Skocz do zawartości

Canon 10D/300D


Andrzej (Lysy)

Rekomendowane odpowiedzi

Nie piszę że obudowa 300D jest badziewna-to plastik i tyle. Jak dla mnie mogłaby być nieco solidniejsza. Cena aparatu i sens jego zakupu są jak najbardziej ok sprawą to widać po tym jak ludzie "rzucili się" na ten sprzęt.

 

Ponieważ szykuję się na lustrzankę cyfrową - po prostu pytam w co warto zainwestować. Wszystkie różnice pomiędzy 300D a 10D są widoczne w tabelce którą Jesion nam zapodał w linku. Należy na spokojnie zadać sobie pytanie na ile się przepłaca w 10D-myślę, że za image dopłacamy jak nic niepotrzebnie około 200-300 baksów. Pozostała różnica kwoty jest realy-wynika z dodatkowych funkcji i lepszej obudowy w 10D.

 

Co do podnoszonego lustra przy astrofoto DS rzeczywiście ma to małe znaczenie, jakiś wpływ jest ale raczej pomijalny. Co do planet to webcam jest na pewno lepszą alternatywą.

 

Papatki ty nerwowy jesteś, poza tym oceniasz ten aparat nieco jednostronnie. Rozumiem radość z nowego nabytku ale osobiście bardziej mnie przekonała opinia Michała. Pewnie się tak czy owak zdecyduję na ten sprzęt w przyszłości z uwagi na cenę.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Allegro gdzie kupowałem też soniaka ceny są o ok. 20% a nawet 30% niższe. To jest z reguły nowy sprzęt, zapakowany fabrycnie z rechnungiem z Niemiec i gwarancją na UE. Niestey z tego co wiem aby sprzęt naprawiać trzeba wieźć go do Niemiec. Część sprzedawców bardziej "utytułowanych" podobno załatwia sprawy gwarancyjne ale jak jest naprawdę-wielka niewiadoma. Jeśli aparat jest nabywany do celow zawodowych i potrzebna jest f-ra to zostają raczej sklepy.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn czyja opinia, bo juz sie gubie ? Papatki czyli Kaluzny_m czyli JA czy jest tu jeszcze jakas wypowiedz innego Michala ?

 

Tak czy inaczej nerwowy nie jestem a moja opinia jest subiektywna. Dawno juz sie wyzbylem czegos co mozna nazwac "onanizm sprzetowy". Mozesz mi wierzyc lub nie, chodzilem kilka dni z 10D, chodzilem z Nikonem 100D, mialem cala dobe na poznanie Sigmy SA-9 (Foveon), kawal czasu fotografowalem Olympusami E-10 i E20, teraz mam do dyspozycji D60 a ostatni tydzien testuje Olympusa E-1. Jezeli chodzi o konsumenckie cyfrzaki Canona i Olympusa prawie kazdym modelem mialem okazje fotografowac.

Swoje spostrzezenia na temat 300D i E-1 juz niedlugo umieszcze na stronce.

To ze nabylem w tej chwili 300D wynika tylko i wylacznie z tego ze bede musial zmienic caly system (z Nikona na Canona), a jak kazdy fotograf powiem Ci: lepiej miec gorsza kaste a lepsze szklo niz odwrotnie.

Jezeli nie fotografujesz FormelEins, lub wojny w Iraku, 300D Ci wystarczy, plastik pozostanie plastikiem, po czyms musieli pojechac z cena, takie sa prawa rynku !

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Papatki pisałem o opinii Michała Sosińskiego, który wypowiadał się w wątku otworzonym przez Jesiona o 300D (narzekał na wyginanie obrazu w szerokich zdjęciach z pleneru). Akurat macie takie same imiona, nie moja wina...

Chętnie poczytał o Twoich wrażeniach z używania aparatu po jakimś czasie kiedy wyjasnią się pewne kwestie. Zwroć jednak (stać Cię na obiektywizm mam nadzieję), że cecha "plastikowości" tego aparatu jest odbierana w zasadzie wszędzie gdzie się o nim czyta. Mnie osobiście przekonuje w sporym stopniu obiektyw zamontowany w tym aparacie, oczywiście jest to popularny obiektyw ale o sporym kącie, Jesion robił zdjątko w samochodzie i naprawdę było widać kawał wnętrza.

Co kwestii technicznie najważniejszej czyli poziomu szumu prazydałoby się wrzucić jakieś darki własnej produkcji dla kilku różnych ISO w formacie RAW-robione w tych samych warunkach.

Myślę po tym praniu mózgow, że generalnie zakup 300D to dobra decyzja.

