Skocz do zawartości

Perseidy 2008


Rekomendowane odpowiedzi

Przypominam osobą zainteresowanym obserwacjami (a nie trollowaniem) ze dzisiejszej nocki

możemy spodziewać się zwiększonej aktywności perseidów zwłaszcza nad ranem gdy radiant

będzie wysoko i będziemy dość blisko (12 h) do maksimum.

 

Warto śledzić na bieżąco ZHR obliczany na podstawie wielu obserwacji z całego świata :

Jak widać ZHR skoczył nawet do 40 może być zatem ciekawie :)

 

http://www.imo.net/live/perseids2008/

 

 

 

Zachęcam także o wycelowanie w niebo aparatów, na pewno zaowocuje

to zarejestrowaniem jakiegoś perseida. :)

 

 

Pogoda taka sobie , niemniej jednak będę wypatrywał każdej dziury w chmurach. :glodny:

 

Przygotowania czas zacząć :)

 

 

Krzyś ;)

Edytowane przez Krzysiek-Polakowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypominam osobą zainteresowanym obserwacjami (a nie trollowaniem) ze dzisiejszej nocki

możemy spodziewać się zwiększonej aktywności perseidów zwłaszcza nad ranem gdy radiant

będzie wysoko i będziemy dość blisko (12 h) do maksimum.

 

Warto śledzić na bieżąco ZHR obliczany na podstawie wielu obserwacji z całego świata :

Jak widać ZHR skoczył nawet do 40 może być zatem ciekawie :)

 

http://www.imo.net/live/perseids2008/

Zachęcam także o wycelowanie w niebo aparatów, na pewno zaowocuje

to zarejestrowaniem jakiegoś perseida. :)

Pogoda taka sobie , niemniej jednak będę wypatrywał każdej dziury w chmurach. :glodny:

 

Przygotowania czas zacząć :)

Krzyś ;)

 

 

ja wlasnie rozstawiam sprzęt , i lookam do ranca , ciekawe kto rano do pracy pojdzie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maćku znowu bazówek musimy nałapać :)

Kamery szaleją od ponad godziny :D

Oby pogoda dopisała, nie jestem wymagający chce tylko pogodę po północy ;)

U mnie pogoda jest OK :banan:

Byleby do rana się utrzymała, bo ICM jakieś cirrusy mi przewiduje :angry:

Narazie im sie nie sprawdza :Salut:

 

MK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od paru tygodni conocnie wykonuję spacer 5 km koło północy. Eskortuję córkę z pracy w KFC na peryferiach miasta do domu. Niestety, ulice są zbyt oświetlone, ale parę "spadających gwiazdek" po drodze udało się wypatrzyć. Jednak przedwczoraj to bylo COŚ! Chmurek pełno, jak zwykle w Anglii od zachmurzenia 90% do 10 % wystarczy 5 minut, niestety w przeciwną stronę też. Nawet nie zerkałem w niebo, ale coś kątem oka musiałem dostrzec, bo jednak zerknąłem w górę i... no, chyba z MINUS SIÓDEMKA. Była powolna, chwilę stabilnie utrzymywała jasność a później płynnie przygasła. Po prostu trafiłem FLARĘ IRYDIUM i to tak efektowną!

 

Owocnych obserwacji! :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od paru tygodni conocnie wykonuję spacer 5 km koło północy. Eskortuję córkę z pracy w KFC na peryferiach miasta do domu. Niestety, ulice są zbyt oświetlone, ale parę "spadających gwiazdek" po drodze udało się wypatrzyć. Jednak przedwczoraj to bylo COŚ! Chmurek pełno, jak zwykle w Anglii od zachmurzenia 90% do 10 % wystarczy 5 minut, niestety w przeciwną stronę też. Nawet nie zerkałem w niebo, ale coś kątem oka musiałem dostrzec, bo jednak zerknąłem w górę i... no, chyba z MINUS SIÓDEMKA. Była powolna, chwilę stabilnie utrzymywała jasność a później płynnie przygasła. Po prostu trafiłem FLARĘ IRYDIUM i to tak efektowną!

 

Owocnych obserwacji! :Salut:

 

 

ja tam juz pare wyłapałem , niestety zadnego zdjecia nie moge utrwalic.. nie mam szcascia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomorze 80 % zachmurzenia ale w dziurach nawet łapią się perseidy.

U mnie też już kilkanaście Perseidów zarejestrowanych na każdej z kamer :helo:

Zaraz i ja idę poleżeć pod rozgwieżdżonym niebem :D

Do zobaczenia rano :Salut:

 

MK

 

PS.

