Skocz do zawartości

Objekt X - ZAGADKA SEZONU


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Jak obiecałem tak zrobiłem.

W wieczór, kiedy zacząłem fotografować "Clock glass nebula" miałem założoną kamerę STL11000M. Z racji większej czułości sprzętem z wyboru powinna być ST10. Niestety nie chciałem zamieniać kamer, bo wiązałoby się to ze zmiana odległości reduktora, który jest w trakcie testów.

No niestety. W sumie trzynaście godzin naświetlania. 13x 3600 przez H-alfa oczywiście. Nic rewelacyjnego nie wyszło poza dodatkowymi słabymi gwiazdkami w porównaniu ze zdjęciem Adama. Dopiero bardzo forsowna obróbka pokazała coś jakby napis.

Zapewne wiele osób przeszukuje teraz stare fotografie, obrabiając je forsownie jeszcze raz w poszukiwaniu nowych mgławic.

 

Pozdrawiam

Tiamat

PS Adam, fajny temat znalazłeś z ta mgławiczką!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak obiecałem tak zrobiłem.

W wieczór, kiedy zacząłem fotografować "Clock glass nebula" miałem założoną kamerę STL11000M. Z racji większej czułości sprzętem z wyboru powinna być ST10. Niestety nie chciałem zamieniać kamer, bo wiązałoby się to ze zmiana odległości reduktora, który jest w trakcie testów.

No niestety. W sumie trzynaście godzin naświetlania. 13x 3600 przez H-alfa oczywiście. Nic rewelacyjnego nie wyszło poza dodatkowymi słabymi gwiazdkami w porównaniu ze zdjęciem Adama. Dopiero bardzo forsowna obróbka pokazała coś jakby litery.

Mgławiczka jest faktycznie bardzo słaba. Po lewej stronie jest gromada otwarta IC 4996.

Zapewne wiele osób przeszukuje teraz stare fotografie, obrabiając je forsownie jeszcze raz w poszukiwaniu nowych mgławic.

Sprzęt: A&M 320 AST Ritchey-Chretien, STL 11000M, Paramount ME

 

Pozdrawiam

Tiamat

PS Adam, fajny temat znalazłeś z ta mgławiczką!

planetary_CROPmic.jpg

planetary_mini.jpg

planetary_CROP.jpg

Edytowane przez Tiamat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyżby tak powstała Eye-Nebula? ;)

Świetny temat z tą mgławicą!

 

Ale, zaraz! Toż to podróbka jakaś! Na drugim zdjęciu Tiamata widać wyraźnie (chyba po wyciąganiu na krzywych) że to u Kitajców wyprodukowali... Czy oni muszą na wszystkim pisać, że 'made in china'? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale, zaraz! Toż to podróbka jakaś! Na drugim zdjęciu Tiamata widać wyraźnie (chyba po wyciąganiu na krzywych) że to u Kitajców wyprodukowali... Czy oni muszą na wszystkim pisać, że 'made in china'? :)

To by wiele tłumaczyło - wg mnie, to chiński balon meteorologiczny nowej generacji. Uwolnił się z naszej atmosfery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Zdjęcie Obiektu X Adama pojawiło się dzisiaj na Astronomy Picture of the Day http://apod.nasa.gov/apod/ap081113.html.

Napisali, że niejaki "amateur astronomer Dave Jurasevich identified it as a nebula on July 6". Swoją drogą ciekawy jestem, na kiedy jest datowane odkrycie Adama?

 

Też nie wiedzą co to jest "this cosmic bubble could be blown by winds from a massive Wolf-Rayet star, or it could be a spherically-shaped planetary nebula", czyli spekulować można dalej.

 

PS. Szukałem coś więcej i już o tym było http://cs.astronomy.com/asycs/blogs/astron...bula-image.aspx. Było to niezależne odkrycie razem z "Keith Quattrocchi in association with Matt Helm", którzy "saw it July 17".

Edytowane przez szmarcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. Szukałem coś więcej i już o tym było http://cs.astronomy.com/asycs/blogs/astron...bula-image.aspx. Było to niezależne odkrycie razem z "Keith Quattrocchi in association with Matt Helm", którzy "saw it July 17".

Ja fotografowałem ten obiekt kilka dni po nich. Odkrywcą na pewno nie jestem, choć na pewno jednym z pierwszych, którzy świadomie skierowali teleskop na ten obiekt, po kontakcie z Keith'em właśnie. Przekazałem im wtedy ten materiał jako dodatkowe źródła.

 

A cała sprawa to totalny przypadek. Sumas pokazywał mi jakieś zdjęcie na jakieś stronie i tak trafiłem do źródła gdzie natknąłem się na gorące info. Postanowiłem poddać się emocjom kolegów z zagranicy ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Przeglądając dzisiaj fora natknąłem się na zdjęcie obiektu X - tym razem zrobione przez Qbanosa. Trochę mnie dziwi, że ten arcy rzadko fotografowany obiekt nie jest inspiracją dla astrofotografów. Naprawdę mało jest zdjęć Soap Bubble Nebula - jak wstępnie nazwano obiekt.

 

Minął blisko rok, może warto przyłożyć się jeszcze raz?

 

http://www.capella-observatory.com/ImageHT...ubbleNebula.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Już od tygodnia polowałam na ten obiekt, ale albo pogoda, albo alertowe obserwacje błysków gamma uniemożliwiały mi obserwacje :P W końcu dzisiaj się udało. Skierowałam hawajski teleskop Faulkesa na zadane współrzędne i naświetlałam przez 300 sekund w filtrze OIII. I... oto efekt:

post-2875-124775458153_thumb.jpg

:)

 

Przy okazji, już po obserwacjach, dowiedziałam się że właśnie dzisiaj obiekt ten otrzymał nazwę od IAU :)http://www.lostvalleyobservatory.com/iautelegram/ Miły zbieg okoliczności :)

 

 

antyqjon - dzięki za pomoc :Beer:

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłam zająć się na poważnie naszym obiektem. Poprzednie zdjęcie nie jest zbyt zadowalające, teleskop musiał mieć jakiś problem skoro gwiazdki wyszły poruszone. Dlatego następnego dnia zrobiłam sesję której był on "gwiazdą". Wykonałam kilka ekspozycji: H-alpha 1x300sek, H-beta 1x300sek, OIII 1x 300sek, RGB 2x30sek. Niestety nie mam zbyt dużego doświadczenia z obróbką (dalej przeważnie zajmuję się fotometrią supernowych :rolleyes: ), więc efekty nie są zbyt powalające. Zrobiłam złożenie H-alpha, H-beta i OIII jako RGB (ponieważ na zwykłym RGB na takim czasie rzecz jasna nie widać bąbla, ale za to kolor środkowej gwiazdki wygląda świetnie). Wyszło mi coś takiego:

post-2875-124803556787_thumb.jpg

 

Moim materiałem pobawił sie również antyqjon. Na RGB nałożył bąbla zrobionego z filtrów z jakimś kryciem, z łączeniem "tylko jaśniejsze" i wyszło mu takie coś:

post-2875-124803590371_thumb.jpg

 

Byłabym wdzięczna gdyby ktoś bardziej doświadczony spróbowałby się tym pobawić, bo ja niestety więcej nie potrafię wyciągnąć. Materiał udostępnię ale na forum chyba nie da rady wrzucić...

EDIT: http://hotfile.com/dl/8881925/cc2d1f0/Soap_Bubble_Nebula.rar.html

Edytowane przez Paula
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.