Spróbuję może w przyszlym tyg. umówić się z Jesionem i na piiggy-b. z ręcznym prowadzeniem spróbować naswietlań rzędu 10-15 dla niskich ISO i krótszych dla powiedzmy 400. Zobaczymy jak realnie będzie z szumem.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

generalnie wiekszosc ludzi widzi problem w tym aparacie w zupelnie innym miejscu niz sa one w rzeczywistosci.

 

Co do doswiadczen zrobilem juz tym aparatem okolo 1500 zdjec....

 

piggiback ? po co ISO800 4x20 sekund, bez prowadzenia... ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak sie mozna bylo spodziewac, popularnosc tego modelu powoduje, ze codziennie pojawia sie nowy soft. Tu znalazlem super narzedzie do pracy z formatem RAW. Planuje calkowicie przejsc na ten format, bo to jednak 16 bit nie 8.

 

http://www.pictureflow.com/CaptureOne/Page...es/C1-Main.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak przy okazji demonizowania braku Mirror Lockup. Czytam liste dyskusyjna najlepszego softu dla naszych zastosowan - ImagesPlus i wypowiadaja sie Ci, co robia najlepsze fotki astro, ze tak naprawde, to nigdy nie uzywaja tej funkcji w swoich 10D, oraz co najwazniejsze

"300D is very light and the mirror produces less vibration than the

10D.". Te informacje potwierdza kilka osob oraz, ze roznica jest znaczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczcie to - szkoda, ze nie w normalnym jezyku. Na koncu jest prosty patent, jak zlamac kolejna "bariere" sterowania 300 przez zaawansowany remote od "duzych" canonow. On pozwala np ustawic 20 ekspozycji po x min. bez kompa! Ciekawe ile kosztuje ten sterownik. Mysle, ze warto cos takiego kupic.

 

http://www.seo-e.co.jp/hobby/EOS300D/TIPS/EOS-TIPS.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O w morde - http://www.seo-e.co.jp/hobby/EOS300D/EOS300D.htm

Widzieliscie Konski Leb i M42 :shock:

Niewiarygodne...

 

Ja uzywam wyzwalacz od EOS 300, nie wiem jaki byl w 50?

 

PS. To chyba najladniejsza fotka z 300D jaka widzialem. Mam wielki sentyment do tej grupy obiektow ;)

http://www.seo-e.co.jp/hobby/EOS300D/03092...922-IC434-2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się że podnoszenie lustra przy DS nie mam praktycznie żadnego znaczenia. Różnica może ważna przy foceniu Ksieżyca, przy planetach -lepszy webcam. Nie rozumiem natomiast jak lżejszy aparat może generować mniejsze drgania od "kłapania" lusterka?!.

P.s.

Fotki są superackie ale trzeba sobie zdawać sprawę z jednejgo "drobiazgu" takie zdjęcia wymagają montaży za grubą kasę + odpowiednich obiektywów.

O tę ostatnią rzecz chciałbym zapytac własnie: jakie obiektywy rzędu 150-200mm "nadają " się do nocnych zdjęć dla 10D/300D oprócz drogich canonów?????

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki, zróbcie fotki testową z waszych 300D dajcie na forum. Ustawienia: Biektyw szczelnie zakryty (najlepiej w jakimś ciemnym miejscu) ISO 800, 300s, temperatura domowa >=20 st. C. Coś mi się wydaje, że 300D może mieć matrycę taką jak D60.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg tych opisów:

http://www.pstryk.com.pl/opis/1839

-sensor w 300D jest zblizony wielkością do D60 (co nie znaczy że jhest ten sam).

-Matryce w 300D i 10D są różne (3088x2056 oraz 3072x2048 (mniejsza w 10D-hmmm?)

Matryce są produkowane w innych miejscach, co mniej istotne.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg tych opisów:

http://www.pstryk.com.pl/opis/1839

-sensor w 300D jest zblizony wielkością do D60 (co nie znaczy że jhest ten sam).

-Matryce w 300D i 10D są różne (3088x2056 oraz 3072x2048 (mniejsza w 10D-hmmm?)

Matryce są produkowane w innych miejscach, co mniej istotne.

Pozdr.

 

Oj Andrzej... zle dzoczytales!!! W cyfrowkach przy CCD/CMOS podawane sa dwie wartosci (czasami faktycznie mylone). Jedna to fizyczny rozmiar matrycy, a drugi to faktyczna wielkosc generowanego pliku!

