Skocz do zawartości

Narrowband i achromat


Patryk Kizny

Rekomendowane odpowiedzi

  • 10 lat później...

Odkopuję... 

Zastanawia mnie to czy ktoś przez 11 lat spróbował robić NB achromatem?

Teoretycznie nie powinno być różnic między achro i apo, biorąc pod uwagę to że Apo to sprowadzenie ogniskowania RGB do jednego punktu. 

Z punktu widzenia NB nie ma znaczenia to czy refraktor to achro czy apo, kluczowa była by korekcja pola w tym wypadku.

Czy dobrze rozmuję twierdząc że przy dobrym Achroamcie można mieć takie same osiągi jak w Apo, stosując filtry np. ha czy też oiii ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwota znaczna, a możliwości "niepełne" i pewno dlatego niewiele osób próbuje. Aczkolwiek flattener może służyć później w lepszym sprzęcie, więc przy ograniczonych środkach nie jest to złe wyjście. 

Trochę mnie kusi sprawdzenie ile h-alpha pociągnie AVX z takim achro 80/400.

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Tadeopulous napisał:

99% moich fotek to achro SW 102 / 500 i do tego SBIG ST10XE i różne narrowy

z domu mogę nawrzucać troszkę tego stufffuu ;)
 

Świetnie, fajna fota !!!

Bardzo będę wdzięczny za kilka przykładów. Dodatkowy opis, typu czy był używany flattener i czy fotka jest przycięta też się przyda :)

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mierzyłem nigdy ccd inspektorami jak to wygląda - tutaj jest kometa Lovejoy - na kanale L może ta fota cos podpowie - fita tez gdzieś mam 
największe wyzwanie to była zawsze walka z blooomem - ST10 to straszny odkurzacz na fotony ale nie ma bramki ABG 

 

lovejoy.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Adam_Jesion zmienił(a) tytuł na Narrowband i achromat

Fajny wątek. Ja pamiętam swoje doświadczenia z achromatami i narrowband i niestety poległem, choć też byłem przekonany, że nie będzie różnicy w jakości między achro i apo. Nie udało mi się uzyskać zbliżonej wielkości gwiazd i pola do APO. Niestety achromaty cierpią nie tylko na 1 aberrację chromatyczną, ale jest tego znacznie więcej. Na pewno trzeba doliczyć sferyczną, astygmatyzm, mocne flarowanie przez słabą jakość celi, marne powłoki, sprawność, etc. Do tego trzeba doliczyć na ogół biedną mechanikę, fatalne wyciągi niepotrafiące utrzymać osiowości i mamy komplet. No chyba, że ktoś znajdzie jakieś achro premium, ale nie wiem, czy takie są i czy to ma w ogóle sens kosztowy, biorąc pod uwagę pojawienie się chińskich klonów niskodyspersyjnego szkła ohary. 

Niestety nie mogę odkopać materiałów z tamtego czasu. Szkoda, bo miałem porównawcze klatki z 80 mm achro, 80ED i Takahashi FS90.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja wymieniłem tylko wyciąg na taki co udźwignie całe tałatajstwo do focenia (ST10XE + koło FLI + OAG + QHY5 )
dokładnie ten -
https://deltaoptical.pl/wyciag-do-gso-linear-bearing-m-lra-2-refraktor-96mm?from=listing
 

 

niestety na chwilę obecną (awaria i kompletna nieopłacalność kolejnej naprawy ST10XE ) nie mam detektora oraz filtrów żeby dalej ciagnąć temat achro+narrowband

zastanawiam się nad zakupem kamery - tylko jakiej ?

Edytowane przez Tadeopulous
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy czego oczekujemy od zdjęć. Astrofoto można nawet zrobić w luminancji tutaj 2 lata temu zrobiłem dla zabawy fotkę z filtrem L :

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/661-fotografia-achromatem/&do=findComment&comment=153688

 

Cytat

Achromat do szerokich pól SW 102/500 , reduktor ogniskowej long perng 0,6x - daje mi 309mm ogniskowej z backfocusem 51mm ( te pare mm brak złączki akurat), kamerka atik 414ex z filtrem semi apo jako L. Wszystko wrzucone na HEQ5 bez guidingu. Strzeliłem 54 zdjęcia po 60 sekund, bez żadnych klatek kalibracyjnych taka minimalistyczna obróbka z krzywymi tylko. Zdjęcie robione u mnie z działki w Ełganowie  30 km od trojmiasta , zasięg z 5,3-5,5 mag maksymalnie

A tutaj fotka:

587fcba835065_m31achromat.jpg.60698dc99346c81fc62b78efb6ecc618.jpg.0393d686accb5bc2f362042c6ffbaff0.jpg

 

 

Edytowane przez prestoneq
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Zastanawiam się jak optymalnie wykorzystać HEQ5 w Krakowie. Przy tak jasnym niebie jak u mnie jedynym sensownym wyjściem jest wejście w wąskie pasma. Jaką byście polecali tubę do takiego zastosowania? W tym momencie najsensowniejsze wydają mi się:

- Newton 200/800 od GSO w wersji z wyciągiem LRN (mam już korektor komy MPCC Baadera)

lub

- achromat Bresser 150S/750

Ma to sens? Jeśli tak, to który byłby lepszym wyborem?

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, dobrychemik napisał:

Przy tak jasnym niebie jak u mnie jedynym sensownym wyjściem jest wejście w wąskie pasma

Albo podczerwień.

Powyżej 850nm niebo jest dość czarne ;)

 

Na górze LP, na dole czarne niebo :)

 

The-spectrum-of-the-light-polluted-sky-t

https://www.researchgate.net/figure/The-spectrum-of-the-light-polluted-sky-top-and-the-spectrum-of-the-natural-night-sky_fig6_291246919

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.