Skocz do zawartości

Jaki teleskop pasowałby dla mnie?


Dementorin

Rekomendowane odpowiedzi

O, dzięki. :) Rozwiałeś moje większe kłopotliwe myśli. A odpowiecie mi jeszcze na to:

Byłem u kolegi co ma 12 i choć pogoda fatalno opowiedział mi o niej. Planet nią nie ma mowy oglądać, jasne obiekty bez szczegółów. DSy zawaliście widać i chodź w 1% nie tak jak na fotach to i tak go rajcują. DSy widać jasno, ale bardzo wyraźnie, neistety potrzebne jest mega ciemne niebo i o obserwacjach z balkonu miejskiego nie ma mowy. :/ Więc co radzicie lepiej 10?

 

A no i czy ma ktoś zdjęcie DS'a lub planetki wykonane przez Syntę 10 lub 12?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra już się zdecydowałem. Albo Synta 10 albo Synta 12. Uzbieram przez parę lat te 3 tysiaki a może do tego czasu stanieje? Teraz tylko pozostały takie pytania:

-Teleskop po rozłożeniu ma pustą przestrzeń tam gdzie w innych jest tuba. Czy to nie przeszkadza w obserwacji? Czy wlatujące w ten sposób światło nie zepsuje mi obrazu?

- Czy taki wyciąg się nie połamie?

- Czy taki teleskop jest wygodny w obserwacji?

- Czy jest możliwy płynny manewr teleskopem czyli góra, dół, prawo i lewo? (pytam o relacje tych co już mają)

- Co to znaczy że teleskop jes kratownicowy?

 

Pozdrawiam i przepraszam za udręczywe pytania. :(

 

PS. Bardzo, bardzo proszę o zdjęcia obiektów jakie i jak widać przez Syntę 10!!! Bardzo bym o te zdjęcia prosił! Bez filtrów i żadnych dodatków!

Byłem u kolegi co ma 12 i choć pogoda fatalno opowiedział mi o niej. Planet nią nie ma mowy oglądać, jasne obiekty bez szczegółów. DSy zawaliście widać i chodź w 1% nie tak jak na fotach to i tak go rajcują. DSy widać jasno, ale bardzo wyraźnie, neistety potrzebne jest mega ciemne niebo i o obserwacjach z balkonu miejskiego nie ma mowy. :/ Więc co radzicie?

 

Po pierwsze pooglądaj coś wreszcie przez ten teleskop u kolegi.

 

System kratownicowy to właśnie te pręty, które są zamiast tuby teleskopu, mają za zadanie min. zmniejszenie ciężaru teleskopu i jego rozłożenie, czyli mobilność. Czy jest wygodny w obserwacji? to pytanie względne, co dla Ciebie znaczy wygoda? Co do połamania wyciągu, to pewnie pytasz o system kratownicowy teleskopu i raczej przy normalntm użytkowaniu nie powinien się on połamać. Co do płynności ruchów, to znowu jest to bardzo subiektywne odczycie użytkownika. "Wlatujące" z boku światło raczej nie przeszkadza w obserwacjach, czasem żeby zwiększyć kontrast można zakryć te boki czarnym materiałem (patrz Taurusy).

Mam nadzieję, ze pomogłam.

 

pozdrawiam

Ori

 

edit: widzę że już mnie uprzedzono :D z odpowiedziami.

Edytowane przez Ori2711
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej nastepnym razem u kolegi popatrz przez telesko a nie na teleskop wtedy wyrobisz sobie zdanie.

Zasadniczo w 10" z planetkami bedzie podobnie jak w 12". 10" Jest co prawda mniej podatna na seeing ale za to w dobrych warunkach pokaze mniej szczegolow.

 

Zasadniczo sa to teleskopy do DS i z zalozenia swojej konstrukcji sie na balkon nie nadaja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A no i czy ma ktoś zdjęcie DS'a lub planetki wykonane przez Syntę 10 lub 12?

