Skocz do zawartości

Częściowe zaćmienie Słońca 1-ego sierpnia 2008


sumas

Rekomendowane odpowiedzi

1-ego sierpnia 2008 nastąpi w Polsce częściowe zaćmienie Słońca

 

 

zacmienie_Slonca_01.08.2008.gif

 

Zaćmienie całkowite na części terytorium Kanady Grenlandii, Syberii Kazachstanu, Mongolii oraz Chin

 

 

 

TSE2008globe1b.JPG

 

W Polsce, zjawisko zacznie się ok. 10:50 i potrwa do godziny ok 12:50

faza maksymalna w zależności od lokalizacji od ok 28% do 38 %

maximum zjawiska ok godziny 11:50

więcej tu: http://eclipse.gsfc.nasa.gov/SEmono/TSE2008/TSE2008.html

mam nadzieję, że ktoś obliczy dokładne efemerydy dla wybranych miast w Polsce

oraz, że dopisze pogoda

 

 

suneclipse_maxpl.jpg

symulacja maximum fazy ze Stellarium

dla okolic Warszawy

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hm... Ja będę miała swój debiut w pokazywaniu zaćmienia innym... poprowadzę pokaz w... przedszkolu B) .

 

Wychodzę z założenia, że ludzi trzeba zarażać od małego.

 

Jak pogoda dopisze, to wrzucę zdjęcia i mikrorelację z zaćmienia częściowego z Gdyni.

 

 

 

pozdrawiam serdecznie

 

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam:)

Mam pytanie odnośnie bezpiecznego obserwowania zaćmienia...

Tak właściwie to będą moje pierwsze obserwacje (co prawda "widziałam" zaćmienie niby kiedyś jak byłam jeszcze dzieckiem, ale niewiele z niego pamiętam), dlatego mam pytanie:

Czy jest jakiś inny sposób oglądania Słońca oprócz używania specjalnych filtrów lub okularów zaćmieniowych?

Niestety nie posiadam ani jednych ani drugich - mieszkam a takiej "dziurze", gdzie ich nie można dostać a do cywilizowanego miasta dość daleko :( A zaćmienie bardzo chciałabym obejrzeć, nie psując sobie przy okazji wzroku - wystarczy, że i tak już noszę okulary!!!

 

Mógłby mi jeszcze ktoś wyjaśnić to zdanie:

"Najbezpieczniejszym sposobem obserwacji zjawiska i dającym możliwość jednoczesnej obserwacji przez wiele osób jest rzutowanie obrazu Słońca na białą płaską powierzchnię - np.: tekturę"

 

Może mnie wyśmiejecie, że o to pytam - bo to dla Was oczywiste! Jednak nie dla mnie, w tym wypadku to ja mam "zaćmienie" umysłu :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Agnieszki20

Kup sobie takie coś :

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...0675ec8c2e29854

 

rzutowanie obrazu Słońca tylko przez teleskop (lunetę) którego i tak nie masz, więc to Cię nie interesi.

 

Pozdr. Artur

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem jednak w tym, że jestem goła i wesoła!!! Tzn. nie mam nawet lornetki, mam zamiar ją w najbliższym czasie kupić, ale do 1 sierpnia to na pewno nie zdążę:(

Mogę liczyć jedynie na moją parę oczu :(

 

To nie ma nawet jakichś "domowych" sposobów na zabezpieczenie moich (i tak nie w pełni sprawnych) oczu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kombinuj na pewno z dyskietkami.

 

Można patrzeć przez szkło spawalnicze o dużym zaczernieniu (?), z tego co pamiętam najlepiej o numerze 14 albo jeszcze większym. Ale tego nie jestem pewien, więc lepiej niech ktoś z forum napisze coś na ten temat.

 

 

 

Ale...

 

...jest jeszcze jedna możliwość. Przyszła mi na myśl camera obscura http://pl.wikipedia.org/wiki/Camera_obscura , można coś próbować. Najlepiej, żeby zaciemnić pomieszczenie (np. pokój) i rzutować na ścianę przez otwór obraz Słońca.

 

 

Chyba ten ostatni pomysł będzie najbezpieczniejszy. Coś jak projekcja okularowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to domowych sposobów użyj...

 

eclipseshirt_haake_f67.jpg

 

... durszlaka :)

 

 

ale tylko w ten sposób jak na tym zdjęciu, żeby nie przyszło Ci do głowy czasem patrzeć bezpośrednio przez niego na Słońce!!

