Skocz do zawartości

Znikające pierścienie Saturna


Robert Bodzoń

Rekomendowane odpowiedzi

Większość obserwatorów wie, że w ostatnich latach widoczność pierścieni Saturna była coraz gorsza. Nieuchronnie zbliża się moment, że pierścienie przestną być widoczne. Kiedy to nastąpi? Już za niecały rok - 4 września. Z tym, że wtedy Saturn będzie znajdował się na niebie bardzo blisko Słońca i w dodatku w bardzo niekorzystnym położeniu na ekliptyce. W tym okresie będzie praktycznie niewidoczny.

 

Na dobrą sprawę już wkrótce będziemy mieli okazję zaobserwowania bardzo "cienkich" pierścieni. A wszystko za sprawą wędrówki Ziemi po swojej orbicie, która sprawi, że obecnie pierścienie "chudną", ale zanim znikną, powtórnie trochę "przytyją".

 

W ostatniej dekadzie grudnia i w pierwszej stycznia "grubość" pierścieni wyniesie zaledwie 0,3", przy "szerokości" około 40". To będzie bardzo dobry okres do podziwiania tak ustawionych pierścieni, tym bardziej, że w drugiej połowie nocy Saturn będzie wznosił się na wysokość ponad 30 stopni nad horyzontem, a nad ranem nawet 40 stopni. Podziwiania pod warunkiem, że będzie co podziwiać ;)

 

A będzie to wyglądało w kolejnych miesiącach mniej więcej tak:

 

1 października 2008

 

post-2346-1222282108_thumb.jpg

 

1 listopada 2008

 

post-2346-1222282219_thumb.jpg

 

1 grudnia 2008

 

post-2346-1222282292_thumb.jpg

 

1 stycznia 2009

 

post-2346-1222282346_thumb.jpg

 

1 lutego 2009

 

post-2346-1222282404_thumb.jpg

 

1 marca 2009

 

post-2346-1222282433_thumb.jpg

 

1 kwietnia 2009

 

post-2346-1222282479_thumb.jpg

 

1 maja 2009

 

post-2346-1222282505_thumb.jpg

 

1 czerwca 2009

 

post-2346-1222282534_thumb.jpg

 

1 lipca 2009

 

post-2346-1222282570_thumb.jpg

 

1 sierpnia 2009

 

post-2346-1222282615_thumb.jpg

 

4 września 2009

 

post-2346-1222282653_thumb.jpg

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 września 2009

 

Sat_4.09.jpg

 

Dziwne wrażenie, wygląda jak nie Saturn... to będzie moje pierwsze świadome "zniknięcie " pierścieni Saturna. Oby pogoda dopisała.

Na jak długo "znikną" pierścienie? To kwestia dni czy godzin? Chodzi mi o widok w okularze teleskopu przy powerze ok. 150-200 razy.

 

pozdrawiam serdecznie

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jak długo "znikną" pierścienie? To kwestia dni czy godzin? Chodzi mi o widok w okularze teleskopu przy powerze ok. 150-200 razy.

 

 

Bardzo dobre pytanie! Sądzę, że będzie to kwestia kilku dni - może tygodni. Trzeba będzie sprawdzić!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam, że sam nie pamiętam jak było ostatnim razem. Interesował mnie Saturn z pierścieniami, a nie bez ;)

 

Przypominam jednak, że we wrześniu planeta nie będzie widoczna, gdyż będzie w pobliżu Słońca. Dlatego warto potestować swoje teleskopy zimą, w grudniu i styczniu.

 

Dodatkowo będziemy mieli takie ustawienie, że satelity Saturna będą "ślizgać" się po pierścieniach. Będziemy mogli także obserwować zaćmienia Tytana przez Saturna, ale dopiero pod koniec roku. Przejść na tarczy chyba nie uda się dostrzec.

 

Przy okazji przypomnę, że w przyszłym roku nasza planeta będzie także w płaszczyźnie orbit galileuszowych satelitów Jowisza, co umożliwi obserwację ich wzajemnych zakryć i zaćmień. Ale to już temat na inny wątek. Może w weekend.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tranzytami będą problemy. Zaledwie kilka będzie widocznych w końcówce.

