Skocz do zawartości

Komplet TELESKOP NEWTONA ATM 250 / 1750 + DEDYKOWANE DOMOWE OBSERWATORIUM + OKULARY, SOCZEWKI, REDUKCJE + INNE DODATKI…


Kriso

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie! Mam do sprzedania w pełni sprawny teleskop systemu Newtona wykonany własnoręcznie przez pana Adama Żmijewskiego (dziś firma VIPERglass). Przy produkcji lustra „maczali palce” także panowie Jerzy Poruczko i Lucjan Newelski z PTMA.

 

ROK PRODUKCJI: 2001

 

ZWIERCIADŁO GŁÓWNE: średnica 25 cm , ogniskowa 175 cm , grubość płyty 2,5 cm , dokładność 1/32l , spoczywa na dziewięciu podporach, łatwe w kolimacji (za pomocą śrubokręta).

 

ZWIERCIADŁO WTÓRNE: niewiadomego mi pochodzenia, ale działa, zamontowane na pojedynczej nóżce, łatwe w ustawianiu.

MONTAŻ: Typu DOBSON, wykonany z zaimpregnowanego drewna w formie skrzyni. Ciekawe i niezawodne rozwiązanie łożysk z podkładek teflonowych.

 

TUBUS: wykonany z rury PCV

 

SZUKACZ: z rosyjskiej lornetki 7x50 z krzyżem celowniczym

 

WYCIĄG: toczony z aluminium, płynna regulacja, średnica wewnętrzna 2”

 

KRÓTKO O TEJ ZABAWCE. Teleskop kupiłem kilka lat temu od samego twórcy. Służył mi wiernie i doskonale do wszelkich normalnych jak i dziwnych pomysłów związanych z obserwacją nocnego nieba. Bez kozery przyznam, że to świetna amatorska robota i byłem z teleskopu bardzo zadowolony. Teraz mam już niestety mniej czasu na nocne posiedzenia, dlatego postanowiłem (ż żalem!) go sprzedać – trochę idealistycznie myślę, że ktoś może teraz wykorzystać jego możliwości lepiej ode mnie. Sam pewnie zakupię sobie coś mniejszego, żeby jeszcze czasem spojrzeć w Przestrzeń.

 

Z ZALET:

- Parametry mówią same za siebie… obrazy wspaniałe.

- Teleskop rozkłada się. Montaż na dwie części. Z tubusu można wymontować lustro i przeciwwagi. Wszystko posiada specjalnie uszyte pokrowce i pudełko na moduł z lustrem. Nie ma zatem problemu z transportem – mimo gabarytów jest w miarę mobilny. Sam transportowałem go na większe odległości tylko dwa razy, ale wystarczył mały samochód osobowy.

- Rozwiązania techniczne pana Żmijewskiego sprawdziły się. Optyka wewnętrzna nie ulega zbytniemu rozkolimowaniu. Nie ma problemów z nawigacją po niebie.

- Wygląda całkiem, całkiem. Wybaczcie, ale dla mnie estetyka też ważna…

 

Z WAD:

- Teleskop jest w pełni… niezautomatyzowany. Dla mnie oznaczało to niekiedy spędzanie czasu nad atlasem w celu znalezienie obiektu na niebie. Ale dla bardziej doświadczonych nie stanowi to przeszkody. Ponadto nie wymaga zasilania ^^

- W ostatnim czasie szukacz się zupełnie rozjustował, trzeba się z tym jakoś uporać.

- Jest używany, więc posiada trochę rysek na powierzchni i na optyce. Słowem nie jest takie ładne cacko jak ze sklepu.

- Z lustra głównego odszedł już ok. 1 cm kawałek aluminium. Proces naturalny. Trzeba będzie kiedyś je ponownie aluminizować.

OPTYKA DODATKOWA:

- 2 redukcje z 2” na 1,25”

- soczewka barlowa Soligor 2x FMC (2”)

- okular RKE Soligor 26mm FMC (2”)

- okular Plössl 10mm (1,25”)

- „kolimator” z pudełka po filmie foto – skuteczny ^^

 

A teraz gwóźdź programu – wykonane przeze mnie OBSERWATORIUM:

Teleskop trzymam na dachu, pojawiła się potrzeba zbudowania jakiejś ochrony. Wtedy to jeszcze była nowinka. Projektów i pomysłów było wiele. W końcu zrealizowałem coś w rodzaju hangaru suwanego na kółkach po szynach. Sam hangar z blachy aluminiowej, suwnica ze spawanej stali. Pozwoliło to na zmniejszenie wagi. Jak widać na zdjęciach, trochę odchodzi już farbka, ale można przecież podmalować. Hangar zamykany na kłódkę. Posiada specjalne kotwy, którymi przytwierdza się go do szyn – niejeden huragan już przeszedł. Sama suwnica zakotwiczona jest do stropu czterema śrubami. (Można ją także zamontować na ziemi, byle było czym obciążyć.) Konstrukcja nieskomplikowana, a spełnia swoją funkcję. Dodatkowo w szczególnie mroźne i wietrzne noce można się na chwilę schować do środka. Kosz takiego „schronu” to ok. 900 pln. Jeśli na zdjęciach wszystkiego nie widać, proszę o pytania.

 

Jak już napisałem ciężko mi się z nim rozstać, ale coraz rzadziej go odwiedzam (klasa maturalna, opuszczenie

domu), zatem wolę go przekazać właściwej osobie, niech nie porasta kurzem.

 

Za cały komplet chciałbym dostać 2500 pln – sądzę, że to uczciwa cena, bo wyceniam go na ponad 3 tys.

 

Zdjęcia poniżej.

 

pict0011xo1.jpg

 

pict0009wm3.jpg

 

pict0007kl5.jpg

 

pict0006yb1.jpg

 

pict0004xv0.jpg

 

pict0002gs7.jpg

 

pict0016vm9.jpg

Edytowane przez Kriso
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

W związku z licznymi zapytaniami o poszczególne części optyki, zaznaczam, iż zależy mi na sprzedaży całego zestawu. Cóż bowiem jeśli posprzedaję okulary i zostanę sobie z "gołym" teleskopem?

 

Ew. mogę oddzielnie sprzedać teleskop i obserwatorium-hangar.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Cóż, nie mogę sprzedać, więc muszę zejść z ceną. Właściwie wielu się do mnie odzywa, ale dla każdego za duży... Cóż na balkon do bloku to się nie nadaje.

Proponuję 2000pln za całość lub 1200pln za teleskop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.