Skocz do zawartości

EQ6 SynTrek vs Losmandy GM8


Patryk Kizny

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Dylemat jak w temacie. Losmandy GM8 bez GoTo vs EQ6 SynTrek (lub SynScan).

A pokrótce moje oczekiwania i założenia.

  1. Zastosowanie: Przede wszystkim astrofoto
  2. Co będzie nieść: TAK FS102 + MAK SW 80/1000 (guider)

  3. Montaż będzie guidowany z komputera i guidera (patrz pkt. 2)
  4. GoTo nie jest dla mnie kluczowe. Z tego co wiem (JaLe) nie ma problemu z odpaleniem go w EQ6
  5. Przenośność i waga nie gra roli
  6. Różnica ceny nie ma dla mnie w przypadku tych montaży znaczenia.

Przede wszystkim zależy mi na precyzji prowadzenia z wykorzystaniem guide i stabilnej pracy. Wolałbym też nie bawić się w tuningowanie itp.

 

Idealne prowadzenie dla mojej konfiguracji sprzętowej powinno wynosić +/- 0.9 - 1.1 arcsek/sek. Im bliżej tej granicy tym lepiej. Docelowo nieco dłuższa ogniskowa (FS128?) i pewnie lepszy guider (pewnie jakiś ED). Z tego co widziałem surowe wykresy bez PECa to oba montaże wypadają podobnie z lekką przewagą gm8. Jak to wygląda z guide? Jaką precyzję udaje się osiągnąć?

 

Udźwig ma znaczenie drugorzędne. Z tego co widzę wg. danych to EQ6 ma sporo większy.

 

Pytania główne:

  1. Czy uważacie że jest wyraźna przewaga któregoś z tych montaży?

  2. Który montaż jest porządniej wykonany w sensie elementów napędowych i zapewnia lepszą precyzję prowadzenia?

Kilka innych pytań:

  1. Czy GM8 daje się wyposażyć w 'laptopowe' GoTo tak jak EQ6?
  2. Czy w EQ6 udaje się odpalić PEC? Czy ostatecznie jest do tego niezbędny pilot?

  3. Jak wygląda rzeczywisty udźwig EQ6 i Gm8 w przypadku astrofoto?
  4. Jak kwestia kompatybilności softwareowej obu montaży (guide i goto)? Czy i z czym są problemy?
  5. Jak te montaże reagują na nieprecyzyjne wyważenie?
  6. Czy ostatecznie jest jakaś różnica pomiędzy SynScan a SynTrec + Pilot?
  7. [GM8] Programmable DEC. Backlash Compensation (TVC) - jak to wygląda w praktyce?

Jestem po lekturze postów odnośnie Gm8 na tym forum, a także recenzji EQ6.

 

Najchętniej posłucham uwag osób, które miały przyjemność porównać oba sprzęty. Czy ktoś pokusiłby się o porównanie oparte o własne doświadczenia z obydwoma montażami?

 

 

Dzięki i pozdrawiam,

P&K

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, to naprawdę dosyć trudne pytanie. Jeżeli trafisz na dobry model EQ6 i opanujesz jego wady, to na pewno efekty i możliwości będą większe niż na G8.

 

Co do PECa, na pewno jest to przydatne, ale nigdzie nie widziałem efektów, ani nikogo, kto by przy G8 z tego korzystał. Za to z powodzeniem działa z G11, więc może i dałoby się to wykorzystać przy G8? Driver elektroniczny pewnie ten sam (?). Przy G11 tracking po PEMpro wychodzi 2.3" - czyli +/-1.15". Oczywiście przy G8 będzie to nierealne, ale jeżeli nawet byłoby 2 razy gorzej, to i tak warto.

 

Z kompensacji luzów (backlash) w montażu raczej się nie korzysta (w praktyce). Jeżeli już, to w osi Dec i to w sofcie (nie montażu).

 

W kwestii kompatybilności będzie oczywiście znacznie prościej z Losmandy. Przy SkyWatcherach obserwuje ciągłe bluźnienie dookoła, że coś nie działa, coś się zwiesiło. Zapewne idzie się z tym uporać, ale wymaga to trochę doświadczenia.

