Skocz do zawartości

DSy z miasta !


wimmer

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

Po "tabeli Wimmera" przyszedł czas na moją kolejną inicjatywę. W tym wątku będę prezentował szkice DSów (i nie tylko) widzianych z miasta! Mam nadzieję, że moje szkice pozwolą nowym użytkownikom (i nie tylko nowym) zorientować się jak wyglądają DSy widziane z balkonu przy wszędobylskim zanieczyszczeniu światłem przez teleskop o średnicy 127mm i ogniskowej 1250mm. Mam na myśli skupienie się na tym co będzie widać z balkonu w mieście oraz niestety czego widać nie będzie. Porównujcie proszę moje szkice ze szkicami wykonanymi pod ciemnym niebem, to różnica od razu rzuci się w oczy ;)

 

Troszkę o warunkach: Mimo, że mieszkam niedaleko centrum Wrocławia, to nie narzekam na warunki. Mogło być gorzej. Dzięki temu, że niemal ze wszystkich stron otaczają mnie bloki, gołym okiem z balkonu - w dobrą noc sięgam gwiazd około 5 mag. Tak więc widać ode mnie np. wszystkie główne gwiazdy tworzące Lutnię. Jak na miejskie warunki jest więc całkiem nieźle.

 

Jednocześnie proszę o wyrozumiałość - to moje pierwsze szkice. Powoli nabieram wprawy.

W ramkach opisane są najważniejsze informacje dotyczące szkicu: Obiekt, teleskop, powiększenie, pole widzenia okularu, użyty filtr i informacje o seeingu.

 

Na pierwszy rzut klasyki:

 

M29.jpg

 

M13.jpg

 

 

M39.jpg

 

 

ciąg dalszy nastąpi...

Edytowane przez wimmer
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to M57 nie jest taka kołowa.

A, naprawdę tak widzisz M13 czy Ci się nie chciało rysować tylu gwiazdek? ;)

 

Ale szkice są świetne, dobrze oddają to co widać w okularze. A jeśli to Twoje pierwsze szkicowanko, to aż strach pomyśleć co będzie następnym razem.

 

Świetny pomysł z tymi szkicami, to bardzo piękne że ktoś tak się angażuje aby przybliżyć "nowym" prawdziwy smak astronomii. Gratulacje!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A, naprawdę tak widzisz M13 czy Ci się nie chciało rysować tylu gwiazdek? ;)

 

Niestety przy wspomnianych warunkach - widać tylko rozmazaną plamkę, gdzie tylko zerkaniem pośrodku majaczą pojedyncze gwiazdki :(

 

*EDIT*

A co do M57 - wrzuciłem przez przypadek wersję roboczą :) Wstawiłem teraz tą właściwą

 

pozdrawiam

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wimmer idziesz jak burza B). Tabelka była naprawdę dobrym pomysłem, teraz te szkice. Na pewno sporo więcej roboty będziesz musiał w nie włożyć niż przy tabelce, ale myślę, że warto. Tak trzymaj !

 

Współczuje widoku M13, ale mam pytanie odnośnie tego szkicu, a dokładnie to jaką techniką zrobiłeś te pociemnienia i pojaśnienia wewnątrz "chmurki" ?

 

Pozdrawiam

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki!

Cieniowanie wewnątrz "chmurki" jest zrobione za pomocą miękkiego ołówka - "roztarte" palcem, a tam gdzie ma być dokładniej, to pałeczka kosmetyczna do uszu :lol: Tam gdzie ma być cień (po przerobieniu w negatyw) - obszar zostaje ominięty w "rozcieraniu".

Szkice są tez poddane lekkiej obróbce w GIMPie. Stosuje "rozmazanie" tylko gdy podczas skanowania widać ziarnistą strukturę kartki.

 

A co do M13 i braku gwiazdek - cóż takie oto są miejskie obserwacje :)

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to na jakiś czas mamy Wimmera z głowy. Zamiast pojechać z kolegami pod ciemne niebo będzie malował astronomiczną wersję Panoramy Racławickiej :D

3mamy kciuki :Salut:

mam jedno pytanie: ten zasięg 5m to w pobliżu zenitu czy na całym niebie?

 

pozdrawiam

 

PS

ze względu na mgiełkę nie pojechałem na obserwacje ale przez chwilę oglądałem niebo z podwórka. Nad dachem domu zobaczyłem M31 (słaba mgiełka). Sprzęt to sklecona na szybko lunetka 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obowiązkowy materiał dla początkujących. Kontynuuj koniecznie!