 

Już 21 listopada 2008 br. coś takiego, ale tuż po wschodzie Saturna:

 

Czy widzicie Tytana na miniaturce? W rzeczywistości będzie jeszcze trudniej. Wątpię, aby ktoś to dostrzegł w realu.

 

post-2346-1222286654_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tranzytami będą problemy. Zaledwie kilka będzie widocznych w końcówce.

 

Już 21 listopada 2008 br. coś takiego, ale tuż po wschodzie Saturna:

 

Czy widzicie Tytana na miniaturce? W rzeczywistości będzie jeszcze trudniej. Wątpię, aby ktoś to dostrzegł w realu.

 

sat_tran.jpg

 

 

Dostrzeżenie tarczy tego dużego księżyca to wyjątkowo trudne zadanie. Myślę jednak że wielu obserwatorów nie będzie szczędzić wysiłku w nadziei że wracając z obserwacji bedą mogli sobie zanucić: "widziałem orła (Tytana) cień ..." :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostrzeżenie tarczy tego dużego księżyca to wyjątkowo trudne zadanie. Myślę jednak że wielu obserwatorów nie będzie szczędzić wysiłku w nadziei że wracając z obserwacji bedą mogli sobie zanucić: "widziałem orła (Tytana) cień ..." :D

 

Tak, odkąd kupiłem telepa półtora roku temu, pierścienie się chowają (Cassiniego rok temu było ciężko, a co dopiero teraz), Jowisz latem nisko (120x power to max :/), perspektywy że będzie lepiej dopiero za kilka lat ;)

a kilka miesięcy temu przed balkonem zamontowano mi sodowego killera, co generalnie ograniczyło mi obserwacje tylko do planet i księżyca)

Odkąd kupiłem filtr słoneczny ND5 jest dołek minimum aktywności, i jeszcze straszą, że długo może dołek potrwać (nawet 50 lat), a po jedynym nie zasłoniętym chmurami ostatnio zaćmieniu następne godne uwagi w Polsce za lata... Nie ma to jak dobry start i zacięcie :D

 

Dawać tego Saturna, będziemy wypatrywać co się da ;)

 

Pozdrawiam

 

Iro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Przyznam, że sam nie pamiętam jak było ostatnim razem. Interesował mnie Saturn z pierścieniami, a nie bez ;)

(...)

miałem okazję widzieć przynajmniej raz Saturna bez pierścieni (chodzi o liczbę takich zjawisk (znikań), a nie liczbę obserwacji podczas takiej serii).

Było to ostatnio w lutym 1996 roku, a podczas pokazu Saturna w PTMA w Warszawie jeden z naszych obserwatorów (jeszcze "młody" jako obserwator) powiedział : "pierwszy raz widze Saturna bez pierścienia i mam nadzieję, że nie po raz ostatni". :)

Będziemy mieli kolejną okazję :)

 

Hermes(1937)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Na jak długo znikną pierscienie?. Przyroda lubi symetrie (rózne). Tutaj wystarczy chyba popatrzeć wstecz na zamieszczone w tym wątku rysunki.

Pozdrawiam!

dla teleskopu Hubble'a okres niewidoczności to kilka dni.

Nas nas, dysponującym teleskopami np. 30 cm, ten okres to +- 10 dni względem "środka" zjawiska (zniknięcia).

 

Hermes(1937)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dobrą sprawę poranne ptaszki już mogą poszukiwać Saturna o świcie, lecz warunki obserwacji są jeszcze trudne. Ale można stwierdzić, że z każdym dniem będą coraz lepsze i za tydzień, dwa być może będzie można rzucić okiem na pierścienie planety. Tym razem dodaję dane liczbowe dotyczące "grubości" pierścieni w ciągu najbliższych miesięcy. Tak jak opisałem wcześniej, na przełomie grudnia i stycznia pierścienie niemal całkowicie przestaną być widoczne. Nawet patrząc przez większe teleskopy będzie to jedynie "kreseczka". Pierścienie będą wtedy miały grubość mniej więcej taką, jaką ma Przerwa Cassiniego w czasie optymalnej widoczności.

