Skocz do zawartości

Okular Vixen NLV 6 - moja ocena


Iras

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj przyszła do mnie przesyłka z Delta optical z moją nową zabawką - świeżutkim okularem Vixen NLV6. Przed zakupem przebrnąłem przez niezliczone wątki w poszukiwaniu ocen i wrażeń z użytkowania tego szkiełka. Na początku miałem chętkę na 5mm ale poczytałem, że jednak jak na początek to nie ma co przesadzać z powerem 240X w mojej Syncie (zważywszy na to, że okular tego typu to niemały wydatek). Postawiłem na NLV6.

Paczka była jak zawsze wzorowo zapakowana. Ale co tam paczka. Zamieszczam fotki tego szkła, co by ukazać jego wspaniałość :)

9854afe4eb123e86.jpg

 

fe684c7e9784629a.jpg

 

fcd244f49b3b34e9.jpg

 

Okular ma mieć zastosowanie typowo planetarno-księżycowe. Aczkolwiek czytałem, że jakieś gromadki kuliste czy cuś podobnego można tym też oglądać. Zobaczymy.. Jeśli chodzi o dawane obrazy to nic na razie nie powiem, bo nie widziałem - dziś przejdzie chrzest bojowy na Jowiszu i jakichś M-kach. Mam nadzieję że te 3 stówki nie poszły na marne.. Jak dobrze pójdzie to zamieszczę w tym wątku jakieś szkice obrazujące mniej więcej to co widać przez standardowego SP 10mm dodawanego do Synty i przez NLV 6mm. Test przeprowadzę na Jowiszu:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość inż.konstruktor
Mam nadzieję że te 3 stówki nie poszły na marne..

Oj nie poszły, nie poszły :D

Mam go od miesiąca i jestem bardzo zadowolony. Po spoglądaniu przez kitowego PL10 i przejściu na na NLV6 to rewolucja "jak z mono do stereo" :szczerbaty:

 

Pozdrawiam Konrad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez czekam na opinie. Moze to bedzie moj nowy okular w najblizszym czasie. Szczegolnie interesuje mnie to pole i szczegolnie ono na Jowiszu.

Dzisiaj wystawie sprzęt na obserwacje - o 22.00 zacznie się tranzyt WCP. Będzie co oglądać:)

Edytowane przez Iras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku mojego sprzętu NLV 6 daje powiekszenie 300x a to w obecnym sezonie jowiszowym jak do tej pory było zawsze za dużo. Natomiast power 200x uważam za optymalny, w sam raz aby dostrzec przynajmniej niektóre szczegóły na tarczy "jupka" B)

A na zakup krótszego szkiełka i tak przyjdzie kiedyś pora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z obserwacji wyszło ... :kupa: ja tu wkładam okular do wyciągu.. ustawiam ostrość i nic! Gwiazdki pojechane i nie da sie ustawić ostrości. Powód? Brak ustawionej kolimacji :angry: Po wniesieniu teleskopu do pokoju popatrzyłem przez "pudełko Hamalowe" i znacznik lustra nie pokrywa sie z podkładką, a że gdzieś mi sie zapodział kluczyk do kolimacji, więc nic nie wyszło :Cry: A taka była piękna gwiaździsta noc.

Boję się, że tym pudełkiem to nic dokłądnie nie wyreguluję i za chiny ostrości na gwiazdach nie będę mógł ustawić w tym powiększeniu.. no ale zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Boję się, że tym pudełkiem to nic dokłądnie nie wyreguluję i za chiny ostrości na gwiazdach nie będę mógł ustawić w tym powiększeniu.. no ale zobaczymy.

Dasz sobie radę. Kolimacja to zajęcie wymagające precyzji,ale bez przesady. Ja nie o tym..

.

Porównanie spl10 z lv6 na Jowiszu może Cię rozczarować, rozczarować Cię może również przyszłe porównanie na np. Marsie (kiedy nie będzie dobrego seeingu). Ale jak sobie kiedyś zobaczysz Saturna przy seeingu 4,5 na 0-5, albo Wenus (cały czas porównując do tego SPL 10) lub popatrzysz teraz tj. w najbliższym czasie na jakąś jasną gwiazdę lub jasny układ np. Mizar i Alkor albo rozbijesz sobie "jąderko" takich choćby "Hichotów" to odrazu załapiesz z czym masz do czynienia i zapewniam, że będziesz zadowolony. W sumie to trochę Ci zazdroszczę tego pierwszego spojrzenia przez bardzo dobry krótki okular.

 

A ten spl10 nie jest aż taki zły, szczególnie do planet, o czym sam się pewnie przekonasz...

