Skocz do zawartości

Księżyc z kompaktu


grzybu

Rekomendowane odpowiedzi

CaŁkiem niezłe zdjęcia tu robia, moje poczatki były skromniejsze. Namawiam do robienia dużych serii zdjęć i obróbki w Registaxie. To wymaga jakiegoś mocowania aparatu przed okularem, ale efekty mogą być zaskakujące.

 

Próbowałem tak jak mówisz. Podłaczam aparat za pomocą uchwytu Baadera (Kupionym od kolegi Irasa). Robiłem ok 10 zdjęć i obrabiałem w Registaxie lecz końcowy efekt był jakiś taki nieciekawy :( Szczerze mówiąc to lepszy efekt był gdy wybrałem jedną najlepszą jakościowo fotkę i obrabiałem w Gimpie czy Photoshopie. Wydaje mi się że jest to spowodowane tym, że mam do dyspozycji tylko Synte na dobsonie, a wtedy ciężko utrzymać obiekt w kadrze za każdym razem gdy robię zdjęcie. Potem ciężko jest to złożyć razem - im dalej obiekty od środka kadru tym gorzej się składają. Ale jeszcze na pewno spróbuję to poćwiczyć.

Dużo natomiast wprowadza do jakości fotki przełączenie aparatu na tryb monochromatyczny (przynajmniej w moim starym nikonie) i dobre ustawianie ostrości. Z tą ostrością to w ogóle jest jakaś masakra :)

 

Krater Kopernik i okolice. Obr. w Registax. Synta 8'' i okular SP 25mm.

kopernik_stack_reg_wavelet_obr.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziesięć fotek to za mało, ale np. 50 to już coś i nie przesadzać z waveletem. Oczywiście że na dobsonie to nie jest takie proste, ale można takich serii zrobić kilka, przestawiając za każdym razem teleskop na cel i wybrać mniej przesunięte klatki. Czasem lepiej jest skupić sie na jednym detalu księżycowym dłużej by zebrać więcej materiału niż tylko z jednej serii. Fotografowanie w kolorze zawsze daje mniejsze lub większe przebarwienia na krawędziach kraterów spowodowane dzialaniem atmosfery, szczególnie mocno daje sie to we znaki przy dużej skali projekcji, dlatego faktycznie może lepiej robić to w trybie mono.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, składanie klatek z cyfraka w Registax. Mam z fotami dużej rozdzielczości kłopot w składaniu w tym programie, możliwe, że robie coś źle ale program nigdy nie alginuje mi poprawnie. To jest jedna sprawa. Druga: Jak już się uda, to processing " nie bierze" całego zdjęcia tylko procesuje wycinkami.

 

Chętnie bym przyjął info jak temu zapobiec bądź doradztwo jakim programem najlepiej się posłużyć aby składać klatki, te o wysokich rozdzielczościach z cyfraczka.

 

 

Ps. Klatki z Webcama składają i procesują mi się zawsze poprawnie.

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest,że Registax nie radzi sobie z dużymi objętościowo zdjęciami,bo rozumiem że używasz funkcji "do all".

 

 

To jaki program zainstalować aby było ok z klatkami o dużej rozdzielczości i dużej wadze? Mowa oczywiście o składaniu klatek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dzisiaj mam kolejną fotkę z 18 listopada, przedstawiajacą zachód Słońca nad depresją Lacus Mortis ze znikającym w cieniu kraterem Burg. Kadr dopełniają po lewej stronie dwa znacznej wielkości kratery Aristoteles i Eudoxus.

 

Dla porównania. Prawie ten sam obszar, ale zrobiony w projekcji - Synta 8'' i Vixen LV5. 18 listopad - godzina 6 rano.

dscn8271_gimp.jpg

Edytowane przez jarzbi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre zdjęcie te ostatnie Jarzbi jest w nim potencjał, gdybyś miał z 20 chociaż klatek pozbył byś się trochę szumu i "podprocesował" fotę to była by na poziomie. Na dobre sprzyjające oświetlenie tych kraterów trafiłeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedna wersję tych kraterów. Tym razem trochę mniejsze ale za to wydaje się, że mniej zaszumione. A tak przy okazji zapytam. Jak obrabiacie zdjęcia w PS lub Gimp, to jak powinny kształtować się wartości jasności poszczególnych tworów na księżycu: dno kraterów, najjaśniejsze fragmenty powierzchni, itp ? Mam nadzieję że rozumiecie o co mi chodzi? Obrabiam zdjęcia na ekranie zwykłego laptopa wiec odwzorowanie poziomów na zdjęciach ustawiam z pomocą punktów pomiarowych.