 

To tyle w kwestiach, w których mogę Ci pomóc. Ja wziąłbym EQ6.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, to naprawdę dosyć trudne pytanie. Jeżeli trafisz na dobry model EQ6 i opanujesz jego wady, to na pewno efekty i możliwości będą większe niż na G8. [...]

 

Jakie wady masz na myśli? Właśnie o to m.in pytam. Z czym przyjdzie mi się mierzyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EQ6 to chińska produkcja, której podstawową wadą jest niepowtarzalność każdego egzemplarza

i to raczej nie w stylu konceptu produktów Rolls-Royce'a ;)

druga sprawa to niestety dosyć siermiężne wykonanie, zakręcanie osłony lunetki polarnej woła o pomstę do nieba, mocowanie się ze śrubami zwłaszcza tymi od elewacji itd itp

tylko, że to same drobiazgi, które można wybaczyć, bo w zamian montaż zapewnia taką nośność i stabilność, która jest dostępna dopiero dla montaży, za naprawdę duże pieniądze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kompensacji luzów (backlash) w montażu raczej się nie korzysta (w praktyce). Jeżeli już, to w osi Dec i to w sofcie (nie montażu).

 

W kwestii kompatybilności będzie oczywiście znacznie prościej z Losmandy. Przy SkyWatcherach obserwuje ciągłe bluźnienie dookoła, że coś nie działa, coś się zwiesiło. Zapewne idzie się z tym uporać, ale wymaga to trochę doświadczenia.

 

a tu bym polemizował , otóż luz (backlash) w DEC powinien kasować montaż a nie soft

dlaczego ?

otóż w EQ6 luz ten wynosi od 1 do 2.5 sekundy (wg wyliczeń GM) jesli zrzucimy to na soft to po zmianie kierunku korekty DEC soft wyda komendę ruchu osi przedłużoną o wyliczony backlash (np 1.5 sekundy), wydłuży to oczywiście czas korekt i tym samym powstaną opóźnienia

nie oszukujmy się EQ6 nie jest montażem który da sie z powodzeniem guidować wprowadzając korekty co 3-5 sek

 

odsyłam do postu : http://astro-forum.org/Forum/index.php?s=&...st&p=302201

 

 

co do kompatybilności ... mam możliwość porównać system Syntrek do FS2 http://www.astro-electronic.de/

i zauwazyłem iż Synscan jest bardziej "userfriendly" ,

w najnowszej wersji firmware'u daje naprawdę sporo mozliwości a mój egzemplarz działa naprawde stabilnie i bezproblemowo , jesli koniecznie chcesz sterować przez EQMOD to w pilocie właczas opcję PCDIRECT MODE to klawisze kierunków na pilocie działaja normalnie a EQMOD przejmuje pełna kontrolę nad montem

i to bez jakiś kabelków i relayboxów : http://astro-forum.org/Forum/index.php?s=&...st&p=288553

jeśli wybierzesz EQ6 to gorąco polecam dodać troche kasy i wejść w SYNSCAN

Edytowane przez Maxx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

nie oszukujmy się EQ6 nie jest montażem który da sie z powodzeniem guidować wprowadzając korekty co 3-5 sek

...

 

no z tym z kolei, to ja pozwolę sobie popolemizować :rolleyes:

też odsyłając do wątków: http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...c=22445&hl=

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=21627 itd

a nigdy nie guiduje na czasach krótszych niż 3,5-5 sek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy backlash likwidowany jest softwareowo. Czy to przez procesor na pokładzie montażu, czy procesor w "pilocie", czy procesor w komputerze. Oczywiście nie ma większego znaczenia z którego skorzystasz, problem tylko w tym, żeby używać wyłącznie jednego. Często jest tak, że masz raz w sterowniku, dwa w np. maximie, trzy w pilocie, cztery w kompie sterującym na pokładzie montażu (jak w AP) i potem ktoś może zgłupieć.

 

Czy ja coś źle rozumiem? Zawsze pominąłem analizę tej kwestii, bo wszędzie (każdy manual, każda porada guru, etc.) mówi się to samo - backlash w sterowniku, czy montażu na ZERO.

 

Backlash ustawiony z poziomu montażu ma głównie znaczenie przy GOTO, choć w praktyce niewiele to wnosi, bo i tak super precyzyjne goto wymaga wyrównania do bliskiej gwiazdy.