 

a z drugiej strony to myślę, ze przy tak małej fazie i jak będzie czyste niebo, to większość ludzi wogóle nie zauważy zaćmienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja pamiętam jak było zaćmienie w 199 którymś rokuj miałem wtedy kilka lat i obserwowałem przez oczadzone szkło. Efekt był bardzo dobry. A u mojego sąsiada wszyscy się pochowali do piwnicy bo bali sie że coś sie stanie ani jednej żywej duszy (mówię 100% prawdę) :ha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że ja chyba nadal mam "zaćmienie" umysłu bo nie rozumiem co przed chwilą napisałeś :blink:

 

I o co chodzi z tym durszlakiem, co?

 

Z durszlakiem chodzi o to samo co z kamerą obscurą. Ściślej - o tę samą zasadę działania jednego jak i drugiego urządzenia.

 

 

camera_obscura_1.jpg

 

http://www.asiek.pl/obrazki/camera_obscura_1.jpg

 

 

Wyobraź sobie, że zamiast świeczki jest Słońce. Nie ma żadnych soczewek, zwierciadeł, a możemy otrzymać obraz Słońca na przykład na ścianie. Po prostu w ciemnym pudełku (może być pomieszczenie mieszkalne) robimy mały otworek, po uprzednim zaciemnieniu pudełka (pomieszczenia). Przez ten mały otworek wpadają promienie świetlne, ot cała filozofia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki przemas za tak dokładne wyjaśnienia co do kamery obscurej:) Czuję, że mój umysł pojaśniał bo już wiem o co chodzi! Niestety rzutować obrazu Słońca na ścianę nie mogę, bo okna wychodzą u mnie tylko na północ i południe, ale zrobię sobie taka kamerę z pudełka, mam nadzieję, że mi wyjdzie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zrobił tak, że wyczerniłbym pudełko, zamknął je, zrobił z jednej strony mały otwór, z drugiej strony wyciął część ścianki i umieścił tam ekran półprzezroczysty, np. z papieru śniadaniowego. I jeszcze przy okazji zasłonił się jakimś kocem patrząc na obraz Słońca (tak jak dawniej robili to fotografowie).

 

I im dalej od siebie ekran i otworek tym lepiej. Wybierz większy wymiar pudełka na zrobienie mini-kina.

 

Niestety rzutować obrazu Słońca na ścianę nie mogę, bo okna wychodzą u mnie tylko na północ i południe

 

Zawsze można zrobić celostat :Boink: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Ja bym zrobił tak, że wyczerniłbym pudełko, zamknął je, zrobił z jednej strony mały otwór, z drugiej strony wyciął część ścianki i umieścił tam ekran półprzezroczysty, np. z papieru śniadaniowego. I jeszcze przy okazji zasłonił się jakimś kocem patrząc na obraz Słońca (tak jak dawniej robili to fotografowie)."

 

Chyba jednak przechodzę kolejną fazę "mojego zaćmienia" bo znów nie rozumiem:(

 

Chyba wybrałam sobie za trudne hobby jak na mój umysł:( W rozgwieżdżone niebo od zawsze uwielbiam zaglądać, jednak na początku widziałam na nim tylko chaotycznie rozproszone gwiazdy i nic po za tym. Tak na poważniej zaczęłam się zagłębiać w tajniki astronomii od niedawna i moja wiedza na jej temat jest prawie znikoma!

 

Więc wybaczcie jeśli zadaje bezsensowne pytania, np. co to jest celostat, bo po prostu tego nie wiem (jeszcze)...

W liceum mnie tego nie uczyli (prawie w ogóle pomijali astronomię), a studia wybrałam zupełnie nie związane z tematem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz znajomego spawacza to pożycz maskę spawalniczą i po kłopocie. Fakt okularki za 5 zł + 20 zł przesyłka to wygląda dziwacznie, ale masz za mało czasu na to zacmienie aby eksperymentować a przyspieszony kurs astronomii , który Ci fundują koledzy, jest widac trochę zbyt intensywny jak na Twój początek, brak Ci niestety podstaw.

Życzę sukcesu w obsewacjach i w początkach nauki astronomii..

Pozdr. Artur

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, z celostatem to była lekka przesada z mojej strony.

 

Ale z tym pudełkiem to jak najbardziej ok. Postaraj się coś takiego zrobić jeśli chcesz patrzeć na zaćmienie:

pude_ko.GIF

 

Oczywiście pudełko w środku wyczernione, np. farbą.

I lepiej będzie jak spojrzysz na ten ekran spod koca (pod kocem jest ciemniej przez co uzyskasz lepszy kontrast obserwowanego obrazu z otoczeniem, a więc i jakość).

