Skocz do zawartości

Darmowy teleskop na zaćmienie.


.przemas.

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

 

jutro już zaćmienie, a z informacji pojawiających się na forum wynika, że nie każdy ma jeszcze czym je podziwiać. Wykonałem na szybko prosty teleskop.

 

Tubus wykonany jest z rur kartonowych:

00.jpg

 

Na rury takie nawija się elementy budowlane, np. siatkę na styropian bądź papę, także można je znaleźć u znajomego, który właśnie przeprowadza remont.

 

 

Jeśli są uszkodzone (wygięte, nierówne brzegi), traktujemy je piłka, a później papierem ściernym:

01.jpg

 

Pojedyncza rura ma długość 1 m, dlatego sklejamy dwie. Ważne jest, aby podczas klejenia taśmą skarbonować ją. Dzięki temu wprowadzamy takie usztywnienie co zabezpieczy sunscope przed złamaniem w połowie tuby.

02.jpg

 

Obiektyw wykonujemy też z kartonu, wycinając kwadrat, w jego środku wykonujemy mniejszy kwadrat bądź okrąg zaklejając go folią aluminiową. Centralnie w folii igłą do szycia robimy malutki otworek. Montujemy dwa płaskowniki prostopadle do powierzchni kwadracika. Całość zaczepiamy do tubusu posiłkując sie gumkami recepturkami:

03.jpg

 

Okularem będzie u nas ekranik wykonany z papieru śniadaniowego, który jest podobnie nakładany jak obiektyw:

04.jpg

 

Na koniec wykonałem jeszcze płytkę kartonową, dzięki której nie będzie razić nas Słońce. A tak wygląda całość:

05.jpg

 

Zaletą tego wynalazku jest szybkie wykonanie (około 1 godz.), prosta budowa oparta na urządzeniu zwanym camera obscura, a także jego cena, i najważniejsze -> bezpieczeństwo podczas obserwacji. Dodatkową zaletą jest też to, że wcale nie musimy dbać o dokładność! To bardzo pomaga w budowie.

 

 

 

Moja rura ma długość 1.8 m, średnicę około 7 cm obraz Słońca jaki daje ma średnicę około 1.5 cm. Ale dobry efekt uzyskamy wtedy, gdy zakryjemy się czymś przed promieniami Słońca.

 

 

 

Na koniec chciałem podziękować wszystkim, którzy wypowiadali się w temacie zaćmienia i podawali różne wskazówki co do konstrukcji tego prostego urządzenia :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było pierwsze światło :), a co do tej kolimacji to właśnie pisałem wyżej, że plusem jest to, iż taka konstrukcja wybacza błędy. Chodzi tylko o ekranik i dziurę przez którą wpadnie kilka promieni słonecznych. Mimo, że tuba jest lekko zakrzywiona uzyskuje się normalny obraz. Oczywiście duże zakrzywienie spowoduje, że tuba zasłoni nam obiektyw i klapa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No! Działa. Ale dużo mniej roboty i lepszy (sorki przemas) efekt dają dwie dyskietki. :Salut:

 

Luz, tylko że ja nie ufam ani dyskietkom, ani płytą CD. Więcej roboty, ale zawsze bezpieczniej ;).

 

A tak w ogóle też patrzyłem na zaćmienie przy pomocy tego wynalazku, ale tylko chwilkę bo miałem filtry i projekcje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.