Skocz do zawartości

Galaktyka z gromadką


MaPa

Rekomendowane odpowiedzi

Zostałem namówiony do tej galaktyki przez Bogdana J oraz JaLego w czasie letniego obozu astro na Kudłaczach.
Trochę się obawiałem czy można coś takiego dobrze naświetlić bo zarówno Bogdan jak i Jale robili ekspozycje ponad 10min :!: na CCD a canon to raczej zostaje daleko z tyłu w tym zakresie więc żeby było "coś" widać zaszalałem 12 min klatkami.
Stwierdziłem jednak, ze jak zmarnowałem czas na sharplessa SH2-132 z mizernym skutkiem, to mogę "zmarnować" czas i na te galaktykę. Malo jest ujęć z canona w sieci a szkoda bo przecież obiekt dostępny. Po przeglądnięciu CdC stwierdziłem ustawie sobie ciekawy kadr tak aby mieć dwa grzybki w jednej zupie :-) i piękny szeroki kadr.


SW6"N, NJP, canon 350d mod
15x12min

ngc6946_6939_200808_AFE_2180e1.jpg

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba sprawdzić jak to wygląda w wizualu. Zdjęcie zachęca do odnalezienia tych obiektów.

Brawo!

W wizualu też wygląda świetnie. Właśnie na Kudłaczach oglądaliśmy tą piękną parkę w Columbusie 270 z Nagleren 31. Gromadę widać jako mgiełkę, natomiast w galaktyce widać zarysy tych dwóch największych ramion (możną rozpoznac w która stronę "zamiata" ;) ) . Co ważne łatwo odszukać te obiekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wizualu też wygląda świetnie. Właśnie na Kudłaczach oglądaliśmy tą piękną parkę w Columbusie 270 z Nagleren 31. Gromadę widać jako mgiełkę, natomiast w galaktyce widać zarysy tych dwóch największych ramion (możną rozpoznac w która stronę "zamiata" ;) ) . Co ważne łatwo odszukać te obiekty.

Już mi ślinka cieknie! Ufam, że w Jodłowie nacieszę się tym widokiem dowoli! Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już mi ślinka cieknie! Ufam, że w Jodłowie nacieszę się tym widokiem dowoli! Dzięki!

Warto rzucic okiem w duzej aperturze.... jakbyscie tam mieli ze 40cm fju fju to fajnie by bylo :D

Cieszy mnie fakt ze astrofotografia wspiera obserwacje zawsze chcialem jakoś łączyć jedno z drugim.

 

Naprawdę super zdjęcie.

Warto zauważyć, że pokazujesz je prawie dokładnie w 210 rocznicę odkrycia NGC6946 przez Herschela, który jako pierwszy obserwował ją 9 września 1798 roku.

Szkoda ze nie wiedzialem - obrabialbym w pierwszej kolejnosci przed welonem :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin, jak zwykle trzymasz wysoki poziom, z przyjemnością ogląda się takie zdjęcia w Twoim wykonaniu.

Mam tylko jedno zastrzeżenie :D ,

chyba nie do końca poradziłeś sobie z gradientem, tło jest bardzo nierówne, występują jaśniejsze i ciemniejsze plamy, wrzuciłem z ciekawości to zdjęcie do PS i rozjaśniłem maksymalnie levelsami, całe tło zrobiło się zielono-czerwone.

No i jeszcze jedna sprawa, ja już prawie od miesiąca nie mam pogody, a Ty co chwile coś wrzucasz, jak tak dalej pójdze to wpędzisz mnie w kompleksy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, no to co wyprawiasz tym Canonem to delikatnie mówiąc jest przesada :) Tak nie wolno bo się CCD nie będą sprzedawać!

Najbardziej deprymuje to, że pogoda jaka jest każdy widzi a jak widać niektórym nie brakuje niezłego materiału :)

Normalnie rewela!

 

p.s. jak sobie poradziłeś z glowem z elektroniki przy takich czasach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę super zdjęcie.

Warto zauważyć, że pokazujesz je prawie dokładnie w 210 rocznicę odkrycia NGC6946 przez Herschela, który jako pierwszy obserwował ją 9 września 1798 roku.

