Skocz do zawartości

Tabela Wimmera


wimmer

Rekomendowane odpowiedzi

Dopracuj tabelę!

Podaj separację w układach podwójnych/potrójnych w sekundach kątowych. Komentarze typu "duża separacja" są zbyt enigmatyczne, nawet dla początkujących obserwatorów.

 

Myślę, że 12 Lyn separacja 8,5''/1,7'' byłoby bardziej enigmatyczne, zwłaszcza dla początkujących obserwatorów...

 

ale o.k. wszelkie działania mające na celu poprawienie tabeli mile widziane

 

:Beer:

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskopy o malej aperturze (Chinskie) moga dac na prawde wiele frajdy. Wiem cos o tym, od kilku lat jestem posiadaczem Bressera Arcturus 60/700. Jego stan "wyjsciowy" byl tragiczny, choc byl prawie nie uzywany (kupiony na allegro). Zaczalem oczywiscie od wymiany okularu (wykorzystalem okular z lornetki o ogniskowej ok.8mm), poniewaz te z zestawu nadawaly sie do wszystkiego tylko nie do patrzenia przez nie. Wyczernilem wyklejajac czarnym papierem sciernym wszystkie powierzchnie dajace odblaski, zlikwidowalem astygmatyzm co kosztowalo mnie troche nerwow przy kreceniu soczewkami obiektywu, zlikwidowalem luzy wyciagu, ktory w koncu wymienilem na dluzszy, dorabiany metalowy zeby wyeliminowac koniecznosc korzystania z katowki. Poza tym zamontowalem drewniany krazek na pokretlo wyciagu w celu bardziej komfortowego ostrzenia. Teleskop skolimowalem kolimatorem laserowym wykonanym w/g sposobu opisanego gdzies na forum. Ze statywem dalem sobie spokoj, jedyny sposob, zeby go ustabilizowac to chyba tylko zalanie calosci betonem :rolleyes: . Efekt cakiem przyzwoity, przedwczoraj mialem okazje sprawdzic po raz pierwszy od dluzszego czasu jak to wyszlo w praktyce. Jowisz wygladal "powalajaco" w stosunku do tego co bylo przed przerobkami. Wiem, ze nie zrobi sie z tego Hubble`a i naklad srodkow (czasu przede wszystkim) jest niepomierny do uzyskanych efektow, ale jakze wielka satysfakcje daje to, ze i z g****a moza bata ukrecic :szczerbaty: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale jakze wielka satysfakcje daje to, ze i z g****a moza bata ukrecic :szczerbaty: .

 

Jestem tego samego zdania.

I takim sprzętem można obserwować. Dlatego zachęcam do wykorzystywania takich teleskopów, jakie posiadamy. Ty jesteś tego przykładem namacalnym

:Beer:

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskopy o malej aperturze (Chinskie) moga dac na prawde wiele frajdy. Wiem cos o tym, od kilku lat jestem posiadaczem Bressera Arcturus 60/700. Jego stan "wyjsciowy" byl tragiczny, choc byl prawie nie uzywany (kupiony na allegro). Zaczalem oczywiscie od wymiany okularu (wykorzystalem okular z lornetki o ogniskowej ok.8mm), poniewaz te z zestawu nadawaly sie do wszystkiego tylko nie do patrzenia przez nie. Wyczernilem wyklejajac czarnym papierem sciernym wszystkie powierzchnie dajace odblaski, zlikwidowalem astygmatyzm co kosztowalo mnie troche nerwow przy kreceniu soczewkami obiektywu, zlikwidowalem luzy wyciagu, ktory w koncu wymienilem na dluzszy, dorabiany metalowy zeby wyeliminowac koniecznosc korzystania z katowki. Poza tym zamontowalem drewniany krazek na pokretlo wyciagu w celu bardziej komfortowego ostrzenia. Teleskop skolimowalem kolimatorem laserowym wykonanym w/g sposobu opisanego gdzies na forum. Ze statywem dalem sobie spokoj, jedyny sposob, zeby go ustabilizowac to chyba tylko zalanie calosci betonem :rolleyes: . Efekt cakiem przyzwoity, przedwczoraj mialem okazje sprawdzic po raz pierwszy od dluzszego czasu jak to wyszlo w praktyce. Jowisz wygladal "powalajaco" w stosunku do tego co bylo przed przerobkami. Wiem, ze nie zrobi sie z tego Hubble`a i naklad srodkow (czasu przede wszystkim) jest niepomierny do uzyskanych efektow, ale jakze wielka satysfakcje daje to, ze i z g****a moza bata ukrecic :szczerbaty: .

 

Ja do swojego 60/700 dodałem obejmy i sadzam na AZ3. Bo te AZ1 są tragiczne. Okularów zestawowych już też w zasadzie nie uzywam.

Jednak wcześniej przez ponad rok używałem ten refraktorek bez przeróbek i też znalazłem dość sporo DSów. Teraz już go dosć rzadko wyciągam ten refraktorek, bo do obserwacji służy głównie Synta i ostatnio achromat 120/600.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Podaj separację w układach podwójnych/potrójnych w sekundach kątowych. Komentarze typu "duża separacja" są zbyt enigmatyczne, nawet dla początkujących obserwatorów.

