Skocz do zawartości

Księżyc z kompaktu


grzybu

Rekomendowane odpowiedzi

Jedno z dzieci ( te grzeczniejsze :D ) dostało pod choinkę prezent w postaci komórki SE K770i . Nie mogąc dopuścić do brzydkiego grzechu zaniechania, wypróbowałem jej przydatność w fotografi afokalnej. W porównaniu z Nokią 6300 którą aktualnia posiadam, SE charakteryzuje się większą rozdzielczością 3,2mln pix. i znacznie lepszym oprogramowaniem odpowiedzialnym za jakość zdjęć.

Poniższą fotkę wykonałem w niedzielny wieczór.

DSC00106AA.jpg

Co prawda głównym obiektem na który się "zasadziłem" była ostatnio bardzo popularna na forum Rupes Recta. Jednak najlepsze zdjęcie jakie udalo mi sie wtedy zrobić dotyczy południowych rejonów Księżyca. Jest tam prawdziwa gęstwina kraterów wszelkich możliwych kalibrów ale dominują dwie duże struktury.

Zaznaczony wyżej Maginus o średn. ok 168km jest jednym ze starszych kraterów w tej okolicy. Widać to po płaskim, zniszczonym wale szczególnie w w kierunku pogrążonego jeszcze w cieniu krat. Tycho. Na płaskim dnie zaznacza się niewielka górka centralna. Erozja wywołana wiekiem i "ostrzałem" powoduje że Maginus jest dobrze widoczny jedynie przy niskim położeniu Słońca, zaś w czasie pełni prawie całkowicie zanika. Podobnie jest w przypadku krat. Clavius ale teraz widoczny jest jedynie fragment jego wału wyłaniającego się cienia.

Następnym zaznaczonym kraterem jest rzadko fotografowany Morteus ośredn. 116km. Jest on jednym z młodszych utworów księżycowych. Posiada tarasowaty wał oraz jedną z największych górek centralnych o wys. 2,1km.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uff !!! -18st C i ciagle spada.

Udało mi się zrobić fotkę tego samego regionu ale o dwa dni starszą. Dominuje oczywiście Clavius ale opisane wyżej Maginus i Morteus sa również doskonale widoczne.

DSC00149a.jpg

Jak nie zamarzniemy to spróbujemy pofotografować także jutro. :icon_rambo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coremeil,przeniosłem Twoje zapytanie i fotkę do tego tematu

 

no to teraz postawie plusa żeby bez sensu nie było postu w dobrym dziale z minusami ;)

 

pozdrawiam

Ori

Ps: i figa... :( nie moge dać plusa w poście, który zminusowałam... :(

Edytowane przez Ori2711
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy "jadę" powoli milimetrami to właśnie ostrzy się coraz lepiej, do momentu tak jak na fotce i potem coraz gorzej <_<

no dobra zacznijmy od początku

napisz dokładnie jakim posiadasz teleskop, na jakim montażu, jaki detektor, jakie połączenie telepa z detektorem itd

potem czasy naświetlania, czułość

 

wspólnie zastanowimy się co jest przyczyną tego braku ostrości

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z powodu marnego seingu przez ostatnie parę dni, robienie fotek Księżyca nie dawało oczekiwanej satysfakcji. Mimo wszystko zamieszczam to zdjęcie aby był jakiś ślad mojej walki z pogodowymi przeciwnościami. :szczerbaty:

DSC00171_filtered_A.jpg

No cóż - mostu O'Neila nie udało mi się zarejestrować. Odkrywca tej sensacji z roku 1953 miał co prawda mniejszy sprzęt (refraktor 10cm) ale chyba znacznie lepszy seing o bystrym oku już nie wspominając. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Aby uczcić jakoś dzisiejszy mały jubileusz ( przybywa lat, postów i gwiazdek na forum :D ) postanowiłem kolejny etap rozpocząć od pokazania zdjęcia mojego najlepszego astronomicznego przyjaciela.

DSC00205a_filtered.jpg

Fotka powstała przy zgodnym współudziale teleskopu SW MAK 150/1800, komórki Sony-Ericsson K770i 3,2mpx oraz programów Photo Filtre i Neat Image. :)

Pogoda także zrobiła mi prezent w postaci półgodzinnej, częściowej dziury w chmurach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
a2.jpg

a tutaj zdjęcie wykonane przy użyciu statywu, przy zoomie optycznym 15x + jakiś tam dodatkowy zoom wyciagnięty z aparatu

stosunkowo dawno, jak jeszcze nie miałem do dyspozycji teleskopu.

moon.jpg

 

różnica powalająca. niby tylko aparat to zwykła cyfrówka (nic szczególnego), ale i tak jestem zadowolony. :)

może kiedyś będzie lepiej.