 

Napiszcie, do czego używacie tej kompensacji luzów w praktyce (chodzi mi o parametry w montażu)? Bo ja ostatnio korzystałem z tego w czasach ST4, bo tam nie było wyjścia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no z tym z kolei, to ja pozwolę sobie popolemizować :rolleyes:

też odsyłając do wątków: http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...c=22445&hl=

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=21627 itd

a nigdy nie guiduje na czasach krótszych niż 3,5-5 sek

To prawda, tym bardziej, że znam człowieka, który działa z ogniskową 1200 (newton 10") na EQ6 z prowadzeniem "w punkt" - jakby to pewien pan powiedział. Oczywiście po drobnym tuningu, ale... efekty świetne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niby tak ale ... przez te 3-5 sekund gwiazda prowadzenia pójdzie na mniejszy lub większy "spacerek" , zasady te wspaniale sprawdzają sie w przypadku montaży o wysokiej dokładności prowadzenia

jak sam napisłeś chińskość gwarantuje nam niepowtarzalność a więc do każdego monta nalezy podejść indywidualnie he he he ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niby tak ale ... przez te 3-5 sekund gwiazda prowadzenia pójdzie na mniejszy lub większy "spacerek" , zasady te wspaniale sprawdzają sie w przypadku montaży o wysokiej dokładności prowadzenia

jak sam napisłeś chińskość gwarantuje nam niepowtarzalność a więc do każdego monta nalezy podejść indywidualnie he he he ...

Wiecie co, jakoś mi się nie chce wierzyć, że Wam gwiazda robi spacerek w ciągu 3 sek. :szczerbaty: Kurde, poważnie. Nie wierzę :szczerbaty:

 

Czy jak robicie 10 klatek po 3 sek bez guidowania to macie pojechane? Przecież to nierealne, no chyba, że przy ogniskowej 3 metry :P.

 

Jeżeli jednak nie wyjdą poruszone, jak podejrzewam, tzn. że dalej już kwestia tuningu parametrów guidowania. Inaczej mówiąc, korekty wprowadzają duży błąd, prawdopodobnie nadkorekcja.

 

Sorry, że tak się wcinam i polemizuje o montażu którego aktualnie nie posiadam, ale... pryncypia to pryncypia. Moim zdaniem, to właśnie tanie montaże są wymagające w kontekście precyzyjnego i optymalnego ustawienia parametrów - choćby guidowania. Przy AP, czy Paramouncie pójdzie i na defaultowych konfiguracjach, ale tu już walka jest o perfekcję, a nie tylko "bardzo dobrze".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolega zakładający ten wątek oczekuje:

 

"... Idealne prowadzenie dla mojej konfiguracji sprzętowej powinno wynosić +/- 0.9 - 1.1 arcsek/sek ..."

 

z EQ6 wynik +-2 arcsec byłby baaardzo dobry ,

w zależności na co sie trafi (chińskość) oraz wagi setupu należy sie spodziewać od +-2.5 do +-3 arcsec lub więcej , czyli wszystko zależy jaką ogniskową i masę powiesimy na moncie oraz od rozmiaru pixela detektora

np. fotki które wykonałem Sonnarem 180mm stackowałem bez alignowania bo jeśli nawet był jakis ruch gwiazd na poszczególnych ekspozycjach to detektor go nie zarejestrował

 

PKZ spróbuję odpowiedziać na niektóre z twoich pytań:

 

2. Czy w EQ6 udaje się odpalić PEC? Czy ostatecznie jest do tego niezbędny pilot?

 

- PEC mozesz mieć poprzez EQMOD lub pilota Synscan

 

3. Jak wygląda rzeczywisty udźwig EQ6 i Gm8 w przypadku astrofoto?

 

- całkowity udźwig podziel przez dwa , czyli w zalezności od źródła tu mała dygresja:

montaż SW EQ6 i Orion Atlas to identyczne konstrukcje - wiem bo szczegółowo oglądałem oba

Orion podaje Weight Capacity: 40 lbs. = 18.1 kg , a nasz przedstawiciel "...Montaż paralaktyczny EQ6 jest to precyzyjny instrument zdolny do pracy pod dużym obciążeniem (nawet do 25 kg)..."

realnie do astrofoto - 9 kg :huh:

