Jump to content
Sign in to follow this  
Skrzypu

Mój drugi teleskop

Recommended Posts

Witam !

 

Jako zadowolony posiadacz Synty i świeży obserwator cierpię na syndrom oglądania co popadnie i gdzie popadnie (nieba oczywiście :lol: ). Syntą nie da się tego zrobić, więc zacząłem się rozglądać za jakimś maleństwem. Wpadł mi w oko refraktorek SkyWatcher SK804A OTA za śmiszną cenę 249 zł. Nie spodziewam się po tym cudów, ale na gromady otwarte i księżyc powinien wystarczyć, a może i coś jeszcze się wyciągnie. Myślę że jako ultra travellerek powinien się spisać, być może jako alternatywa lornetki. Następny w kolejce jest przecież SK1025, ale to już osiem stówek, a na moncie AZ3 to już koszt Synty 8". Widzę że na forum są posiadacze tego sprzętu, może podzielą się swoimi opiniami na ten temat. Może właściciele SK1025 też coś napiszą ??

 

Pozdrawiam

 

PS. Nie ograniczam się tylko do posiadaczy SkyWatchera, ale do wszystkich właścicieli refraktorków klasy 80/400 i 102/500.

Edited by Skrzypu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czołgiem!

Znaczy się czołem, jak mawiał pewien mój znajomy.

Mam 80/400, aczkolwiek TS, a nie SW. Kupiony jako ultra-traveller plecakowy głownie na zaćmienia itp., właśnie wrócił z Syberii, poprzednio był w Turcji. W domu sporadycznie używam go do akcji typu koniunkcje itp., gdzie podstawowe sprzęty gorzej się sprawdzają z racji małego pola widzenia czy mobilności. Moja opinia jest taka: jeśli chodzi o plecakową mobilność na długich wyjazdach, jest to sprzęt trochę duży, a jednocześnie oferujacy niewielkie możliwości w stosunku do lornetki. Do zaćmień jako takich lepszy byłby chyba refraktorek 70mm z lepsza optyką [czyli nie achromat F/5] z racji mniejszych gabarytów, alternatywnie mak90mm, ale ten ostatni nie nadawałby sie do innych zastosowań, konkurujacych z lornetką, z racji beznadziejnie małego pola. Natomiast jeśli chodzi o DS, to nawet 80mm refraktorek nie jest konkurencją dla większych sprzętów. M13 nie będzie wyglądać w nim wiele lepiej niż w lornetce. Tu myślę dopiero krótkie 90 lub 100mm ma naprawdę sens. Pojawia sie problem ograniczonej mobilności z racji gabarytów. Osobną sprawą, przyprawiającą o ból głowy, jest montaż. Ja z konieczności [plecakowa mobilność = ograniczenia wagowe i składalność] wybrałem średniej wagi fotostatyw, co jest tragicznym rozwiązaniem jeśli chodzi o duże powiększenia: sztywność statywu + wyważenie głowicy. Ostatni problem można od biedy rozwiązać robiąc specjalną głowicę pod lunetę albo jakiś adapter do jej podwieszenia z boku. W praktyce odpowiedni komfort można uzyskać tylko na jakimś dedykowanym montażu A-Z lub odpowiednio przerobionym ciężkim statywie foto [i to z lekkim sprzętem].

Tak więc Skrzypu: zacznij sprawę od sprecyzowania, jak ten mały sprzęt ma być użytkowany. Czy np. weekendowe wypady pod namiot z kumplami, pieszo lub z własnym samochodem, czy np. wakacyjny wyjazd na drugą półkulę [ to tez różnica: stacjonarny urlop czy tramping z plecakiem]

Masz w zasadzie dwa alternatywne przypadki:

1) priorytet mobilność [plecakowa]

2) priorytet parametry optyczne, mobilność bardziej samochodowa niż plecakowa

W pierwszym przypadku nawet 80/400 może sie okazać za duże, co więcej, z wyjątkiem okazji typu zaćmienia itp. przegrywa komfortem z lornetką 50-60mm. Do obserwacji planetarnych moim zdaniem 80/400 nie nadaje sie w ogóle [ale coś o tej aperturze i z lepsza optyką, np. F/6 -kto wie? -myślę o tranzytach w układzie Jowisza], zaś do DS wyniki jak z lornetki.

W drugim przypadku masz większy wybór tak jeśli chodzi o tube [wieksza apertura przede wszystkim], jak i montaż. Nawet jak to będzie światłosilny achromat, to zawsze można pokombinować z przesłoną czy filtrami, istotny jest zapas apertury. Zapomnij o wieszaniu na foto statywach, tu optymalny będzie AZ3 lub Porta. Te debilna półeczkę w AZ3 można wywalić w cholere, ona i tak nie usztywnia statywu. Można zamiast wstawić małą podstawkę pod doniczkę, co nie przeszkodzi w składaniu nóg.

Mam nadzieję,że nieco pomogłem, w razie czego pytaj.

Pozdrawiam

-J.

P.S. Tu pytanie do ekspertów oraz użytkowników Skyluxów [70/700] i SW 70/500 -czy w zasięgu tego typu sprzętów w dobrych warunkach są tranzyty cieni księżyców jowiszowych? Wiem np., że 80ED radzi sobie z tym. Pytanie czy achromat 70mm F7.5 czy F/10 też da rade, czy to mrzonki?