Myślę, że pomysł Wimmera jest ciekawy, bo wielu początkujących obserwatorów posiada jakiś sprzęt /najczęściej o niewielkiej aperturze/, ale nie zawsze wie na jaki obiekt można go skierować i jakiego spodziewać się obrazu.

Jednak przy układach podwójnych, oprócz separacji podałbym także minimalne powiększenie teleskopu, przy którym rozdzielenie składników jest możliwe, aby nie było zbyt dużo rozczarowań, np. przy epsilonach Lutni: 80-100x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A u mnie nostrus 60/700 był na EQ3 i nim fociłem. :Boink: Był nawet chwilę na EQ5. :D

PS: ABC, skąd wziąłeś obejmy do tak małego refraktorka? Ja nie znalazłem i musiałem zrobić. :rolleyes:

 

Kolega mi zrobił. Tutaj masz zresztą więcej:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...refraktor+60700

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Okej

Właśnie wyszła wersja 2.0 :lol:

 

Skład:

20 najciekawszych układów podwójnych i wielokrotnych według P.J. Anwaya (dane z 2004 - źródło: "Niebo na weekend" - Przemysław Rudź) Sugestie podziałały i dołożyłem w opisie separacje składników.

46 Obiektów z katalogu Messiera - dodałem Wasze podpowiedzi o raz obiekty, które wcześniej umknęły mojej uwadze. Poprawiłem jasności obiektów. Obecne są opisane według bazy danych z Cartes du Ciel.

34 obiekty z katalogu NGC (poza Messierem)

3 obiekty z katalogu IC

10 obiektów z katalogu Cr Jak mogłem zapomnieć o "wieszaku"? Dzięki za cynk ;)

2 Mel-e i 2 Stock-i

 

Tabela_Wimmera_2.0.pdf

 

Usunąłem wpisy "użyj filtra", bo jak wspomniane było wcześniej, wypadało by to sprecyzować. Ale patrząc logicznie ilu filtrów używają początkujący obserwatorzy z małymi teleskopami?

Doszedłem do wniosku, że wskazówki dotyczące doboru filtrów są domeną tabel i katalogów z różnymi mgławicami, np małymi planetarkami, i przeznaczonych dla DSowych wymiataczy. I tam to można wybierać pomiędzy UHC, O-III itp. Tak więc rubryka zniknęła :)

A w jej miejsce wskoczyła inna rubryka: Miesiące obserwacji. Tutaj pragnę wytłumaczyć, że miesiące otwierające oznaczają, że późną nocą można się mniej więcej spodziewać wschodu obiektu, natomiast miesiące zamykające oznaczają, ze wczesną nocą można się jeszcze "załapać" na obiekt zanim zajdzie. Dlaczego tak? A dlatego, że początkujący obserwator nie planuje obserwacji i nie czeka, aż M13 będzie w zenicie, tylko wykorzystuje każdą chwilę by coś zobaczyć - nawet nisko nad horyzontem (tak mi się wydaje :D )

Dlatego też sporo obiektów ma wpisaną widoczność przez cały rok.

Logika podpowiada, że najlepsza widoczność wypadnie w miesiącach pośrodku przedziału.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za świetne opracowanie. Masz rację nowicjusz w tej "branży" nie czeka, tylko patrzy na co się da. Ja wczoraj kupiłem nowy okularek. Niebo niestety zachmurzone. Jak się trafiła luka w niebie, wyciągnąłem sam tubus, oparłem, z jednej strony o balustradę, drugiej o rower i łapałem Jupitera. Udało się połowicznie. Jakbym miał drgawki w oczach, to pewnie zgrałbym je z ruchami tuby :D Także czas na nacieszenie się nową zabawką dopiero nadejdzie.

PS. A M16 po konkursowym zdjęciu Adama Jesiona muszę zobaczyć, choćbym miał dmuchać na chmury. Przy aperaturze mojego sprzętu będzie to pewnie niewyraźna plamka, ale zawsze to coś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra.

Jest już wersja 2.1 B)

Tabela_Wimmera_2.1.pdf

 

Będzie to już wersja ostateczna (no chyba, że wdarły się jakieś błędy i trzeba będzie poprawić)

W stosunku do poprzedniej wersji:

-dodałem nazwy własne znanych gwiazd

-dodałem rozmiary kątowe DSów

 

pozdrawiam

 

*EDIT* Prośba do Adminków czy Modków: Nie dało by rady zamienić bądź usunąć pierwszą wersję tabeli? Widzę, że ludzie ściągają sporo, a tam kryło się kilka błędów co do jasności obiektów - no i wersja 2.1 jest po prostu lepsza :) Byłbym "dźwięczny"

dziękuję

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widać na moją prośbę wersja pierwsza została zamieniona na najnowszą i ostateczną ver.2.1

W pierwszej wersji znajdowały się błędy w postaci zaniżonych jasności niektórych obiektów (złe źródło). Więc teraz w poście otwierającym wątek znajduje się najnowsza wersja. I bardzo dobrze, bo pewnie część użytkowników nie będzie raczej czytać całego tematu, a ściągać plik pierwszy z brzegu.

