Jump to content
Sign in to follow this  
MaPa

M8 ciepla laguna na poludniu

Recommended Posts

Tia... to zdecydowanie najnizszy obiekt ak od tej pory robilem. Sesja przebiegal miedzy 18 a 12 st nad horyzontem, temp ok 20st. Wcisnalbym jeszce pare klatek ale nie mialem pily lancuchowj pod reka na te drzewa ktory niespodziewanie stanely na drodze w kadrze wink.gif
Obiekt piekny i skomplikowany co staralem sie wyeksponowac w jej srodkowej czesci.

Mglawica Laguna (ang The Lagoon Nebula) ma oznaczenie w katalogu Messiera 8 (M8, NGC 6523). Nisko polozona ale dzieki duzej jasnosci powieszchniowej jest widoczna juz w 6"/8" reflektorze.
Jest gigantyczna chmura materi miedzygwiezdniej gdzie zachodzi dosc widowiskowy proces formowania sie gwiazd. Zauwazalne jest gromada stosunko mlodych gwiazd. Odkryta w 17wieku.

SW6", CG5GT, canon 350mod
19x6min, iso 800

m8_200807_AF_s7r1400d.jpg

Edited by MarcinPc

Guest TUR

Nie wiem jak Ty to Marcin robisz, ale to jest rewelacyjne jak na Canona !!!!

O ludzie, cudo! CU-DO-WNE! To zdjęcie po prostu wymiata! Te kolorki, ten detal, ja pierniczę :Beer::Beer:

No i mam nowe tło pulpitu :):Beer:

Kurczątko... C O Ś N I E S A M O W I T E G O !!

Pokłony dla Ciebie i Twojego Canona! :notworthy::notworthy::notworthy:

Marcin tylko powiedz czy te fotki są z Tarnowa? :szczerbaty: czy wyjezdzasz moze gdzieś....ja mieszkam dośc blisko ciebie no i mam takie lp ze szkoda gadac....

No ładnie :D Niezły kontrast między ciemnymi globulami a jasną mgławicą, chyba to najbardziej przyciągnęło moją uwagę.

Marcin tylko powiedz czy te fotki są z Tarnowa? :szczerbaty: czy wyjezdzasz moze gdzieś....ja mieszkam dośc blisko ciebie no i mam takie lp ze szkoda gadac....

Wiekszosc spoza. Mam kilka miejsc w ktore sie udaje. Dobre fotki = dobry material = czymaj sie z dala od miasta

co tu dużo pisać, strach pomyślec co będziesz nam serwował jak przeskoczysz na kamerke :D

Poki co boje sie CCD jak zarazy :szczerbaty:

Usiadlem ponownie do materialu wsparty nowymi flatami. Tym razem byl to inny monitor wiec obraz bedzie bardzie stonowany B)

m8_200807_AE_v2.0_k5.jpg

Guest astrodamian27

Bardzo ładna mgławica,gratulacje B)

Piękne, naprawde rewelacja.

Jaka była ogniskowa i czy było guidowane ?

Piękne, naprawde rewelacja.

Jaka była ogniskowa i czy było guidowane ?

750mm , oczywiscie ze guidowane

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Our picks

• Zdjęcie Czarnej Dziury - dzisiaj o 15:00
      Pamiętajcie, że dzisiaj o 15:00 poznamy obraz Czarnej Dziury. Niezależnie od tego, jak bardzo będzie ono spektakularne (lub wręcz przeciwnie - parę pikseli), trzeba pamiętać, że to ogromne, wręcz niewyobrażalne, osiągnięcie cywilizacji. Utrwalić coś tak odległego i małego kątowo, do tego wykorzystując mega sprytny sposób (interferometria radiowa), ...no po prostu niewyobrażalne. EHT to przecież wirtualny teleskop wielkości planety. Proste?
        • Love
        • Like
      • 144 replies
    • Amatorska spektroskopia supernowych - ważne obserwacje klasyfikacyjne
      Poszukiwania i obserwacje supernowych w innych galaktykach zajmuje wielu astronomów, w tym niemałą grupę amatorów (może nie w naszym kraju, ale mam nadzieję, że pomału będzie nas przybywać). Odkrycie to oczywiście pierwszy etap, ale nie mniej ważne są kolejne - obserwacje fotometryczne i spektroskopowe.
        • Like
      • 4 replies
    • Odszedł od nas Janusz Płeszka
      Wydaje się nierealne, ale z kilku źródeł informacja ta zdaje się być potwierdzona. Odszedł od nas człowiek, któremu polskiej astronomii amatorskiej możemy zawdzięczyć tak wiele... W naszym hobby każdy przynajmniej raz miał z nim styczność. Janusz Płeszka zmarł w wieku 52 lat.
        • Sad
      • 166 replies
    • Małe porównanie mgławic planetarnych
      Postanowiłem zrobić taki kolaż będący podsumowaniem moich tegorocznych zmagań z mgławicami planetarnymi a jednocześnie pokazujący różnice w wielkości kątowe tych obiektów.
      Wszystkie mgławice na tej składance prezentowałem i opisywałem w formie odrębnych tematów na forum więc nie będę się rozpisywał o każdym obiekcie z osobna - jak ktoś jest zainteresowany szczegółami bez problemu znajdzie fotkę danej mgławicy na forum.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 29 replies
    • SN 2018hhn - "polska" supernowa w UGC 12222
      Dziś mam przyjemność poinformować, że jest już potwierdzenie - obserwacja spektroskopowa wykonana na 2-metrowym Liverpool Telescope (La Palma, Wyspy Kanaryjskie). Okazuje się, że mamy do czynienia z supernową typu Ia. Poniżej widmo SN 2018hhn z charakterystyczną, silną linią absorpcyjną SiII.
        • Thanks
        • Like
      • 11 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.