Jump to content
Sign in to follow this  
PiotrZ

Betelguese i coś

Recommended Posts

Fotka zrobiona w piątek nad ranem . refraktor 100/500 + kamerka MX-7C. Ekspozycja 60 sek . Pojedyncza klatka obrobiona w Astroarcie i ACDC 5.0 . Pod gwiazdą widoczny ciemny twór , ciekawe co to jest .

Bete%20.jpg

Guest Janusz_P.

Napisz lepiej w jakiej dziwnej konfiguracji to robiłeś że widać krzyż dyfrakcyjny w refraktorze i krawędź dyfrakcyjną odwracającego pryzmatu 45 stopni, czy co za licho ???

Nie ma żadnej dziwnej konfiguracji ani pryzmatu 45 stopni . Kamera jest mocowana na wprost do refraktora przez makro pierścienie M 42 . Zrobiłem Dark Frame 3x60 sek . Potem zostały uśrednione i Master Dark odjęty . Sama gwiazda jest kilkadziesiąt razy mniejsza od kadru więc dziwne byłoby żeby właśnie na niej skupiły się jakieś prześwietlenia z refraktora . Te cztery symetryczne jasne punkty faktycznie wyglądają podejrzanie , nie wiem co to . Ale czarne plamy na dole na pewno są pochodzenia naturalnego jak mi się zdaję . Może ktoś zna odpowiedź ?

Ps . Zapewniam że to nie jest żart bo wtedy przy opisie dałbym ludzika .

Piotr - dlaczego Betelgeuse wygląda jak pomarańczko otoczone niebieską mgłą? Coś chyba przegieliście z obróbką i stąd być może takie dziwadła wyszły.

Kolory gwiazdy i otoczki dodałem żeby było widać wyraźniej . Jednak w negatywie też ten twór na dole jest widoczny.

BeteN.jpg

Ustawiłem na niego punkt w 3D i też wygląda jakby spod gwiazdy coś leciało .

B3d2.jpg

Guest Janusz_P.

Piotrze chyba cię zmartwię jak zaproponuję najprostsze rozwiązanie czyli syfek na chipie ale obym się mylił :wink:

Ja się nie napalam , jak bedzie pogoda to zrobię nową fotkę . Ostatecznie można poprosić PTL aby zrobił fotę identyczną kamerką i sprawa się wyjaśni . Można się pomylić 99 razy a za setnym coś trafić :D

Guest TUR

Może Piotr obserwuje plamy na Betelgueze. Słońca mu mało :D

Tak swoją droga to syfki na chipe chyba nie są.

PT

Piotr, daj może normalną klatkę, bez tej korekcji barw. To mi wygląda na jakiś syfek lub jakieś pomyłki w obróbce (o ile była taka).

pozdro

Guest Janusz_P.

Racja, poprosimy o oryginalny obrazek bez upiększeń 8)

Tu wygląda jakby się miała się zaraz rozlecieć . O ile pamiętam to pierwsza kandydatka na Białego Karła . Te promienie to już nie może być syf na chipie .

Halo%20.jpg

Ps . Teraz doczytałem że prosicie o biało-czarną klatkę , już szykuję

No Piotr, te czarne coś to jakiś błąd w kamerze (może jakies niedziałające piksele lub jakiś błąd przy zczytywaniu impulsów). Ale te przedziwne promyczki? Wygląda teraz nie jak pomarańcza, ale jak kaktus. Dziwna sprawa...

Guest Janusz_P.

To banalne Piotrze, zrób jeszcze Vegę i Arktura dla porównania z taką samą ekspozycją i porównaj wyniki a wyeliminujesz błąd kamery.

Musisz sie nauczyć naukowego podejścia do zebranego materiału i robić zawsze conajmniej jeszcze jedną kontrolną ekspozycję na innej części chipu 8)

Wprawdzie Betelgeza to chyba najszybsza kandydatka na bliską supernową bo za naszego życia zaprzestała pulsacji jako czerwony olbrzym i teraz szybko wytwarza cięższe pierwiastki w swoim wnętrzu ale to i tak potrwa to jeszcze z kilkaset tysięcy do miliona lat zanim dupnie jako Supernowa z jasnością - 16mag na naszym niebie, będzie nieznośnym, punktowym obiektem o jasności prawie 100 Księżyców w Pełni to będzie piękne widowisko na zimowym niebie a ziemskie detektory neutrin wręcz oszaleją bo dostaną setki zliczeń w ciągu kilkunastu sekund, czyli przez Ziemię i przez nas przejdzie niewyobrażalna liczba Neutrin z tego kosmicznego kataklizmu 8)

Piotrze,

Czarny syf to moze byc artefakt wynikajacy ze znacznego przeswietlenia chipu i kierunku oraz sposobu sczytywania wierszy matrycy. Na ekspozycji 60s nawet gwiazdka 5m nasyca detektor, a wtedy obrobka obrazu glupieje!!!!

Biale prazki dookola sa symetryczne - pewnie sa to obrazki dyfrakcyjne jakiegos elementu optyki - nie ma moze gdzies w poblizu obiektuwu np. 3 symetrycznie rozlozonych metalowych uchwytow albo czegos? A moze gdzies w tubusie wystaja jakies srubki czy cos takiego? Popatrz w rure pod swiatlo po wyjaciu kamery.

Kamera jest bardzo czula a tu focisz bardzo jasna gwiazde, wiec kamera wychwyci baaardzo subtelne efekty dyfrakcyjne.

Rekomendacja ogolna - ciezko zrobic dobre zdjecie majac w kadrze jasna gwiazde - kamera jest ZA CZULA.

BTW - jest to prosta metoda dobrego ustawiania ostrosci - nalep na ukos przez odrosnik (pod katem 45 stopni do kamery) pasek tasmy izolacyjnej, cyknij 0,1s jasna gwiazde i zobaczysz prazek dyfrakcyjny, ktory bedzie pojedynczy i dlugi tylko w punkcie optymalnej ostrosci. To tzw. ostrzenie dyfrakcyjne - chyba najprostsza metoda.

Pozdrawiam,

Pawel