Skocz do zawartości

Słońce - moje pierwsze fotki


Iras

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć! Niedawno otrzymałem przesyłkę z Delty, w której znajdowała się folia Baader ND 3.8 oraz adapter Baader Microstage 6030 :banan: W piątek zaćmienie słońca,a ja już teraz wykonuje generalne próby uchwycenia tego niecodziennego zjawiska. Zamieszczam tutaj pierwsze fotki wykonane tym zestawem. Co o tym sądzicie? Dodam, ze zmniejszyłem je na potrzeby forum do rozdz. 800X600

 

Fotki wykonane aparatem Olympus FE-230 - ustawienia automatyczne (niestety nie ma możliwości ręcznego ustawienia prędkości migawki itp.):

- czułość ISO 50

-czas 1/2000 s.

- przesłona f 3.10

- projekcja okularowa za SP 25mm

 

37bfeff2946d0786.jpg

 

fb027702dd20e760.jpg

Oby w piątek 01.08.2008 nie było chmur.. :burza:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie bombowe zdjecia. :notworthy: fajnie ze ostre takie. Sam tez kupilem juz Baadera (Pani w sklepie powiedziala ze jak Przemek przycial folie na wymiary, to codziennie ktos wchodzi i kupuje :lol: )

Ale sam boje sie zalozyc i patrzec, choc pytalem ze podobno jak to filtr 5, a nie 3 to mozna sie gapic... ale i tak sie boje, bo wystarczy ze mam juz dziure w oku od rzucania sie ostem w dziecinstwie ktora zobaczylem dopiero jak spojrzalem przez krotkoognisowy okular pierwszy raz w zyciu z rok temu... :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety pierwsza fotka kompletnie przepalona, i zdaje się nieostra, ale to ciężko ocenić, skoro niemal cała tarcza Słońca jest prześwietlona

 

Czy da się coś wycisnąć z tego aparatu, skoro to automat? Może pomoże korekcja ekspozycji? Ewentualnie jaki program tematyczny ustawić, aby przesłona była mniejsza? Bo czas migawki to maks.

 

Aha dodam jeszcze, że właśnie takie słoneczko widać w okularze..

 

Co mam zrobić, aby uzyskać takie zdjęcie..

 

http://galeria.astro-forum.org/details.php?image_id=1498

Edytowane przez Iras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po prostu zwiększ przesłonę w aparacie, albo fizycznie zmniejsz światło w teleskopie przykrywając go czymkolwiek, nawet koszulką czy kapeluszem, jak już dojdziesz do odpowiednich ustawień, to wtedy wytnij w kartonie otwór o powierzchni równej temu otworowi jaki pozwolił Ci zrobić nie przepalone zdjęcie

 

tylko, ze otworu nie wycinaj centralnie tylko jak najbliżej brzegu teleskopu, wtedy nie stracisz na rozdzielczości przez centralne zmniejszenie apertury

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po prostu zwiększ przesłonę w aparacie, albo fizycznie zmniejsz światło w teleskopie przykrywając go czymkolwiek, nawet koszulką czy kapeluszem, jak już dojdziesz do odpowiednich ustawień, to wtedy wytnij w kartonie otwór o powierzchni równej temu otworowi jaki pozwolił Ci zrobić nie przepalone zdjęcie

 

tylko, ze otworu nie wycinaj centralnie tylko jak najbliżej brzegu teleskopu, wtedy nie stracisz na rozdzielczości przez centralne zmniejszenie apertury

 

Dzięki za wskazówki! Jutro pobawię się nożyczkami i kartonem..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale sam boje sie zalozyc i patrzec, choc pytalem ze podobno jak to filtr 5, a nie 3 to mozna sie gapic... a

Jeśli to filtr 5 to mozna jak najbardziej oglądać przez teleskop.

ale i tak sie boje, bo wystarczy ze mam juz dziure w oku od rzucania sie ostem w dziecinstwie ktora zobaczylem dopiero jak spojrzalem przez krotkoognisowy okular pierwszy raz w zyciu z rok temu... :blink:

?!! Czy Ty straciłeś wzrok patrząc w okular na Słońce?? Bo nie wiem czy dobrze zrozumiałem..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć! Niedawno otrzymałem przesyłkę z Delty, w której znajdowała się folia Baader ND 3.8 oraz adapter Baader Microstage 6030 :banan: W piątek zaćmienie słońca,a ja już teraz wykonuje generalne próby uchwycenia tego niecodziennego zjawiska. Zamieszczam tutaj pierwsze fotki wykonane tym zestawem. Co o tym sądzicie? Dodam, ze zmniejszyłem je na potrzeby forum do rozdz. 800X600

 

Fotki wykonane aparatem Olympus FE-230 - ustawienia automatyczne (niestety nie ma możliwości ręcznego ustawienia prędkości migawki itp.):

- czułość ISO 50

-czas 1/2000 s.

- przesłona f 3.10

- projekcja okularowa za SP 25mm

 

Z tego co sprawdziłem specyfikacje twojego aparatu, to ustawił on parametry najlepiej jak mógł pomijając przysłonę (najniższa czułość i najkrótszy czas). Możesz wymusić większą przysłonę przez zwiększenie zoomu w aparacie, lub sprawdzić inne programy tematyczne. Podobno aparat ma korekcje ekspozycji +/- 2 EV, to ostatecznie powinno być najbardziej pomocne.

 

Edit:

Zorientowałem się że w stopce masz Synta Sky-Watcher 200/1200, mogłeś do niego kupić filtr 5 zamiast 3.8.

W sumie moglibyśmy się zamienić :) bo do mojego 127/1540 filtr 5 jest trochę za mocny. Na iso100 prawidłowe ekspozycje wychodzą mi z czasami 1/100-1/1000. Wolałbym trochę krótsze czasy bo przy dłuższych od 1/500 fotki wychodzą poruszone.

Edytowane przez ralf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio wpadłem na genialny pomysł, żeby na teleskop założyć oryginalną pokrywę od kurzu dołączaną do teleskopu i zdjąć dekielek przykrywający otwór o średnicy ok 5cm na tej pokrywie :Boink: Na całość założyłem filtr i za pomocą tego zestawu wykonałem kilka fotek zaćmienia Słońca. Powiedzcie, czy takie powinny być spodziewane efekty, czy jeszcze jest coś przepalone.. :D

 

c7d5e8f84ffbe617.jpg

 

A tutaj zamieszczam linka do animacji, którą wykonałem po złożeniu 51 zdjęć w odstępach 3-minutowych (faza maksymalna i koniec zaćmienia w odstępach 1-minutowych).

 

http://pl.youtube.com/watch?v=inxVj2jRvBY

 

Co o tym sądzicie?

Edytowane przez Iras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.