Skocz do zawartości

Jaki okular do MAKa102?


Marcoos

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Ostatnio noszę się z myślą zakupienia w najbliższych miesiącach okularku krótkoogniskowego do mojego maka, trochę poczytałem i mój wybór padł na NLV 6 Vixena. Jednak ze względu na moje znikome doświadczenie w kwestii okularów proszę o radę czy się nada? Jako że na warunki miastowe skazują mnie na Księżyc i planety no i może jaśniejsze DSy chciałbym wykorzystać maksymalnie powiększenie maka.

P.S. czy dokupienie NLV 40 poprawiłoby wygląd DS w tym teleskopie czy wystarczy może 40mm Plossl? Dodam że już sporo DSów widziałem w nim chociaż spodziewałem się że raczej nic z tego nie będzie :huh:

Prosze o wszystkie rady-sugestie :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Ostatnio noszę się z myślą zakupienia w najbliższych miesiącach okularku krótkoogniskowego do mojego maka, trochę poczytałem i mój wybór padł na NLV 6 Vixena. Jednak ze względu na moje znikome doświadczenie w kwestii okularów proszę o radę czy się nada? Jako że na warunki miastowe skazują mnie na Księżyc i planety no i może jaśniejsze DSy chciałbym wykorzystać maksymalnie powiększenie maka.

P.S. czy dokupienie NLV 40 poprawiłoby wygląd DS w tym teleskopie czy wystarczy może 40mm Plossl? Dodam że już sporo DSów widziałem w nim chociaż spodziewałem się że raczej nic z tego nie będzie :huh:

Prosze o wszystkie rady-sugestie :Beer:

 

A ja uparcie :Boink: sugeruje Hyperiona Modular - ostatnio go rozkrecam i twierdze ze przy odpowiedniej ostroznosci i zabezpieczeniach (na polu nie radze) otrzymujemy 3 rozne okulary !!! o doskonalych wlasciwosciach - czyli ostre i jasne i bez zauwazalnych w wizualu znieksztalcen na brzegach. Mozesz tez dokupic za 25 zeta 14 mm pierscien ktory zrobi z niego CZWARTY okular o jeszcze mniejszej ogniskowej. Ja z 5 mm na takim samym Maksutovie uzyskuje 4 mm i z poweru 250x robi sie 325x i to jest chyba max dla Ksiezyca i planet przy dobrym seeingu i wyczekaniu chlodzenia browarem organizmu obserwatora :Beer::rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm! Szczerze mowiąc nie brałem go pod uwagę... Czyli można zmieniać w nim pierścienie o różnej długości zmieniając w ten sposób ogniskową okularu (niestety nie czytałem jeszcze nic o tym okularze)?

 

P.S. Organizm schładzam browarem dopiero po obserwacjach gdyż zauważyłem tendencje teleskopu do tracenia ostrości przy zbyt wczesnym i zbyt obfitym stosowaniu tego rodzaju chłodzenia :szczerbaty::Beer:

Edytowane przez Marcoos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem MAKa 102/1300. Włożywszy Hyperiona 13mm do wyciągu otrzymywałem piękny obraz przy powerze 100x. Granulacja w M13, piękna M27 w gąszczu gwiazd na czarnym tle, Księżyc wypełniający prawie całe pole widzenia...Nie korzystałem z modularności Hyperiona, bo miałem jeszcze okulary 32mm i 9mm. Z Hyperiona jednak najbardziej byłem zadowolony i sprzedawszy MAKa zostawiłem go sobie. W Syncie 200/1200 też nieźle się sprawuje. To dobra alternatywa, jeżeli kogoś nie stać na LVW czy coś jeszcze droższego.

Hyperion 13mm spodobał mi się i dokupiłem jeszcze okular 24mm tej samej marki. Wraz z najdroższym UWANem 7mm tworzą mój obecny zestaw obserwacyjny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.