Skocz do zawartości

23.08.2008 r. Księżyc w Plejadach


Janusz_W

Rekomendowane odpowiedzi

...Moja fotka z tego zjawiska...

Bardzo urocza fotka, dobrze oddająca pogodę, która wczoraj nie ułatwiała obserwacji.

Podczas moich wczorajszych balkonowych obserwacji, w okularze Kronosa 26x70, w całkowitej ciszy przemknął na tle tarczy Księżyca bardzo odległy samolotu z widoczną smugą kondensacyjną...pięknie wyglądałoby to na zdjęciu :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niesamowite, żebym nie znalazł na tym FORUM wątku o sierpniowym przejściu Księżyca przez Plejady. Kiedyś byłoby to nie do pomyślenia. Ależ zmieniły się czasy...

 

Moja fotka z tego zjawiska :

 

2008_08_23_ks_plejady.jpg

 

 

 

Świetna i klimatyczna fotografia :helo: Bardzo romantyczna dokumentacja tego spotkania B)

 

 

 

pozdrawiam

 

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi także udało się zaliczyć obserwację przejscia. Pomiędzy przelatującymi co jakiś czas chmurami atmosfera była bardzo przejrzysta i pomimo dosyć niskiego położenia Księżyca doskonale widac bylo światło popielate. Bardzo ułatwiało ono obserwacje gwiazd aż do ich natychmiastowego znikniecia za przegiem ciemnej tarczy.

W przerwach gdy chmury były zbyt natarczywe patrzyłem na film Ostatni Sprawiedliwy z Brucem Willysem. ( który kręcony był jeszcze za czasów jego aktorskiej świetności, zanim biedak dał się namówić do występów w sitcomach. ) B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niesamowite, żebym nie znalazł na tym FORUM wątku o sierpniowym przejściu Księżyca przez Plejady. Kiedyś byłoby to nie do pomyślenia. Ależ zmieniły się czasy...

(...)

 

Na szczęście jesteś Ty i też jako SOPiZowiec masz prawo... jak nie "obowiązek" tworzyć nasz dział. Kiedyś też były inne czasy i w każdych, lub prawie każdych Materiałach SOPiZ były Januszu Twoje artykuły, więc nie dziw się temu...

 

Niestety ja jeszcze wczoraj, jak przez większość okresu maj - sierpień zasuwałem na planie filmowym i aż mi się serce kroiło, jak widziałem przez chmury Księżyc, choć czasem miałem wątpliwości czy widzę Księżyc czy światła wyładowcze Arri...

Edytowane przez Pawel_Maksym
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Informacja o zakryciu Plejad była podana w kalendarzyku, łącznie z grafiką zjawiska. Tak więc kto chciał wiedzieć, ten wiedział ;) Zresztą na A4 też nie było osobnego wątku dla tego zakrycia.

 

W Jarosławiu było całkowite zachmurzenie, gdyż właśnie zbliżał się front, który nad ranem dał obfite opady deszczu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście jesteś Ty i też jako SOPiZowiec masz prawo... jak nie "obowiązek" tworzyć nasz dział. Kiedyś też były inne czasy i w każdych, lub prawie każdych Materiałach SOPiZ były Januszu Twoje artykuły, więc nie dziw się temu...

 

Pawełku, poprawię się. Będę znowu pisał do "Materiałów" i tutaj o zjawiskach i obserwacjach. Mam nadzieję, że na naszym spotkaniu SOPiZ PTMA w sobotę 6 września o godz. 10:30 w Łodzi zapadną jakieś konkretne ustalenia, aby nasze działania poprawiły się.

 

Faktem jest, że kiedyś miałem więcej czasu na wszystko. Teraz niejednokrotnie mając techniczne możliwości wykonania obserwacji brakuje mi sił na ich wykonanie. Pracę trzeba szanować, a ta nie rozpieszcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Niesamowite, żebym nie znalazł na tym FORUM wątku o sierpniowym przejściu Księżyca przez Plejady.

Wrocław melduje obserwację :Salut:

Księżyc wychylił się zza chmur dopiero koło północy. Zdjęcia robiłem ze ścisłego centrum miasta.

 

M45_080823a.jpg

Gwiazdy pochodzą z ekspozycji 10s, Księżyc 1s. Mam nadzieję, że to jeszcze astrofoto : )

Edytowane przez narwik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawełku, poprawię się. Będę znowu pisał do "Materiałów" i tutaj o zjawiskach i obserwacjach. Mam nadzieję, że na naszym spotkaniu SOPiZ PTMA w sobotę 6 września o godz. 10:30 w Łodzi zapadną jakieś konkretne ustalenia, aby nasze działania poprawiły się.

 

Faktem jest, że kiedyś miałem więcej czasu na wszystko. Teraz niejednokrotnie mając techniczne możliwości wykonania obserwacji brakuje mi sił na ich wykonanie. Pracę trzeba szanować, a ta nie rozpieszcza.

 

Tu chodzi tylko o to by nie marudzić... takie pisanie w stylu: "...kiedyś to było" lub "...dawniej to wspaniale wszyscy..." czy "...jeszcze kilka lat temu nikt by tego nie przeoczył..." - to nic nie daje. Ja sam po sobie widzę jak "świat się zmienił" mimo, że zawodowo pracuję dopiero od roku 2003 a wcześniej jedyne o co się martwiłem to była nauka... i zakrycia. Ba na przestrzeni tych kilku lat i praca a przede wszystkim styl pracy się zmienił. Więc nie ma co wzajemnie na siebie narzekać bo nic nie zmienimy. Tylko proszę o jedno o to by nie walić sobie wzajemnie takich tekstów bo nie jest to w dzisiejszych czasach fair. Nie będę już pisał, że to ja muszę się martwić o to, że warto by było wydać coś ciekawego w Materiałach SOPiZ lub też o to, że ktoś z Polski na ESOPie musi być a nawet przygotować jakiś referat by nie było, że nic nie robimy - bo robimy - tylko sytuacja się zmieniła. Zobaczcie jaki mamy jeden z tematów na ESOP w Drebach - Bode przejmuje bazę ILOC bo to kończy działalność... nasze obserwacje a nie tylko praca się zmieniły. Już kilka lat temu mówiliśmy - róbmy asteroidy, ten rok pokazał, że prócz pogody w obserwacjach planetoidalnych przeszkadza nam jeszcze to, że nie wielu z nas chce je robić. Weźmy np. Gerlinde, która u mnie w Łodzi była pozytywna - pas był szeroki, gwiazda jasna... też mógł bym napisać - że nie do pomyślenia jest, że nikt tego nie obserwował...

Po prostu patrzmy na siebie ze zrozumieniem i wzajemnym luzem, nie patrzmy na to co było kiedyś...

 

"CO BYLO TO SE NE WRATI"

 

Przyjaźnie i pozytywnie pozdrawiam

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.