Skocz do zawartości

13 września opozycja Urana


Adam J.

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj przed południem naszego czasu nastąpiła opozyjca siódmej planety Układu Słonecznego. Termin ten nie oznacza, że Uran zmienił barwy polityczne (bo nie ma żadnych takich barw), a jedynie tyle, że nasza planeta wyprzedza go w swoim ruchu wokół Słońca.

 

http://news.astronet.pl/news.cgi?5830

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taa, ostatnio wyprzedziłem w ten sposób trzy kamazy i dwie tatry. One jechały z Bielska do Tychów a ja ze Skoczowa do Żor B)

 

A swoją drogą to opozycje Urana są z roku na rok coraz to lepsze, gdyż jest on na polskim niebie coraz to wyżej nad horyzontem. Jednak z drugiej strony dziś jest mała opozycja Urana, gdyż jest on w aphelium swojej orbity.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A swoją drogą to opozycje Urana są z roku na rok coraz to lepsze, gdyż jest on na polskim niebie coraz to wyżej nad horyzontem. Jednak z drugiej strony dziś jest mała opozycja Urana, gdyż jest on w aphelium swojej orbity.

 

Spoko już za 42 lata będzie w peryhelium, może jeszcze będę żył, a jak będę żył to może i będę widział ;)

 

Iro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysokość Urana w stosunku do Jowisza zachęca do astrofoto nawet małym sprzętem.

 

Zawsze kiedy wpadnie mi w ręce jakaś kamerka testuję ją do astro , tym razem z cmosem za 60 zł kupiona dla dzieci do komunikatora.

 

Oczywiście jak na razie przetwornik CCD jest lepszy , bardziej stabilny posłuszny ustawieniom ręcznym , czego nie można powiedzieć o cmosie, jakieś czerwone kolorki edytował.

 

Uran jest dość mały i ciemny , przy zastosowaniu większych powiększeń np. z Barlowem 3x jest już bardzo ciemny-za ciemny do CCD z moją aperturą , ale można by powalczyć z przerobioną kamerą na większą czułość co zamkierzam zrobić.

 

Porównanie Urana z cmosa i CCD - tym samym sprzętem.

 

72d454e09a6245b4.jpg16f0a6c9dfad5d73.jpg

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysokość Urana w stosunku do Jowisza zachęca do astrofoto nawet małym sprzętem.

 

Podziwiam za zacięcie. Ja niestety muszę wcześniej nabyć chociaż platformę paralaktyczną, żeby w ogóle podejść do tematu zdjęć :)

 

Najgorsze jest to, że nie trafiłem tego lata na takie warunki, by przypowerować na tyle w wizualu, by choć tarczce się przyjrzeć. 120x z SPL10 pokazywało za mało, a na 200x z LV6 warunków tego lata nie złapałem.

 

Może w Jodłowie...

 

Pozdrawiam

 

Iro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podziwiam za zacięcie. Ja niestety muszę wcześniej nabyć chociaż platformę paralaktyczną, żeby w ogóle podejść do tematu zdjęć :)

Przesadzasz... planety można robić ze zwykłego tripoda, zwłaszcza te wdzięczne: Jowisza, Saturna i Wenus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesadzasz... planety można robić ze zwykłego tripoda, zwłaszcza te wdzięczne: Jowisza, Saturna i Wenus.

 

Mam Syntę na dobsonie... fociłem z Philipsem SPC900 Saturna w opozycji, i to chyba najdalszy obiekt (pod względem jasności) , jaki mogę fotografować kamerką z powodzeniem w tym zestawie... przy Uranie miałbym zbyt długie czasy dla jednej klatki aby zdjęcia miały jakąś wartość. Tak przynajmniej mi się wydaje.

 

Co do zacięcia, to miałem na myśli obiekt, o tak małej średnicy, gdzie ekstremalnie trudno w naszych warunkach o sensowny detal, poza kolorem tarczy.

 

Pozdrawiam

 

Iro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.