Jump to content

Ostrość tylko na osi?


McArti
 Share

Recommended Posts

Przy małych powiększeniach 25-30x mam (jak na moje oczy) punktowe obrazy gwiazd. Ale tylko w osi okularu, gdy tylko trochę inaczej patrzę w okular obrazy gwiazd sie rozmazują i do takiego patrzenia muszę korygować ostrość z różnym skutkiem :roll:

 

przy dużym powiększeniu np na saturnie też jest podobnie... robi sie tak jagby można było ustawić ostrość na brzegu albo w centrum (z jakimś ulotnym progiem nawet :?: )

 

Czy:

a) to jest właściwość światłosilnego maksutowa?

B) to jest właściwość czegokolwiek światłosilnego?

c) coś mam popsute? :P :roll:

 

ps. Rubinar chyba dojrzewa do serwisu... :wink: tylko czy jest sens serwisować coś takiego :roll:

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Chyba cię zmartwie jak napiszę że ten efekt występuje nawet w najdrozszych okularach Pentaxa czy Naglera i nie jest zależny od teleskopu tylko fizjologii naszego oka, jego soczewka i komórki wzrokowe jak każda optyka muszą być umieszcone na osi optycznej bo inaczem mamy całą gamę aberracji i błędów odwzorowania 8)

Link to comment
Share on other sites

Jeszcze jedna sprawa: jak mam troszke rozogniskowane gwiazdki i nawet minimalnie uciekne okiem 8) z osi towidze zamiast krążków podkówki i to myśle że już napewno jest od światłosilnego maka

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Bo trzymając ją w reku nie widzisz części aberracji przy ruchomym obrazie a i tak zwykle ustawiasz ją na wprost oka.

Dodatkowo w Rubinarze 500/5,6 ten efekt potęguje spore winietowanie centralne, szczególnie widoczne przy małych powerach 8)

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Nieeee!!! wszystko centralnie pomieszałeś, obstrukcja centralna ma wpływ na nieznaczny spadek kontrastu obrazu a nie na ciemnienie obrazu na środku pola, to nonsens :shock:

Centralne lusterko zasłania także centralną część źrenicy wyjściowej i stąd twoje wcześniej opisywane efekty 8)

Link to comment
Share on other sites

Jeszcze jedna sprawa: jak mam troszke rozogniskowane gwiazdki i nawet minimalnie uciekne okiem  8)  z osi towidze zamiast krążków podkówki i to myśle że już napewno jest od światłosilnego maka

sprawdź czy masz lustro równolegle do mennisku i czy mennisk bądź lustro nie jest za silno przykręcone.

druga sprawa to lustro w rubinarze jest przyklejone silikonem do pierścienia i przy zluzowaniu pierścienia (aby nie było naprężeń), silikon nierównomiernie trzyma lustro i wówczas robią sie podkowy.

Należy usunąć silikon i dać podkładke z tekturki oraz delikatnie dokręcić.

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Mc Arti nic nie reguluj bo masz Rubinara już po liftingu i tylko coś zepsujesz, Adamo będziesz mu to potem bezpłatnie naprawiał jak posłucha twoich bezmyślnych rad usunięcia silikonu fabrycznie mocującego lustro, zastanów się zanim coś publicznie doradzisz, to dość inwazyjna porada i cała odpowiedzialność spadnie na Ciebie :!: :!: :!:

Link to comment
Share on other sites

Biore odp na siebie 8)

Pczywiście jak ktoiś nie potrafi tego zrobić to niech tego nie rusza ale jest to jedna z możliwych przyczyn na którą ja sienatknąłem.

Po rosyjskich zabiegach trzeba poprawiać

już kilka takich sytuacji miałem

nie wspomne o MTO1000 w którym sowiety zostawili opiłki metalu po jakimś gwintowaniu :roll:

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Śmieci, wióry, opiłki i czyszczenie tego tałatajstwa to osobny temat w rosyjskiej optyce ale to co radzisz to już daleko idąca zmiana w mocowaniu lustra która może dać przykre konsekwencje dla obserwatora :?

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Ale Ci Adamo namieszał, "podkówki" zamiast symetrycznych krążków będziesz widział tylko na skrajach pola bo tam cień lustra wtórnego pada na skrajne strefy lustra głównego i tak ma być we wszelkich systemach z przysłonięciem centralnym i dużym polem widzenia 8)

Link to comment
Share on other sites

:D:D:D:D:D

 

Ja w zalezności od osiowości patrzenia widze podkówki wszędzie albo.... nigdzie :D

 

ale fakt faktem troche frustrujące jest to bo wystarczy minimalna ucieczka z osi i juz są podkówki :?

Link to comment
Share on other sites

A MOŻE TO WSZYSTKO OD TEJ ŹLE RUSZAJĄCEJ SIĘ DIAFRAGMY W ZOOMIE :shock: Janusz może ona mi daje zobaczyć obraz którego już nie powinienem widzieć i mnie wkurza :shock:

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Jak naprawdę nie masz nikogo bliżej to pożyczę Ci do testów coś ze swojej, prywatnej kolekcji okularków :?

Ale na przyszłość pytaj na priva lub w dziale Astrokrak bo puryści cierpią :wink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.