Ech, to były piękne czasy. Wyobrażacie sobie, jakie uczucia musiały towarzyszyć tym ludziom? Cokolwiek nie oglądałeś, nie szkicowałeś, to robiłeś ogromny wkład w naukę i przyszłe pokolenia. To tak, jakby dzisiaj jedna osoba nagle posiadła możliwość np. podróżowania w czasie. Wyobrażacie sobie, jaką wartość historyczną nosiłyby jej notatki, fotografie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już mi ślinka cieknie! Ufam, że w Jodłowie nacieszę się tym widokiem dowoli! Dzięki!

To będziesz moim przewodnikiem. Ja do Jodłowa jadę bez sprzętu. Po wielkim, wieloletnim oddaniu astrofotografii mam ogromny niedosyt wizuala. Obiecałem sobie, że ten zlot oddaję obserwacjom wizualnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin, jak zwykle trzymasz wysoki poziom, z przyjemnością ogląda się takie zdjęcia w Twoim wykonaniu.

Mam tylko jedno zastrzeżenie :D ,

chyba nie do końca poradziłeś sobie z gradientem, tło jest bardzo nierówne, występują jaśniejsze i ciemniejsze plamy, wrzuciłem z ciekawości to zdjęcie do PS i rozjaśniłem maksymalnie levelsami, całe tło zrobiło się zielono-czerwone.

No i jeszcze jedna sprawa, ja już prawie od miesiąca nie mam pogody, a Ty co chwile coś wrzucasz, jak tak dalej pójdze to wpędzisz mnie w kompleksy :D

Jasne ze jak pojeździsz levelsami to wychodzą rożne rzeczy tylko jak dla mnie nie chodzi o zaglądanie w piksle na maxa. Jesli to widac na monitorze na pierwszy rzut oka to jest zle i należało by posiedziec nad tym, jesli nie to po co zawracać sobie glowe i tracic czas. :unsure:

 

Materiał zbierałem cierpliwie w okresie ostatniej pogody czyli 2 tyg temu. Zrąbany po nocy ( nocka w nockę powiedzmy) nie miałem ochoty i siły patrzyć na to co mi wyszło. Teraz z przyjemnoscia moge do tego zasiasc :rolleyes: zastanawiajac sie ile dni z rzędu moze deszcz padac za oknem - u mnie juz 8 dzien

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne ze jak pojeździsz levelsami to wychodzą rożne rzeczy tylko jak dla mnie nie chodzi o zaglądanie w piksle na maxa. Jesli to widac na monitorze na pierwszy rzut oka to jest zle i należało by posiedziec nad tym, jesli nie to po co zawracać sobie glowe i tracic czas. :unsure:

Jasne że nie,masz racje,ale u mnie na monitorze widać to na pierwszy rzut oka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne ze jak pojeździsz levelsami to wychodzą rożne rzeczy tylko jak dla mnie nie chodzi o zaglądanie w piksle na maxa. Jesli to widac na monitorze na pierwszy rzut oka to jest zle i należało by posiedziec nad tym, jesli nie to po co zawracać sobie glowe i tracic czas. :unsure:

Też zwróciłem uwagę na te "plamki", bardzo rzucają się w oczy. Zdaje się, że one są typowe dla matryc Canona po odszumianiu na wysokich ISO. Spróbuj może Noise Ninja, jest tam taka fajna funkcja "filter very coarse noise", która powinna poradzić sobie z takimi klimatami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, no to co wyprawiasz tym Canonem to delikatnie mówiąc jest przesada :) Tak nie wolno bo się CCD nie będą sprzedawać!

Najbardziej deprymuje to, że pogoda jaka jest każdy widzi a jak widać niektórym nie brakuje niezłego materiału :)

Normalnie rewela!

 

p.s. jak sobie poradziłeś z glowem z elektroniki przy takich czasach?

Na pojedynczych klatkach wychodzi ale w założeniu to dark go likwiduje. Specjalnie o nie go się nigdy nie martwie więc zakładam że sam znika po kalibracji.

Bardziej się martwię o flaty które przy tych czasach naświetlania przestają z jakiegoś powodu wystarczać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze ta operacja zdrowo tnie pare rzeczy przy okazji chodz daje sobie sprawe ze przy tifie byloby Ci latwiej.

Wiem mniej więcej o co chodzi ale nie chce az tak drastycznie jechac z tym filtrowaniem. No coz musze cos zrobic z parametrami monitora zeby to tak zobaczyc jak Ty :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.