Skocz do zawartości

Perseidy 2008


Rekomendowane odpowiedzi

Kurcze blade, przejzalem stare obserwacje i okazuje sie, ze ostatnio dobra pogode i dobry Ksiezyc mialem w 2002 roku.

W tym lipa, pelno chmur i Ksiezyc przed pelnia ale i tak jestem zadowolony.

Tylko w dwa dni 11 i 12 naliczylem 71 i 145 z tego miedzy 0-1 UT 13 sierpnia 66.

Nie jest zle :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawiłem schematyczną mapkę, tak aby odpowiadała temu co zostało napisane. Zaznaczyłem gwiazdozbiór Perseusza i przybliżone miejsce radiantu dla momentu maksimum.

 

post-2346-1218789033_thumb.jpg

 

A może ktoś ma zdjęcie prowadzone zgodnie z radiantem, odpowiednik tej fikcyjnej mapki?

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za to zdjęcia autorstwa Freda Bruenjesa można oglądać tutaj. Warto!

 

O właśnie, o takie mi chodziło. Piękne! :helo: Pokazujące, że mamy naprawdę do czynienia z rojem meteorów.

 

A tak przy okazji zauważyłem, że niektóre Perseidy mają jeszcze jeden "znak rozpoznawczy". Podczas obserwacji, większość z tych, które intensywniej rozbłysły miały (początkowo) zielonkawe zabarwienie. Na tych zdjęciach też widzę to zabarwienie u Perseidów, a u Geminidów już nie.

 

I jeszcze pewien "schemacik" zrobiony na podstawie jednego ze zdjęć, czyli wykreślenie miejsca radiantu (w przybliżeniu). Niebieskie kreski są wzdłuż śladów meteorów (tych dłuższych). A na żółto zaznaczyłem meteor (żółta kreska), chyba jednak Perseid, który mimo niezbyt dużej jasności pokonał znaczną drogę w pobliżu radiantu.

 

post-2346-1218820729_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zeszłym roku Canonem 300D z obiektywem Zenitar 2.8/16 rejestrowałem przy 1600ISO perseidy o jasności -3m i większej

 

Ja też o tym, ale trochę z innym problemem. W nocy 11-12 sierpnia ustawiłem Canona EOS 300D ze standardowym obiektywem 18-55 (na 18 aby obejmował jak największy obszar nieba) i przy ISO 800 robiłem 30-sekundowe ekspozycje zdjęciami seryjnymi. Faktycznie większosć meteorów nie zarejestrowała się, ale nie o to chodzi, bo w tym przypadku liczyłem albo na nic, albo na jakąś wieeelką bombę (ale jej nie było). Złapały się tylko dwa słabe slady, jeden przebiegający przez centrum gwiazdozbioru Perseusza a drugi niemal w linii prostej od Capelli do Plejad. Ale "na żywo" oba były żółte, a na zdjęciu wyszły prawie czerwone. Czy znacie jakiś zposób (filtr jakiś ?) aby na fotkach Canonem EOS 300D one te ż były bardziej zbliżone do tego co widać w rzeczywistości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.