Skocz do zawartości

Księżyc z kompaktu


grzybu

Rekomendowane odpowiedzi

Zainspirowany pseudostereogramami Hanysiaka zrobiłem swój. Tyle, że dodałem przesunięcie kawałków obrazów na podstawie zgrubnie wyliczonych krawędzi kraterów. Efekt 3d jest dość mocny ale trochę dziwny :)

Oglądamy oczywiście zezując.

Edytowane przez Adam_Jesion
Virus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
a moze to wynikac z tego ze aparat byl trzymany w reku ??

 

jesli chodzi o aparata to zwykla cyfrowka domowa :P to pewnie to :szczerbaty:

 

Ja tez robie kompaktem w projekcji okularowej i nawet jakbym chcial ciezko by mi bylo uzyskac taka aberacje to zapewne jak hanysiak juz napisal jest kwestia aparatu Ja znowu mam problem z ostroscia w calym polu i szumerm na ciemnych miejscach szczegolnie pojawijacych sie po jakiejkolwiek obrobce w Fotoschopie.

 

Na zdjeciu krater Piccolomini widac tez Fracastorius, u gory natomiast Metius i Fabricius - zdjecie nie jest obrocone

Piccolomini.jpg

Edytowane przez KOPER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że się pospieszyłem i Księżyc był jeszcze trochę za nisko ale to pierwsza dobra widoczność od wielu dni. To także moje pierwsze zdjecie krateru Wargentin. :rolleyes:

Zdj_cie013aa.jpg

O jego wyjątkowości stanowi to że, jego wał został wypełniony lawą prawie po samą koronę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że się pospieszyłem i Księżyc był jeszcze trochę za nisko ale to pierwsza dobra widoczność od wielu dni. To także moje pierwsze zdjecie krateru Wargentin. :rolleyes:

Zdj_cie013aa.jpg

O jego wyjątkowości stanowi to że, jego wał został wypełniony lawą prawie po samą koronę.

 

Wargentin wydaje sie miec bardzo gladkie "dno",ale w korzystnym oswietleniu,jak na ktorejs fotce D.Peach'a,widac co tam sie dzieje naprawde-bruzdy i kratery,jak wszedzie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy tą fotkę pstryknąłes "makówką"? :Salut:

 

W chwili obecnej swoją pasję i potrzebę fotografowania Księżyca zmuszony jestem zaspokajać przy pomocy takiego oto ustrojstwa http://astro-forum.org/Forum/index.php?s=&...st&p=273240 podłączonego do MAK-a. :ha:

Korzystając z okazji zamieszczam jeszcze jedną fotkę tego samego rejonu. zostala ona zrobiona ok. 1,5 godz. po wykonaniu poprzedniej. Zwracam uwagę w jak bardzo widoczny sposób, przesunął i zmniejszył się cień po zachodniej stronie krateru Wargentin. Zdj_cie040.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Zapraszam do kontynuowania prac w tym wątku.

 

Z pozdrowieniami

hanysiak

 

 

No taaaa.... <_< a w Jodlowie pora wybrana deesowa... tylko jutro maly Rogalik ok 2 w nocy... a potem coraz slabiej B) ale kto wie moze sie uda pstryknac. Pozdrawiam wszystkich Lunatykow z Lunaparku :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A oto moje pierwsze nadające się (chyba) do pokazania zdjęcie z teleskopu - zdjęcie zrobione kiepską cyfrówką z ręki, przez zwykły okluar SPL 25mm i NLV 5mm ;)

 

Ta fotka 25mm jest wzorowa jak dla mnie. Miodzio, super na sferze widac nierownosci powierzni jak na takie powiekszenie. Wogle czysta fotka. Super. A druga ma fajne cienie kraterskie, rzadko tak widze je :blink:

Edytowane przez Snajper
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta fotka 25mm jest wzorowa jak dla mnie. Miodzio, super na sferze widac nierownosci powierzni jak na takie powiekszenie. Wogle czysta fotka. Super. A druga ma fajne cienie kraterskie, rzadko tak widze je :blink:

 

Dzięki, Była super noc:)

 

A tak btw na onecie były jakieś zdjęcia z wizyty na księżycu w 1969 roku. Nie chcę nic kwestionować, ale jak to można wytłumaczyć?

post-13535-1222268685_thumb.jpg

Edytowane przez enigma
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tych cieni, to śpieszę z wyjaśnieniem ( chociaż to kompletny off). Sugestia jest taka, ze te cienie nie są równoległe, tylko rozbieżne - jakby źródło swiatła było gdzieś blisko ( reflektor?). Gdyby tak było. dolny cień, ten od kamienia, byłby też rozbieżny względem cienia selenonauty, A jednak tak nie jest. Po prostu cień lądownika jest złożeniem wielu jego alementów i dlatego ma taki kształt. To wszystko pozory, po prostu gra cieni...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Ori,wprawdzie Kolega Enigma zaznaczył,że niczego nie podważa,ale i na Ziemi przybierając odpowiednią perspektywę,można doszukać się nierównoległych cieni słonecznych,a jednak Kolega o to nie pyta,a właśnie o przykłaqd księżycowy :szczerbaty:

Kurcze,najbardziej zainteresowani zanegowaniem amerykańskiego sukcesu astronautycznego-Sovieci-nie podważali faktu lądowania na Księżycu,a tu na naszych forach od czasu do czasu padają takie nie-sugestie.Obiecuję że to ostatnie moje słowo na podobne tematy,może nawet wcale nie potrzebne.