 

Dziękuję Hans za zamianę plików. Teraz jest elegancko

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
od kilku lat jestem posiadaczem Bressera Arcturus 60/700. (...) zlikwidowalem astygmatyzm co kosztowalo mnie troche nerwow przy kreceniu soczewkami obiektywu (...) Teleskop skolimowalem kolimatorem laserowym wykonanym w/g sposobu opisanego gdzies na forum (...)

 

Escom,

Jak to zwykle bywa a moim wypadku najpierw zrobilem potem pomyslalem. Pare tygodni temu kupilem dla syna Bressera Arcturus 60/700. Od jakiegos czasu pracuje nad jego polepszeniem i Twoj post bardzo mnie zaintrygowal. Czy moglbys mi podpowiedziec:

a) jak sie dostac do soczewki obiektywu aby je ewentulanie wyregulowac - jak to zrobic aby tego nie polamac (chociaz moze i to nie byloby takie zle) oraz

B) w jakim poscie byl opis tego kolimatora laserowego zeby to go samemu zrobic?

 

Za wszelkie rady z gory dziekuje,

 

Barnabi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Jest już wersja 2.1 Będzie to już wersja ostateczna (no chyba, że wdarły się jakieś błędy i trzeba będzie poprawić)

...

Witaj Wimmer. Dopiero dzisiaj zajrzałem do wersji 2.1... całkiem niezła, ale podana tam separacja Kastora /2,7"/ nie jest wartością poprawną. Już kiedyś w jakimś wątku była na ten temat ostra dyskusja. Taką separację Kastor miał ok. 30 lat temu, ale obecnie jest ona już trochę większa i wynosi ok. 4,2"; Tę większą separację /ok. 4,2"/ potwierdza też oczywista prawda, że Kastora dość łatwo rozdzielić, w przeciwieństwie do epsilonów Lutni, których separacja wynosi: 2,3" i 2,7"

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barnabi, w pierwszej kolejnosci zdejmujesz "odrosnik" i juz masz dostep do pierscienia, ktory nalezy odkrecic w celu dostania sie do soczewek obiektywu. Obecnie mam troche zajec, ale niebawem postaram sie zrobic kilka fotek teleskopu po przerobce, kolimatora i opisze dokladniej co zrobilem, podesle na pw, zeby nie zasmiecac watku. Tu http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...mp;hl=kolimator masz opis kolimatora. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Wimmer. Dopiero dzisiaj zajrzałem do wersji 2.1... całkiem niezła, ale podana tam separacja Kastora /2,7"/ nie jest wartością poprawną. Już kiedyś w jakimś wątku była na ten temat ostra dyskusja. Taką separację Kastor miał ok. 30 lat temu, ale obecnie jest ona już trochę większa i wynosi ok. 4,2"; Tę większą separację /ok. 4,2"/ potwierdza też oczywista prawda, że Kastora dość łatwo rozdzielić, w przeciwieństwie do epsilonów Lutni, których separacja wynosi: 2,3" i 2,7"

Pozdrawiam

 

Dziękuję za info. Separacje gwiazd były opisane na podstawie "Nieba na Weekend". Tamtejsze dane tez zapewne mają "kilka" lat na karku.

Ja sam, jak widać, nie jestem jeszcze na tyle obeznany, żeby znać to wszystko szczegółowo.

 

...Przyznaję się do błędu - mea culpa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wimmer,

 

Tabela na pewno przyda się każdemu początkującemu obserwatorowi, jednak wydaje mi się, że brakuje w niej przynajmniej 1 obiektu - galaktyki M33. Jest przecież duża, jasna (ma jasność około 6.0 mag) - na ciemnym niebie jest widoczna nawet gołym okiem...

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wimmer,

 

Tabela na pewno przyda się każdemu początkującemu obserwatorowi, jednak wydaje mi się, że brakuje w niej przynajmniej 1 obiektu - galaktyki M33. Jest przecież duża, jasna (ma jasność około 6.0 mag) - na ciemnym niebie jest widoczna nawet gołym okiem...

 

Pozdrawiam

Piotrek

 

Ups... :)

Wiem, wiem. Tworząc ją z pewnością pominąłem kilka obiektów. To było do przewidzenia. Gdzieś mi umknęła. Pewnie znajdzie się jeszcze kilka błędów i obiektów, które pominąłem przypadkiem.

Dzięki za uwagę...

A z drugiej strony zachęcam do podważenia tej tabeli przez początkujących obserwatorów! Życzę sobie i Wam, żeby któryś z początkujących obserwatorów używając teleskopu 60/700 dopisał tutaj: "Wimmer. W tabeli brakuje jeszcze tego, tego, i tamtego... Widziałem je przez mój teleskop i były dobrze widoczne"...

Wtedy to będzie szczęście w nieszczęściu :D

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.