 

A co do M13 i braku gwiazdek - cóż takie oto są miejskie obserwacje :)

Bardzo podoba mi się Twoja M13stka - niby jednolita plamka, a jednak jakby coś się tam zaczynało dzielić na pojedyncze gwiazdki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak to rzeczywiście widać,niestety;P Początkowo jak chciałem kupić telepek sądziłem że będę oglądał kolorowe obrazki ale lektura forum pokazała cos innego...telepka i tak kupiłem a z widoku mgiełek jestem bardzo zadowololny a główną przyjemnością jest ich odnajdywanie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dowiedziałem się od kolegi, że szkice posiadają niedoskonałości - zwłaszcza na szkicu Jowisza było widać podejrzane cienie, czy gradienty (?) Tym tropem doszedłem do tego, że miałem źle skonfigurowany monitor i sam nie widziałem tych wad :)

 

Wrzucam poprawionego Jowisza, M57 i M27, gdzie najbardziej było chyba widać te błędy.

 

Jowisz.jpg

 

M27.jpg

 

M57.jpg

 

za niedogodności przepraszamy :)

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś tam jednak widać z tych dużych miast. :) Pół godziny temu wypatrzyłem z mojego warszawskiego podwórka lornetką Tento 7x35 - M31, M13 i Cr399. Myślę że Twój projekt jest bardzo pożyteczny, bo często kierowane do początkujących zachęty aby szukać ciemnego nieba mogą przerysować problem i nieco zniechęcić mniej mobilne osoby do poszukiwań na niebie choćby łatwiejszych obiektów DS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Zamieszczam kolejne dwa DSki balkonowe:

 

Duża spiralna rodem z Andromedy :)

M31.jpg

 

oraz coś. Znalazłem podczas rekonesansu w Cefeuszu fajną gromadkę :) Naszkicowałem ją, a gdy postanowiłem ją znaleźć na mapie to nie mogłem :lol: Szukacz przy silnym LP też dużo nie podpowiedział. Podejrzewam, że jest ona częścią jakiejś większej gromady, ale ze względu na małe pole w moim SC nie mogę objąć jej otoczenia. W dodatku kątówka prostuje mi góra-dół, ale odwraca prawo-lewo i to dopiero utrudnia sprawę.

O ile dobrze pamiętam, czesałem wtedy dwa obszary - "kwadrat" Cefeusza oraz zatrzęsienie gromadek w rejonach od M39 do Alderamina. Jakby ktoś miał wenę, to chętnie dowiem się cóż to jest ;)

 

Cephei.jpg

 

c.d.n

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szkice Wimmera zachęciły mnie do sprawdzenia jak to wygląda w rzeczywistości

 

zasięg gołym okiem to około 3,5mag. Znacznie słabiej niż w centrum! To "zasługa" Magnolii, Faktory i lotniska oraz pobliskiej rzeczki

ale do rzeczy ... mój sprzęt podobny jak Wimmera bo to MAK 127. Obserwacje od około 20:00 do 22:00 z małymi przerwami

na pierwszy ogień poszła M13 bo najszybciej zachodzi. W Plosslu 25 mm to słaba mgiełka, w której nie można rozróżnić pojedynczych gwiazd. Teraz przyszła kolej na nowy nabytek: Nagler 13 mm. Pole widzenia jak w Plosslu mimo prawie 2 razy krótszej ogniskowej! M13 znacznie większa i momentami widoczne pojedyncze gwiazdy poza centrum. Wysłużony Plossl powędrował do pudełka. Dalsze obserwacje Naglerem

zachęcony widokiem M13 zaatakowałem M92. Mniejsza od M13 z jasnym jądrem. Pojedyncze gwiazdy niedostrzegalne; chociaż przy użyciu odrobiny wyobraźni ...

M57 wygląda niemal identycznie jak na szkicu Wimmera. Momentami dobrze widoczna dziurka w środku, a za chwilę ledwo widać mgławicę. Pewnie akurat szwendały się jakieś chmurki

próbowałem znaleźć M27 ale bez powodzenia. Okoliczne gwiazdy niewidoczne gołym okiem

niebo zaczyna być nieco zamglone więc na koniec rzut okiem na M31. Nie widać jej w szukaczu. Słabo widoczna przez teleskop; głównie jasne jądro. W polu widzenia okularu znajduje się też M32. Na zdjęciach te galaktyki niemal dotykają się, a u mnie jest między nimi spora przestrzeń

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oraz coś. Znalazłem podczas rekonesansu w Cefeuszu fajną gromadkę :) Naszkicowałem ją, a gdy postanowiłem ją znaleźć na mapie to nie mogłem :lol: Szukacz przy silnym LP też dużo nie podpowiedział. Podejrzewam, że jest ona częścią jakiejś większej gromady, ale ze względu na małe pole w moim SC nie mogę objąć jej otoczenia. W dodatku kątówka prostuje mi góra-dół, ale odwraca prawo-lewo i to dopiero utrudnia sprawę.