Bolidy, już możecie zacząć latać !!! :banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lezec trzeba nie stac, nie chwile a z godzine :))

Do 100 w tym roku raczej nie dojdzie...Jak wyjdzie z 80 to bedzie fajnie ;)

 

Mam pogodę, wolny dzień jutro, a nie mogę się zebrać... :(

 

Chwilę postałem, jakieś dwie słabizny liznęły niebo, gdzie te ZHR=100? :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla Wszystkich, którym :helo: było :helo: i <_< nie było <_< dane oglądać Perseidów 11/12.08.2008r. zapraszam na pokaz :banan: 144 zjawisk :banan: , jakie się zarejestrowały na kamerach PAVO7 (NW) i PAVO6 (NE):

http://kwima.republika.pl/pavo/wyniki.html

pliki mają po 5.8 i 4.9 Mb

Miłego oglądania :D

 

Pozdrawiam:

MK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tego nie rozumiem..... siedziałem około 1.5h na dworze. Wystawiłem aparat w rejonie Kasjopei.Naświetlanie 1 minutowe... Podczas tego czasu(1.5h) przeleciało 11 Perseidów z czego co najmniej połowa powinna się zarejestrować, niestety nic nie wyszło. Na zdjęciu bez problemu rejestrują się gwiazdki 5 magnitudo. A meteorów brak... kilka przeleciało przez gwiazdozbiór Kasjopei lecz ich nie ma, a były to zjawiska co najmniej -1 magnitudo. Czy znacie jakiś powód dlaczego nic się nie zarejestrowało? Może za szybko lecą?

 

Poniżej przykładowe zdjęcie i miejsce gdzie na 100% przeleciał meteor -1 mag... oczywiście nic nie ma... :Cry:

 

to samo tylko rozjasnione, oczywiscie dalej nic (juz nawet M31 majaczy...)

rozjasnione.jpg

P1160256.jpg

Edytowane przez Mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obrazy meteorów poruszają się po matrycy bardzo szybko, kumulacja swiatla zachodzi tu w sposob szczątkowy, zasięg meteorowy jest więc zawsze duuuużo niższy niż gwiazdowy. Przykładowo obiektyw Peleng 3.5/8 przy ISO 1600 rejestruje gwiazdy mniej wiecej do +6m natomiast przecietny meteor musi miec około -2.5m aby sie przy takim zestawie zarejestrował.

 

W zeszłym roku Canonem 300D z obiektywem Zenitar 2.8/16 rejestrowałem przy 1600ISO perseidy o jasności -3m i większej

 

 

 

ja tego nie rozumiem..... siedziałem około 1.5h na dworze. Wystawiłem aparat w rejonie Kasjopei.Naświetlanie 1 minutowe... Podczas tego czasu(1.5h) przeleciało 11 Perseidów z czego co najmniej połowa powinna się zarejestrować, niestety nic nie wyszło. Na zdjęciu bez problemu rejestrują się gwiazdki 5 magnitudo. A meteorów brak... kilka przeleciało przez gwiazdozbiór Kasjopei lecz ich nie ma, a były to zjawiska co najmniej -1 magnitudo. Czy znacie jakiś powód dlaczego nic się nie zarejestrowało? Może za szybko lecą?

 

Poniżej przykładowe zdjęcie i miejsce gdzie na 100% przeleciał meteor -1 mag... oczywiście nic nie ma... :Cry:

 

to samo tylko rozjasnione, oczywiscie dalej nic (juz nawet M31 majaczy...)

rozjasnione.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A oto moje obserwacje, które dokonałem pomiędzy 23.30 - 2.00 czasu brytyjskiego (czyli 0.30 - 3.00 CEST). Obserwowałem spod całkiem zaświetlonego londyńskiego nieba - najsłabsza gwiazda miała około + 4,5 magnitudo .

 

Zaobserwowałem 42 meteory (41 Perseidów i jeden sporadyczny), z których wiele było bardzo jasnych (-2 -3 magnitudo!). Dość często się pojawiały w odstępach minutowych (a nie mam wizji na całe niebo, tylko na wycinek za pomocą swych oczu :P).

 

Warte wspomnienia były trzy jasne (-1,5 m - coś koło tego) meteory, które się pojawiały około co minutę prawie dokładnie w tym samym miejscu. Naprawdę fajnie to wyglądało.

 

Tak sobie myślę - skoro tyle meteorów zaobserwowałem, to jakie powinno być ZHR? Chyba wyżej niż 'tylko' 60?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie, ależ one latały !!!

 

Jestem w robocie na Morawach i mam nocną zmianę. Udało mi się urwać z roboty na nieco ponad godzinkę i pojechać pod ciemne niebo. Zasięg gołym okiem w zenicie miałem ok. 6.2 mag.

 

W jedną godzinę, pomiędzy 0045 - 0145 UT (0245-0345 lokalnego czasu) naliczyłem 63 Perseidy i 16 nie-perseidów!

Perseidy były naprawdę piękne - kilka zostawiło ślady, było kilka rozbłysków. Najjaśniejszy był wyraźnie żółty i miał około -4mag. Jednym słowem - cudowne widowisko!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękny nocny spektakl. Niebo do godz. 2.00 zasnute na 5/8 cirrusami. Od godz. 2.00 - kryształ. W sumie od godz. 22.00 do 3.45 (z przerwą od 1.30 do 2.00) zaobserwowaliśmy (dwóch obserwatorów, od g. 2.50 - trzech) 306 meteorów. Maksimum było między godz. 2.00 a porankiem. Od godz. 2.00 do 3.00 - 110 meteorów, od 3.00 do 3.45 - 105 meteorów. Warto było czekać i nie przespać nocy.

Pozdrawiam wszystkich miłośników "łez św. Wawrzyńca".

Edytowane przez Wiesiek S.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.