na żadną kamerę :szczerbaty:

 

heh a z drugiej strony, to wielce znamienne, że "wojny systemowe" dotarły na "przedpola" amatorskiej astronomii

Canon-Nikon, INTEL-AMD, ATI-nVidia, Windows-Linux, PC-MAC, - to tylko niektóre z nich, te najbardziej znane, a ile jest takich nieznanych? Wygląda na to, że bardzo emocjonalnie podchodzimy do sprzętu, który posiadamy. Zapewne część z tych wojenek jest podtrzymywana przez działy marketingu samych producentów, ale przecież one tylko sprytnie wykorzystują to, co siedzi w nas samych B)

więc...

ale zazwyczaj jednym z najbardziej newralgicznych punktów, które najczęściej są wykorzystywane przez adwersarzy do podważania wyników, jest niezachowanie jednakowych warunków porównawczych

tak tylko parę refleksji na marginesie

 

to co tam Philipsie wspominałeś o światłosile? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja po prostu jestem ciekawy jak bardzo kamerka mono CCD jest czulsza niż DSLR. Może być sama luminacja, bo do niej się później kolory już krócej dogrywa. Ale chciałbym widzieć jakieś porównanie o ile jest lepiej. Czy to jest 2,5,10 czy 100 razy czulsze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kumam co z tą światłosiłą....

 

Jaaasne, ze St2K robi lepsze zdjecia... nie ma tu o czym dyskutować. Jednak przypominam, że cała dyskusja zaczeła się między innymi o rozważaniach na temat czułości. I o nim to ja też i tu mówie. Jasne, ze czułość ST2K jest większa od DSLRa (choćby o te kilka procent QE ( jesli wogóle można mówić o QE w przypadku DSLRa )) ... o to mi w zasadzie chodziło...o czułość. A właściwie o to, że ... sam już nie wiem.... pogubiłem się...

Tak czy inaczej gdyby zeskrobać maskę i dodać chłodzenie to byłoby....byłby....byłoby... lepsze zdjęcie, a my tu przecież o czułości, ale mowa o samej czułości właściwie nic nie mówi...Bez sensu...

 

Pozdrawiam !

 

;)

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta nowa kamera Oriona ma właśnie popularną matrycę od DSLR (mój ma taką samą), z tym że ma przetwornik 16bit, chłodzenie i pewnie wzmacniacz jest wyłączany na czas robienia zbierania fotonów. Szkoda tylko, że nie ma zdjętej maski Bayera, ale za to od razu jest kolor. Czułość ten matrycy będzie pewnie podobna do normalnych DSLRow, ale dzięki chłodzeniu i 16 bitom będzie więcej użytecznych informacji. No i nie ma filta IR cut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta nowa kamera Oriona ma właśnie popularną matrycę od DSLR (mój ma taką samą), z tym że ma przetwornik 16bit, chłodzenie i pewnie wzmacniacz jest wyłączany na czas robienia zbierania fotonów. Szkoda tylko, że.....

 

 

Dokładnie, ta przewaga czułości "sensitive" dedykowanych astro-kamer bierze się głównie ze skutecznej redukcji dark current thermal signal/electr., (szczególnie detektorów interline - zapomnijmy o wyższej półce), podczas gdy w DSLR pożądany sygnał ginie w szumie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest potrzebne, jeżeli tylko podnosi poziom wiedzy, nas użytkowników :)

 

do wad Atkika zaliczyłbym jeszcze jednak zbyt krótki kabel USB, ma on 3 metry ale to tak ok. 1 metr zamało

co gorsza niebardzo jest go jak przedłużyć czy wymienić, kupiłem jakieś certyfikowane kable usb 2.0 z pierścieniami ferrytowymi, pozłacanymi stykami, cuda na kiju, niestety 5 metrów takiego kabla powoduje generowanie błędów przy ściąganiu klatek z kamery, co gorsza nie zdarza się to za każdym razem, tylko losowo i w tak wredny sposób, ze użytkownik niema pojęcia co się stało, cały soft wisi, dopiero odłączenie zasilania od kamery odwiesza system

 

a probówałeś regeneratora sygnalu? Widzialem takie wynalazki w media-markt jakiś czas temu. Kabel USB nie może być za długi bez aktywnego repeatera. Pewnie dlatego fabrycznie w atiku jest zamontowany taki krótki :)

 

pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale teścik XCM-350D to byłby miodzio :)

 

Byc moze cos takiego uda mi sie zrobic ale dopiero wtedy jak bede mial optyke w ktora i to i to wsadze. Niestety sbig nie trzyma sie dobrze w moim wyciagu w reflektorze stad problem techniczny poki co.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.