 

Dementorin była już o tym mowa, zdjęcia mają się nijak do tego co widać w okularze. Najlepiej oddają to szkice obserwacyjne. Zajrzyj na SkyRover KLIK tam znajdziesz sporo szkiców poukładanych według katalogów (po wybraniu obiektu nie zapomnij kliknąć na Inverse).

 

ps: a z planetami przez 12" to potrzebny jest przede wszystkim dobry seeing, obiekt powinien być odpowiednio wysoko na niebie i kilka filtrów planetarnych też na pewno by pomogła <_<

 

Pozdrawiam

 

lech

Edytowane przez lech
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doradzę koledze.

 

 

Miałem syntę 8" i 12"

 

pod zaświetlonym niebem oglądając syntą 12" nasze piękne niebo, byłem trochę zaskoczony.

 

Niestety na niekorzyść. Powód? niebo szare nie czarne obserwacje w odległości 60m od lamp ulicznych - tak mam usytuowaną działkę.

 

Tu lepsze efekty obserowałem w syni 8"!!! 12 " to odkurzacz Light pollution!!!

 

Saturn - hmm lepszy w syni 8" !!! pewnie ze względu na niedoskonały seeing, tylko kiedy taki występuje w Polsce?

 

nie jest jednak tak źle z tym potworem, kiedy pewnej nocki ujrzałem M13 w okularku to szybciutko pobiegłem po relanium do domku na uspokojenie z

 

wrażenia, a kiedy zajrzałem drugi raz wziąłem jeszcze nitro pod język, żeby móc bez obaw zajrzeć trzeci raz i PODZIWIAĆ TO CUDO. W tym przypadku

 

synia 8 " została starta na proch.

 

To taka moja skromna SUBIEKTYWNA opinia

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem na razie te książki:

-"Spacer po niebie

-"Atlas Nieba PASCAL"

 

Dosyć dużo się z nich dowiedziałem.

Wybaczcie że moja wiedza was tak "denerwuje" mogę odejść z forum skoro to jest za dyuży dla was problem. (tu nie chcę być chamski ale widzę że denerwuję dużą większość)

 

PS. Jak dacie mi czyste niebo yto popatrzę, kolega mieszka obok... :/

Edytowane przez Dementorin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty nas nie denerwujesz ;). Ale musisz tutaj troszkę inaczej podchodzić do pewnych spraw. Nie będę się powtarzał, bo Ori napisała konkretnie, o co chodzi.

 

To do tego poczytaj jeszcze w książce "Niebo na Weekend" działy związane ze sprzętem. To była moja pierwsza książka i dzięki niej wiem od początku przygody z astronomią 2x więcej, niż gdybym przeczytał 2 inne książki, które wydawać by się mogły takie "znakomite".

 

Pozdrawiam ;)

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Już się zdecydowałem na mgławicę kupię sobie Synte 12", a na planetki? Interesuje mnie duże powiększenie i wyraźny obraz! Żeby było widać chociaż czerwoną plamę na Jowiszu i cienie księżyców. Piszę to bo jak zobaczyłem przez Syntę 12" Jowisza to zobaczyłem, nic, jakąś rozmazaną kulę światła i tyle. :/ Kolega powiedział że trzeba do tego filtrów ale tylko by zabulił że go to przerosło. Więc jaki dobry teleskop na planetki?

 

Pozdrawiam, Dementorin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interesuje mnie duże powiększenie i wyraźny obraz! Żeby było widać chociaż czerwoną plamę na Jowiszu i cienie księżyców.

