Skocz do zawartości

Tranzyty egzoplanet na najbliższe dni


Yah

Rekomendowane odpowiedzi

Zachęcam kolegów do prób rejestracji tranzytów egzoplanet kamerami ccd. Na najbliższe dni proponuję:

 

WASP-2-b to planeta o masie równej 0.88 masy Jowisza, krążąca po orbicie o półosi wielkiej 0.0307 jednostki astronomicznej i okresie obiegu 2.15 dnia. Odkryta w 2006 roku.

 

Ra 20 30 54 Dec +06 25 46

jasność gwiazdy 11.98

tranzyt trwa 108 minut

 

31 sierpnia/1września 21.38 - 23.31 CEST

2/3 września 01.18 - 03.10 CEST

 

WASP_2_b.jpg

 

15 stopni

30 minut

 

XO-1-b to planeta o masie równej 0.9 masy Jowisza, krążąca po orbicie o półosi wielkiej 0.0488 jednostki astronomicznej i okresie obiegu 3.94 dnia. Odkryta w 2006 roku.

 

Ra16 02 12 Dec +28 10 11

jasność gwiazdy 11.3

tranzyt trwa 180 minut

 

1/2 września 01.03 - 04.17 CEST

5/6 września 22.37 - 02.53 CEST

9/10 września 22.12 - 01.29 CEST

 

XO_1_b.jpg

 

15 stopni

30 minut

 

WASP-1-b to planeta o masie równej 0.89 masy Jowisza, krążąca po orbicie o półosi wielkiej 0.0382 jednostki astronomicznej i okresie obiegu 2.52 dnia. Odkryta w 2006 roku.

 

Ra 00 20 40 Dec +31 59 24

jasność gwiazdy 11.79

tranzyt trwa 226 minut

 

1/2 września 20.11 - 00.13 CEST

6/7 września 21.08 - 01.10 CEST

 

WASP_1_b.jpg

 

15 stopni

30 minut

 

Na mapkach FOV 30 minut zaznaczone sa gwiazdy zmienne, aby nie stosować ich jako gwiazd porównania.

 

 

Powodzenia

Edytowane przez Yah
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Może ktoś z kolegów spróbuje zarejestrować tranzyt CoRoTExo2 b w gwiazdozbiorze Orła. Początek tranzytu 19.41, środek 20.44, koniec 21.46 - wszystko w czasie środkowoeuropejskim.

Warto, bo głębokość spadku blasku jest tu stosunkowo duża 0.032 mag. Jasność gwiazdki to 12.57 mag. W zachodniej Polsce może być trochę bezchmurnego nieba

 

Współrzędne: RA: 19 27 06.52 DE: +01 23 01.7

 

 

mapka 15 stopni

 

mapka 1 stopień

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wygląda na to, że dziś może będzie kawałek nieba, ale niestety to dla mnie za nisko i za bardzo na zachód (zaświetlenie od Warszawy)

w obs mam dostępną tylko część nieba na stronie wschodniej i południowej :(

 

Clip_3a.jpg

oj zdecydowanie za nisko

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie, że na początek należałoby wybrać gwiazdę, która odpowiednio wysoko chodzi nad horyzontem > 30*, a najlepiej >45* podczas całego trwania zjawiska. To powinno trochę ułatwić zadanie pomiaru róznicy w jasności, która w końcu wynosi tylko ok 0,03-0,005 mag :D

 

Pozdr

Paweł

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak przy okazji czy komuś z forum udało się już zarejestrować taki tranzyt ?

Na pewno nie. Stopień trudności jest spory. Ja całą inwestycję w obserwatorium zrobiłem właśnie pod kątem tranzytów. Na świecie przypadków rejestracji tranzytu metodami amatorskimi jest już sporo.

 

Ja niestety - póki co, jestem uziemniony. Kamera cały czas w FLI USA (serwis) :(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek,

 

Nie bądź gorszy :D Masz szansę być pierwszy !

Ja się nie spieszę, ponieważ wole pierw zgłębić wiedzę z książki "Exoplanet observing for amateurs" Bruce L. Gary - coś ok. 160 stron.

Książka dostępna jest w sieci w PDFie. Jak przebrnę to spóbuję coś ustrzelić. Najpierw jednak trzeba wiedziec jak :D

http://brucegary.net/book_EOA/x.htm

 

Pozdr

Paweł

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie. Stopień trudności jest spory. Ja całą inwestycję w obserwatorium zrobiłem właśnie pod kątem tranzytów. Na świecie przypadków rejestracji tranzytu metodami amatorskimi jest już sporo.

 

Ja niestety - póki co, jestem uziemniony. Kamera cały czas w FLI USA (serwis) :(.

 

To szkoda, że nie będziesz pierwszy.... Pewnie Jacek Cię wyprzedzi :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek,

Nie bądź gorszy :D Masz szansę być pierwszy !

Pozdr

Paweł

 

Jaaaa ? To nawet jako żart jest absurdalne. :D

Ja to se mogę .... Księżyc i coś tam może na dodatek. ;) pogadać o takich rzeczach.

To poza moim zasięgiem dłuuugo.

Chyba że to było do sumasa , to co innego :D

Edytowane przez jacapa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To szkoda, że nie będziesz pierwszy.... Pewnie Jacek Cię wyprzedzi :D

Pierwszy, drugi, fefnasty... co za różnica? Chodzi o zaobserwowanie "własnoręczne" planety pozasłonecznej. To jest wielkie wyzwanie dla mojej wyobraźni. Sam fakt.

 

Poza tym, pierwsi nie będziemy, bo w Polsce takie projekty miały już miejsce.

http://astro.ia.uz.zgora.pl/~observ/transit/transit_m.pdf

 

W ogóle pierwsi amatorzy to team fiński, ale to na pewno już wiecie:

http://www.ursa.fi/sirius/HD209458/HD209458_eng.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.