 

Lustro w 300D mniej klapie od 300D. Moze w 10D samo lusterko jest ciezsze i gorzej tlumi drgania. Jezeli calosc bedzie ciezsza, to nie dziwne, ze po zamontowaniu na koncu teleskopu bedzie drgac bardziej - bo to jakby przeciwwaga.

 

Jedyna roznica w matrycy to: 10D produkowana jest w Japonii, 300D jest produkowana na Tajwanie, co pozwolilo oszczedzic pare groszy, bez straty jakosci. Technologia i maszyneria jest oczywiscie identyczna, tylko lokalizacja fabryki inna.

 

I dla jasnosci - absolutnie nie jest to matryca z D60. To znacznie unowoczesniona technologia + inny procesor zczytywania i obrobki sygnalu - dokladnie ten sam co w 10D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam prosbe, zanim piszecie jakies dane i informacje - sprawdzcie je w jakis wiarygodnych zrodlach, bo ktos to czytam i potem takie nieprawdziwe info krazy po sieci!

 

W sprawie matrycy - podaje konkretne dane:

 

1. 300D

• 22.7 x 15.1 mm CMOS sensor

• RGB Color Filter Array

• Built-in fixed low-pass filter

• 6.5 million total pixels (3152 x 2068)

• 6.3 million effective pixels (3072 x 2048)

• 3:2 aspect ratio

 

2. 10D

• 22.7 x 15.1 mm CMOS sensor

• RGB Color Filter Array

• Built-in fixed low-pass filter

• 6.5 million total pixels (3152 x 2068)

• 6.3 million effective pixels (3072 x 2048)

• 3:2 aspect ratio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domek - oto test. Dark'a cyknalem w ciemnej lazience, 10 min po wzieciu prysznica, wiec nagrzana jak cholera - mysle, ze gdzies 27-29 stopni.

 

Znalazlem na necie porownanie 10D i D60. Mozna przeczytac i porownac Darki z tych aparatow. 10D i 300D dokladnie na takim samym poziomie eliminuje wplyw Amplifiera na klatke. Obiawia sie to wlasnie tym czerwonym zaswietleniem z prawej strony. Nie oznacza to, ze 10D i 300D tego nie maja. Roznica polega na znacznie mniejszym efekcie. Zaklada sie, ze dopiero jest widoczne powyzej 10 min, ale i tak latwo to usunac :). W D60 bylo to juz bardzo widoczne i w zasadzie trzeba bylo te czesc obrazu usunac :(.

 

TU bardzo dobre zestawienie Darkow dla 10D, czyli dokladnie takie samo dla 300D:

http://panther-observatory.com/Review_Canon10D.htm

 

A do postu dolaczam moj test lazienkowy!

 

PS. Fotka zrzucana w LargeJPG - nie RAW w ktorym podobno szumy sa mniejsze, ale nie testowalem jeszcze dokladnie. Ustawienie standardowe, czyli profil 1, co oznacza, ze jest lekkie wzmocnienie koloru oraz lekkie wyostrzanie, co przy tym tescie raczej psuje efekt, bo wzmacnia szumy.

IMG_1584.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Andrzeja:

Czemu mnie nie chcesz sluchac ;)

Tyle razy ci powtarzam, ze masz informacje ze zlego zrodla i do tego bzdurna. A ty caly czasz powtarzasz temat tej matrycy, ktora jest taka sama!!! Druga sprawa - wiem, ze nie masz czasu na czytanie wszystkiego, ale troche robi sie miszmasz kiedy trzeba klika razy pisac to samo. Chodzi mi np o to, ze nie rozwazamy w tym watku montazu, tylko porownujemy CCD - Cyfra. Czyli tylko rejestrator, nie technike i osprzet itp.

 

A najgorsze jest to, ze pewne sprawy przedstawiasz jako juz pewne wnioski. Bo co innego gdybys napisal, ze "wydaje ci sie", ale nie mozna tak robic, bo ktos to zle zrozumie.

 

Nie chodzi mi tu o chura-optymizm, ale jezeli podajemy fakty techniczne, to na Boga, badzmi swiadomi tego co piszemy i starajmy sie szanowac wiedze innych, ktorzy wczesniej przekopali sie przez tony informacji.

Zauwaz, ze mielimy sprawe od kilku dni, zeby dojsc do punktu wyjscia - czyli informacji, ktore zostaly podane na wstepie.

 

PS>W pewnym sensie rozumiem wasze sledztwo i proby udowodnienia, ze cos jest "nie tak" z tym aparatem. Faktycznie moze wyadawac sie to niewiarygodne, ale to wszystko jest prawdziwe, przetestowane przez juz tysiace uzytkownikow na swiecie. Bo jakis powod takiej kariery musi istniec - prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.