 

 

 

 

A celostat to układ luster służący do tego by dowolny fragment nieba móc obserwować nieruchomą lunetą.

 

I nie poddawaj się. Na początku zawsze są trudności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak do mnie to trzeba przemawiać 2 razy - wtedy są jakieś efekty:)...a z rysunkiem to też od razu inaczej wygląda...

Jeszcze raz wielki dzięki przemas za wyjaśnienia i za podniesienie na duchu :D

Czasem powątpiewam czy te moje zainteresowanie astronomią ma sens...zwłaszcza kiedy dookoła mnie żadnej duszy zainteresowanej i wtajemniczonej w temat :mellow:

 

Jednak nie poddam się, przynajamniej Internet służy pomocą i AstroForum oczywiście też :D Chociaż czasem jak czytam niektóre tematy to aż się za głowę chwytam :Salut:

 

 

Pozdrawiam wszystkich i życzę udanych obserwacji (i sobie też) :D

Edytowane przez Agnieszka20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Agnieszka20, szkło spawalnicze możesz dostać w sklepie BHP, [taki z gaśnicami, rękawicami roboczymi, maskami spawalniczymi itp.] Musi to być szkiełko nr14, ta liczba jest wybita na szkle, tylko trzeba oczyścić, jeśli jest zatłuszczone. Kosztuje od 65gr do 2zł, zależnie od rozmiaru. Jeśli nie dostaniesz 14-tki, od biedy mogą być DWIE nieco słabsze złożone RAZEM [najlepiej 13-tka plus jeszcze jedna o mniejszej gradacji], ale rezultat będzie o wiele gorszy. Nie sugeruj sie tym,że przez słabą szybkę spawalniczą o mniejszym numerze Słońce już nie razi oczu -nadal będzie niezdrowe dla nich. Jeśli użyjesz dwóch szybek zlożonych razem, zrób koniecznie test -włókno żarówki 60-100W powinno być LEDWO widoczne. Słonce zobaczysz na pewno...

Co do kamery obscura, to pamiętaj,że musi być możliwie długa i DOBRZE zacieniona. Możesz pójść do sklepu za rogiem i poprosić o niepotrzebne,duże, puste pudło tekturowe, najlepiej takie metrowe. Liczy sie długość, bo obraz będzie b. mały, a rozmiary rosną wraz z długością kamery. Malujesz to pudło na czarno od środka.W jednym boku na środku robisz mała dziurkę, którą zaklejasz kawałkiem folii aluminiowej [takiej spożywczej albo z czekolady], przyklejonej np. taśmą klejąca. W tej foli robisz ostrożnie szpilką cieniutką dziurkę. Na przeciwległym boku pudła od środka przyklejasz kartkę białego papieru [ekran]. Do obserwacji Słońca bierzesz ten wynalazek, odwracasz do góry dnem lub na bok, kierując koniec z dziurką na Słońce, sama stojąc tyłem do niego patrzysz na ekran -malutki krążek światła to obraz Słońca, podczas zaćmienia zrobi się sierpik. Obraz będzie b. słaby i mały. Aby się udało, ekran MUSI być dobrze ocieniony -stąd zamknięte pudło, wyczernione w środku. Mnie sie kiedyś eksperyment z kamerą nie udał, bo nie było dobrego zacienienia ekranu i obraz stawał sie niewidoczny [zbyt blady]. Częściowo odpowiedzialna był też cienka warstwa chmur co prawda. Wykorzystaj skrzydło zamknięcia pudła od strony Słońca jako dodatkowa osłonę -nie odcinaj tego.

Zadbaj koniecznie o jakieś podparcie, nie utrzymasz całego zestawu w rękach stabilnie nad głową. Oprzyj koniec pudła z ekranem o jakiś przedmiot: stolik, płot /murek, trzepak do dywanów, krzesło.

Powodzenia!

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy obserwacjach gołym okiem chyba nie ma co tak panikować z tym bezpieczeństwem. Tymbardziej, że zaćmienie ma być rano. Do takiego zerknięcia co jakiś czas na Słońce wystarczy chyba podówjna dyskietka czy okopcone szkło. Dopiero jakieś intensywne i długotrwałe wpatrywanie sie przez tą dyskietkę czy szkło może być niebezpieczne.

 

A Agnieszka, może ktos z forum (najlepiej z teelskopem czy lornetka) mieszka w pobliżu ciebie. I wtedy będziesz mogła razem z nim obserwować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.