O ile dobrze pamiętam, czesałem wtedy dwa obszary - "kwadrat" Cefeusza oraz zatrzęsienie gromadek w rejonach od M39 do Alderamina. Jakby ktoś miał wenę, to chętnie dowiem się cóż to jest ;)

 

Cephei.jpg

 

Wimmer, przejrzałem Cefeusza w NSOGu i moje podejrzenia idą w stronę NGC7160, ale ze szkicu ciężko jednoznacznie to określić. Mogę się mylić.

 

n7160.jpg

Źródło: NGC/IC Project

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wimmer, przejrzałem Cefeusza w NSOGu i moje podejrzenia idą w stronę NGC7160, ale ze szkicu ciężko jednoznacznie to określić. Mogę się mylić.

 

n7160.jpg

Źródło: NGC/IC Project

 

Dzięki za pomoc :Beer:

Ale to chyba nie to ;)

Różnica pomiędzy jasnością gwiazdy "centralnej" i gwiazd tworzących "ramiona" w NGC 7160 sięga nawet 2 mag. Przy czym w mojej niewiadomej one były bardzo podobnej jasności a ta w centrum - podwójna mogła być jaśniejsza góra o 1 mag.

 

Ale mam już głównego podejrzanego :) To luźna, gromada znajdująca sie w pobliżu 7 Cephei.

Ale też mogę się mylić. W dobrą noc sprawdzę to ostatecznie.

pzdr

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7142? Coś za bogata w gwiazdki.

 

Sprawdź jeszcze 7235 i 7261.

 

Nie chodziło mi o NGC7142, tylko gromadę nie przypisaną do katalogu, której jedna "odnoga" łączy się z 7 Cephei. Dwa podwójne wizualnie układy w środku mogą wskazywać na nią, (ale nie muszą;) ) Cartes du Ciel nie wyświetla mi jej w żadnym katalogu, choć pewnie gdzieś jest skatalogowana. Może ona być też częścią luźnego zbioru gwiazd, znajdującego się powyżej wspomnianego. Jest tam dość dużo gwiazd podobnej jasności.

W ogóle to brak mi dokładnej mapy. Cartes du Ciel też jest niedokładny. A do tego mój szkic również moze być niedokładny, co utrudnia określenie.

pozdrawiam

Wroclaw_2008_9_26_1h33m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ostatnio szkice na forum poszły ostro do przodu! I obym przypadkiem nie został w tyle... ;)

Jak śpiewał jeden z moich ulubieńszych wokalistów "...Wrocław od zawsze poddaje się ostatni!" :D

 

Pogoda nas nie rozpieszcza, ale dzisiaj w przerwach pomiędzy falami cirrusów i chmur średnich, spoglądały na mnie gwiazdy. A więc trzeba było to wykorzystać.

 

Skorzystam z pomysłu kolegi MPP na opisywanie szkiców.

 

M 15

Gromada kulista w Pegazie. Na miejskim niebie widoczna jako skondensowana biała plamka. Mniej więcej o połowę mniejsza od M13. Łatwa do znalezienia dzięki dwóm jasnym gwiazdom, w których sąsiedztwie się znajduje. Według mnie ma mocniej zarysowane jądro od tej herkulesowej (w warunkach miejskich). Przy małych powiększeniach dość dobrze odcina się od tła, ale nie widać dobrze tego jasnego jądra. Z drugiej strony w średnich powiększeniach (90x-100x) gorzej skontrastowana ale lepiej widoczne jasne jądro. Zerkaniem można dostrzec pojedyncze gwiazdy blisko środka gromady.

M15.jpg

 

 

NGC 6885

Gromada otwarta w Lisku. Znajdująca się niedaleko M27, i blisko jej też do Łabędzia. Nie ma co, jasne gromady otwarte są najbardziej przyjaznymi obiektami w miejskich obserwacjach. Co prawda topią się w LP ich słabsze gwiazdki, ale mimo wszystko są to, obok Księżyca i planet, wdzięczne obiekty do obserwacji balkonowych. NGC 6885 - niezbyt zwarta i nie zaskakująca szczególnym kształtem, ale warta obejrzenia.

NGC_6885.jpg

 

 

pozdrawiam... wkrótce będą następne.

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkice są całkiem fajne. Ci, co nie mają teleskopu ani lornetki mogą przekonać się, jak wyglądają różne obiekty na niebie. Ale w przypadku pierwszego (i któregoś z następnych) postu cały efekt (jak dla mnie) został popsuty przez podpis.

