Skocz do zawartości

Częściowe zaćmienie Księżyca 2008


Pawel_Maksym

Rekomendowane odpowiedzi

Przypominam, że 16 sierpnia br. mamy częściowe zaćmienie Księżyca.

Pełna efemeryda tego zjawiska zakryciowego od samego Freda Espenaka:

 

LE2008Aug16P.GIF

 

Pozdr

Paweł Maksym

 

PS

Oby pogoda wypaliła, jeszcze nie zaliczyłem w jednym miesiącu dwóch największych zjawisk zakryciowych - zaćmień Słońca i Księżyca...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS

Oby pogoda wypaliła, jeszcze nie zaliczyłem w jednym miesiącu dwóch największych zjawisk zakryciowych - zaćmień Słońca i Księżyca...

 

Jesli pogoda dopisze to Bydgoszcz jeszcze pokusi sie o brzegowke :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze dla porządku troszkę informacji...

 

zac_2008_ksiez_sierpien.jpg

 

 

  L U N A R   E C L I P S E	on   2008  Aug 16 
												  Overhead at
 Event						  U.T.		 P.A.  Long  Lat
							   h  m  s		 o	  o	o 

[1]  Moon Enters Penumbra		 18 22 54		86	 84  -14
[2]  Moon Enters Umbra			19 35 30		99	 66  -13
[4]  Maximum Eclipse			  21 10  6			   43  -13
[6]  Moon Leaves Umbra			22 43 49	   211	 21  -13
[7]  Moon Leaves Penumbra		 23 56 38	   224	  3  -12

 Magnitude of Umbral Eclipse = 0.806

 [delta T =  65.2 secs]

 

Pozdro

Paweł Maksym

Edytowane przez Pawel_Maksym
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, chodzi oczywiście o "zaćmienie Słońca" i zaćmienie Księżyca. Oba to jednak zjawiska zakryciowe.

 

Miałem na myśli to, że ścisłe zakrycie jest wtedy, gdy na linii obserwator - ciało niebieskie pojawi się inny obiekt zasłaniający nam to ciało niebieskie. Wtedy na linii obserwator - Księżyc nic takiego się nie pojawia.

 

 

Choć oczywiście zaćmienie Księżyca spowodowane jest zakryciem jego przez Ziemie. Ale jak widać chodzi mi o pozycje obserwatora. Nawet wikipedia piszę o okultacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem na myśli to, że ścisłe zakrycie jest wtedy, gdy na linii obserwator - ciało niebieskie pojawi się inny obiekt zasłaniający nam to ciało niebieskie. Wtedy na linii obserwator - Księżyc nic takiego się nie pojawia.

Choć oczywiście zaćmienie Księżyca spowodowane jest zakryciem jego przez Ziemie. Ale jak widać chodzi mi o pozycje obserwatora. Nawet wikipedia piszę o okultacji.

 

Jasne, ok i w ogóle nie mniej jednak zaćmienie Księżyca jak też zjawiska zaćmieniowe w układzie Jowisza, Saturna czy Urana są zaliczane do grupy zjawisk zakryciowych.

Wikipedia, no cóż jeśli jest to dla Ciebie autorytetywne źródło informacji to Twoja sprawa i pozostaje tylko ubolewać na d tym faktem. Osobiście znam lepsze. Zresztą w przypadku tego hasła osoba pisząca wie, że dzwoni jednak widać, że nie wie zupełnie w którym i jakiego wyznania kościele. Pomijam, że w Polsce mówi się najczęściej zakrycia nie okultacje. To tak jak by zamiast zegarka powiedzieć chronometr (dobra wiem, że jest różnica ale można tego używać zamiennie).

Jeśli ten kto to napisał przeczyta kiedyś moje słowa to zapraszam Go na konferencje międzynarodowe dot. zakryć choćby ESOP - tam będzie mógł podyskutować z tymi co na co dzień zajmują się tą tematyką profesjonalnie.

Edytowane przez Pawel_Maksym
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bez przesady z tą wikipedią... powołałem się tylko na nią. Ostatnio też znalazłem tam błąd. A poza tym niektóre teksty zostały pisane tam przez astronomów, nie amatorów astronomii czy laików, więc chyba są wiarygodne. Tylko trzeba w nie trafić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Tylko trzeba w nie trafić. (...)

 

No właśnie. Inna sprawa, w Polsce nie ma astronoma, który mógł by autorytatywnie wypowiadać się nt zakryć.

Szkoda, bo na zachodzie obserwacje zakryciowe - szczególnie w tematyce asteroid i planet przeżywają istny renesans w świecie astronomii profesjonalnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sie dopisze,bo cos chodzi mi po glowie...

Zakrycie czy zacmienie,okultacja czy reaktywacja,wazne ze duza czesc widocznej z Ziemi czesci Ksiezyca,bedzie pograzona w cieniu Ziemi i to cztery dni po maksymum :rolleyes: roju Perseidow..

Ostatnio chodza mi po glowie meteoryty;)

Edytowane przez hanysiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurcze za niecałe 20 minut zacznie się zaćmienie,

czy naprawdę nikt w pl nie ma szans na obserwacje tego wspaniałego zjawiska? :(

na południu wygląda na to, że się wypogadza

http://www.sat24.com/images.php?country=pl...p;1218913862010

czy to tylko cieńsze chmury?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurcze za niecałe 20 minut zacznie się zaćmienie,

czy naprawdę nikt w pl nie ma szans na obserwacje tego wspaniałego zjawiska? :(

na południu wygląda na to, że się wypogadza

http://www.sat24.com/images.php?country=pl...p;1218913862010

czy to tylko cieńsze chmury?

 

Kraków bez szans.

Pozdr. Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurcze za niecałe 20 minut zacznie się zaćmienie,

czy naprawdę nikt w pl nie ma szans na obserwacje tego wspaniałego zjawiska? :(

na południu wygląda na to, że się wypogadza

http://www.sat24.com/images.php?country=pl...p;1218913862010

czy to tylko cieńsze chmury?

Wcześniej chyba były zdjęcia w świetle widzialnym i cała Polska była pokryta chmurami, teraz fotki są w podczerwieni i wydaje się, że na południu jest pogodnie...

Niestety to tylko złudzenie bo przez te "cieńsze chmury" tez nic nie widać :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej chyba były zdjęcia w świetle widzialnym i cała Polska była pokryta chmurami, teraz fotki są w podczerwieni i wydaje się, że na południu jest pogodnie...

Niestety to tylko złudzenie bo przez te "cieńsze chmury" tez nic nie widać :(

Zgadza sie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Dzisiaj ok 12:00 dopadła mnie fantazja i szukając miejsca w Polsce na mozliwe obserwacje zaćmienia Księżyca znalazłem ciekawą miejscowość Rybaki nad zalewem Siemianówka, za Białymstokiem w okolicach granicy z Białorusią. Po dotarciu na miejsce ok 17:00 widok na południe roztaczał się przedni :D

 

4576f4e891f845e5.jpg

 

Niestety ok 19:00 od południowo-zachodniej strony zaczęły nachodzić chmury. Tak czy inaczej twardo rozłożyłem sprzęt i o 21:02 zrobiłem zdjęcie uśmiechniętej twarzy Księżyca. Na jednym zdjęciu jednak się skończyło, bo zerwała się wichura i chmury zasnuły całe niebo ....

 

591df6517d812038.jpg

EM200, Canon 350D, Newton 150/750mm

 

Zobaczymy co będzie dalej... Może chmury sie rozejdą :Beer:

 

Pozdrawiam

Paweł

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.