Skocz do zawartości

Częściowe zaćmienie Słońca 1-ego sierpnia 2008


sumas

Rekomendowane odpowiedzi

E no całkiem fajna ta camera!

 

A ja mam takie pytanie, jako że będę pokazywał ludzium zaćmienie:

 

Jak chcę rzutować obraz Słońca na papier/tekturę to ma być założona folia baadera? Bo przed chwilą zrobiłem próbę z założoną i nic nie było widać... a z drugiej strony jakbym zdjął to narażam na uszkodzenie okular...

 

Chociaż wyobrażam sobie, że zamiast obserwacji rzutowanego obrazu większe wrażenie będzie po porządnym looku w okular. Nie wiem czy lepiej będzie rzutować, czy pokazywać w okularze? :unsure:

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli obserwować ma mała grupka, to lepiej przez okular, na zmianę (i oczywiście z folią!).

 

Natomiast jeżeli to ma być pokaz dla większej społeczności, to wtedy lepiej rzutować obraz na ekran. Wtedy rzutowany obraz widzi w tym samym momencie kilka, a nawet kilkanaście osób.

 

W przypadku rzutowania oczywiście nie stosujesz folii. Dobry okular powinien to wytrzymać, ale jeżeli Słońce będzie operować mocno i masz obawy, to możesz zmniejszyć aperturę teleskopu wstawiając odpowiednią przesłonę przed obiektyw.

 

I raczej nastaw się albo na obserwację przez okular z folią, albo rzutowanie, aby ktoś nie pomylił się w trakcie obserwacji i nie spojrzał w okular bez folii!!!

 

Edit. Teraz doczytałem, że masz Syntę 8". O ile się nie mylę instrument ten ma w przednim deklu mniejszy otwór, który można wykorzystać przy obserwacjach Słońca np. rzutowaniu. Zostawiasz duży dekiel na teleskopie, ściągasz mniejszy okrągły dekielek i do teleskopu wpada o wiele mniej światła.

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edit. Teraz doczytałem, że masz Syntę 8". O ile się nie mylę instrument ten ma w przednim deklu mniejszy otwór, który można wykorzystać przy obserwacjach Słońca np. rzutowaniu. Zostawiasz duży dekiel na teleskopie, ściągasz mniejszy okrągły dekielek i do teleskopu wpada o wiele mniej światła.

 

Dzięki, sprawdziłem i rzeczywiście efekt zadowala. Nie wiem ile będzie osób bo dałej ogłoszenie do lokalnej gazety (o dziwo, przyjęli mnie z otwartymi ramionami), zobaczymy ile przyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale wiesz że obserwacja słońca przez filtry o nieznanych właściwościach może skończyć się tym że na przykład obraz się ładnie ściemnił i zupełnie nie razi ale podczerwień przeszła bez większych strat i po chwili obserwacji delikwent ma wypaloną siatkówkę... i dopiero to się okazuje jak jest za późno bo tam nie ma komórek wysyłających sygnały bólu żeby cię ostrzec w przypadku gdyby płyta CD której używasz była nieodpowiednia.

 

Oczywiście masz rację, mój błąd. Nie wziąłem pod uwagę IR tylko głównie VIS oraz UV, które są najbardziej szkodliwe dla fotoreceptorów oka. Poza tym IR jako promieniowanie o większej długości jest łatwiej blokowane. Nie zmienia to jednak faktu, że wpatrywanie się w Słońce bez sprawdzonego filtra jest diabelnie ryzykowne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście masz rację, mój błąd. Nie wziąłem pod uwagę IR tylko głównie VIS oraz UV, które są najbardziej szkodliwe dla fotoreceptorów oka. Poza tym IR jako promieniowanie o większej długości jest łatwiej blokowane. Nie zmienia to jednak faktu, że wpatrywanie się w Słońce bez sprawdzonego filtra jest diabelnie ryzykowne.

 

Nie wiem gdzie to wyczytałeś. IR jako promieniowanie o większej długości fali jest SŁABIEJ blokowane. Zależy to co prawda od konstrukcji "filtru". Półprzewodniki całkiem nieźle przepuszczają podczerwień. Jeszcze lepiej przepuszcza podczerwień nośnik z dyskietki (o ile jeszcze ktoś ma :) lub zaczerniona klisza fotograficzna (kolorowa, czarnobiała jest ok). Swego czasu, zaczernionego negatywu kolorowej kliszy uzywalem jako wysmienitego filtru filtrującego podczerwień.

http://fred.photos.pl/fotki/katalog/dziwy/dziwy2/B2.jpg - tu obrazek z kamery widzącej w podczerwieni kawałka filtru, założyłem dodatkowo niebieski żeby wyciąć podczerwień.

http://fred.photos.pl/fotki/katalog/dziwy/dziwy2/ir_ir.jpg a tu ten sam, bez filtra. Widać że jest w 100% przezroczysty.

NIE WOLNO używać niesprawdzonych "filtrów", i innych rzeczy które wydają się nieprzezroczyste. Okopcona szybka też mogłaby zaszkodzić, przy dłuższym patrzeniu. Pomysł z CamerąObscurą wydaje mi sie świetny, zwłaszcza jeśli jest większa liczba ludzi (ktoś tu ma robić pokazy?). Z tym że ja bym nałożył karton na ramę okienną, zasłaniając całe światło, i tylko w jednym miejscu wkleił kawałeczek foli aluminiowej, z mała dziurką (1/4 mm lub coś koło tego). To można rzucić na białą kartkę na ławce, każdy sobie może odrysować, czy co tam będzie chciał zrobić. Wtedy w pomieszczeniu mamy całkiem ciemno, słońce widać wyśmienicie, wszyscy się zmieszczą :)

 

Pozdrawiam

FIEKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi, czy wszystko jest ok, jak widzę przez folie ND 5 włókna żarówek 75W...

 

Edit: Jeśli nikt nie wie to niech ktoś sam sprawdzi jak może. Dziwie się, bo folia nie jest nowa. Może się warstwa z czasem starła?

Edytowane przez .przemas.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł Maksym,

włączam rano Gazeta.pl i kogo widzę?

Właściciela Oriona!

Paweł, gratuluję profesjonalnego miniwykładu i zachęcam do oglądnięcia :)

TUTAJ LINK

 

Tiamat

 

 

 

Super i jak płynnie powiedziane... widać, że Paweł ma obycie z kamerą :Beer:

 

 

 

pozdrawiam serdecznie

 

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie i panie,

 

Proszę o pomoc

szukam i nie mogę znaleźć: czy gdzieś można zobaczyć w Internecie zaćmienie na żywo? Szukam i bez powodzenia a tempus fugit :-(

 

Może ktoś coś ma, dziękuję z góry i przepraszam za wcięcie do wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie i panie,

 

Proszę o pomoc

szukam i nie mogę znaleźć: czy gdzieś można zobaczyć w Internecie zaćmienie na żywo? Szukam i bez powodzenia a tempus fugit :-(

 

Może ktoś coś ma, dziękuję z góry i przepraszam za wcięcie do wątku.

 

Podobno tu ma być kamera z Chin:

http://sunearthday.gsfc.nasa.gov/2008eclipse/

 

Chińczycy podają jeszcze takie adresy stron, na których ma ponoć być przekaz na żywo:

http://www.pmo.jsinfo.net

http://www.astron.sh.cn/live/2008eclipse/

Po wejściu na te strony trudno się zorientować w co trzeba będzie kliknąć w odpowiednim momencie.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.