Skocz do zawartości

Czy dzisiejsza zorza wieczorna nie była "podejrzana"?


Radek Grochowski

Rekomendowane odpowiedzi

Pojechałem dzisiaj z kumplem nad jezioro podglądać ptaki. Gdy Słońce się zniżało obaj zwróciliśmy uwagę na ciekawą warstwę chmur nad zachodnim horyzontem. Od razu rzuciło mi się w oczy, że wyglądają wypisz wymaluj jak obłoki srebrzyste.

Oczywiście nie były to obłoki srebrzyste, chodzi mi tylko o samą strukturę tych chmur. Wyglądały jak melanż cirrocumulusa z cirrusem, ale nie dało się dostrzec nawet śladu jakichkolwiek zjawisk halo, w radzaju parheliów itp.

W drodze powrotnej kilka razu zatrzymywałem i się, żeby zrobić zdjęcie tym chmurom. Nie wiem... gapię się na chmury codziennie, ale te wydawały się jakieś "inne".

Po zachodzie Słońca całe niebo zapłonęło purpurą, ale nie taką zwykłą, po prostu wszystko było skąpane w czerwieni. I wtedy skojarzyłem, że na spaceweather.com kilka dni temu był temat czerwonych zachodów Słońca w północnych Stanach i Kanadzie związanych z wybuchem kilku wulkanów na Aleutach (Alaska).

 

Pewnie to tylko zbieg okoliczności, ale radzę rzucić okiem na jutrzejszy zachód Słońca. Być może prądy strumieniowe nawiały pył wulkaniczny nad Europę...

 

DSC_9717.jpgDSC_9719.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, to nie moje widzimisię. Rzućcie okiem na najnowsze spaceweather.com, oprócz mojej obserwacji jest wiele innych z Europy. Mamy nad Polską wulkaniczne zachody Słońca, w rodzaju Krakatau, czy Pinatubo. Ale one były na południowej półkuli, na północnej są znacznie rzadsze, chyba ostatni to Katastrofa Tunguska :blink: . To naprawdę "once-in-a-lifetieme-experience". Nie wiem jak wy, ale ja czekam na wschód Słońca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze mi powiedzcie, ze ten syf na niebie to nie mgła/cirrusy tylko pył wulkaniczny. I ze zostanie tak przez kilka miesięcy, to se zaraz w łeb strzele.

 

 

I jeszcze mi powiedzcie, ze ten syf na niebie to nie mgła/cirrusy tylko pył wulkaniczny. I ze zostanie tak przez kilka miesięcy, to se zaraz w łeb strzele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ciągu ostatnich kilkunastu godzin mieliśmy dosyć szybki spływ powietrza z pólnocy z okolic okołobiegunowych. Może zapylone masy powietrza przewędrowały w okolicach bieguna i skierowały się do nas. Niestety u mnie wieczór był pochmurny, więc nic nie mogłem dostrzec. Ale dzisiaj jest już słonecznie, więc sprawdzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również i mnie zaciekawił wczorajszy zachód Słońca, w pierwszym momencie miałem takie samo skojarzenie co Radek - obłoki srebrzyste, ale chmury te były wyraźnie szare. Kolor zachodu Słońca był ciemnopomarańczowy, łososiowy, łuna była ogromna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem z siebie dumny! :banan:

Kiedy wczoraj siedzieliśmy i gadaliśmy z kumplem na 10 piętrze jednego z krakowskich bloków, też mnie jakoś tak dziwnie ten zachód słońca wyglądał. Jakoś tak malowniczo i dziwacznie kolorowo.

Pytam kumpla:

-A ten zachód nie wydaja ci się taki troche dziwny?

-Pier%&^$#@ w bambus farmazony!

 

Myśle sobie no to już kompletnie zwariowałem! A tu prosze jednak rzeczywiście był inny niż zwykle :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj rzucił mi się w oczy czerwony zachód słońca, a do późnej nocy widziałam na zachodzie coś na kształt NLC.

Faktycznie. Wczoraj po 23 obserwowałem te chmury. Wyglądały jak obłoki srebrzyste, ale bardziej szare i przytłumione. Na dziś prognoza pogody przewiduje pogodny i bezchmurny wieczór, więc sprawdzę, czy zjawisko się powtórzy.

 

Pozdrawiam B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No patrzcie, a Ja z kolei zwróciłam uwagę dwa dni wcześniej na piękną czarwień i poświatę na zachodzie. Nawet powierdziałam mojej rodzinie, że "dziś czerwono na zachodzie, śni marynarz o pogodzie", czyli że jutro będzie super pogoda i nocka obserwacyjna... a tu okazuje się, że to pyły wulkaiczne dały dwa z rzędu przepiękne zachody karmazynowe...

 

 

 

pozdrawiam

 

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj wyszłam na wieczorny spacer i patrzę- a tu całe niebo skąpane w falistych, wysokich, błyszczących chmurach podobnych ze struktury do NLC. Myślę sobie- srebrzyste w ostatnim diu sierpnia? Pewnie to jakiś cirrostratus undulatus.

 

Ale dwie rzeczy mi nie grały- czemu ten undulatus tak się błyszczy? i czemu nie ma ani śladu halo?

 

Te chmurki wyglądały tak, jak na dwóch pierwszych zdjęciach w temacie. Na zachodzie, błyszczące, faliste. Moim osobistym zdaniem możliwe, że ten pył z Alaski dostał się nad Europę. Bo skąd nagle takie zjawiska przy zachodach słońca? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ja również zaobserwowałem(obserwuje) dziwne zmętnienie atmosfery w górnych jej warstwach.

Ostatnio nad Polska mieliśmy silny przepływ powietrza w górnej troposferze z nad Grenlandii. Być może to spowodowało takie efektowne dotarcie do nas pyłów wulkanicznych. Poza tym Terra wykryło podwyższony poziom zapylenia ogólnego powietrza. Teraz bardzo przydałyby się pomiary z dokładnych lidarów, ale takie pomiary(do dużych wys) są prowadzone jedynie w niektórych miejscach.

 

 

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poświata była bardzo ładna, ale przyznam, że mam pewne wątpliwości. A związane są ze stosunkowo szybkim jej "gaśnięciem", tak jakby coś co ją powoduje nie było zbyt wysoko w atmosferze. Jest 19:46 i praktycznie koniec widoczności.

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.