 

W języku polskim nie ma takiego słowa jak "łabądź"! Jedyna poprawna forma to "łabędź" (można sprawdzić w każdym słowniku języka polskiego. Polecam strony: http://sjp.pwn.pl i http://so.pwn.pl).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkice są całkiem fajne. Ci, co nie mają teleskopu ani lornetki mogą przekonać się, jak wyglądają różne obiekty na niebie. Ale w przypadku pierwszego (i któregoś z następnych) postu cały efekt (jak dla mnie) został popsuty przez podpis.

 

W języku polskim nie ma takiego słowa jak "łabądź"! Jedyna poprawna forma to "łabędź" (można sprawdzić w każdym słowniku języka polskiego. Polecam strony: http://sjp.pwn.pl i http://so.pwn.pl).

 

Po prostu

UPS! :o

ale gafa :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i kolejne szkice balkonowe do kolekcji.

Dzisiaj przedstawiam szkice bez obróbki, czyli jeszcze żywy ołówek B) A co!

 

w końcu o 4tej nad ranem udało mi się złapać moją piękność...

M42

Królowa mgławic, piękna i rozległa. W miejskich warunkach da się dostrzec wyraźne pojaśnienie o nieregularnym kształcie wokół układu wielokrotnego. Jednak z filtrem UHC-S jest już o wiele lepiej. Uwydatniona zostaje jej główna część, widoczny staje się farfocel pod głównym pojaśnieniem - który już można określić jako strzęp i w większym powiększeniu ocenić jego kształt. Ponadto wychodzą "po bokach" wyraźne zarysy "ramion". Bez wątpienia najładniejszy obiekt.

 

M42.jpg

 

 

h i Chi Persei

Czyli nasz ładne "Hichotki". Zdecydowanie ciekawy obiekt do obserwacji nawet na miejskim niebie. Co prawda, ilość widocznych gwiazdek nie jest tak imponująca, jak pod ciemnym niebem, natomiast przy sprzyjających warunkach potrafi ucieszyć oko. Zwłaszcza blisko położone gwiazdki w tej gęstszej gromadzie. Przy tworzeniu poniższego szkicu wiał dość silny wiatr, co utrudniło obserwacje. Polecam polować na nią, gdy jest w rejonach zenitu - bo najciemniej oczywiście.

 

HiChi.jpg

 

pozdrawiam

c.d.n

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Brawo, Wimmer!

To jest naprawdę dobra robota i jak już napisali koledzy, na pewno bardzo pouczająca dla początkujących.

Wreszcie można zobaczyć, jak to wszystko naprawdę wygląda. Polskie niebo, balkon i mały teleskop to nie Hubble i niech wszyscy wiedzą, czego się można spodziewać. Niby to jest mało, a jak wiele!

A tak na marginesie, w takich warunkach chyba lornetka jest górą - gromady kuliste i M31 już w 15x70 (dobrej) wydają mi się lepsze, a widzę je nawet w 8,5x44. Z planetami oczywiście gorzej, ale o zmierzchu w "setce" też coś majaczyło na powierzchni Jowisza, pomimo małej wysokości nad horyzontem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Cześć

Ołówek jest nieśmiertelny :) Gdyby ktoś pomyślał, że zaprzestałem szkicować DSy z miasta ołówkiem, to wcale nie przestałem. Taki mały powrót do korzeni, po długiej wyprawie w świat pastelowy. Oczywiście nigdy nie zrezygnuję ze szkicowania ołówkiem.

Wczoraj miałem wyśmienitą pogodę, więc polazłem na balkon szkicować.

Oto kolejne szkice z serii "DSy z miasta"

 

 

M 81 / M82

m81m82w.jpg

 

Znana i lubiana para. Do wyciągnięcia nawet w mieście. Przy dobrych warunkach mogą ucieszyć oko. Obydwie galaktyki całkiem dobrze odcięte od tła. M 81 ładnie widoczna jako mgiełka z wyraźnie jaśniejszym jądrem - jak na moje oko to o połowę jaśniejszym od 'otoczki'. M 82 widoczna jako delikatne, ciemniejsze cygarko - w warunkach miejskich bez żadnych szczegółów w strukturze.

Wszelkie nierówności i 'kłaczki' są przypadkowych efektem z ołówka, fiszora, skanowania. Nie chcę zbyt ingerować w szkic poza opcjami rozmywania.

 

 

M97

m97w.jpg

 

Jak na razie mój balkonowy rekord. Mgiełka bez szału - ot taka szara, delikatna, ciemna kulka. W warunkach miejskich - bez żadnych szczegółów w strukturze. Bez filtra się nie obejdzie.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.