 

Pozdrawiam

mlody188

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystając z pogodnego nieba przy okazji obserwacji popełniłem kilka fotek z kompaktu FZ7 przyłożonego z reki do projekcji z okularu SpWa-10mm - Synta 8". Składanie po kilka klatek w Registax 5 (pierwsze próby).

1. Kopernik

Copernicus.jpg

2.Plato

Plato.jpg

3.Tycho i Clavius

Tycho.jpg

4. Aristarchus Plateau - ostatnio mój ulubiony region - odkąd ulepiłem papierowy model - znam tu każdy szczegół ;).

Aristarchus.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Składanie po kilka klatek w Registax 5 (pierwsze próby).

 

Widzę że Twoje zdolności w dziedzinie fotografii nie ustepują wiele tym plastycznym. :rolleyes:

Poświęciłeś mnóstwo czasu na składanie i "dopieszczanie" fotek w Registaksie a zabrakło kilkunastu sekund potrzebnych do ich prawidłowego, bardziej naturalnego obrócenia.

Ale i tak jest to całkiem dobry początek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a zabrakło kilkunastu sekund potrzebnych do ich prawidłowego, bardziej naturalnego obrócenia.

 

A wiesz, że nawet się zastanawiałem czy jest jakaś przyjęta forma - tzn. zgodnie z kierunkami świata (północ u góry itp.) czy "teleskopowa" północ na dole. Ja jak widzisz wybrałem zupełną dowolność (artystyczny nieład, he, he) - a tak naprawdę to pozostawiłem tak jak było na klatce i mi sie od razu dostało.

Obiecuję, że się poprawię ...

Edytowane przez szmarcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Piękna pogoda dopisuje niezmiennie już drugi miesiąc księżycowy. Dzięki ciepłym słonecznym dniom, seing wkracza w typowo letnie zakresy utrudniając fotografowanie w większej skali. Pozostaje robienie fotek w szerszym ujęciu które także mogą mieć swój urok. Zaś ci którzy wyznają zasadę " only wizual" mają niemal codziennie okazję by księżycowymi szczegółami sycić się do woli. :rolleyes:

Nagromadziłem nieco materiału na zapas, z myślą o wykorzystaniu go w czasie parnych i skwarnych letnich nocy.

Poniżej zamieszczam komórkowe fotki dokumentujące ostatnie 4 dni z dłuugiej historii naszego Księżycowego Przyjaciela.

DSC00574_AA_filtered.jpg.DSC00593_BB_filtered.jpg.DSC00614_CC_filtered.jpg.DSC00617_filtered.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotki z 1 Maja 2009. Wszystkie projekcja okularowa SP-WA-10, Synta 8" i Panasonic FZ7 - z ręki.

 

1. Najlepsza moim zdaniem, na której dość dobrze załapał się ciąg małych kraterów Catena Abulfeda przechodzący w Rupes Altai najdłuższy klif na Księżycu długości ponad 500km i wysokości do 1800m. Również widoczny wschód Słońca w Playfair G.

m1.jpg

 

2. Rima Hyginus, Rima Ariadaeus

m2.jpg

 

3. Miejsce znane i lubiane, zwłaszcza w tej fazie ze względu na długaśne cienie Montes Caucasus, no i okoliczne kratery Cassini, Aristoteles, Eudoxus i inne takie jak Valis Alpes.

m1m2.jpg

 

4. Hipparchus, Albategnius

m2m3.jpg

 

5. Stoefler, Maurolycus i okolice bieguna południowego.

m3m4.jpg

 

Tym razem fotki obrócone :)

Edytowane przez szmarcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Widzę że dziale księżycowym wyraźnie daje się odczuć nadejście sezonu ogórkowego a to zawsze skutkuje zmniejszeniem ilości nowych zdjęć. :unsure: Aby przypomnieć dawne, lepsze czasy zamieszczam fotkę południowych okolic Księżyca.

Clavius_2.jpg

Gdyby ktoś powątpiewał w siłę libracji to niech spojrzy na kształt krat. Clavius i Tycho z pierwszej fotki wykonanej 4 kwietnia i porówna z następną z początku maja. Oczywiście wpływ libracji na widok tych kraterów jest mniejszy niż na utwory położone na skraju widocznej z Ziemi tarczy. Tam decyduje ona czy dany krater widać czy też nie. Tutaj mamy tylko inny poziom skrótu perspektywicznego ale samo zjawisko jest ciekawe. Dla odmiany, krat. Maginus sprawia wrażenie mniej spłaszczonego ale wydaje mi się że jest to spowodowane tym że jest starszy a przez to znacznie bardziej płaski, brak też w nim wysokiego wału który mógłby rzucać plastyczny cień.

Edytowane przez Art 69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.