 

4. Jak kwestia kompatybilności softwareowej obu montaży (guide i goto)? Czy i z czym są problemy?

 

- przynajmniej w moim EQ6 nie było jakichkolwiek problemów zarówno z pilotem Synscan jak i kabelkiem do EQMOD'a wiecej w watku : http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=19357

 

5. Czy ostatecznie jest jakaś różnica pomiędzy SynScan a SynTrec + Pilot?

 

- mechanicznie to jest to samo , elektronika wewnątrz montazu identyczna , różnią sie tylko pilotami : Syntrek wersja podstawowa , a Synscan wersja dość rozbudowana

 

6. [GM8] Programmable DEC. Backlash Compensation (TVC) - jak to wygląda w praktyce?

 

- EQ6 Synscan też to ma i daje to możliwość takiego skasowania backlashu DEC że podczas kalibracji GuideMasterem backlash wychodzi na poziomie kilkudziesięciu milisekund - inne systemy np. FS2 też maja taką funkcje i efekt działania jest bardzo dobry

Edytowane przez Maxx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

- całkowity udźwig podziel przez dwa , czyli w zalezności od źródła tu mała dygresja:

montaż SW EQ6 i Orion Atlas to identyczne konstrukcje - wiem bo szczegółowo oglądałem oba

Orion podaje Weight Capacity: 40 lbs. = 18.1 kg , a nasz przedstawiciel "...Montaż paralaktyczny EQ6 jest to precyzyjny instrument zdolny do pracy pod dużym obciążeniem (nawet do 25 kg)..."

realnie do astrofoto - 9 kg :huh:

...

 

heh pewnie "nasz przedstawiciel" trochę przesadził z tą "precyzją instrumentu" ;)

ale trzeba było widzieć na zlocie, jak Siergiej focił Saturna na C14, a to już naprawdę kawał grzmota

i żeby się nie powtarzać to tu: http://astro-forum.org/Forum/index.php?s=&...st&p=274691 zobacz

a i zestaw którym focę waży ok. 18 kilo i jakoś nie zauważam problemu ani z wyważeniem, ani prowadzeniem czy też z drganiami EQ6, a foce na metrze ogniskowej z rozdzielczością 1,33 arc sec/pixel

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maxx, dzięki!

 

Właśnie o takie wskazówki mi chodzi.

 

Powiem szczerze, że trochę mnie to (tzn precyzja trackingu) rozczarowuje i zastanawiam się czy warto w ogóle wchodzić w taki montaż. Po weekendzie odbieram od LJ platformę po modyfikacjach. A już przed modyfikacjami +/- 3 arcsec nie było poza jej możliwościami z obciążeniem w granicy ok. 50KG i ogniskowej 1500mm. Szczerze mówiąc po montażu za 4-5K na którym chcę powiesić ~10kg i focić z 2 razy krótszą ogniskową oczekiwałbym więcej. Ale pojawiają się też informacje o dość dobrym prowadzeniu nawet przy większym obciążeniu - to mnie cieszy. Potwierdza to raczej przypuszczenie o unikalności tych chińskich seryjnych produkcji w zależności od egzemplarza. Tylko że chyba nie mam ochoty na taką ruletkę.

 

Mam jeszcze parę pytań odnośnie podłączenia EQ6 do kompa, ale wstrzymam się z ich zadaniem do momentu kiedy przestudiuję szczegółowo wątki na ten temat na forum.

 

Poproszę jeszcze użytkowników GM8 o opinię i odpowiedzi na moje pytania i opinie.

 

A może możecie polecić inny montaż w okolicach 5K albo ciut wyżej, ale raczej poniżej poziomu cenowego EM200, który byłby sensowną alternatywą dla powyższych propozycji?

 

 

Pozdr

P&K

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam,

 

pkz, masz jakieś fotki ze swojej platformy, bo powiem szczerze jak czytam że masz na platformie +/-3 sek z obciążeniem 50kg i ogniskową 1500mm to ja chciałbym obejrzeć foty z takiej platformy i teleskopu bo coś mi się wierzyć nie chę. Jesli mnie pamięć nie myli to AP dla modelu AP900 gwarantuje +/-3,0 lub

+/-3,5 sec (ale nie dla takiej ogniskowej i takiego obciążenia), więc po co wydawać ciężkie tysiące złotych...

