Skocz do zawartości

Częściowe zaćmienie Słońca 1-ego sierpnia 2008


sumas

Rekomendowane odpowiedzi

No właśnie, rano? Jedenasta to już nie takie rano (chociaż może dla niektórych ;) )

 

A ja dzisiaj poszedłem do lokalnej gazety, powiedziałem że jest zaćmienie i że będę 1-szego sierpnia na rynku stał i pokazywał :D nie wiem co mi do głowy przyszło, może to wypali, kto wie... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na poprzedniej stronie są pdane efemerydy to ma być od 8:45 a kończy przed jedenastą. A to jest raczej rano. Trzeba będzie sie pilnować aby nie zaspać.

 

nie martw się, nie trzeba się zrywać rano, czasy są podane w UTC więc tak naprawdę to będzie w godzinach 11-13 B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za kolejne dobre rady, na pewno skorzystam:)... i Tobie Jarek za baaardzo obszerne wyjaśnienia! Trochę czasu na mnie zmarnowałeś (choć mam jednak nadzieje, że nie na darmo), mógłbyś eseje pisać :P

Spróbuje skonstruować tą "kamerę", mam nadzieję, że się uda:)

 

Swoją drogą...jak mnie sąsiedzi zobaczą jak takim pudłem celuję w Słońce to chyba powiedzą, że zwariowałam :ha:

Dam głowę, że nie mają pojęcia o zaćmieniu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam nadzieję, że ktoś obliczy dokładne efemerydy dla wybranych miast w Polsce

 

Bardzo prosze Sumasie :), efemerydki pieknego spektaklu dla 42 miast w Polsce :).

 

miastayh4.jpg

Efemerydy podane w czasie UT, nalezy dodac 2h.

 

U mnie sprzety juz przetestowane i gotowe :)

 

Skylux + 400D do foconka

Meade ETX90 dla ucieszenia oka :)

 

Serdecznie pozdrawiam z tego miejsca ekipe SOPiZ PTMA :)

 

Mariusz Lejcyn Malinowski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Agnieszki20:

 

Nie kombinuj z żadnymi durszlakami. Po prostu zamów sobie z tej stronki deltaoptical.pl okulary do obserwacji Słońca za 5zł a w komentarzu do zamówienia dopisz, że chcesz wysyłkę pocztą. Ja niedawno się pytałem pana od Delty, czy jest taka możliwość. Otrzymałem e-maila z pozytywna odpowiedzią. Trzeba tylko wpłacic przelewem na konto i dodać do ceny 5zł kosztów przesyłki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety okularków w DO brak.

Wczoraj otrzymałem przesyłkę z różnymi drobiazgami.

Okularki były też zamówione , ale nie zostały wysłane.

Nikt mnie nie poinformował , że okulary nie będą wysłane.

W DO dali plamę , bo zamówiłbym samą folię, a tak zostałem na lodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Agnieszki20:

 

Nie kombinuj z żadnymi durszlakami. Po prostu zamów sobie z tej stronki deltaoptical.pl okulary do obserwacji Słońca za 5zł a w komentarzu do zamówienia dopisz, że chcesz wysyłkę pocztą. Ja niedawno się pytałem pana od Delty, czy jest taka możliwość. Otrzymałem e-maila z pozytywna odpowiedzią. Trzeba tylko wpłacic przelewem na konto i dodać do ceny 5zł kosztów przesyłki.

 

Juz to sugerowałem na samym początku tego wątku, ale lepiej kurierem, poczta może "nie zdążyć".

Pozdr. Artur

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

Ja będę filmował zaćmienie kamerka mini DV (przez filtr baadera) Już zrobiłem próbne filmy avi, ale pojawił się problem. RegiStax nie chce przyjąć takiego filmu do obróbki. Pojawia się sugestia aby go skompresować.

Jak to zrobić? Jakiego użyć kodeka? Gdzie go znaleźć?

Porównałem we właściwościach, rzeczywiście film ze zwykłego web cam ma inne parametry niż z ten z kamery miniDV.

Różnice są w ilości klatek na sekundę, (w szybkości transmisji -kb/sek) i w tym, że film z webcam jest kompresowany MSN 263....a w mini-dv takiej kompresji brak.

Proszę o pomoc.

frugoslaw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RegiStax nie chce przyjąć takiego filmu do obróbki.

Pojawia się sugestia aby go skompresować.

Jak to zrobić? Jakiego użyć kodeka? Gdzie go znaleźć?Porównałem we właściwościach, rzeczywiście film ze zwykłego web cam ma inne parametry niż z ten z kamery miniDV.

Różnice są w ilości klatek na sekundę, (w szybkości transmisji -kb/sek) i w tym, że film z webcam jest kompresowany MSN 263....a w mini-dv takiej kompresji brak.

 

Avi z kamerki DV jest mało skompresowany, specyfikacja DV to kompresja 1:5.

Każda kompresja traci szczegóły więc ja bym radził rozkompresować , pamiętając o wielkości pliku

Dekompresję i kompresję materiału możesz zrobić w darmowym VirtualDub (wpisz w google - tysiąc linków)

Swoją drogą nie pamiętam ale ja wciągałem plik DV do registacka i było ok...muszę sprawdzić.

oczywiście WebCamy kompresują mocniej bo muszą to przepchnąć przez USB , a z kamerki masz szybkie FireWire.

 

Powodzenia.

 

Andy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Ja właściwie przygotowany jestem na zaćmienie. Posiadam okulary spawalnicze, a dzięki Waszym wskazówkom zbudowałem pudło do rzutowania obrazu słońca.

