Skocz do zawartości

Konserwowanie


toba94

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam takie pytanie otoz zamowilem sobie ten okular jak doradzili mi koledzy w poprzednim temacie :Dhttp://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...2a9faa3f368ff53 i mam pytanie jesli np. dotkne szkielka palcem i zostanie odcisk to jak najlepiej go wyczyscic? Kiedys cos czytalem ze przez przypadek mozna zetrzec warstwy MC. Czy wystarczylo by wziasc np. recznik papierowy, lekko go nawilzyc i wytrzec? Czy nie uszkodzil bym tych warstw?

Edytowane przez toba94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No klikalem szukaj ale znalazlem tylko do czyszcenia zwierciadla :angry:

 

A jest jakis domowy sposob na wyczyszczenie niz inwestowanie w zestawy? <_<

 

Tak jest ale niebardzo praktyczny, można czyściś wacikami na patyczku i wodą demineralizowaną ale to na krótką mete raczej, bo trzeba sporo się natrudzić i napocić i niejest 100% dokładne i jak bedzie jakaś drobinka piasku to można porysować; wcześniej trzeba dobrze przedmuchać i looknać pod lupą czy niema jakichś drobinek piasku; raczej polecam pendzelek Celestrona oraz zestaw Płynu Baader Optical Wonder Fluid i tą mikrofaze.

Edytowane przez Fangthane
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domowy sposób:

Dobry, czysty spirytus i po sprawie .... ale i tak trzeba uważać z tymi różnymi płynami, bo ich nie właściwe nanoszenie może tylko zaszkodzić. Takim wacikiem z płynem też można porysowac powłoki MC. Musi być on bardzo czysty i nie dociskany.

 

Kiedyś umyłem lustro kranówką (Mam miękką wodę, więc uznałem że się nada) i wiadomo małe plamki po kroplach i tak zostały. Teraz się tak zastanawiam że jak będe myć następnym razem to te resztki zbiorę wacikiem ze spitytusem.

 

Niektórzy jednak mówią że spirytualne ciecze są zbyt agresywne.

 

P.S.

A jak już jesteśmy przy temacie, to chciałbym się upewnić czy wszystkie filtry można bezpiecznie czyścić spirytem ?

Zarówno te kolorowe jak i te UHC i OIII ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z czego jest zrobiony ten pedzelek Celestiona ze tak dobrze czysci? Bo raczej jak bym wziol taki zwykly pedzelek malarski to mi sie nie wydaje zeby cos zdzialal jedynie mogl by tylko pogorszyc.

Czy ten pedzelek sie w czyms maca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z czego jest zrobiony ten pedzelek Celestiona ze tak dobrze czysci? Bo raczej jak bym wziol taki zwykly pedzelek malarski to mi sie nie wydaje zeby cos zdzialal jedynie mogl by tylko pogorszyc.

Czy ten pedzelek sie w czyms maca?

 

Nie wolno uzywać pędzelka malarskiego, raz to zrobiłem - zostawił więcej syfu niż było pierwotnie na szkle. Pedzelek był oczywiście umyty , wsuszony i wydmuchany, włosie takiego pędzla jest za sztywne. Owszem używam nieraz takiego ale do odkurzania częsci "nieoptycznych".

Tak jak koledzy radzą, kup sobie płyn Baadera, mikrofaze i ewentualnie ten pędzelek. Tylo dokładnie poczytaj instrukcje jak uzywac tych akcesoriów.

Podstawa czyscic jak naj mniej.

Pozdr. Artur

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok dzieki.

 

Dzisiaj pierwszy raz przetestowalem moj nowy okular. Jowisz widac o niebo lepiej. Pasy widac duzo wyrazniej i wogole jest taki realniejszy.

 

I mam pare pytan.

 

1. Do czego sa te warstwy MC? Maja redukowac jakies odblaski ale jakie odblaski czego odblaski?

 

2. W dzien mnie bardzo kusilo przetestowac okular wiec wziolem teleskop na pole i skierowalem na oddalone drzewo. Bardzo fajnie mozna na odleglosc rozpoznawac rodzaje drzew po lisciach... ;] I gdy zalozylem nowy okular to obraz byl taki jak bym patrzyl przez mgle. Nie byl taki kolorowy tylko lekko zamglony. Czy tak ma byc?

 

 

EDIT:

Czyli moge wziasc np. patyczek do uszu i wacik lekko zamoczyc w spiritusie i raz przetrzec? Nic nie powinno sie stac? Nie zostana slady ani mazaki?