 

Pozdrawiam

 

P.S. Ja latam "piątką" i nie żałuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja takze niedawno zakupilem Vixena NLV ale 7mm. Nie bede robil swojej recenzji bo to troche bezsensu wiec podczepie sie pod ten temat. Okular bardzo dobry, 2 główne pasy na Jowiszu widac bardzo wyraźnie a nawet jak wysili sie wzrok to mozna dostrzec mniejsze pasy, paseczki :D . Zgadzam sie z Robsonem z SP 10mm z zestawu, porownalem go na Jowiszu z Vixenem i obraz bardzo podobny, chodz i tak wole patrzec przez Vixena z przyczyn wiekszego powiekszenia. :D Ogromna roznice, ktora wywarła na mnie duże wrażenie dopiero dostrzeglem na ksiezycu. Szok. Obraz o wiele lepszy niz w SP10mm, bardziej kontrastowy i szczegółowy i brak flar ktore widac w SP10 tam gdzie ksiezyc jest nie oswietlony. Probowalem przez niego patrzec takze na gromady takie jak M103 i M57 i tez calkiem niezle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Podczepię się pod temat gdyż nie dawno również zakupiłem ten okularek :helo: Oczywiście jeszcze tej samej nocy go przetestowałem i powiem tak....obraz jest rewelacyjny :banan: Przede wszystkim okular ten ma bardzo komfortowe ER dzięki regulowanej muszli, poza tym obraz ostry niemal po brzegi...W porównaniu do syncianych plossli to tak jakby przesiąść się z malucha do powiedzmy audi :rolleyes: Z małych minusów to dla czepialskich dodam, iż odblaski jednak są tak jak opisane to jest w teście tego okularku na astronocach...a poza tym okularek super, polecam wszystkim :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
co to jest regulowana muszla oczna? Czy to oznacza, że można ją (może na gwincie) przesuwać niżej - wyżej (głębiej -płycej)?

 

dokładnie, można płynnie regulować jej wysokość (odległość od soczewki ocznej)

 

Przede wszystkim okular ten ma bardzo komfortowe ER dzięki regulowanej muszli

 

taka tylko mała uwaga, bo ktoś może to odczytać, że ER jest regulowane za pomocą muszli ocznej lub coś w tym stylu, ER jest oczywiście stałe 20mm.

 

Pozdrawiam

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie, można płynnie regulować jej wysokość (odległość od soczewki ocznej)

 

Niestety nie jest tak pięknie- możliwe są tylko dwa położenia muszli

1. Wsunięta na max

2. Wysunięta na max

 

Jest jakby taki zatrzask który powoduje zatrzymywanie się muszli w dwóch punktach. Gdy przekręcamy aby zmienić pozycję muszli, ta za sprawą siły ciężkości spada w to "niskie" położenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie jest tak pięknie- możliwe są tylko dwa położenia muszli

1. Wsunięta na max

2. Wysunięta na max

 

Jest jakby taki zatrzask który powoduje zatrzymywanie się muszli w dwóch punktach. Gdy przekręcamy aby zmienić pozycję muszli, ta za sprawą siły ciężkości spada w to "niskie" położenie.

 

U mnie nie spada. Pozostaje nieruchoma w każdym położeniu i nie wsuwa się pod wpływem nacisku. Przed chwilą sprawdziłem, dla pewności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, czyżby mój egzemplarz miał jakieś luzy? No, może po dociśnięciu "w drugą stronę" nie jest taka luźna ale łatwo ją poruszyć, co w przypadku obserwacji gdzie "przyklejamy" oko do okularu jest nieuniknione... Ale ja obserwuję głównie z wysuniętą.

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

moj sprzecik to sw 102/1000 - optymalny bylby vixen 5 ale ponoc zadko sa warunki na 200x, mysle mocno nad 6tka ale na nim nigdy nie wyciagne optymalnego powiekszenia - z poprzedniego telepa mam ploesi 4 , troszke rozmazuje sama tarcze i pas chmur na polnocnej polkuli ale pierscienie widac super - ktory vixen bedzie pod ta synte optymalny, 5 czy 6?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w 100 ED do Księżyca, planet i kulek najczęściej używam 7 mm. Mam wszystkie ogniskowe od 4 mm, wszystko wysokiej klasy orto plus 2 szt. TMB. Dlatego tobie sugeruję 6 mm jako okular bardziej uniwersalny i dający częściej naprawdę dobry obraz. Czekanie kilkadziesiąt sekund na "moment stabilizacji" jak sugeruje Blondas to męczarnia, a nie obserwacje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

męczarnie jak męczarnie, z reguły obserwacja planety to więcej niż kilkadziesiąt sekund, bardziej kilkanaście minut lub dłużej, zależnie od celu, a w tym czasie są momenty zarówno świetnego seeingu, jak i kiepskiego, jeszcze nie trafiłem na noc pełnej stabilności. Niedawno kupiłem es 6,7 mm, nieco mniejsze powiększenie niż 6 mm vixena, którego będę się w najbliższym czasie pozbywał. Duże pole widzenia w es daje niesamowity komfort, bo obiekt bardzo wolno ucieka, w przeciwieństwie do vixena.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.