Skocz do zawartości

Częściowe zaćmienie Słońca 2008- Wrocław


Kuba J.

Rekomendowane odpowiedzi

Jako, że dziś odbyło się częściowe zaćmienie naszej Gwiazdy Dziennej, my, Wrocławianie w dosyć prężnej ekipie postanowiliśmy się spotkać we wspólnocie i wspólnie obserwować to zjawisko.

 

Naszą ekipę stanowiłem ja, Olek (Wimmer), Daniel (Exec), Zbyszek (Zbyt), Grzesiek (Grzegorz3), Marek (Kivirovi) i Piotrek (Qnik). Rozbiliśmy się na łączce w pobliżu wzgórza żołnierza, tudzież zwanego Cmentarzem Żołnierzy Polskich. Nasz sprzęt stanowiły:

Synta 150/1200 z Baaderem ND5 i Hyperionem

Celestron SC 5"+ND5 i garść wyczesanych w ząbek okularków Olka (ten Antares był fajowy! :) )

MTO Zbyszka z podpiętym aparatem Piotrka- czekamy na zdjęcia! :)

Rosyjska lunetka Turist Zbyszka, która służyła nam za narzędzie do rzutowania obrazu Słoneczka na kartkę papieru.

Aparat Grześka na statywie- również czekamy na zdjęcia!

Celestron SC Marka- niestety bez filtru :(

 

Pierwsze osoby czyli ja i Wimmer pojawiliśmy się na miejscu spotkania o 9.30. Poczekaliśmy 15 minut i pojawił się Zbyt. W tym czasie 2x dzwonił do nas Grzesiek, bo z powodu nieporozumień przez rozmowę telefoniczną (która w końcu go naprowadziła na parking :) ) lekko zabłądził. Następnie przybył na miejsce Marek a potem Daniel. W tym czasie jednak już rozłożyliśmy się na trawniku. Każdy zajął się swoim sprzętem i przy okazji porozmawialiśmy trochę.

 

Na 5 minut przed rozpoczęciem się zaćmienia każdy wlepiał wzrok w okular lub w ekran aparatu :lol:

Po chwili każdy po kolei powiedział "Mam kontakt!". I tak obserwowaliśmy co jakiś czas. Ze słońca robiło się wcięcie jak w jabłku potem "prawie" półkole. Nie obserwowaliśmy jednak przez cały czas. Często sprawdzaliśmy stan Słońca. W między czasie rozmawialiśmy, sprawdzaliśmy nasze okulary i śmialiśmy się. I tak zleciały nam dwie godziny. Co jakiś czas po 5 minut patrzyliśmy na Słońce. I wiecie co? Przyglądając się Słonku w jego jeden wybrany fragment nawet w powerze 57x i mniejszym można ujrzeć... ziarna granulacji! Bez żadnych dodatkowych filtrów. Mogą potwierdzić to Wimm i Exec.

 

Cóż. Nic nie trwa wiecznie. W końcu ostatni raz spoglądneliśmy na gwiazdę i tylko czekaliśmy aż ktoś powie "No to koniec". Przez ostatnie 3 minuty oglądaliśmy, jak ostatnie kratery Księżyca nie chcą uciec z tarczy Słońca.

 

Na koniec wszyscy rozstaliśmy się w dobrym humorze. Jak pogoda dopisze to w podobnym gronie planujemy spotkać się pod ciemnym niebem. :)

 

Już wkrótce będą zdjęcia. Muszę odzyskać aparat. Qnik i Grzesiek powinni niedługo pokazać fotki Słońca. Ja jak odzyskam aparat to pokażę nasze stanowisko.

 

Liczyliśmy na najazd cywilów. Było wręcz odwrotnie. Ledwo dwie osoby podeszły i obserwowały. Jakaś starsza pani zrobiła zdjęcia Słońca z "projektora". Wimmer natomiast zrobił jej aparatem z telefonu (ona miała telefon) zdjęcie Słońca z okularu.

 

Pozdrawiam! :)

 

PS. Panowie! Było wspaniale! Chciałbym, abyśmy mogli częściej się tak spotykać! :):Beer:

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba szybki jesteś :D

 

było OK. Mogliśmy pooglądać Słonko i sprzęcik kolegów, wymienić uwagi i doświadczenia. Warunki super. Było ciepło ale nie za gorąco. Niebo lekko zamglone

 

w ostatniej chwili zabrałem starą lunetkę Turist 3 i chyba było warto. To solidna radziecka armatka, która służy mi już ze 25 lat i nie jedno już widziała. Na dowód, że sprawuje się dobrze zdjęcie

DSC00257.JPG

dzięki koledzy, że mogłem z Wami obserwować

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wrocławiaków.

 

Ja w ramach popularyzacji przytargałem do pracy Turista 3 ze zmontowanym napredce ekranikiem z kartonu i z cześci znalezionych w piwnicy i zrobiłem projekcję obok Kościoła Garnizonowego. Ruski sprzet spisał się jak należy. Prócz kolegów z pracy troche ludzi (cywilów) się przyglądało zjawisku.

 

Gratuluję prężności grupy wrocławskiej. Mam nadzieję, że ogłosicie nocny wyjazd na forum.

eclipseWroc.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotki może będą w nocy może rano, bo tato zabrał ze sobą aparat do pracy :szczerbaty: I dopiero dzisiaj w nocy być może je wrzucę jeśli zdołam jeszcze zrzucić je na komputer. A co do fotek samego Sun'a. Musiecie pytać Qnik'a i Grzegorza3

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do fotek samego Sun'a. Musiecie pytać Qnik'a i Grzegorza3

 

Ja i mój dzielny kompakcik też robiliśmy :P

Widoczny fiolecik pochodzi od filtra Moon & SkyGlow, który nic w fotkach nie wnosi, ale wizualnie podnosił kontrast, przez co granulki było lekko widać :)

 

zacmienie1.jpg

zacmienie3.jpg

zacmienie4.jpg

zacmienie6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...my, Wrocławianie w dosyć prężnej ekipie postanowiliśmy się spotkać we wspólnocie i wspólnie obserwować to zjawisko...

Musiałem być w pracy, ale zabrałem ze sobą Kronosa 26x70 z folią Baadera + statyw fotograficzny i na balkonie urządziłem małe astro obserwatorium dla kilku osób...nie każdy wiedział, że dzisiaj jest okazja obejrzeć zaćmienie Słońca, ale zainteresowanie moim pokazem było nawet dość duże :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiecane fota :) Miałoby być więcej ale ImgShack hostuje foty po 20 minut <_<

Nasza prężna ekipka :)

p8010346hn5.th.jpg

Od lewej: Zbyt, Qnik, Exec, Wimmer (klęczący), Kivirovi- Grześka gdzieś mi wcięło :D

 

Pozdro

 

Ten "pan" co stoi w w cieniu drzew to mój tato. Ech, wstydził się :szczerbaty: No cóż, muszę go w końcu wkręcić.

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwacje udały się zamieszczam parę fotek z mojego canonka i MTO ZbyT'a

 

zacmienie01.JPG

 

zacmienie02.JPG

 

zacmienie03.JPG

 

zacmienie04.JPG

 

zacmienie05.JPG

 

zacmienie06.JPG

 

zacmienie007.JPG

 

 

polecam na pełnym ekranie pooglądać górki na Księżycu :)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Polecam przyjrzeć się księżycowym wzgórzom . smile.gif

banan.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.