 

Dane odnoszą się do godziny 5 UT (rano):

 

data / wysokość Saturna / grubość pierścieni / uwagi

 

01.10 - 13° - 1,8" - Słońce 8° pod horyzontem

11.10 - 18° - 1,6" - Słońce 10° pod horyzontem

21.10 - 23° - 1,4" - Słońce 13° pod horyzontem

 

01.11 - 28° - 1,1" - Słońce 16° pod horyzontem

11.11 - 33° - 0,9"

21.11 - 36° - 0,6"

 

01.12- 40° - 0,5"

11.12- 42° - 0,5"

21.12- 43° - 0,4"

 

01.01- 43° - 0,4"

11.01- 41° - 0,4"

21.01- 38° - 0,6"

 

"Grubość" pierścieni odnosi się do wielkości zaznaczonej na grafice.

 

post-2346-1222869773_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzucam grafikę przedstawiającą poranne położenie Saturna - na moment końca nocy astronomicznej.

 

post-2346-1222890065_thumb.jpg

 

Na przełomie grudnia i stycznia, czyli w okresie, który najbardziej nas interesuje Saturn będzie wznosił się na wysokość ponad 40 stopni już 4-5 godzin przed wschodem Słońca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sięgnąłem do zapisków z przed trzynastu lat, (1995r.)kiedy to obserwowałem "zanikanie" pierścieni Saturna. Miałem wówczas do dyspozycji jedynie obiektyw fotograficzny MTO11CA, który jest ciut za mały na ambitniejsze obserwacje, niemniej dało się co nieco zobaczyć. Co ciekawe jak widać ze szkiców, znikaniu pierścienia nie towarzyszył jednoczesny zanik jego cienia na tarczy planety, by po kilku dniach sytuacja się odwróciła: pojawił sie pierścień, ale zanikł jego cień na planecie. Dodatkowo tylna część pierścienia po lewej stronie(obraz odwrocony) była w cieniu i w efekcie tworzyła się w tej strefie luka. Za te efekty wizualne odpowiedzialne są zmienne w czasie wzajemne relacje plaszczyzn pierścieni, orbity Saturna względem obserwatora ziemskiego. W roku 1995 były bardziej sprzyjające warunki do obserwacji tego zjawiska niż nadchodzące obecnie, ale za to tym razem mam szanase dzięki większemu teleskopowi na obserwację wizualną i CCD tranzytow cieniaTytana na tle tle saturnowych chmur, gdyż jego rozmiar osiągnie max. nieco więcej niż 1" średnicy.

Obraz_005.jpg

Obraz_004.jpg

Obraz_002.jpg

Obraz_003.jpg

Obraz_001.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rysunek Jana Heweliusza w którym przedstawia on swoje wyjaśnienie problemu "dziwnego zachowania" się pierścieni Saturna

(Pewnie już gdzieś dawałem ten link)

http://cnx.org/content/m11972/latest/hevelius_phases.gif

http://cnx.org/content/m11972/latest/

 

Saturn w latach 2001-2029

http://cdn3.libsyn.com/astronomy/Saturnopp...95b88fa0e5254ac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj o 4,30 obserwowalem Syntą 10''. Marne warunki , linie po samolotach jak autostrady. W lantanie NLV 10 przy 120x pierścień wręcz nie do wyłuskania.Dopiero przy 260x w kitowym 4,5mm odcinał się od planety. tak cienkiego jeszczę nie widzalem. Piękny jakby nowy , inne spotkanie z Saturnem . Gorąco polecam dzilmy się obserwacjami Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pogoda była w miarę łaskawa również w drugiej części nocy więc postanowiłem zaszaleć i przed chwiła powitałem tegorocznego saturna :)

był jeszcze nisko, 14 stopni, pierścień w postaci kreski widoczny w każdym powiększeniu począwszy od 40x, a przy 190x (co było już nieostre) dodatkowo widziałem ciemniejszy pas (pierścień na tle planety a może cień pierścienia?).