Edited by Jarek

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mój SW 70/500 bez problemu rozdziela epsilony lutni przy powiększeniu 83x a przy 100x zawsze są rozdzielone.Nie wiem czy mój egzemplarz jest taki udany , krążki dyfrakcyjne pokazuje wzorowe. Nadaje się też do gromad otwartych . podwójna w Perseuszu wygląda o wiele piękniej niz w maku 102. Ostatnio chcę wymienic 70/500 na 80/400 ,tylko nie wiem czy jest sens.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mój SW 70/500 bez problemu rozdziela epsilony lutni przy powiększeniu 83x a przy 100x zawsze są rozdzielone.Nie wiem czy mój egzemplarz jest taki udany , krążki dyfrakcyjne pokazuje wzorowe. Nadaje się też do gromad otwartych . podwójna w Perseuszu wygląda o wiele piękniej niz w maku 102. Ostatnio chcę wymienic 70/500 na 80/400 ,tylko nie wiem czy jest sens.

 

Jak ci ta siedemdziesiatka "bez problemu rozdziela epsilony lutni przy powiększeniu 83x " to ty sie jej nie pozbywaj.

 

Pozdrawiam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Do Jarka - jest jeszcze trzeci priorytet - ekonomiczny. Mając 8" Syntę nie chciałbym wydawać porównywalnej kwoty na drugi, z zasady słabszy teleskop. Ma on służyć do obserwacji z doskoku (balkon, podwórko) lub gdzieś na wyjazdy wakacyjne samochodem, wtedy kiedy nie będzie mi się chciało lub nie da się targać Synty. Nie musi to być więc mobilność plecakowa, priorytet parametów optycznych też nie jest kluczowy (wtedy wyciągam Syntę i już). Telep ten ma po prostu dawać frajdę z obcowaniem z niebem na co dzień bez zbędnych ceregieli. Co do porównania z lornetką jak i w ogóle na temat tanich teleskopów świetnie wpisuje się tu artykuł na Celestii "Teleskop za jak najmniej". Wypisz wymaluj sedno sprawy poruszonej w tym poście.

Ale na koniec - miałem okazję pooglądać niebo przez SK804A i jestem pozytywnie zaskoczony. Nie spodziewałem się takiej M27, M13 też niezła (no wiadomo że nie rozbita ale zawsze jest), M31, Chichotki, Księżyc. Najbardziej się obawiałem aberracji chromatycznej, ale jest dużo mniejsza od oczekiwań i przynajmniej mnie nie przeszkadzała w obserwacjach. Jedynie planetki - tu nie ma siły - ale można z tym żyć. Nie jest to sprzęt do planet, ale z NLV 6 pasy na Jowiszu było już widać - tylko że okular droższy od tuby :banan: . Podsumowując, jeśli komuś wystarczy OTA bo ma resztę sprzętu to te 250 zł nie będzie wyrzucone w błoto.

Pozdrawiam

Edited by Skrzypu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Zdjęcie Czarnej Dziury - dzisiaj o 15:00
   Pamiętajcie, że dzisiaj o 15:00 poznamy obraz Czarnej Dziury. Niezależnie od tego, jak bardzo będzie ono spektakularne (lub wręcz przeciwnie - parę pikseli), trzeba pamiętać, że to ogromne, wręcz niewyobrażalne, osiągnięcie cywilizacji. Utrwalić coś tak odległego i małego kątowo, do tego wykorzystując mega sprytny sposób (interferometria radiowa), ...no po prostu niewyobrażalne. EHT to przecież wirtualny teleskop wielkości planety. Proste?
    • Love
    • Like
   • 144 replies
  • Amatorska spektroskopia supernowych - ważne obserwacje klasyfikacyjne
   Poszukiwania i obserwacje supernowych w innych galaktykach zajmuje wielu astronomów, w tym niemałą grupę amatorów (może nie w naszym kraju, ale mam nadzieję, że pomału będzie nas przybywać). Odkrycie to oczywiście pierwszy etap, ale nie mniej ważne są kolejne - obserwacje fotometryczne i spektroskopowe.
    • Like
   • 4 replies
  • Odszedł od nas Janusz Płeszka
   Wydaje się nierealne, ale z kilku źródeł informacja ta zdaje się być potwierdzona. Odszedł od nas człowiek, któremu polskiej astronomii amatorskiej możemy zawdzięczyć tak wiele... W naszym hobby każdy przynajmniej raz miał z nim styczność. Janusz Płeszka zmarł w wieku 52 lat.
    • Sad
   • 161 replies
  • Małe porównanie mgławic planetarnych
   Postanowiłem zrobić taki kolaż będący podsumowaniem moich tegorocznych zmagań z mgławicami planetarnymi a jednocześnie pokazujący różnice w wielkości kątowe tych obiektów.
   Wszystkie mgławice na tej składance prezentowałem i opisywałem w formie odrębnych tematów na forum więc nie będę się rozpisywał o każdym obiekcie z osobna - jak ktoś jest zainteresowany szczegółami bez problemu znajdzie fotkę danej mgławicy na forum.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 29 replies
  • SN 2018hhn - "polska" supernowa w UGC 12222
   Dziś mam przyjemność poinformować, że jest już potwierdzenie - obserwacja spektroskopowa wykonana na 2-metrowym Liverpool Telescope (La Palma, Wyspy Kanaryjskie). Okazuje się, że mamy do czynienia z supernową typu Ia. Poniżej widmo SN 2018hhn z charakterystyczną, silną linią absorpcyjną SiII.
    • Thanks
    • Like
   • 11 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.