 

EDIT:

I jak wyglada okular ze startymi warstwami MC? To jakos widac pod swiatlo czy cos?

Edytowane przez toba94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NO jak kolega nie Wie po co są warstwy MC, to niech poszpera w wyszukiwarce. To są podstawy optyki. Działanie proste i oczywiste jak budowa cepa. Może w Celestii coś jest.

 

No spirytusem tak jak pisałem można czyścić, ale nie popierają tego wszyscy. Są i tacy co chusteczką lub bawełnianą koszulką wycierają soczewki lub lusterko wtórne i są zadowoleni. Dawniej spirytus praktycznie jedyną był metodą odtłuszczenia. Ja czyszczę zawsze spirytusem i nic się nie dzieje złego. Trzeba jednak bardzo delikatnie to czyścić kolistymi ruchami od środka na zewnątrz i uważać aby drobinki kurzu nie porysowały powłok.

 

Porysowane powłoki łatwo są widoczne pod światło żarówki patrząc z przeciwnej strony okularu. A całkiem starte powłoki (zazwyczaj od wycierania koszulką) zauważymy po tym że kolorowe odbicie soczewki zewnętrznej zrobiło się częściowo białe.

Edytowane przez Binocooler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiec jak latwo czy ciezko?

 

A tak propo jeszcze

 

"A całkiem starte powłoki (zazwyczaj od wycierania koszulką) zauważymy po tym że kolorowe odbicie soczewki zewnętrznej zrobiło się częściowo białe."

 

Bo szkielko okulara tak jak na zdjeciu jest takie czerwone czyli jak warstwa MC bedzie starta to ono bedzie białe czy jak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Białe, w sensie, że będzie wyglądać tak jakbyś patrzył na soczewkę okularów korygujących wady wzroku.

 

2.Czy jest je łatwo zetrzeć. Nie wiem, ale uwierz mi: Z optyką nie ma żartów i należy obchodzić się z chirurgiczną wręcz precyzją jeśli chodzi o czyszczenie. Jeden niewłaściwy ruch i... dla przykładu 400zł pójdzie w błoto.

 

Pozdro

 

EDIT: At.1)Tak mi się przynajmniej wydaje, bo nigdy (odpukać!) nie zdarzyło mi się zetrzeć MC'ków.

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki kuba

 

A moze ktos wie jak wyglada okular ze startym MC? - Czy jak warstwy MC sa starte to wyraznie to widac?

 

Czy okular jest polozony tymi warstwami MC tylko na zewnatrz (szkielko) czy od srodka tez?

 

Co myslicie o tym srodku czyszczacym Clin do szyb , jest na Alkoholu i delikatny wacik do uszu? Dalo by sie troszke przeczyscic?

Na zdjeciu jest jakis inny clin niz mam w domu tutaj jest jakis anty para a ja mam zwykly do szyb.

Edytowane przez toba94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko, nie ma problemu ;)

 

Wydaje mi się, że będzie miał tam jakieś rysy, ale nic poza tym. Bo to jest napylane, a nie malowane. Nie wiem, czy są pokryte od środka, nie pamiętam.

 

Ja bym z tym "Klinem" nie ryzykował. Użyj czystego spirolu w połączeniu z mikrofazką albo (wiem, że to działa jeśli chodzi o zwierciadła) troszkę płynu do mycia naczyń do miseczki z letnią wodą i spłukać.

 

Aha- optykę myć jak najrzadziej. Im częściej myta, tym większe ryzyko, że rozwalisz sobie szkło.

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jesli okular ma starte powloki to widac to wyraznie?

 

Zapomnialem jeszcze dopisac- jak widac przez taki okular ze startymi powlokami np. Jowisz albo księżyc?

 

 

To chyba sie skusze na ten pedzelek :huh:

A gdzie mieszkasz moge wpasc przeczyscic? :mellow:

Edytowane przez toba94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, będzie wyraźnie widać.

 

Bez warstw MC na soczewkach będzie widać takie rzeczy jak flary, odblaski, duszki itp. na jasnych obiektach. Znacząco zmniejszy się transmisja światła przez okular, szczególnie przy wielosoczewkowych okularach.

 

Jak sobie kupisz Naglera, to będziesz się bał soczewki rzęsą dotknąć ;)

 

Pozdrawiam,

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.