Skocz do zawartości

Księżyc z kompaktu


grzybu

Rekomendowane odpowiedzi

Koniec wakacji.

Pora wrócić na Księżyc. :D

Wykorzystując piękną przejrzystość powietrza wczorajszej nocy postanowiłem przyjrzeć się nieco naszemu satelicie. Nie najlepszy seing uniemożliwił zastosowanie duzych powiększeń ale i w pow. 163x uzyskanym za pom. szerokokątnego UW11 było na czym zawiesić wzrok.

Zdjęcie004_filtered.jpg

Dominującą wielkoskalową strukturą jest tutaj Mare Nectaris i otaczające je pierścieniowo od południowego zachodu góry Ałtaj. Na ich malowniczej krawędzi leży głęboki krat. Piccolomini (90km). Następne dwa duże krat. to częściowo zalany przez lawę Fracastorius o średn. 128km i nieco młodszy Theophilus (104km). Powyżej zaznaczyłem także obiekt-zagadkę z wczorajszego postu Oberona. Ma on średnicę ok. 24km a jego nazwa pochodzi od nazwiska znanego włoskiego fizyka - badacza atmosfery i wynalazcy barometru. Dokładnej nazwy nie podaję, może to skłoni kogoś do wejscia na Wikipedię lub przynajmniej do VMA. :rolleyes:

Pozdrawiam.

Edytowane przez Art 69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Pamiętam jak całkiem niedawno za pomocą małego kompaktu cyfrowego próbowałem zfotografować Księżyc. Aparat Panasonic LZ8 Lumix miał zaledwie 5x zoom optyczny więc poszłem drogą na skróty zoomem cyfrowym przy ustawieniach 1/125sek. przy czułości 100 ISO i cyfrowym zoomie 25.5x. Aparat był strasznie niestabilny ( fotografowałem z ręki ) ale coś z tego wyszło ;)

Na razie nie znalazłem tego zdjęcia ale prosze o pomoc w dobraniu parametrów zdjęcia bo jedyne co było widać na tamtym zdjęciu to morza.

 

Pozdrawiam :papa:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Oj , mroźno było wczoraj ale przemogła chęć spojrzenia na wyłaniające się z cienia koncentryczne pasma gór otaczających Mare Orientale.

DSC00975 a_filtered.jpg

Niemal na środku zdjęcia zaznaczyłem krat. BYRGIUS X ośredn 7km, obok znajdują się kratery D ( 27km ) i A ( 19km ). Zaś przy samej krawędzi MONTES CORDILLERA leży zaznaczony krat. EICHSTADT E ośredn. 18km.

No cóż, rozdzielczość może i nie powala ale od czego mamy przecież LRO! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A oto mój Księżyc wokonany aparatem Panasinic Lumix FZ7

 

Też czasem focę tym kompaktem (parę przykładów kilka postów wyżej) i do Księżyca polecam tryb czarno-biały. Zauważyłem poprawę jakości (sam nie wiem czym spowodowaną). Niestety efektu "obrazu olejnego" nie da się całkowicie wyeliminować nawet przy TIFFie (bez kompresji) bo należy pamiętać, że matryca jest mini (mnożnik x6 - typowy Canon EOS x1,6). Zawsze zostaje zmniejszenie rozmiaru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też czasem focę tym kompaktem (parę przykładów kilka postów wyżej) i do Księżyca polecam tryb czarno-biały. Zauważyłem poprawę jakości (sam nie wiem czym spowodowaną). Niestety efektu "obrazu olejnego" nie da się całkowicie wyeliminować nawet przy TIFFie (bez kompresji) bo należy pamiętać, że matryca jest mini (mnożnik x6 - typowy Canon EOS x1,6). Zawsze zostaje zmniejszenie rozmiaru.

Oj tak, przy rozdzielczości 6 Mpix i rozmiarze 100% strasznie wkurzające to jest. W planie mam zakup lustrzanki (canon 300, 350 D) bo ten aparat do astrofoto sie nie nadaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzisiejsze obserwacje Księżyca ograniczała silna mgła a wczorajsze niskie - położenie nad dachami mojego osiedla. Osiedle w zasadzie jest przyjemne, ale różnokolorowe dymy wypuszczane przez jego mieszkańców już nieco mniej. :szczerbaty:

W każdym razie - próbowałem.

Projekcja okularowa za SW UW11.

DSC00991_filtered.jpg

Edytowane przez Art 69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

witam jestem tu nowy na forum;D (generalnie to mój pierwszy post, wiec jeśli go umieściłem w złym dziale to proszę o przekierowanie) chciał bym zamieścić tu swoje pierwsze zdjęcia księżyca zrobione cyfrówką na Newtonie o lustrze 130mm i ogniskową 900mm, efekty w załącznikach, zdjęcia obrobione registax'em. Uczę się dopiero wiec proszę wybaczyć mi jakość ;D dziękuję z góry za cenne uwagi;-) pozdrawiam

post-18119-126253223723_thumb.jpg

post-18119-126253225636_thumb.jpg

post-18119-126253238799_thumb.jpg

post-18119-126253244222_thumb.jpg

post-18119-126253246139_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, mroźno (nawet bardzo, -14st :zimno: ) było wczoraj w nocy. A do tego było też bezwietrznie, jednak seing w przymglonym powietrzu nie zachwycał. Musiałem długo czekać aż Księżyc błąkający się na obrzeżach Lwa wzniesie się ponad strefę osiedlowego zadymienia. Koło godz. 23 jego tarcza stała się już mniej żółta i mogłem zrobić parę fotek. Poniższa przedstawia pułudniowy odcinek terminatora gdzie dla zabawy zaznaczyłem kilka większych kraterów.

1.BOGUSLAWSKY - 100km średn.

2.BOUSSINGAULT E -98km i B - 54km

3.HAGECIUS F - 36km

4.HAGECIUS - 78km

5.ROSENBERGER -99km

6.STEINHEIL -70km i WATT - 68km

7.METIUS -90km

DSC01223 B_filtered.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Wiadomo że kompaktem lub komórką można zrobić udane zdjęcie Księżyca. Jednak przed próbą przedstawienia go forumowej społeczności powstaje pytanie - zamieścić oryginał czy może "lekko" poprawione? :unsure: No i gdzie leży granica powyżej której nie uzyskamy już poprawy jakości a jedynie ziarnisty efekt "przeprocesowania".

Dla własnej satysfakcji warto jednak trochę poeksperymentować.

Test 3 c.jpg

Po prawej zdjęcie bazowe a po lewej próby wykorzystanie podstaw PS,PF oraz Neat Image.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Wczorajszy Księżyc złapany przez lornetkę+ cyfrówka z 3x zoomem optycznym+ drżące ręce :P . - zrobiony avik i zestackowane 119 klatek. Po prostu ciekawy byłem ile można z tego wyciągnąc.

Przy wyeliminowaniu drżenia rąk idzie jeszcze poprawć ostrość...

Niby nic rewelacyjnego, a cieszy :D

 

ksiezyc_1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 3 miesiące temu...
  • 5 tygodni później...

Piękna ciepła noc, piękny Jowisz i Uran ale to i tak Księżyc najbardziej przyciągał moją uwagę. Faza na dzień przed pełnią może i nie najciekawsza jednak mimo średniego seingu coś udało się złapać.

Krater Bailly - jak na księżycowe warunki to prawdziwy mistrz - 311km średn. Trochę go czas przykurzył młodszymi kraterami ale i tak widać niewysoki poszarpany wał i lekko wypukłe dno.

DSC01883_filtered A.jpg

Edytowane przez Art 69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.