sprzęt: mak 127

 

tak więc udało mi się tej samej nocy zaobserwować mgławicę Saturn i planetę Saturn. wcale nie podobne :P

przy okazji garść bezużytecznych faktów: planeta Saturn poruszając się po ekliptyce może zblizyć się do mgławicy Saturn na około 10 stopni, ostatnio tak było w 1994, następnym razem będzie w 2023, a w tym momencie złośliwie ustawiły się na przeciwległych krańcach nieba utrudniając ich oglądanie tej samej nocy! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też obserwowałem Saturna w sobotę rano.Seeing srtraszny,a pierścień widoczny jako jedna linia,ale z animacji wynika,że ciągle powinniśmy widzieć jego dwie krawędzie "górną i dolną".Zobaczymy przy lepszym seeingu.

 

Ps.

Robi się ciekawie.Byłem przekonany,że "zniknięcie" pierścieni nastąpi w małokorzystnych warunkach obserwacyjnych,ale będzie całkiem dobrze,pod warunkiem,że znajdziemy siły do wstawania w drugiej połowie nocy.Tranzyty Tytana...mmmm,marzenie:)

 

Ps2.

 

Ahhh,dopiero doczytałem,że to jeszcze nie "zniknięcie" pierścieni:(

Edytowane przez hanysiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jestem po porannych obserwcjach Saturna. Jest to moje pierwsze w tym sezonie oglądanie Władcy Pierścieni. Napiszę, że planeta robi wrażenie. Warto było wstać i marznąć (dzisiaj na południu polski temp. -5C). Seeing był różny. Mam Saturna nad moja wsią, ciepło z kominów powoduje drgania atmosfery. Jednak gdy się uspokojało, można było dostrzec wyraźnie 2 pasy, różnice w jasności miedzy półkulami oraz cień jaki rzuca pierscień na tarczy. Cień - znaczy się wyraźnie oddzielony od tarczy czarną kreską pierścień. Pierścien - znaczy się kreska pozioma przez tarcze i trochę dalej w przestrzeń. ;)

 

Dostrzegłem również księżyc Saturna: Mimas. Widoczny był wyraznie na przedłużeniu pierscienia. Wyraźnie? Więc jednak była to Tetyda. Mimas ma okolo 12.5 mag a Tetyda ok. 10 ! Po przeciwnej stronie widziałem Ree. Szkoda, że zapamiętałem tylko pozycje 2 księzyców... No ale Saturn i księżyce nie uciekną!

Zachęcam.

 

 

ciemnego nieba

 

ps. Przypomnę adres, gdzie można sprawdzić jak wyglądają planety oglądane z Ziemi i nie tylko! Oto on: http://space.jpl.nasa.gov/ . Dobrej zabawy!

Edytowane przez mpp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedmówca powiedział już wszystko , ja tylko zamieszczę skromną fotkę z tej porannej obserwacji.

 

CG-5 GT , SCT 8" , Barlow 3x Tele Vue , DBK .

 

Nie wiem dlaczego Saturn jest czarno-biały na podglądzie był kolorowy ? muszę sprawdzić o co chodzi.

 

39bf77635d0c829d.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Ja tez sobie pobodke zafundowalem i mialem pieknego Saturna. Obraz w Maku 127 bardzo ostry. Cien pierscienia wyraznie widoczny. Planeta tez bardzo ladnie sie prezentowala. OGOLNIE WIDOCZNOSC BARDZO DOBRA. Aczkolwiek mam jasne niebo. Kupilem filtr sky and moonglow ale dostalem go w nasepny dzien po obserwacji :angry:

Ogolnie polecam wczesniejsze pobudki- warto:-)

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj nad ranem około 3 30 przebudziła mnie włanczająca się cały czas ładowarka ,jak zawsze musze podejść do okna i luknąć .Piękny orion wyrwał mnie na balkon na którym teleskop stał całą noc .Obraz saturna był stabilny i dał się znakomicie wyostrzyć przy powiększeniu 200x .Sam pierścień był ostry żyletka choć cienki ale fajny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.