 

dscn8271_v2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykadrowanie znacznie poprawiło efekt.

Bardzo fajnie wyszło, z mnóstwem szczegółu, ostro.

Trochę szumu -fakt. Generalnie, mnie się podoba.

 

Pozdrawiam.

 

EDIT

Próbowałeś odszumić zdjęcie np. programem Neat Image?

Edytowane przez misiowaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eksperymentowałem trochę z Twoją fotką i Neat Image ;)

 

Hej. Ten szum to zmora. Ale ciężko o mniejszy, robiąc przy takim już powiększeniu (LV5). Albo rozmazane zdjęcie albo szum :) Musze sprawdzić ten polecany program bo widzę że efekt jest świetny. A najlepiej odszumiać na początku obróbki (na pełnej klatce) czy dopiero pod sam koniec obróbki?

Niesamowicie wciąga taka obróbka - mogę ciągle siedzieć i coś poprawiać. Tylko ile można spać po 3-4 godziny na dobę. Nie mówiąc już o tym, że zaraz mnie żona znienawidzi ;).

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj o dziwo chmury rozstąpiły sie na parę godzin i zdołałem coś tam popstrykać. Niestety seeing nie za bardzo ale cóż zrobić :)

 

Wczoraj również chciałem coś uwiecznić na fotkach. Niestety zanim MAK się schłodził to niebo już się lekko zamgliło. Niskie położenie Księżyca i wilgoć w powietrzu skutkowały wraźnym zażółceniem obrazu w wizualu - podobnie jak na Twoich zdjęciach.

Myślę ze nie masz nic przeciwko temu że za pomocą PF zdjąłem trochę barwy w tej najbardziej kolorowej.

x1a.jpg

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę ze nie masz nic przeciwko temu że za pomocą PF zdjąłem trochę barwy w tej najbardziej kolorowej.

 

Oczywiście że nie mam :) Dodatkowo mój kompakt też wprowadza zażółcenie podczas fotografi nie wiem czemu.

 

Wczoraj znów kilka godzinek widoczności Księżyca i tym razem inna technika, nakręciłem kilka avików. Niestety jeszcze nie bardzo mi wychodzi obróbka registaxem więc wybaczcie :)

 

abfa246c6974f7f7m.jpg 0bb4cd44dfbb5729m.jpg b574ab39dd0793d3m.jpg 850f9739b1feb078m.jpg

 

Niestety podczas oglądania avików widać jak kratery ściskają się i rozciągaja, straszny seeing.

Edytowane przez Marcoos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Tydzień temu robiąc "testy" dwóch komórek pod kątem ich możliwości w fotografowaniu Księżyca udało mi się trafić na chwilę stabilnego seingu.

Zdj_cie093a1.jpg

W efekcie tego uzyskałem bardziej udane ( jak na razie ) zdięcie krat. Schiller. Nietypowy, podłużny kształt tego obiektu wzmocniony dodatkowo skrótem perspektywicznym, o wym. 179x71km od dawna był podstawą do snucia rozmaitych terii na temat genezy jego powstania. Początkowo zakładano że powstał on na skutek niemal stycznego uderzenia w powierzchnię Księżyca małej planetoidy. W ten sposób mogła by powstać charakterystyczna wydłużona, szrama którą w części płd. wypełniła lawa a w płn. uformowały się ustawione szeregowo wzniesienia przypominające górkę centralną. Inna teoria podaje, że przyczyną mógł być prawie jednoczesny upadek dwóch blisko lecących obiektów o lekko różniących się masach. Myślę że te bardziej masywne przenikęło głebiej i wywołało wypływ lawy wygładzajacej dno krateru. W późniejszych epokach, zarówno dno jak i tarasowate ściany pokryte zostały młodszymi krat. wtórnymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jarzbi, pojechałeś z Kopernikiem ładnie! :) Powiem szczerze, że jestem zaskoczony.

 

eResix, wygląda mi, że poprawiałeś je też sporo dolnymi suwakami w zakładce 'Wavelet options' w Redistax'ie.

Ja ostatnio koncentruje się tylko na wyższych suwakach (od mniejszych detali) i wtedy zdjęcia są naturalniejsze, a detal wyciągnięty.

Jak dla mnie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.