Skocz do zawartości

Gwiazdy zaćmieniowe z projektu GZZ


Yah

Rekomendowane odpowiedzi

Za parę dni ruszy kolejna proponowana przeze mnie akcja obserwacyjna. Tym razem będzie to akcja poświęcona gwiazdom zaćmieniowym, będąca uzupełnieniem akcji Stanisława Świerczyńskiego prowadzonej na sąsiednim forum.

 

Czym kierowałem się w doborze gwiazd zaćmieniowych?

 

- są w maksimum jaśniejsze od 11m, nie mniej większość z nich to gwiazdy typowo teleskopowe,

-są proponowane do obserwacji w projekcie GZZ Obserwatorium Astronomicznego na Suchorze przy czym są to gwiazdy dla których pilnie potrzebne nowe dane dla interpretacji diagramu O-C oraz gwiazdy dawno nie obserwowane tzn. mają wagę ważności 1 i 2,

- wybierałem gwiazdy o stosunkowo krótkim czasie trwania zaćmienia - niestety większość z nas nie ma czasu, aby całą noc spędzić na obserwacjach, ale 2-3 godziny to co innego :)

 

Tuż po ostatniej kwadrze pierwsza propozycja.

 

 

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Yah
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja sie zapisuje do kolejki czytaczy. Czas na trening na czymś w okolicach zenitu, łatwym do identyfikacji i niezajasnym... tak na poczatek... heh, ale mam wymagania ;)

 

Pozdrawiam.

 

Hans, jak tylko Księżyc przestanie przeszkadzać. Niestety, przy słabych gwiazdach blask Księżyca znacząco obniża kontrast i utrudnia ocenę. Sam w przeszłości próbowałem robić oceny przy Księżycu i ....... wychodziło mi sporo błędów.

 

Coś znajdę co spełni Twoje wynagania ;):Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans, jak tylko Księżyc przestanie przeszkadzać. Niestety, przy słabych gwiazdach blask Księżyca znacząco obniża kontrast i utrudnia ocenę. Sam w przeszłości próbowałem robić oceny przy Księżycu i ....... wychodziło mi sporo błędów.

 

Coś znajdę co spełni Twoje wynagania ;):Beer:

 

Łysy chyba nie bedzie mi jakoś specjalnie przeszkadzał, w ruch bedzie szedł refraktor , CCD i salsa. Jak ja coś zbyt optymistycznie do tego podchodze, to prosze o natychmiastoe ukamienowanie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To na życzenie Hansa do ćwiczeń na dzisiejsza noc:

 

 

V885 Cyg mapki 23.14 - 3.14 10,03 - 10.53

 

V889 Cyg mapki 20.52 - 0.52 10.22 - 10.62

 

 

Oceny jasności można robić co 20 minut. Stosując technikę CCD można robić częściej - co 10 minut.

 

 

Hans, jeśli formatem wyjściowym z Twojej kamery jest FITS polecam program Munipack - jest lepszy od Salsy.

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.fit B/W. Powazniejsze akcje jak dedykowane filtry itd. to inna bajka, na razie trening. Musze mieć troche praktyki przed powazniejszą pracą.

 

Pozdrawiam.

 

 

Do wyznaczenia minimum nie musisz stosować żadnych filtrów - chodzi o rejestracje czasu, kiedy gwiazda jest najciemniejsza. Później tak prawdę mówiąc potrzeby jest tylko filtr V.

 

 

Powodzenia i pochwal się wynikami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wyznaczenia minimum nie musisz stosować żadnych filtrów - chodzi o rejestracje czasu, kiedy gwiazda jest najciemniejsza. Później tak prawdę mówiąc potrzeby jest tylko filtr V.

Powodzenia i pochwal się wynikami

 

Heh, muni zainstalowany (kurde, jakie to poautomatyzowane :blink: ) Mapki zassane (tia... powinienem trafić :szczerbaty: ) zobaczymy co mi sie podrodze pochrzani B)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko może podłącz tą kamerke do jakiegos teleobiektywu - 100-135 mm. W refraktorze pewnie Ci wyjdzie bardzo małe pole widzenia. Nie wiem jak duzy chip maz w tej kamerce.

 

No ale jesli chcemy miec przed wszystkim czas minimum, to wystarczy mikre pole, nawet takie zeby tylko 2 gwiazdy byly: zmienna i stala ;)

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaram się podać wieczorem coś do ćwiczeń Hans. Może tym razem pogoda dopisze.

 

Jest szansa , na kilka obiektów rozłozonych w jakims okresie czasu? Jakieś pole manewru by było.

 

A generalnie to wielkie dziekuje :) Może ktoś jeszcze cichaczem sie właczy w fotometrie GZZtów na tych materiałach :)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! :Beer: Koledzy, z nieba mi spadacie z tym wątkiem, właśnie teraz staram się rozkręcić na poważnie obserwacje gwiazd z projektu GZZ. Sprawą zainteresowałem się dość dawno, uczestnicząc w Seminarium GZZ w Niepołomicach w 2005r, z którego napisałem wtedy zresztą sprawozdanie (może ktoś z tu obecnych też był?). Z powodu różnych trudności :burza::Boink: za sprawę zabieram się na dobre dopiero teraz, ale lepiej późno niż wcale.

