Jump to content
Sign in to follow this  
Rage

Meteoryty - czy ktoś próbował ich szukać ???

Recommended Posts

Zastanawiałem się nad poszukiwaniem meteorytów (tak, naoglądałem się Discovery :-) ). Jeżeli ktoś ma doświadczenia, może się podzieli ? :-)

Nie wiem czy to chybiony pomysł, ale moi znajomi jak o tym wspomniałem długo wpatrywali się w sufit, co myślicie na ten temat ?

Hmmm, meteoryt, w przeciwieństwie do meteorów raczej w większości przypadków jest już na ziemi, myślałem głównie o meteorytach metalowych, które łatwo się szuka :-)

Myślałem o tym od dawna, trzeba by było załatwić sprzęt elektroniczny do tych poszukiwań i się trochę nałazić. Meteoryty to rzadkość. Ale mam obawy, czy nie został bym uznany za hmm... kogoś, kto lekko zwariował.

Ale co tam, na pewno kiedyś się tym zajmę. Na pierwszy rzut - moja działka ok.6 ha.

Pozdrawiam.

Właśnie zacząłem czytać książkę "Skarby z nieba" czy jakoś tak. Autor p. Pilski z Fromborka. Książka dotyczy właśnie meteorytów i ich zbierania.

Od wielu lat meteoryty w Polsce zbiera moj stary kolega Krzysiu Socha. Jego rekord

to UWAGA 28 kg meteoryt Morasko. Widzialem go po wyczyszczeniu i przecieciu.

Cos pieknego. Kawal metalu ze sliczna inkluzja grafitowa.

Andrzej Pilski z Fromborka to chyba najwiekszy specjalista od meteorytow w Polsce.

Jego ksiazki na pewno powiedza Wam jak zabrac sie za szukanie kamieni z nieba.

Pozdrawiam,

Arek

Guest Janusz_P.

Rozumiem że trafił do zbiorów publicznych jako pozyskany nielegalnie w rezerwacie przyrody a po twoim anonsie zapewne szybko tam trafi Arku, jestem ciekaw która instytucja się pierwsza po niego zgłosi :?: 8)

pozyskany nielegalnie w rezerwacie przyrody

Arek nie napisał ze został znaleziony na terenie rezerwatu Metoryt Morasko. Rezerwat jest bardzo mały i obejmuje teren sąsiadujący bezpośrednio z kraterami. Natomiast same meteoryty Morasko znajdowano na okolicznych polach, które do rezerwatu nie należą.

Na temat meteorytu Morasko polecam stronę

http://republika.pl/morasko2/

Poza tym Krzysiu Socha to jeden z najbardziej porzadnych i uczciwych ludzi jakich

znam. Najladniejszy fragment meteorytu, z ta inkuzja grafitowa, oddal za darmo do

Muzeum Geologicznego w Warszawie. Mogl to sprzedac za grube kilka tysiecy zl.

Swoja decyzje argumentowal tym, ze szkoda byloby aby taki ladny meteoryt marnowal sie

w prywatnej kolekcji i ludzie nie mogli na niego patrzec. Zszokowal tym cala mase mlodych

i zapatrzonych w kase dorobkiewiczow.

Oby wiecej takich ludzi jak Krzysiek :)

Arek

. Najladniejszy fragment meteorytu, z ta inkuzja grafitowa, oddal za darmo do

Muzeum Geologicznego w Warszawie.

Już myślałem, że nic sobie nie zostawił.

Brawo dla Krzysztofa.

Ja bym miał dylemat czy oddać do muzeum czy trzymać w domu. Pewnie trzymał bym w domu ale w testamencie zapisał bym dla muzeum.

Zacząłem się zastanawiać nad prawem własności takiego meteorytu i wstepnie myślę, że jednak A. Pilski ma rację klasyfikując go jako skarb w rozumieniu kodeksu cywilnego, co oznacza, że prawo do meteorytów ma Państwo niezależnie od tego na czjej ziemi przybysz z kosmosu leży.

Ja też trzymałbym meteoryt w domu i głaskał sobie go od czasu do czasu na szczęście.

