Skocz do zawartości

Księżyc z kompaktu


grzybu

Rekomendowane odpowiedzi

Wczorajszej nocy było wietrznie i bardzo zimno a na moim tarasie a wychłodzony teleskop pokrywał się grubiejącym szybko szronem. Nagrodą za długie czekanie były jednak czyste niebo i znośny seing.

Zawziąłem się na Mare Nectaris które powoli pogrążało się w mroku. Czytałem wcześniej ciekawą stronę http://moonscience.yolasite.com/ghost-crater.php gdzie omawiano zagadnienie kraterów widm na dnie tego morza i postanowiłem sprawdzić to sam. :astronom:

DSC01982_filtered.jpg

Pomimo tego że zdjęcie zrobione jest zwykłą starą komórką coś jednak widać. Może kiedyś będzie jeszcze okazja powtórzyć ujęcie gdy bardziej ukośne oświetlenie uwypukli nierówności pokrytego lawą dna.

Edytowane przez Art 69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy w trzeciej kwadrze. :rolleyes:

W niedzielę 31 października szykując się do porannego wyjazdu wstałem nieco wcześniej. Niebo piękne ale seing słaby, ponieważ nie udało mi się wyostrzyć w NLV6 ustawiłem komórkę za kitowym okularem 25mm. Efekt poniżej.

DSC01996 A.jpg

Później była podróż w pięknym słońcu, spotkanie z rodziną i niecierpliwe czekanie na ciemną noc. (a te w okolicach Janowa Podlaskiego potrafią być naprawdę czarne)

Dawno już nie obserwowałem Drogi Mlecznej w takiej wspaniałej okazałości. Lężąc sobie wygodnie z Andromedą nad głową przeglądałem ją systematycznie od Oriona do Lutni a wszędzie było coś ciekawego, od gigantycznej w mej Taidze 11/70 M31 do maleńkiej M1.

I muszę przyznać (nieczęsto mi to się zdarza) nie brakowalo mi wtedy Księżyca nic a nic.

Wróciliśmy szczęśliwie nie pogarszając statystyk Akcji Znicz.

To były udane "Swięta".

Edytowane przez Art 69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz próbować dalej zmieniając ciągle ustawienia ponieważ komórkowe aparaty fotograficzne różnią się dosyć mocno parametrami i sporo rzeczy trzeba ustalić indywidualnie.

Z moich doświadczeń wynika że najważniejsze jest stabilne zamocowanie telefonu za okularem. Brak drgań pozwala na prawidłowe działanie optyki autofokusa i automatyki nastawiania ekspozycji które w komórkach z zasady pracują dosyć wolno. Ponadto uzyskuje się wtedy prawidłowe zgranie osi obiektywu i okularu co pozwala wykonywać wiele takich samych powtórzeń by nastepnie móc wybrać te najlepsze. Ważne jest także oddalenie obiektywu telefonu od okularu. Tylko w pewnej niewielkiej ( i dla każdego okularu innej) odległości obraz będzie oświetlał odpowiednio duży fragment matrycy. Pewne znaczenie ma także osłonięcie szczeliny pomiędzy telefonem a teleskopem - czarny materiał odcina boczne światło co poprawia kontrast.

Gdy poprzez skonstruowanie jakiegoś uchwytu uporamy się z tymi problemami można przejść do ustawień aparatu. W tym przypadku najważniejszy jest kilkusekundowy samowyzwalacz który eliminuje drgania teleskopu (dokuczliwe szczególnie przy dużych powiększeniach). W ostatniej kolejności można eksperymentować z trybem pomiaru światła, autofokusem i korekcją ekspozycji.

Powodzenia. B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Księżyc wkracza już w drugą kwadrę a tu za sprawą marnej pogody z obserwacjami krucho. Z tego powodu dzisiaj długo stałem przy teleskopie by nadrobić zaległości i zarazem zaspokoić elementarne potrzeby. (między innymi zaliczam do nich regularne obserwacje Księżyca :rolleyes: ).

Faza dziś ciekawa z mnóstwem interesujących formacji ale seing niestety słaby i trudno o fotkę z dobrą ostrością na całej powierzchni.

Zdjęcie przeglądowe wykonane za okularem SW UW11

DSC02027 a.jpg

I zbliżenie wykonane NLV 6

Dobrze widać na nim młody krat. Tycho o średn 88km. Właśnie wyłania się z cienia fragment tarasowatego wału i wierzchołek wysokiej na 2,4km górki centralnej.

DSC02046 a_filtered 1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy znane jest Ci takie podstawowe "elektronarzędzie" jak Neat Image?

Obsługa prosta i szybka a efekty potrafią czasami podreperować przeprocesowane lub zbyt ziarniste zdjęcie. Jednak braku ostrości i wysokiego położenia Księżyca na niebie nie zastąpi nic.

14,10,,3_filtered.jpg

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Sporo czasu zabrało mi odszukanie tego wątku. Dla przypomnienia odkurzę go nieco. B)

9 maja wykorzystałem sprzyjający seing do zrobienia fotki przedstawiającej tektoniczną szczelinę Rima Ariadaeus.

DSC02163 A_filtered.jpg

Rozciąga się ona do dystansie ok. 230km i ma ok. 5km szerokości. W jej środkowej części, lekko na południe leży krat. Silberschlag o średn. 14km.

Zdjęcie zrobione starą komórką SE K770i ustawioną za NLV6.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo czasu zabrało mi odszukanie tego wątku. Dla przypomnienia odkurzę go nieco. B)

9 maja wykorzystałem sprzyjający seing do zrobienia fotki przedstawiającej tektoniczną szczelinę Rima Ariadaeus.

post-7137-0-36103400-1306354933_thumb.jpg

Rozciąga się ona do dystansie ok. 230km i ma ok. 5km szerokości. W jej środkowej części, lekko na południe leży krat. Silberschlag o średn. 14km.

Zdjęcie zrobione starą komórką SE K770i ustawioną za NLV6.

 

Bardzo ciekawe zdjęcie! Jakie ustawiłeś opcje zdjęcia na komórce? Ja mam z tym problem - foto są nieostre:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.