 

Pzdr

Jazz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dobrze, jak dorzuce swoje trzy grosze.

Po pierwsze, jako były użytkownik EQ5, HEQ5 czarny ( przez chwile ), HEQ5 Syntrek ( krótszą chwilę ), EQ6 Syntrek ( najkrótszą chwilę ) a obecnie EM200 musze powiedzieć, że co montaż to inne problemy.... i ta "powatarzalność i nie powtarzalność " ciągnie się za mną cały czas.

1. Backlash w DEC - mój EM200 ma 5s backlashu ( czyli 3 razy gorzej niż EQ6 ) a kosztuje 2x więcej - przy guidingu da się to zwalczyć właściwie do zera.

2. Niesamowite, ale jednak EQ5, HEQ5, EQ6 jakie miałem w ręku przez te 3s potafiło robić "spacerki".... EM200 też robi spacerki ale znacznie krótsze i zdecydowanie rzadziej... na dodatek nie koniecznie wynikają one z samego montażu co i z warunków jakie manują wokół montażu czyli "seeing w mieście".

3. EQ6 może nie robić spacerków nawet bez tuningu - patrz przykład sumasa ktory po wymianie kamerki do guidingu, zmianie telepów, przesmarowaniu i ustawieniu odpowiednio parametrów guidingu przez Adama_J ma wyniki porównywalne do mojego EM200 ( które przypominam kosztuje 2x tyle ) i to na czasach naświetlania 3-5s .... czy to tylko przypadek czy też jednak dobór setupu ?

 

GM-8 jako takie nie ma PEC'a i nie ma GOTO i kosztuje 1,495.00 ... ma je dopiero jak się kupi w zestawie z GEMINI SERVO SYSTEM za 2,495.00$

 

a od 2,495.00 do 3,195.00 za G-11 z Gemini droga już nie daleka.

 

Gdybym dzis miał kupowac montaż to z listy - HEQ5, EQ6, EM200, CGE, GM8, GM8 Gemini, G11, G-11 Gemini - to wziałbym ten ostatni bo jest kompromisem cenowym między EM200 a EQ6, ma PECa który spowoduje, że wyjściowe PE być może będzie mniejsze niż ma EM200 ( ktore ma ~+/-5 ), do którego można dokupić jeszcze lepsze ślimaki, które ma lepszy support i ogólnie jest obcykane na świecie na wszystkie strony, które ma największą nośność z wszystkich wymienionych wyżej montaży, ma najwięcej dodatków, ma wspaniały tripod ( EM200 ma raczej marny a przynajmniej nie poręczny ), ma dobrą lunetkę biegunową rodem z AP ( tu EM200 ponoć wycina dokładnie WSZYSTKIE montaże, w EQ6 jest marna ) a lunetka jest ważna...

 

Do mi znanych wad G-11 należą kable dyndające z silników, mało intuicyjny system Gemini, prawdopodobieństwo, ze trafi sie na marny egzemplarz i zacznie się zabawa w tuning....w EM200 nie ma miejsca na jakikolwiek tuning wiec co sie kupi to się ma...

 

Pewność, że mamy montaż który DZIAŁA, zaczyna się chyba jednak na AP Mach1GTO ... wszystko tańsze to jednak ciągle niepewność .... takie jest moje zdanie i doświadczenia....

 

W absolutną niezawodność montaży Takahashi radziłbym nie wierzyć do końca. Czytając grupę yahoo o Takahashi można wyczytać o taaaakich problemach z nimi...sam się o tym przekonałem w kontekście backlasha.

 

EQMOD w EQ6, jest moim zdaniem nie intuicyjne i na dodatek EQ6 z EQMODem ma tendencję do zmiany prędkośći sidereal o kilka dziesiątych arcsec/sec co wpływa na jakość trackingu bo guider "ciągnie" montaż ( niby można to rekompensować odpowiednim suwaczkiem, ale nie udalo mi się tego nigdy poprawnie ustawić, zdaje się, ze Synscan tego problemu nie ma ).

 

+/-1.1 arcsec trackingu to wyzwanie... mi udalo się zejść na EM200 do +/-1.3 ze sporadycznymi skokami do +/-2 ale dopiero zaczynam zabawę w dobieranie ustawień guidingu i foce z miasta gdzie kupa kominów dookoła więc +/-1.0 to mój cel-marzenie ( bo i tyle ma u mnie seeing )...