Oby pogoda dopisała, a jak wstępne prognozy mówią dopisze jak najbardziej(choć chmury się pojawią w różnym rozmieszczeniu przestrzennym, ale obserwacji raczej nie popsują) :)

 

Pozdrowienia

 

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakby komuś coś nie wypaliło, to zawsze może poszukać relacji w Internecie. Nie wiem, czy można tutaj reklamować w ten sposób strony internetowe, ale podaje adres jednej z nich, gdzie ma być relacja z zaćmienia całkowitego na Syberii (faza całkowita zaczyna się tam 10 minut po końcu zaćmienia w zachodniej Polsce): http://live.astrohobby.pl/video/. Można tam też ściągnąć sobie poradnik, w którym bardzo przystępnie są opisane zaćmienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze raz ja:)

Jestem w trakcie budowy kamery obscurej i mam jeszcze jedno pytanko:

Jeśli boki ściany kartonu na której będzie otwór, który skieruje na Słońce ma długość 21 cm, to jakiej średnicy ten otwór ma być?

Może to znów głupie pytanie i pewnie śmiejecie się ze mnie, ale wolę wiedzieć, że wszystko zrobiłam dobrze...

Nie darowałabym sobie gdyby przez jeden mały błąd wszystko poszło na marne...

 

Z góry dziękuję za odpowiedź i za cierpliwość do mnie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Agnieszko, im mniejszy tym lepszy. Zrób otworek o średnicy powiedzmy 2 cm. Naklej na nią, jak ktoś wcześniej sugerował, kawałek sreberka i nakłuj igłą małą dziurkę. 20 cm to trochę mało. Dlatego dziurka ma być jak najmniejsza. Zresztą możesz to sama sprawdzić. Zrób maluteńką dziurkę i skieruj na Słońce. Jak będzie za duża to zawsze możesz ten kawałek sreberka 3cm x 3cm wymienić na nowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Agnieszaka20, obraz Słońca będzie malutki. Przy 1 metr długości kamery ma średnicę ok. 10-11 milimetrów. Dla innej długości kamery przelicz z proporcji. Jak nie będzie jednego dużego pudła, to połącz ze sobą 2-3 mniejsze, tylko we wspólnej ściance wytnij okno, tak z 4-5 cm,żeby światło z otworka w cynfolii przechodziło i nie było problemów z celowaniem. Wyczernić możesz ostatnie pudełko-będzie mniej roboty. Usztywnij to jakąś listwą, np. kijem od szczotki przyklejonym taśmą,żeby sie nie gięło. Z trzech pudeł może zrobić kamerę prawie 1.5 m. Możesz też użyć kartonowej tuby do rysunków [albo dwóch sklejonych razem taśmą], zakończonej pudełkiem [wyczernić]. Bądź twórcza. Zasady konstrukcji już znasz.

W sumie filtry jednak lepsze. Spróbuj zapolować na tę szybkę spawalniczą w sklepie z gaśnicami, kaskami itp. Książka telefoniczna w łapę, szukaj artykułów BHP. Jak nie będzie 14-tki, to kup 13 + drugą słabą i złóż razem -tylko umyj porządnie i zeszlifuj osełką lub kamieniem krawędzie, bo palce pokaleczyć można.

Pozdrawiam

-J.

P.S. Przedni otworek [obiektyw] kamery musi być cienki jak szpilka. Nie da się tego jednak zrobić wprost w grubym kartonie, dlatego zrób większa dziurkę,a otworek szpilką w naklejonym cienkim materiale, np. proponowanej już cynfolii

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budowa camera obscura jest na pewno godna pochwały, ale do obserwacji zaćmienia wystarczy przygotować 2 płyty CD ale takie z gładką i błyszczącą stroną z napisami (i warto żeby tych napisów było mało). Jeśli płyty mają matowy awers (?) dadzą rozmyty obraz Słońca. Następnie ubrać okulary przeciwsłoneczne żeby nie oślepiał blask nieba i przez 2 złożone płyty CD można spokojnie obserwować Słońce. Pewna niedogodnością jest fakt że w jednej linii układają się 4 odbicia (od 4 powierzchni płyt) ale to zbytnio nie przeszkadza. Jasność obrazu Słońca jest porównywalna z jasnościa przez folię baaderowską trzymana przed oczami. Oczywiście nie polecam tego sposobu przy obserwacji innym przyrządem optycznym niż własne oczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do obserwacji zaćmienia wystarczy przygotować 2 płyty CD

 

ale wiesz że obserwacja słońca przez filtry o nieznanych właściwościach może skończyć się tym że na przykład obraz się ładnie ściemnił i zupełnie nie razi ale podczerwień przeszła bez większych strat i po chwili obserwacji delikwent ma wypaloną siatkówkę... i dopiero to się okazuje jak jest za późno bo tam nie ma komórek wysyłających sygnały bólu żeby cię ostrzec w przypadku gdyby płyta CD której używasz była nieodpowiednia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pomoc:)

Zrobię tak jak powiedziałeś :D

 

 

Najlepszym sposobem który się może przydać jest zakupienie szkiełek spawalniczych, kosztują grosze a dają chyba super efekty. Kup sobie numer 5 i numer 8 lub9 te numerki to zaciemnienie szybek. Proste jak drut, oczka masz bezpieczne i widoki wspaniałe. A szybki owe można kupić w każdym sklepie z narzędziami (młotek śrubokręt itd...)

Pozdrawiam

Edytowane przez TomaszTech
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.