 

Pod warunkiem, że będziesz obserwował np. na pustkowiu w Australii ;)

Tutaj na przeszkodzie nie stoi rodzaj teleskopu, tylko warunki, w jakich przeszło nam obserwować. W typowych polskich warunkach i z obecnym położeniem Jowisza, raczej nie ma co katować swoich oczu powiększeniem większym niż 200x... Zawsze możesz wrzucić sobie nawet i 400x w swojej Syncie 12''. Jowisz będzie spory, ale szczegółów, jakich wymagasz, to tam nie dojrzysz ;)

pzdr

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczy Jowisza podałem w przykładzie. Czy bym zobaczył taką syntą 12" przerwę między pierścieniami u Saturna lub czy bym dostrzegł Urana albo Neptuna? :D

Nadal nie sprecyzowane są Twoje pytania...

Przerwę Cassiniego? Oczywiście, że tak (teoretycznie - na razie nie jest widoczna ze względu na położenie samych pierścieni), tylko jak szeroka ma być ta przerwa. Jak sobie to wyobrażasz? Jakiej wielkości chciałbyś mieć w w okularze tego Saturna? I przy jakiej jego wielkości ma być dostrzegalna?

Uran albo Neptun? Tak, ale jakich obrazów się spodziewasz? Tarczy wielkości jednogroszówki na soczewce okularu? Czy zielonego/ błękitnego punktu bez widocznych szczegółów?

Zastanów się nad sensownym powiększeniem, jakiego możesz użyć, aby nie zmasakrować sobie obrazu...

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczy Jowisza podałem w przykładzie. Czy bym zobaczył taką syntą 12" przerwę między pierścieniami u Saturna lub czy bym dostrzegł Urana albo Neptuna? :D

 

Wimmer, może trzeba pewne rzeczy uświadomić :)

 

Przerwa Cassiniego - TAK

ALE widoczna jest ona już przez sporo mniejsze teleskopy

 

Uran - TAK

ALE pod ciemnym niebem jest on dostrzegalny już gołym okiem

 

Neptun - TAK

ALE jest on widoczny nawet w średniej lornetce

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ooo, dzięki. Urana to się spodziewam i Neptuna tarcza wielkości Jowisza o powiększeniu 30 razy. Czyli ze 3 główki od szpilki, skoro widać przerwę to świetnie! :) A będą widoczne chmury na Wenus czy tylko kremowa plama? :/ (Chmury znaczy że widać że to chmury.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ooo, dzięki. Urana to się spodziewam i Neptuna tarcza wielkości Jowisza o powiększeniu 30 razy. Czyli ze 3 główki od szpilki, skoro widać przerwę to świetnie! :) A będą widoczne chmury na Wenus czy tylko kremowa plama? :/ (Chmury znaczy że widać że to chmury.)

 

Na Wenus nie dostrzezesz żadnych chmur. Powiem wiecej, nie dostrzezesz nic w polu widzenia poza samą Wenus. To zarówka jakich mało. Jedyne czego mozesz się spodziewac to jej fazy. Do jakichkolwiek detali będziesz potrzebował filtrów i to raczej takich egzotycznych.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega radząc mi żebym kupił syntę 10 lub 12, ostrzegł mnie że mogę się rozczarować na planetach widząc jasny obiekt bez szczegółów walący światłem po oczach. (mówiliśmy akurat o jowiszu) Jeżeli miałbym wybrać pomiędzy 10 a 12 to powiedzcie co lepiej kupić ich wady i zalety. Z góry dziękuję!

Czy z synty 10 ujrzę chociaż takie obrazy?

http://teleskopy.pl/images/zdjecia_przez_s...r_150_750_1.jpg[/img]

http://tbn0.google.com/images?q=tbn:FJeMoE...1/M31-400mm.jpg

http://tbn0.google.com/images?q=tbn:vyms4M...-13-0513ut.jpgp

http://tbn0.google.com/images?q=tbn:S5tIJz...m33_wierudz.jpg

Edytowane przez Dementorin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Wiekszy sprzet, to wiekszy sprzet. Wiecej swiatla zbiera, wieksza rozdzielczosc, jasniejsze obrazy, wiecej detalu. To sa zalety. Wady... 12 jest wieksza i trudniejsza w transporcie.

