Skocz do zawartości

Parę pytań


Adastro

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Zamierzam rozpocząć przygodę z naszym Słoneczkiem.

Wiadomo, że sprzęt do jego obserwacji jest drogi.

Ostatnio na rynku pojawił się nowy producent – fitma LUNT http://www.luntsolarsystems.com/

Ceny są atrakcyjne w porównaniu z Coronado.

W związku z tym mam parę pytań.

1. Może ktoś ma ich sprzęt i potrafi określić zależność cena/jakość?

2. Jaki blocking filter – BF600 czy BF1200

3. Czy ktoś wie co to jest Feather Touch Focuser , który jest alternatywą dla Crayford Focuser w oferowanym przez LUNTA sprzęcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3. Czy ktoś wie co to jest Feather Touch Focuser , który jest alternatywą dla Crayford Focuser w oferowanym przez LUNTA sprzęcie.

 

Feather Touch Focusers firmy Starlight Instruments to jedne z najlepszych wyciągów na rynku. Brałbym bez chwili wahania, na pewno stoją dużo wyżej niż Baadery, Antaresy czy William Optics.

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponawiam moje pytanie:

Jaką rolę w teleskopach słonecznych spełnia blocking filter?

Jakie różnice są między jego poszczególnymi typami (oprócz ceny) BF600 i BF 1200 (Coronado ma inne oznaczenia, ale istota rzeczy pewnie sprowadza się do tego samego).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprostu ten filtr blokuje niepożądane widma światła, cytat:

 

2. Lunt Solar will also be providing an Energy Rejection Filter (ERF) early in the optical system to remove unwanted heat from the filters including the etalon. Although a piece of red filter glass is a generic to current design and is used to block unwanted Ultra Violet radiation, the addition of the IR reflector will make this element a true ERF, blocking the transmission of ALL harmful wavelengths.

 

http://usa.luntsolarsystems-europe.com/con...mp;choice=99169

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprostu ten filtr blokuje niepożądane widma światła, cytat:

 

2. Lunt Solar will also be providing an Energy Rejection Filter (ERF) early in the optical system to remove unwanted heat from the filters including the etalon. Although a piece of red filter glass is a generic to current design and is used to block unwanted Ultra Violet radiation, the addition of the IR reflector will make this element a true ERF, blocking the transmission of ALL harmful wavelengths.

 

http://usa.luntsolarsystems-europe.com/con...mp;choice=99169

 

Cytat odnosi się nie do filtra BF (choć być może wycina to samo - nie wiem) ale o filtr montowany na froncie teleskopu, który redukuje promieniowanie UV i IR ochraniając tym samym etalon przed uszkodzeniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Wypowiedzi są sprzeczne. Niestety nie znam na tyle języka angielskiego, żeby je zweryfikować.

Zresztą gdybym znał, pewnie nie zawracał bym Wam głowy i znalazł informacje w sieci.

Ponieważ chcę nabyć teleskop do obserwacji Śłońca, a są one oferowane z różnymi filtrami blokującymi (w różnej cenie) - to powinienem przed zakupem coś o nich wiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Ponieważ chcę nabyć teleskop do obserwacji Śłońca, a są one oferowane z różnymi filtrami blokującymi (w różnej cenie) - to powinienem przed zakupem coś o nich wiedzieć.

Zdecydowanie tak!

Tem bardziej że w DO już są do wzięcia :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Wypowiedzi są sprzeczne. Niestety nie znam na tyle języka angielskiego, żeby je zweryfikować.

Zresztą gdybym znał, pewnie nie zawracał bym Wam głowy i znalazł informacje w sieci.

Ponieważ chcę nabyć teleskop do obserwacji Śłońca, a są one oferowane z różnymi filtrami blokującymi (w różnej cenie) - to powinienem przed zakupem coś o nich wiedzieć.

 

Filtr blokujący dobiera się względem ogniskowej teleskopu, przez który planujesz obserwować słońce. Można się domyślić że BF600 jest dla instrumentu o ogniskowej do 600 mm a BF1200 od 600mm do 1200mm.

 

Pamiętaj, że filtra BF nie wolno używać samego, ale w połączeniu z filtrem ERF montowanym na froncie teleskopu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba tak bo zdaje się, że BF600 i BF1200 różnią się tylko fizyczną wielkością filtra. Jak chcesz używać nasadki bino to lepiej brać B1200 ;)

 

Zakup samego filtra blokującego wiąże się z doborem B600, 1200, 1800 etc. do ogniskowej teleskopu z jakim ma być użyty.

Edytowane przez Pablito
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Recenzja Stephena Ramsdena to chyba jak dotąd najobszerniejsze źródło na temat Lunta. Tym bardziej że autor mógł go porównać z dobrze mu znanym punktem odniesienia, jakim niewątpliwie jest PST.

 

Ja nie zamierzam konkurować, nie mam też porównania z PST, ale szczęśliwie się składa że mam już pewne doznania z Lunta :rolleyes:

 

Dziś niebo w mojej okolicy było dość kapryśne, ale późnym popołudniem przy już niskim słoneczku widoczność poprawiła się trochę, choć pozostała cienka woalka chmur wysokich.

Koło godz. 17:40 spojrzałem przez Lunta (LS60THa/B600 jak łatwo zgadnąć) i od razu mogłem podziwiać dorodną (żeby nie powiedzieć - wypasioną) protuberancję, umiejscowioną na brzegu tarczy między godz. 10 a 11. Wyglądała mniej więcej tak:

IMG_1001.jpg

To moja pierwsza protka w życiu widziana na własne oczy! I jak na razie jedyna.

Obserwowałem przez okulary 20, 15, 10 i 5 mm - najładniej się prezentowała przez te środkowe ale i przy powerze 100x było coś widać. Pokrętło dostrajające filtry zdawało się wpływać dość słabo na obraz i widoczne szczegóły. Około godz. 18 protka zaczęła się rozmywać, a warunki pogarszać (słońce coraz niżej, narastający wiatr).

 

Widok protuberancji - wyjątkowy i dość ciekawy. Tarcza oczywiście soczyście czerwona (dyć to przecie Ha). Poza tym na powierzchni widać jakby komórki i jakby nieco lepiej niż przez zestaw folia + Solar Continuum (czy Herschela), ale to już jakby bez fajerwerków. Na pewno jeszcze za wcześnie na jakieś konkretne wnioski. Trzeba się trochę dłużej tym pobawić i przy lepszej widoczności.

 

O solidnym wykonaniu samego sprzętu już sporo napisano. Dodam tylko że dekielek obiektywu jest gruby, metalowy i wkręcany na gwint, a tubus nie jest całkiem biały ale w perłowy "rzucik", delikatnie mieniący się w jasnym świetle. Mój ma focuser Crayforda - bardzo solidny i komfortowy, z dodatkową gałeczką precyzera. Moim zdaniem lepszy nie jest potrzebny w teleskopie do 1 ciała niebieskiego.

 

Na razie wrażenia są zachęcające choć z nutką pewnego niedosytu...

Edytowane przez Merak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedosyt dotyczył głównie zbyt krótkiego czasu testu (pogoda nie rozpieszczała) a trochę rozdźwięku między realnymi doznaniami a oczekiwaniami (może były nadmierne). Na razie za krótko się bawiłem tą zabawką żeby móc powiedzieć coś konkretnego - czekam na pogodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.