 

Obserwuję kamerką CCD z różnymi obiektywami. Zasięg swojego sprzętu (do fotometrii) oszacowałem właśnie na 11m (na razie :D ).

 

Z niecierpliwością czekam na propozycje gwiazd do obserwacji. Może uda się rozruszać projekt GZZ w sieci (rzadko aktualizowana strona jest, niestety, mało mobilizująca). Jak tylko coś zaobserwuję, podzielę się wynikami.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest szansa , na kilka obiektów rozłozonych w jakims okresie czasu? Jakieś pole manewru by było.

 

A generalnie to wielkie dziekuje :) Może ktoś jeszcze cichaczem sie właczy w fotometrie GZZtów na tych materiałach :)

 

Pozdrawiam.

 

 

Za godzinę podam, mam problem z plikami wsadowymi do programu. Dzisiaj podam na te noc. Natomiast od jutra będę podawał na okresy tygodniowe.

 

Witam! :Beer: Koledzy, z nieba mi spadacie z tym wątkiem, właśnie teraz staram się rozkręcić na poważnie obserwacje gwiazd z projektu GZZ. Sprawą zainteresowałem się dość dawno, uczestnicząc w Seminarium GZZ w Niepołomicach w 2005r, z którego napisałem wtedy zresztą sprawozdanie (może ktoś z tu obecnych też był?). Z powodu różnych trudności :burza::Boink: za sprawę zabieram się na dobre dopiero teraz, ale lepiej późno niż wcale.

 

Obserwuję kamerką CCD z różnymi obiektywami. Zasięg swojego sprzętu (do fotometrii) oszacowałem właśnie na 11m (na razie :D ).

 

Z niecierpliwością czekam na propozycje gwiazd do obserwacji. Może uda się rozruszać projekt GZZ w sieci (rzadko aktualizowana strona jest, niestety, mało mobilizująca). Jak tylko coś zaobserwuję, podzielę się wynikami.

 

Pozdrawiam!

 

 

Jaka kamerą dysponujesz, jeśli nie jest to tajemnica?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka kamerą dysponujesz, jeśli nie jest to tajemnica?

No, niestety, to tylko przerobiona własnoręcznie webkamerka Philips PCVC840K. Zobaczymy, jak będzie z tymi 11m, ale krzywe jasności gwiazdek rzędu 9m wychodzą bardzo ładnie.

 

Jak chodzi o repertuar na dziś, to moją uwagę zwracają: GO Cyg, V836 Cyg, V1073 Cyg i TY Del (mam nadzieję, że czegoś nie pomyliłem). No, ale, oczywiście, Ty tu jesteś szefem B)

 

Przy okazji: który zestaw gwiazd GZZ bierzesz pod uwagę, tylko ten z mapkami czy całą tabelę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dzisiejsza noc proponuję następujące gwiazdy zaćmieniowe z programu GZZ:

 

V836 Cyg mapki 8m.76 - 9m.36 22.15 - 1.15

oceny co 20 minut

 

TY Del mapki 10m.07 - 11m.27 21.15 - 3.00

oceny co 15 minut

 

VV UMa mapki 10m.28 - 11m.08 22.40 - 23.50

oceny co 10 minut

 

 

Przepraszam za opóźnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, niestety, to tylko przerobiona własnoręcznie webkamerka Philips PCVC840K. Zobaczymy, jak będzie z tymi 11m, ale krzywe jasności gwiazdek rzędu 9m wychodzą bardzo ładnie.

 

Jak chodzi o repertuar na dziś, to moją uwagę zwracają: GO Cyg, V836 Cyg, V1073 Cyg i TY Del (mam nadzieję, że czegoś nie pomyliłem). No, ale, oczywiście, Ty tu jesteś szefem B)

 

Przy okazji: który zestaw gwiazd GZZ bierzesz pod uwagę, tylko ten z mapkami czy całą tabelę?

 

Nie przesadzaj z tym szefowaniem, ja staram się tylko w miarę możliwości pomóc.

Z gwiazdami zaćmieniowymi jest problem - jest ich tak dużo, że człowiek nie może się zdecydować, którą obserwować. Stąd takie akcje jak moja i "Gwiazda zaćmieniowa na dziś" mają ułatwić wybór.

Wybieram tylko gwiazdy z tabeli z mapkami - są to gwiazdy polecane do obserwacji ( robimy wkład w badania gwiazd zaćmieniowych), a gotowe mapki ułatwiają jednak obserwacje. Wybieram tylko te gwiazdy których zaćmienie nie trwa dłużej niż 6 godzin. Sam drukuję mapki ploterem AAVSO, a następnie nanoszą na mapkę gwiazdy porównania z Suchory.

 

 

Powodzenia

Edytowane przez Yah
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.