Co do zalaczonych obrazkow. No... to sa fotki. o takim wielkim Jowiszu zapomnij. po poierwsze musialbys miec ogromne powiekszenie, ktorego nie zastosujesz bo..... niewazne jaki masz teleskop. Jest jeszcze atmosfera i to ona Cie zablokuje. Tu masz foto, ktore jest obrobione. jest to polaczenie wielu klatek (stacking) w jedna. Wylapuje sie tylko najlepsze czesci i laczy w jedno. Twoje oko niestety nie ma funkcji stackingu. DS tez inaczej wygladaja. Saturna spokojnie zobaczysz, tylko pamietaj zeby sie nie zawiesc. Widze, ze ty masz wysokie wymagania co do dawanych obrazow. Planety maja teraz kiepszkie polozenie na niebie, wiec sie nie nastawia. WCP, ksiezyce Jowisza to widac bez problemu. Zalezy od pogody, choc teraz warunki na Jowisza coraz gorsze. Uran I Neptun- zero szczegolow. W powiekszeniu np. 150x (ja takie uzywam) to sa gwiazdki. To jest satysfakcja :D.

Ja obserwowalem 16" Meade przez Naglery na zlocie. Jowisz by bez detali w powerze juz okolo 240x. No a nie mopzna powiedziec ze sprzet byl do niczego... Poprostu warunkow nie bylo i tyle. I wyszlo na to ze moj Mak 127 wyciagnal power 150 a 16" zatrzymala sie tez w tej okolicy. Natomiast jak w 16" wygladala M13.... :D jak M27 z filtrem nebularnym.... :D

Wiesz co, jedz sobie na zlot lub umow sie z kims kto ma sprzet i zobacz co to potrafi. Czy Ci to pasuje, jakie okularki ci podchodza, jakie filtry itp. Tego sie nie da opisac, kazdy widzi inaczej i tyle.

pozdrawiam

piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No... to sa fotki. o takim wielkim Jowiszu zapomnij. po poierwsze musialbys miec ogromne powiekszenie, ktorego nie zastosujesz bo..... niewazne jaki masz teleskop. Jest jeszcze atmosfera i to ona Cie zablokuje. Tu masz foto, ktore jest obrobione. jest to polaczenie wielu klatek (stacking) w jedna. Wylapuje sie tylko najlepsze czesci i laczy w jedno.

Tu akurat się mylisz, zobacz na dół tej strony. http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath...s_150/750_EQ3-2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Wiekszy sprzet, to wiekszy sprzet. Wiecej swiatla zbiera, wieksza rozdzielczosc, jasniejsze obrazy, wiecej detalu.

 

Jaśniejsze obrazy? Wypadało by rozwinąć o zaleznosciach do źrenicy wyjsciowej, bo ktoś może się zdrowo zdziwić.

 

 

Tu akurat się mylisz, zobacz na dół tej strony. http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath...s_150/750_EQ3-2

 

No ale czego to dowodzi? Ze Jowisz będzie/nie będzie większy? Albo ja coś nie kumam intencji tego postu albo tu jednak wisi niezła przegina. Mam nadzieje, ze nieświadoma. Prosze nie porównywac fotek do obrazów w okularze ani pod wzgledem detalu ani rozmiaru. Co innego obraz w okularze o konkretnej ogniskowej i konkretnej źrenicy wyjsciowej, co innego fotka z konkretnego chipsetu i konkretnej ogniskowej na konkretnym monitorze.

 

A juz zupełnie co innego fotobajki na stronach sklepowych. Bo to co tam wisi... ehh

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

No w sumie sie tu niezly balagan narobil. Postaraj sie poprostu umowic z doswiadczonym obserwatorem, ktory ma taki sprzet, o jakim myslisz np. Synte 10. Taka osoba Ci pokaze, wyjasni i na wlasne oczy zobaczysz co to potrafi. Inaczej nigdy sie tak naprawde nie dowiesz wszystkiego. Tak bedzie na 100% dobrze.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.