 

PEC w EQMODzie jest.... i to chyba tyle na ten temat.... kto używa z powodzeniem PECa w EQMOD ręka do góry. Czy PEC w G-11/GM-8 jest rzeczywiście skuteczny - trzeba szukać info na cloudynights i grupie yahoo Losmandy. PEC ma sens, jeśli na przestrzeni kilkudziesięciu sekund wykres idzie gładko na poziomie seeingu z łagodną falą PE która musi być powtarzalna - EM200 coś na kształt tego niby ma ( ale nie ma PEC'a :( ), EQ6 raczej nie, G-11 nie wiem.

 

PS. Poza tym GM8 i G-11 wyglądają cool :)

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Philips fajnieże to rozgryzasz, ale wydaje mi się, że kwestia montażu już dawno przesłoniła Ci prawdziwy cel czyli zdjęcia. Jeśli tak bardzo jesteś zaabsorbowany samym montażem to co będzie jak zajmiesz się detektorem i optyką, życia Ci nie starczy na samo focenie :) Pamiętaj, że w astrofoto musi zagrać cały setup, montaż tak naprawdę może być i EQ5 - wszystko zależy co zamierzamy robić!

 

P.S. Co znaczy tracking +/-1" w skali wszechświata :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam to wszystko z dużym zaciekawieniem, starając się jednocześnie wyciągnąć jakieś wnioski dla siebie i powstaje tu pytanie: Czy z HEQ5, EQ6 nie da się robić dobrych zdjęć??? Z tego co pisze Philips jedynie 2-3x droższe sprzęty uciągną jak należy... Co jednak ze wszystkimi dobrymi zdjęciami z HEQ5, EQ6? Operatorzy to mistrzowie świata? Dokonali nieziemskiego tuningu? A może sprzęt ten daje radę i satysfakcję a ty masz zwyczajnie mocno wyśrubowane normy? Czytając to i będąc prawie pewnym zakupu HEQ5 lub EQ6, teraz mam znów duże wątpliwości... Z ciekawości czy jest jakiś montaż który wyjmuje z pudełka i jadę na 102??? Chętnie zobaczę coś takiego jak byś był uprzejmy i zerknę na cenę by sobie uświadomić pewne kwestie związane z tą zabawą.

 

Pozdrawiam!

Sergiusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam to wszystko z dużym zaciekawieniem, starając się jednocześnie wyciągnąć jakieś wnioski dla siebie i powstaje tu pytanie: Czy z HEQ5, EQ6 nie da się robić dobrych zdjęć??? Z tego co pisze Philips jedynie 2-3x droższe sprzęty uciągną jak należy... Co jednak ze wszystkimi dobrymi zdjęciami z HEQ5, EQ6? Operatorzy to mistrzowie świata? Dokonali nieziemskiego tuningu? A może sprzęt ten daje radę i satysfakcję a ty masz zwyczajnie mocno wyśrubowane normy? Czytając to i będąc prawie pewnym zakupu HEQ5 lub EQ6, teraz mam znów duże wątpliwości... Z ciekawości czy jest jakiś montaż który wyjmuje z pudełka i jadę na 102??? Chętnie zobaczę coś takiego jak byś był uprzejmy i zerknę na cenę by sobie uświadomić pewne kwestie związane z tą zabawą.

 

Pozdrawiam!

Sergiusz

 

Wszystko zależy od tego, jaką ogniskową będziesz chciał focić. Dłuższe wymagają lepszego trackingu a co za tym idzie lepszego montażu. Generalnie im krótsza ogniskowa tym łatwiej i taniej a wcale nie gorzej. Powiem Ci, że focę na HEQ5 od 1,5 roku i jestem zadowolony, mogę śmiało polecić ten montaż komuś kto chce robić zdjęcia na ogniskowej 500-700mm przy pikselu detektora około 7um. Zapraszam na moją stronę, tam są foty. Z HE5/EQ6 mozna zrobić naprawdę świetne foty, oczywiście z krótszą ogniskowa.