Zacząłem się zastanawiać nad prawem własności takiego meteorytu i wstepnie myślę, że jednak A. Pilski ma rację klasyfikując go jako skarb w rozumieniu kodeksu cywilnego, co oznacza, że prawo do meteorytów ma Państwo niezależnie od tego na czjej ziemi przybysz z kosmosu leży.  

Jeżeli tak jest to jest bardzo źle. W Angli był jakiś taki przepis, że wszystko co w ziemi należy do królowej no to ludzie znajdowali zawsze skarby w wodzie.

Krzysiek mi wspominal, ze podobno jest jakas granica glebokosci, ponizej ktorej

cos juz nalezy lub nie nalezy do panstwa. Nie pamietam dokladnie .

Arek

W polsce to co w ziemi nalezy do panstwa,zwierzyna biegajaca po twoim polu tez nalezy do panstwa,wszystko by chcieli sobie przywlaszczyc :x

ja to bym na rzecz panstwa nigdy nic nie oddal,jedynie dla dobra spolecznego :D

No wlasnie - widze, ze kolo czasu juz sie zatoczylo i znowu sa ONI i MY :(

A wracajac do tematu - faktycznie bardzo uczciwy kolega jest(chociaz to chyba nie o to chodzi, bo jakby sprzedal tez bylby uczciwy). Z tego co ostatnio czytalem i ogladalem na meteoryty jest teraz spory popyt. Rozwinela sie juz niezle galaz jubilerstwa z tymi "spadami". Oznacza to, ze ludzie potrafia juz placic kilkaset tysiecy dolarow za sztuke, a i widzialem taki, ktory wyceniany jest rynkowo na 2 mln $, a wcale jakis strasznie duzy nie byl. Trzymany jest w prywatnej kolekcji goscia, ktory w zasadzie zycie i pieniadze poswiecil na ich kolekcjonowanie. Kupije od ludzi na calym swiecie, ale tez sam szuka.

Nie wazne - kazdy robi jak uwaza. Ja faktcznie w dzisiejszych czasach mialbym watpliwosci z odstapieniem swojej sztuki, bo takie kustorz muzeum opchnie to potem i sam zarobi! Niestety juz nie ufam wszystkiemu, co kojarzy mi sie z "Panstwem". Przykre, ale prawdziwe...

Przypomniala mi sie wlasnie historia z lat dziecinstwa, gdzie bylem u babci. Pamietam jak dzis, kiedy to siedzialem z babcia w oknie poznym wieczorkiem i nagle srruuu... meteor spadl do sadu, ze 100 m od okna. Pamietam, ze jarzyl sie jeszcze spora chwile na ziemi. Byl oczywiscie maly... Babcia nie pozwolila mi do niego pobiec. Niestety pech chcial, ze do rana zawalilo teren sniegiem i mimo moich dzieciecych poszukiwan nie udalo go sie odnalezc. Pewnie lezy tam do dzisiaj.

To dobrze że jest taki odzew, mam namiary na niedrogi wykrywacz metali, sprawnego Opla, jak tylko zbiorę fundusze to wyruszam na poszukiwania. Myślałem że zostanę zniechęcony, a tutaj odwrotnie, proszę o informacje gdzie można znaleźć kratery.

Jedyne znane kratery pometeorytowe w Polsce znajdują się w dzielnicy Morasko na północy Poznania. Wyżej masz link do strony. Z tego co pamietam to w Polsce znanym miejscem gdzie spadł duży kawałek to Puławy.

Historia z babcią to straszny niefart ? Zostało jej to wybaczone ?

Ja pamiętam że w czasie żniw pomimo zakazu wróciłem z pola do wioski aby obejrzeć "Sondę", nie dałem rady. Dostałem wtedy solidnie w skórę, ale teraz jak to dziadki wspominają to jest ubaw po pachy.

Dzięki za info, ja jeszcze spróbuję poszukać informacji u geologów, może mają jakieś potencjalne miejsca.

Może uda się kiedyś zorganizować ekspedycję ;-)

Niestety to wydarzylo sie tylko raz :(... Teraz to juz nawet zona by nie powstrzymala ;)

Nie mów hop ......

i nagle srruuu... meteor spadl do sadu, ze 100 m od okna. Pamietam, ze jarzyl sie jeszcze spora chwile na ziemi.

Gdybym był mistykiem, powiedział bym że to znak przeznaczenia :-)