Skocz do zawartości

RELACJA LUBLIN


TomaszP1977

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Was serdeczenie. Na styk zdążyłem z montażem filtra ale się udało!

Ponieważ zaćmienie wypadało w czasie pracy zabrałem teleskop... do roboty. Pierwsza sesja była pod moim Wydziałem Biologii i Nauk o Ziemi UMCS. Jak na fotce widać chętnych nie brakowało bo ustawiłem się przy wejściu.

W międzyczasie, pod Instytutem Fizyki ze swoim sprzętem rozstawiła się brygada z Wydziału Fizyki. Dalsze obserwacje prowadziliśmy wspólnie. Można było podziwiać słońce rzutowane na ekran z refraktora będącego własnością Instytutu Fizyki i patrząc bezpośrednio przez mojego Newtona.

Zainteresowanie było spore, aczkolwiek tłumów nie było. Cieszę się bardzo że ATMowe mocowanie filtra zdało egzamin i nikt nie stracił oczu :lol: Filtr wykonałem z kawałka folii Baadera osadzonego wewnątrz wzmocnionego paskiem plastiku wiadra po farbie (bez dna :D). Wiadro osadziłem w gąbce która chroniła teleskop w czasie transportu. Gąbka przebita była w 2 miejscach aluminiowymi rurkami przez które przewleczony był sznurek mocujący całość do statywu, zabezpieczający filtr przed ewentualnym strąceniem. Średnica filtra 10 cali.

 

Wspaniale było widać granulację (to już przy 75x) oraz zarys gór księżycowych na jego powierzchni (przy 150x bardzo wyraźnie), co chyba robiło największe wrażenie na oglądających.

 

Uważam że to bardzo ważne abyśmy umożliwili ludziom - którzy prawdopodobnie nigdy nie kupią teleskopu - choć przez chwilę spojrzeć inaczej w niebo. Cieszę się że z podobną inicjatywą wystąpiło wielu z nas.

Zdjęcia zaćmienia wykonane Canonem A 550 przyłożonym do okularu. Synta 12 cali, okular to kitowe Plossl 20 mm.

L_n.jpg

Edytowane przez TomaszP1977
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.