Powyżej 800-900mm już przydałby się lepszy montaż, ale po co od razu wchodzić w takie ogniskowe? Trzeba mierzyć siły na zamiary, biorąc pod uwagę przede wszystkim kasę. Ja np. wolę mieć cały setup do robienia fot na ogniskowej około 500-600mm, niż sam super montaż za tyle samo kasy. Samym montażem nie zrobisz nic, a to że prowadzi +/-1" to psu na budę bo i tak tego nie wykorzystasz :)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qbanos.... moja walka z montażem doszła właśnie końca jesli chodzi o pewien etap. Na dodatek montaż to była/jest solą w oku... nie znaczy to jednak, że o reszcie setupu w między czasie nie myślałem/dobierałem i nie myśle. Z kamerką jednak sytuacja jest znacznie prostrza, kupujesz i raczej działa, nie ma w tym zagadek, tuningu, tajemnic. Ile wydasz tyle masz.... z montażem zdecydowanie mnie jest różowo.

 

Montaż jest po prostu bardzo ważnym elementem i na dodatek dużym, drogim, cieżkim i mocno nie przewidywalnym, dlatego wg mnie trzeba go okiełznać jako pierwszy żeby się wiedziało na czym się stoi.

Tobie trafił się dobry egzemplarz HEQ5, masz go na tyle długo, że wiesz o nim wszystko... jak go kupowałeś to ja jeszcze nie wiedzialem, że wogóle będe zajmowal się astronomią. Bądź sprawiedliwy w osądzaniu mnie.... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze rozumiem Twoją aluzję to.... tu się mylisz .... :Beer:

 

To żadna aluzja, chodziło mi o to, że ja wolałbym mieć cały setup niż sam super montaż za tę samą kasę. W sensie, albo kupuje wszystko i focę, albo dobry montaż a na resztę zbieram przez kilka lat, nie focąc nic. To tylko i wyłącznie mój puknt widzenia, nie odnoś tego do siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

pkz, masz jakieś fotki ze swojej platformy, bo powiem szczerze jak czytam że masz na platformie +/-3 sek z obciążeniem 50kg i ogniskową 1500mm to ja chciałbym obejrzeć foty z takiej platformy i teleskopu bo coś mi się wierzyć nie chę. Jesli mnie pamięć nie myli to AP dla modelu AP900 gwarantuje +/-3,0 lub

+/-3,5 sec (ale nie dla takiej ogniskowej i takiego obciążenia), więc po co wydawać ciężkie tysiące złotych...

 

Pzdr

Jazz

 

No ale te 'gwarantowane' dotyczy chyba przelotów bez guide?

 

Po tuningu platformy miałem jedną sesję (z miasta przy nienajlepszym seeingu), gdzie dla godzinnej sesji (czyli pełne przeloty platformy) błąd średni RMS wynosił Ra wynosił ~2 arcsec, De ~1arcsec.

Ogniskowa 1500mm, guidowane Guidemasterem przez zmodyfikowaną Vestę i mak 80/1000.

 

Następne niestety nie wiem dlaczego tak jak wcześniej, t.j +/- 3 arcsec.

Skrzypas w innym wątku pisał mi, że miał sesje +/- 1.5 arcsec.

 

Odnośnie rezultatów - właściwie nie mam jeszcze dużo materiału, bo dopiero jako tako udało mi się okiełznać guide, a warunków praktycznie nie ma. Ale wrzucałem kilka fotek na forum.

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=22867 - M42 z 'gorszym' prowadzeniem

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=22820 - M31 - pierwsza część wątku prezentuje wynik z tej sesji o której pisałem powyżej z błędami RMS Ra 2 arcsec, RMS De 1 arcsec, w drugiej części wątku to samo z dopalonym materiałem z 'gorszym' prowadzeniem (+/- 3-4 arcsec)

 

Resztę znajdziesz na moim blogu http://altummundi.com

 

Generalnie najlepsze rezultaty mam guidując na jak najkrótszych czasach (1/3 sec).

 

Problemem robi się niestety sztywność zestawu i wiatroodporność, o czym miałem okazję się ostatnio przekonać. Straciłem świetną noc pod czarnym niebem, bo wiał lekki wiaterek (a dobs kratownicowy nawet nie był owinięty szmatą!). Masakra.

 

 

Pozdrawiam,

P&K

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.