Skocz do zawartości

DSy z miasta !


wimmer

Rekomendowane odpowiedzi

Aleksandrze, kiedy Ty to wszystko robisz?? Chyba "gasisz sobie światło" po prostu i do dzieła :lol: To wygląda tak, jakbyś miał noc polarną ;)

:D

Wczorajsza noc była świetna. Dawno nie widziałem takich warunków nad miastem. Piotrek S potwierdził. Zobaczymy, co on tam wczoraj (czy raczej dziś w nocy) wypalił. Pewnie znów nam gały wylecą na klawiaturę.

 

wimmer Musisz zrobić kurs na forum z rysunku.

niewielki kurs już był: ;)

http://astro-forum.org/Forum/Pastelowe-szk...nie-t25397.html

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

ladne bardzo.

niemniej im dluzej porownuje z tym co ja widze, tym bardziej wiem, jak miejskie niebo nierowne miejskiemu niebu. Takie jak rozrysowales, to chcialbym miec :) U mnie (powisle, wawa) nawet M81 zeby zobaczyc musze dlugo sie wpatrywac, o ksztalcie konkretnym moge zapomniec - zapewne widze tylko jasniejsze jadro :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Cześć!

Oto kolejny szkic z serii DSy z miasta.

Tym razem jasna i oczywista gromada kulista M3 w Psach Gończych. Widoczna na wprost bez żadnego problemu nawet w warunkach miejskich jako okrągła mgiełka z pojaśnieniem w środku. W tych warunkach jednak nie można zaobserwować gwiazd, z których jest ubita :) Na granicy zerkania majaczy jakiś leciutki granulacik w jej brzegach, ale jest to tylko widoczne zerkaniem. Łatwa do zlokalizowania ze względu na trzy dość jasne gwiazdy, które je otaczają i tworzą trójkąt.

 

m3.jpg

 

Do szkicu dołączyłem wzornik-porównywacz, który sam skleciłem. Służy on do regulacji kontrastu i jasności tak, aby każdy mógł zobaczyć ten szkic w ten sam sposób w jaki ja go widzę - co za tym idzie - obiekt będzie widoczny tak, jak ja go widziałem. Jest to wersja eksperymentalna i wymaga ode mnie podpatrzenia i porównania na wielu monitorach, więc w razie wtopy proszę mi wybaczyć :D

Krateczki służą do regulacji kontrastu. Mają różnić się od siebie odcieniem w stopniu widocznym. Pierwszy kwadracik ma być niewidoczny, czyli zawierać taki sam odcień jak tło.

Poniżej, i po prawej, jest napis "GOOD". Jeżeli widzicie go odróżniającego się patrząc na wprost, to znaczy, że Wasza jasność jest podobna do mojej. Jeżeli obok, po lewej, dostrzegacie napis: "BAD! decrease brightness or move back 1 meter" - trzeba by było się do tego zastosować, czyli zmniejszyć jasność monitora tak, aby "GOOD" było widoczne a "BAD" było nie widoczne (bądź ledwo widoczne). Efekt można też uzyskać bez regulacji jasności - nie każdy chce przecież grzebać w ustawieniach z powodu moich szkiców ;)Odsuwając się około 1 metr od monitora uzyskamy bardzo podobny efekt. W przypadku monitorów LCD można też zajrzeć lekko od spodu. Napisy GOOD i BAD różnią się jednym tonem w podstawowej palecie czarny-szary-biały.

Te czynności sprawią, że będziecie widzieli mój szkic tak, jak ja, i obiekt naszkicowany będzie u Was widoczny bardzo podobnie, jak u mnie na monitorze, na szkicu, i w okularze.

 

pozdrawiam

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja się podłącze z moja kulką. Jest to M53 - mniejsza gromada kulista znajdująca się na niebie w gwiazdozbiorze Warkocz Bereniki niedaleko wimmerowej M3. Naszkicowałem ją jakiś czas temu, ale wydawała mi się mało spektakularna. Szkic został również wykonany z centrum miasta.

 

m53.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.