Skocz do zawartości

mam dylemat Fujinon 16x70 czy 10x70


aldora

Rekomendowane odpowiedzi

No to ja namieszam. Waldek ma 10x70 i też jest po czterdzestce. Ja jestem prawie 40-tka i nie zauważyliśmy jakiegoś dyskonfortu podczas obserwacji Fujinonem 10x70. Osobiście gdybym kupował to kupił bym 16x70 bo i tak często obserwuję z Waldkiem to po co nam dwie takie same. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirku to wcale nie znaczy że dla Waldka to jest optymalny sprzęt bo wszystko zależy od osobniczych predyspozycji i rozmiaryu własnych źrenic nocną porą, poza tym model 16x o wiele lepiej sprawuje się na rozjaśnionym cywilizacją niebie więc nie ma się co tu dalej zastanawić 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pytam o dane i fakty a Ty już dorabiasz niepotrzebnie całą otoczkę intrygi której nie ma, nie miało być i nie będzie, przynajmniej z mojej strony 8)

Ponawiam pytanie: jaką masz obecnie w nocy źrenicę ???

Ja swoją pomierzyłem i wiem że mam obecnie 5,5mm na maksa w nocy i nie ma zmiłuj się w tej materii lornetki 10x70 ze źrenica wyjściową 7mm nie jestem w stanie w nocy a tym bardziej w dzień w pełni wykorzystać, dlatego ze wzgledów praktycznych optuję za modelem 16x70 8)

 

Ps. Mając 15-18 lat (czyli ~20lat temu) miełem źrenicę na poziomie 7mm i wtedy to moglibyśmy spokojnie porozmawiać o modelu 10x70 i jego pełnym, nocnym wykorzystaniu 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz ty zawsze musisz się do czegoś doczepić.

Ja tą lornetke kupiłem dwa lata temu, dla szerokich pól i to był podstawowy cel.

Pamiętam jeszcze na Teleskopach.pl twoje komentarze na temat tej lornetki, jak sam nabyłeś Fujinona twoje opinie są znacznie pochlebniejsze o tej firmie.

Ostatnio w pracy miałem szczególowe badanie m.in wzroku pod kątem wykonywania zawodu - jest perfekt, aczkolwie źrenicy nam nie mierzono.

Napewno nie wymienię tej lornety na 10x56, która teoretycznie przy wzroku o źrenicy 5,5 mm powinna dawać tak samo jasny obraz jak 10x70.

Zdradź jeszcze tajemnicę

jak zmierzyłeś swoją źrenicę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waldku zrob sobie zdjecie cyfrowka, tak jak Konrad tutaj:

http://www.camk.edu.pl/~olech/lornetki/jak...to/zrenica.html

 

Siedzial 10 minut w ciemnosci, potem przylozyl do oka linijke i walnal sobie fleszem

w oczy. Przez pol dnia w tym oku widzial kwadratowy poblask lampy, ale zdjecie

wyszlo ladnie :)

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie świetny pomysł, przy okazji wizyty u znajomego z cyfrówką zrobię pomiary. tak na sucho, to moja źrenica muśi być jeszcze nienajgorsza, zważywszy jaką widzę różnicę w jasności pomiędzy 10x70 a 10x56

Widzę że kolega ma źrenice ok 8-miu mm.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co tu duzo mowic, starosc nie radosc :wink:

A mierzenie zrenicy, odbywalo sie dokladnie tak jak napisal Arek, zamknalem sie w malym pomieszczeniu gdzie tylko swecila dioda od zasialcza do aparatu i w trybie makro, przy maksymalnym zoom-ie aparatu cyknalem fotke, po 10-12 minutach adaptacji wzroku do ciemnosci... Hmm, moge powiedziec, ze jest do dosc specyficzny rodzaj bolu, a jasny prostokacik (i prawie nic poza tym) widzialem potem jeszcze przez jakies 15 min :lol:

 

Milego eksperymentowania

 

P.S. Przy moim aparacie robilem zdjecie z odleglosci 15-20 cm, a producent podawal, ze fotki z uzyciem lampy na odleglosc mniejsza niz 1 metr moga uszkodzic wzrok!

Widac sie mylil :-D

 

Konrad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Troche już przez lornetki się napatrzyłem przez ostatanie 2-lata.

I widoki jakie ujrzałem przez lornetkę Fujinon 10x70 waldka zapierał dech.

Wszedzie gdzie spojrzeć to jakby w Drogę Mleczną. Gwiazdki punktowe jak w Takahashi. Nie wiem ale wszystko co ten "waldek" ma to wydaje mi się że jest najlepsze.

Jakość optyki w porównaniu z BPC to niebo i ziemia, na korzyść 10x70.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.