Skocz do zawartości

Podwójna tęcza


fiorina01

Rekomendowane odpowiedzi

to jednak obiektyw. Przetarłem i jest OK.

 

Fiorina czy mieszkasz gdzieś w okolicy Ruczaju (wydaje mi się, że na Twoim zdjęciu są znajome mi bloki)?

 

Górka Narodowa, jak lookałem na Twoje fotki byłem pewien ze w tle widze osiedle Oświecenia (Nowa Huta) - okazało się że mieszkamy na dwóch końcach miasta :D

Pozdr. Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podwójna tęcza nie jest wcale rzadka!

Tęcza wtórna jest zawsze znacznie słabsza, więc łatwo ją przeoczyć.

Parę lat temu widziałem nad Lublinem pełny łuk tęczy, bardzo nasycony i kontrastowy, istny landszaft, pełny łuk tęczy wtórnej, też dość wyraźny, i... TĘCZĘ TRZECIEGO RZĘDU! Czyli POTRÓJNA TĘCZA. :helo:

Ale zabijcie mnie, nie pamiętam tej trzeciej tęczy czy była na zewnątrz czy wewnątrz i jaką miała kolejność barw. Pamiętam, że było to CUDOWNE, aż zsiadłem z roweru i się gapiłem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, nawet mi udało się zaobserwować podwójną tęczę i to w pełnym łuku.

 

 

Zdjęcie z dnia 4 sierpnia 2008r. godzina 19.34, Świdnica, Słońce nisko, zaraz po przejściu małego opadu.

 

panorama_tecza2.jpg

 

Okazało się, że zjawisko obserwowałem niezależnie z bratem, więc jest materiał zdjęciowo-filmowy z dwóch różnych miejsc. Niestety aparat jaki miałem pod ręką, nie miał wystarczającego FOV, aby uchwycić choćby 1/4 zjawiska, nawet panoramki się nie da trzasnąć ze zdjęć z tego gówniaka.

 

fragm.jpg

 

Wrzucam też linki do filmików z każdego z tych dwóch miejsc. Widać dokładnie całość zjawiska.

 

http://pl.youtube.com/watch?v=AWqp9iPbu5k

 

http://pl.youtube.com/watch?v=JGi7JDc27hY

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i... TĘCZĘ TRZECIEGO RZĘDU! Czyli POTRÓJNA TĘCZA. :helo:

Ale zabijcie mnie, nie pamiętam tej trzeciej tęczy czy była na zewnątrz czy wewnątrz i jaką miała kolejność barw. Pamiętam, że było to CUDOWNE, aż zsiadłem z roweru i się gapiłem...

 

Skoro nie pamiętasz czy była na zewnątrz czy wewnątrz to znaczy że to NIE BYŁA tęcza trzeciego rzędu, bo ...

 

... tęcza trzeciego rzędu nie znajduje się ani na zewnątrz ani wewnątrz - tylko po przeciwnej stronie nieba, jako okrąg wokół słońca i jest baaardzo rzadka. O ile dobrze sobie przypominam to obserwowana była tylko raz na całym świecie, podczas ulewnego deszczu w afryce :unsure:

 

 

Cygnus, strzelam że widziałeś sporo łuków nadliczbowych wewnątrz głównego łuku tęczy i wziołeś to za trzecią tęczę ... :)

 

 

____________________________________

EDIT - Już doczytałem - było to w Nairobi 21 maja 1986, obserwatorem był D.E. Pegley. Jednak trzecia tęcza jeszcze nigdy nie została sfotografowana.

Edytowane przez NGC7841
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak napisał NGC 7841, tęcza 3-go rzędu jest kręgiem wokół Słońca. jej zobaczenie jest praktycznie niemożliwe, ponieważ jej jasność wynosi zaledwie 1/4 jasności łuku głównego, do tego jest jeszcze szersza niż łuk drugiego rzędu, co sprawia, że jasność powierzchniowa jest bardzo mała. Żeby było trudniej maskuje ją intensywne rozpraszanie światła Słońca na kroplach deszczu.

 

Wydaje mi się, że Cygnys widział tęczę powstałą ze światła odbitego od tafli zbiornika wodnego. Jest to rzadkie zjawisko, ja nigdy nie widziałem, ale np. moi rodzice owszem. Wygląda to tak:

 

http://www.atoptics.co.uk/rainbows/bowim47.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem, ale dalej jestem za łukami nadliczbowymi :D

 

A zwłaszcza że Cygnus napisał że 'łuki były współśrodkowe'

 

Łuki nadliczbowe to 'dodatkowe' wąskie tęczki wewnątrz łuku głównego, wyglądają tak (zdjęcie wzięte z atoptics) :

_uki_nadliczbowe.JPG

Edytowane przez NGC7841
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

A takie oto cudo dziś ok 20:23 można było podziwiać nad Nowogrodem. Tak wyraźnej tęczy jeszcze nie widziałam :o Ogromna podwójna tęcza w pełnym łuku. Niestety nie mieściła się kadrze :rolleyes: W rzeczywistości była dużo bardziej intensywna. Nie nadaję się na fotografa :P

 

t_cza.JPG

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.