 

Pozdrawiam;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolegę Enigmę tak naprawdę to nie zabardzo obchodzi czy Amerykanie byli na Księżycu czy też nie byli. Dostosuję swoje poglądy do osoby, z którą przyjdzie mi na ten temat rozmawiać;) Ale wiecie co - wydaje mi się, że każdy detal na każdym zdjęciu sceptycy uznają za dowód fałszu, a entuzjaści za dowód tego, że to wszystko się rzeczywiście wydarzyło. Chyba nie ma sensu się nad tym zastanawiać - tak więc wypada mi jedynie przeprosić za SPAM :Boink:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś smutno i cicho w tym ciekawym wątku. :unsure:

Rozumiem że deszczowa pogoda nie sprzyja ale można jakoś temu zaradzić. Wystarczy poszperać trochę w zdjęciowych archiwach które każdy szanujący się miłośnik Księżycowych Zakamarków z pewnoscią posiada (a gdy tylko pozwalają warunki mozolnie uzupełnia).

Przeglądając zdięcie wykonane w zimowym seingu udało mi się zlokalizować mały kraterek na górce centralnej starego, owalnego i częściowo zatartego krat. Regiomontanus.

Nieco brakuje mi tu szczegółów ale to wina "innej niż rozwojowa techniki obrazowania" jaką obecnie jeszcze dysponuję. B)

Pozdrawiam.

a111.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj obserwowałem Księżyc i udało mi się pyknąć mu parę fotek z kompakta przystawionego do SP 25mm w mojej Syncie ;) Ale jestem zadowolony, bo fotki całkiem całkiem mi wyszły, ale oceńcie sami. Są to moje pierwsze zdjęcia Księżyca. Przy okazji sprobuję zrobić w SP 10mm.

 

Wstawiam linki do zdjęć:

 

FOTO 1: link

FOTO 2: link

 

Na drugim zdjęciu z lewej widać lekkie zamazanie... Jest to spowodowane przeszkodą przez tubusem w postaci balustrady ;) Ale jak widać dużo nie przeszkadzała.

Edytowane przez Andrev01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kompaktowe Księżyce wykonywane z projekcji okularowej wcale nie ustępują zdjęciom wykonywanym w bardziej profesjonalny sposób. Mam tu na myśli kadry całej tarczy Księżyca. Wczorajszy łysol z refraktorka SW 102//500 + Celestron Omni 32 mm + kompakt Sony.

 

kkk4.jpg

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszego wieczoru również sa dobre warunki seingowe.

 

Jest jednym z największych kraterów Księżycowych.

Wyrażnie widać że w czasie minionych epok nie uchylał się przed ostrzałem.

Podobno wczoraj było go widać gołym okiem.

Wolę go jednak obserwować przez 6" dobrodziejstwo jakie oferuje cywilizacja techniczna, a fachowo i tanio wykonane przez chiński przemysł optyczny.

Zdj_cie081a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Mazowszu nieco lepiej ale gęste chmury również nie pozwalają rozwinąć skrzydeł.

Parę dni temu specjalista od pogody Jarosław K. z TV1 zapowiadał tydzień pięknej polskiej jesieni a tu tymczasem - nędza. Nie chcialbym go posądzać ale skojarzenia typu "krecia robota" nasuwają się same. :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kompaktowe Księżyce wykonywane z projekcji okularowej wcale nie ustępują zdjęciom wykonywanym w bardziej profesjonalny sposób. Mam tu na myśli kadry całej tarczy Księżyca. Wczorajszy łysol z refraktorka SW 102//500 + Celestron Omni 32 mm + kompakt Sony.

 

kkk4.jpg

 

Pozdrawiam.

 

Tak Ci się tylko wydaje...

Wykonałem sporo fotek w projekcji afokalnej (czyli przystawiasz aparat do okularu) i zrobienie dobrej fotki to nie lada sztuka... Ma tu znaczenie seeing, pora roku itd. oraz sprzęt jakim się fotkę wykonuje. Taką fotkę jaką zaprezentowałeś może zrobić każdy... czyli można równie dobrze można potraktować ją z laczka.

"Sorki" ale jestem wyczulony na takie uogólnienienia. Jak pofikasz trochę fotek, zwrócisz uwagę na ostrość , wady optyczne jakie generuje układ okalar- kompakt zrozumiesz wiele, ale i tak jak ja zapewne, nie wszystko. Niby taki Księzyc.... ale wierz mi, swoje wymaga. Spójrz(!), jak wiele osób prezentuje swoje zdjęcia Księżyca po ... DESATURACJI... Z resztą, nie przypadkowo.

 

Mam nadzieję, że się nie droczysz...

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.