Skocz do zawartości

Zapaść grawitacyjna... co to jest?


Dementorin

Rekomendowane odpowiedzi

Ech... Bo to nie jest tak, że przeczytasz raz i już wszystko tralala kumasz.

 

Zapaść grawitacyjna- wyobraź sobie, że jakaś gromada kulista posiada 300 tysięcy gwiazd (założenie hipotetyczne- przykład na zrozumienie zagadnienia). I te gwiazdy posiadają swoją masę. I największe zagęszczenie jest w centrum( oddziaływanie grawitacyjne). I wyobraź sobie, że ta gromada kulista to takie DUŻE ciasto. I jeżeli za bardzo zagęścisz je w środku, to zacznie się zapadać pod wpływem własnego ciężaru. I to jest właśnie zapaść grawitacyjna. Bardzo duże oddziaływanie wielu tysięcy gwiazd (i nie tylko ;) )na siebie w bliskiej odległości, powoduje, że ciężar gromady jest tak duży, iż się ona zapada. Dochodzi do tego jeszcze czynnik grawitacyjny, gwiazdy w centrum się przyciągają, zwiększają masę i takie tam...

Zapaść może się także pojedyncza gwiazda. Centrum, czyli jądro ma tak dużą gęstość na tak małej powierzchni (w porównaniu do reszty gęstości gwiazdy i jej powierzchni), że w końcu może dojść do spektakularnego "Ka-Boom".

 

Pozdro ;)

 

PS. Wyjaśniłem to tak na chłopski rozum... Może gdzieś zrobiłem błąd, nie wiem.

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proponuję poczytać jakąś książkę. Można zacząć od czegoś prostego np. bardzo przystępnie napisanej książki Kitty Ferguson "Czarne dziury czyli uwięzione światło". Są obrazki :D

to książka dla nastolatków ale nieobeznani z tematem w każdym wieku przeczytają z ciekawością. Jest nieco odniesień do obiektów widocznych amatorskim sprzętem więc może zachęcić do ich obserwacji

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo duże oddziaływanie wielu tysięcy gwiazd (i nie tylko ;) )na siebie w bliskiej odległości, powoduje, że ciężar gromady jest tak duży, iż się ona zapada. Dochodzi do tego jeszcze czynnik grawitacyjny, gwiazdy w centrum się przyciągają, zwiększają masę i takie tam...

PS. Wyjaśniłem to tak na chłopski rozum... Może gdzieś zrobiłem błąd, nie wiem.

 

 

Do pelnego obrazu brakuje informacji dlaczego taki kolaps to cos wyjatkowego i dlaczego nie jest obserwowany na codzien? W koncu grawitacja caly czas powoduje przyciaganie sie do siebie gwiazd gromady, albo czasteczek materii gwiazdy.

 

I tu wchodzimy w troche bardziej zaawansowane wyjasnienia. Nie wiem jak jest w przypadku gromad, napisze co sie dzieje w gwiazdach.

 

Otoz materia z ktorej zbudowana jest gwiazda ma pewna energie, przez co nie pozostaje w bezruchu, tylko caly czas sie porusza. Jest to zrodlem cisnienia, powstrzymujacego zapadniecie sie gwiazdy. Ponadto czasteczki gwiazdy emituja duzo promieniowania - dlatego je widzimy, swieca. Emitowane fotony przekazuja czesc swojego pedu czasteczkom z ktorymi sie zderzaja i powstaje tzw. cisnienie gazu fotonowego.

 

Powyzsze efekty pozwalaja na podtrzymywanie rownowagi hydrostatycznej - cisnienie "od gory" (przyciaganie graw.) jest rowne cisnieniu "od dolu". Przy czym przy rozwazaniach nalezy pamietac, ze mamy do czynienia z symetria sferyczna (im dalej od centrum tym dany kat brylowy ogranicza wieksza powierzchnie)

 

Teraz dygresja: ilosc pochlanianego pedu zalezy od nieprzezroczystosci materii (a ta m.in. od gestosci, stanu <energetycznego>), dopuszczalne jest wiec pewne ciekawe zjawisko - pulsacje gwiazd. Materia pod wplywem grawitacji zbliza sie do centrum gwiazdy, przez co rosnie nieprzezroczystosc, przez co jest przekazywane wiecej pedu, przez co materia ta jest odrzucana. <- to tak mniej-wiecej. Informacji szukac mozna pod haslami mechanizm kappa i mechanizm gamma pulsacji.

 

pozdrawiam

 

Michal

 

ps: moglem pominac kilka faktow (albo umyslnie, albo przez zapominalstwo) jak ktos sie czuje na silach zachecam do pisania! ;)

Edytowane przez Michal G.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.