Skocz do zawartości

Pare gromad i M31


Popcio

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio, a dokładnie ostatniej nocy, przystąpiłem do moich pierwszych szkiców. No dobra ... nie pierwszych bo robiłem kiedyś coś z lornetki ale to pojedyncze. Te są pierwsze, które ośmielam się prezentować. Z góry uprzedzam - skany są praktycznie nie obrobione poza rozmyciem filtrem średniej o masce 3x3, żeby wyeliminować przynajmniej w pewnym stopniu ostre krawędzie, które nierzadko wyglądają moim zdaniem nieładnie. No więc po kolei

M52

tM52.jpg

M31 i M110

tM31M110.jpg

M103

tM103.jpg

NGC 663 i 659

tNGC663i659.jpg

NGC 7788 i 7790

tNGC7788i7790.jpg

 

Jakby co : Synta 8', SP25 i LVW 13 w akcji, niebo max 6M, obrzeża miasta 20tyś.

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok to może ktoś mi coś ciekawego poleci w Paint Shop pro - robię lekkie rozmywanie, nic więcej - nie chce na nowo tworzyć gwiazdek bo to jest trochę jest jak dla mnie nie fiar :P A tak w ogóle to tak oto wyglądają oryginały ze skanera (oczywiście negatywy)

tadam.jpg

 

co Wy na to ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opracowałem w GIMPIE twoje galaktyki.

Tak mi wyszło:

 

M31M110.jpg

 

ciemnego nieba

 

ps. Teraz tak patrzę i sam nie wiem, czy te rozmyte jest lepsze... Te gwiazdki mi się nie podobają. Za dużo BLURa...

Edytowane przez mpp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popcio spróbuj GIMPa. Jest całkiem w porzo.

Poza tym istnieje taka opcja jak odręczne zaznaczanie kształtu, do którego ma się odnosić ingerencja. Czyli zakreślasz galaktykę i rozmywasz ją ile tam chcesz, a gwiazdki pozostają jakie były.

Podobna opcja powinna być i w Paint Shop Pro ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co Wy na taką wersję :

tM52.JPG

Wygląda to ciekawie, ale jak na mój gust lepiej wygląda tradycyjna wersja z jednolitym tłem w całości szkicu. Chyba, że masz na tyle samozaparcia, żeby odwzorowywać jasność nieba w poszczególnych porach nocy, miejscach obserwacji, położeniu na niebie czy użytego okularu. To by było nowatorskie. Natomiast jeżeli jasność na szkicu nie odpowiada rzeczywistej jasności tła podczas szkicowania to moim zdaniem jest to nie potrzebne.

Poza tym dziwnie to wygląda zwłaszcza, że poza obrębem "pola widzenia" w szkicu jest ciemniej - dziwnie się patrzy. Myślę że efekt nie byłby taki dziwny jakbyś poza "polem widzenia" w ogóle zostawił szkic biały, czy lekko szary. Ale to już chyba by było za duże kombinowanie - prawda?

Za to w tym szkicu obróbka jaśniejszych gwiazd jest rewelacyjna! Wyglądają bardzo realistycznie.

pozdrawiam

 

P.S: Pod uwagę też weźmy, że różnie mamy ustawione monitory. Ja mam dość jasny. (LCD - laptop. I może to wyglądać bardzo inaczej niż u Ciebie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może tak ?

tM52.jpg

 

Zauważyłem, że lepiej przy edycji dawać mniejsze gwiazdki - lepiej to wygląda, bo na początku dałem trochę wieksze i wyglądało trochę dziwne ;]

 

Według mnie tak jest bardzo fajnie. Od razu lepiej się patrzy na samego DSa... Ale to jest tylko moje zdanie ;) być może jakieś dziwaczne :)

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.