Skocz do zawartości

szczegóły na Marsie-przy jakim powiększeniu?


MateuszZ.

Rekomendowane odpowiedzi

Owszem achromaty ale z F/10 i ciemniejsze przy jeszcze wiekszych średnicach sa superowe do Planetek a jasne i duże maja problemy z korekcją koloru co nadmiernie zmiękcza obraz planet co widać np na fotkach ze Sky Watchera   :o

 

??? A gdzie ty widziales rozmiekczony obraz planet w achromacie f8? Ktorym? Bo u mnie to >250x mozna mowic o jakims "rozmiekczaniu". Jedyny objaw to lekki fiolet dookola planety! Ale rozmiekczenie? Ostrosc obrazu nie zauwazylem zeby byla gorsza niz w APO (czyli zyleta)!

 

Czy ty ElCapitano masz rozmyte obrazy planet? Czy to ja mam jakis rewelacyjny egzemplarz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obrazy są ostre do dwustu dwudziestu na pewno (9 mm + barlow "x2"). Kolorek przy dużym powiększeniu jak jest, to tuż obok i nie przeszkadza.

Wczoraj, podczas pokazów nieba, miałem chwilami nieco rozmazane obrazy planet, ale to z powodu wiatru dającego (dującego) w rurę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiec Januszu twoja szkola: Nie wprowadzaj ludzi w blad (piszac nieprecyzyjnie) bo jeszcze ktos gotowy uwierzyc (i np zrezygnowac z zakupu), ze refraktor achro daje nieostre obrazy - jak to napisales - rozmiekczone, czyli takie jak ja widze w slabym newstonie! A to wielkie nieporozumienie, tym bardziej, ze tak ostrych obrazow nie widzialem nigdy w zadnym newtonie!!! I to jest imo - bezdyskusyjne!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam jeszcze z czasów kamery VHS (maj/czerwiec 2001) - nagrywane z ręki przez okular, co lepsze klatki stackowane w astrostacku 1, zdaje się, że wyostrzane w iris (nie pamiętam)

 

http://www.astro.leszno.net/galeria-zdjecie.php?id=42

http://www.astro.leszno.net/galeria-zdjecie.php?id=43

 

ale to są buble w porównaniu z tym co można teraz zrobić webkamem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to po maleńku zaczynamy temacik MARS.

A ten fotograficzny atlasik jest OK.

Tylko skąd my weźmiemy takie teleskopy i takie niebo aby liczyć te kratery i doliny na Marsie.

Od jutra zaczynam interesować się Marsem na dobre.

Jednak od dziś...

Trzeba zacząć wstawać rano.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kraterów to na pewno nie zobaczymy, ale ciemniejsze i jaśniejsze obszary będą jak najbardziej do rozpoznania.. szkoda tylko, że to będzie latem - bo jak wiadomo - Mars będzie nisko, powietrze wilgotne i mało przejrzyste - całe szczęście, że najlepiej nie będzie w lipcu tylko w sierpniu i wrześniu - nie ma bata - muszą się trafić odpowiednie waruny na fotografowanie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

napewno będzie widać Oskarze, ja kiedyś oglądałem Marsa podczas opozycji przez lunetę 800/60 z kiepskim okularem i widziałem czapę polarną (nic poza tym, bo ta luneta dawała taki obraz, że nawet na jowiszu ledwo co było widać dwa paski), no ale jak założyło się inny okular to juz było co innego (z Jowiszem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oskarze, proponuję odpalić sobie program Aberrator z symulacją obrazów i wypaczeń obrazów dawanych przez różne sprzęta. Jest tam też widok Marsa przez Twoja rurę. Trzeba tylko ustawić parametry i kliknąć "calculate", czy coś takiego. Ja już wiem co będę widział...  ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez moją lunetę 800/60 można wg aberratora zobaczyć coś takiego:

 

ma60.jpg

 

 

a przez U13, niby coś takiego:

 

ma200.jpg

 

 

nie chciało mi się uwzględniać tych wszystkich błędów optyki i takich tam dupereli, a także oczywiście nie jest tu uwzględniona pogoda, no i jest założenie, że ostrość zostanie ustawiona idealnie

 

no i jeszcze jedno - ten mars tutaj nie "ucieka" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm... ten Mars korci i korci... > :( dzis wystawilem etx'a na balkon i celowalem w Marsa jednak te d=70 daje o sobie znac (achromacik) hihiii

 

nie ma co, nadeszla chwila prawdy... - zamowie jednak ta 130tke APO od Vixena i wtedy dam cynk jak to jest z powiekszeniem na Marsie  ??? zona mnie zabije ale trudno

 

serdecznie pozdrawiam

 

Do JESIONA: Jak sprawuje sie ten Cr150 na planetach??? sprzecik miodzio i marzy mi sie takowy jednak zerkam tez na w/w apo. Moze jednak celestronik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bardzo chce ukończyć moją swerkę 150/1500 przed opozycją. Myślę że będzie dawała super obrazy Marsa. Na razie mam wszystko przygotowane i rozplanowane, w tym tygodniu zaczynam szlifować   ;) . A właśnie ile mam czasu do opozycji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile samo przejście przez punkt opozycji jest momentem, to "zjawisko" zbliżenia z Ziemią jest samo w sobie bardzo rozmyte. Można śmiało mówić o całym miesiącu (druga połowa sierpnia i pierwsza połowa września). Chodzi przecież o rozmiary kątowe Marsa, a te gwałtownie się nie zmieniają. Zatem spoko!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sobie zrobiłem symulkę refraktora 100mm f/10   :)

 

tal_mars.jpg

 

Nie za pięknie cuś tu wyszło? Turbulencja 0,1.

 

 

widzę, że użyłeś innego zdjęcia... ono powinno mieć odpowiedni rozmiar i w ogóle, więc lepiej użyj tego co było załączone do aberratora

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Zapytaj lepiej Oskarze Bartola z jakiej odległości trzeba oglądać monitor aby tak to wyglądalo powiedzmy przy 100x  ??? ??? ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.