Skocz do zawartości

Asteroidalne (1144) Oda TYC 0727-01424-1 mag 11.4


Pawel_Maksym

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy proszę rozpatrzcie wykonanie tej obserwacji:

 

http://www.asteroidoccultation.com/2008_09..._1144_19310.htm

 

Jest ona o tyle ważna, że za następnych kilka dni - 18 września ta sama asteroida zakryje gwiazdę. Jeśli uda się zweryfikować pas z dnia 4 września planujemy na 18 września wielką akcję Europejską wykonania modelu 3D tej asteroidy wg metody opisanej w skrócie tu >>> http://www.ursa.fi/esop2005/lecture_10.html

 

To bardzo ważna obserwacja!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla zachęty zarówno obserwacyjnej - mimo niepewnej pogody - oraz zachęty do używania Occult Watchera pokazuję mapkę właśnie z tego programu z zaanonsowanymi stacjami z obszaru Europy.

...

Pozdr

Paweł Maksym

Mam pytanie techniczne do doświadczonych Kolegów - czy kamerą FUM-930 mam szansę cokolwiek "zobaczyć"

Ostatnio obserwowałem zakrycie Plejad i gwiazdy ok 8,xx nie widziałem :(

pozdr.

Edytowane przez Pawel_Maksym
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gwiazda : TYC 0727-01424-1

data: 2008.09.04

czas: od 1:27 do 1:35 UT (ale dla jakiego punktu ten czas?)

namiary na gwiazde:

 

RA = 5.52.20.296

DEC= 14.6.31.33

 

Jasność Asteroidy - 16.4 M

Jasnośc gwiazdy - 11.4 (dla V)

 

To co powyzej jasne (lub prawie jasne).

 

Teraz pytania:

 

1. Jakie max czasy można dawać aby obserwacja miała dla was sens?

2. Czy materiał z CCD ma dla was wartość? (powiedzmy seria klatek 5sek.) A może musiały by być krótsze?

3. Jak dokładny musi być czas klatki (czy 0.5 sek. na zapis na dysk dyskwalifikuje?)?

Jak dokładny musi być czas systemowy komutera przechwytującego? Do sekundy? Dokładniej?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadam:

 

Co do czasu to z graficznej efemerydy można odczytać, że w Polsce winno zjawisko zajść między 27 a 28 minutą. Jednak dobrze obserwować na 5 minut przed i 5 po tym czasie - zawsze może stać się coś nieprzewidywalnego np. może asteroida mieć księżyc.

 

1. Czas jak najkrótszy przy którym widać gwiazdę i jednocześnie taki by rozdzielczość była lepsza od 1 sek jednak nic nie będzie lepsze od nagrania video nawet drift scan nie daje takiej rozdzielczości jak video!

 

2. Oczywiście ma wartość pod warunkiem, że użyty czas stempla na klatce fitsa jest nie obdarzony błędem lub błąd ten jest niezmienny i znany.

 

3. 0,5 sek to za mało. Jedyny timing komputerowy jaki dopuszczalny jest w zakryciach to stały soft działający na protokole NTP powiedzmy, że np. ten >>> http://www.hristopavlov.net/BeeperSync/

 

Zasadniczo zaleca się użycie metody video.

 

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogoda się spisała. Ale wygląda, że ekipa w obserwatorium w Łodzi w składzie - Łukasz Wieteska, Maks Jasiak i ja, zanotowała negatywa... jeszcze rano dokładnie zanalizujemy nagranie ale raczej nie znaleźliśmy się tym razem w cieniu asteroidy.

 

Ale zobaczymy co pokaże analiza fotometryczna...

 

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.