Jump to content

Pease 1


Guest TUR
 Share

Recommended Posts

Pawel, dla twojego Dobsa to chyba nie jest wilekie wyzwanie, za to dla 8" (moze 10") Newtona juz na pewno jest. Jezeli facet dal rade 8"MN, ktory jednak jest ciemniejszy od normalnego newtona, to jakies szanse sa. Tylko trzeba sie w filtry zaopatrzyc, no i tu nie obejdzie sie chyba bez napedu - powery rzedu 600x :(

 

Nie zmienia to faktu, ze z duza ciekawoscia zerkne w ten obszar, chociazby po to, zeby ten trapez upolowac. Ciekawe, czy dam rade...

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Miałem z nia przyjemność Maksutowem 350mm ale z czerwonym filtrem który ją wyraźnie odróżnia od gwiazdek, nie jest to jakis szczególnie efektowny obiekt, o wiele ładniejsza mgławica planetarna NGC-2438 jest w zimowej gromadzie otwartej M46 w Rufie 8)

Link to comment
Share on other sites

Zgadzam się Janusz, że mgławica planetarna w rufie jest ładniejsza, ale tę już widziałem kilka razy i nie jest jakimś wielkim wyzwaniem dla 50-tki. Za to Pease 1 jeszcze nie było na tapecie. Obawiam sie jednak, że przy braku napędu mogą być problemy z prowadzeniem przy dużym powiększeniu. filtr OIII jest w walizce ze sprzętem :D. Poza filtrem do tej mglawicy trzebny jest bardzo dobry seeing, a to rzedkość w tych stronach!

 

PS. Adam jak upolujesz Pease 1 przez 8" albo 10" to będziesz gość!

 

Pozdrawiam

Paweł

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

No zapewne Jesionie będziesz Gość przez duże G bo to obiekt bagatelka 14 mag i obserwowałem go przy powerze 580x ale przy bardzo dobrym seeingu i z włączonym napędem teleskopu 8)

Link to comment
Share on other sites

Adam,

 

Jak pokazują doswiadczenia kolegi Wolfganga chyba trzeba jechać w Bieszczady. Tam pewnie pease 1 spokojnie można upolować nawet przez 8" :D

 

Pozdrawiam

Paweł

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Tur :!: nie zapominaj o dużych różnicach jasności mgławic planetarnych w różnych systemach fotometrycznych, 14,9mag jest fotograficznie bo jest paskudnie czerwona ale o wiele jaśniejsza jest w Vizualu i dlatego daje się obserwować sprzętami od ponoć 250-300mm z dużym powerem 8)

Link to comment
Share on other sites

Janusz nie pamiętam dla jakiej barwy podają jasność, ale gościu pisze (w załączonym linku), że po długich męczarniach i przy dobrym niebie widział Pease 1 przez MN 8" !! Wiadomo, że często planetarne mają dużą jasnośc powierzchniową, dlatego można je obserwować nawet mniejszymi sprzętami niż mogłoby się wydawać.

PS. Mam już w Pocketowym The Sky wgrane komety T7 i HT 50 :D

 

PT

Link to comment
Share on other sites

Wlasnie - przeczytajcie dokladnie co on pisze. Jednym razem mordowal sie godzinami i w zasadzie zobaczyl tylko miejsce gdzie powinna byc, a potem w innych warunkach 1000 mnpm zobaczyl ja po 10 min! Wiec tu kluczowe sa warunki. W kazdym razie pisze tez, ze tym 8"MN jest w stanie w dobrych warunkach zobaczyc w M57 centralna gwiazdke 15m!!! :shock:

 

Podobno kluczem sa tu powery >600x. Ciekawe... Musze to sprawdzic.

Z drugiej strony z roznych testow czytalem, ze MN jest ciemniejszy znacznie od prostego newtona i ma mniejszy przez to zasieg. Strange...

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Jesionie! cała tajemnica powodzenia takich poszukiwań tkwi w dobrym seeingu, ciemnym tle nieba i napędzie pozwalającym na stosowanie takich powerów czyli zanim nie zmotoryzujesz Synty to o tym raczej zdecydowanie zapomnij :roll:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.